bábuška bábuška komentáře u knih

Staré pověsti české Staré pověsti české Alois Jirásek

Krásné vzpomínání na kořeny českého národa. Svého času jsem přečetla komplet celého Jiráska včetně jeho her. Nelitovala jsem.

Babička Babička Božena Němcová

Snad každá rodina má tuto knihu ve vlastní knihovně. Z nostalgie.

25.02.2017 4 z 5

Broučci Broučci Jan Karafiát

Knížka mého dětství, stále opatrovaná.

Líbánky na Hané Líbánky na Hané Josef Mánes

Přeneseme se na úrodnou Hanou do Čech pod Kosířem, s malířem putujeme po krajině a hledáme rázovité typy obyvatel, které se pak objevují v jeho obrazech. Knihu doprovázejí ilustrace z tohoto období, pečlivě zakreslené motivy místních krojů. Mimo krásných ilustrací je to i hezké počtení.

Chodský písně Chodský písně Antonín Klášterský

Patří mezi mé poklady, mohu doporučit těm, kdo milují Marii Fischerovou-Kvěchovou. Její ilustrace jsou nádherné.

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Když stojíte v jeho rodné chaloupce, několik točitých schůdků do jeho malé světničky a malé okénko k lesu...Okolo lesa pole lán, hoj, jede, jede z lesa pán..... Na Erbenově naučné stezce stojí u lesa skutečný kůň, tedy jen vyřezaný, dřevěný. Ale tehdy, když nebylo vše zarostlé a byl volný výhled, Erbenova mladá představivost byla na místě. A tak je to s většinou jeho balad. V chudobě a bídě vzniklo dílo které přetrvá několik generací.

Ze vzpomínek I. Ze vzpomínek I. Karel Václav Rais

Vlastním celé čtyřdílné vydání z r. 2009 a přestože děj začíná už v r.1920, je to psáno s takovou láskou k chudému domovu, rodičům, kraji kde se narodil ... K tomutu spisovateli nám zůstává jen úcta a poděkování.

Zapadlí vlastenci Zapadlí vlastenci Karel Václav Rais

V Pasekách nad Jizerou je stále tak krásně a když se tam ocitnete, jste rázem mezi protagonisty tohoto románu. Můžete číst opakovaně.

Poslední léto Poslední léto Karel Václav Rais

Moje kniha je vydaná v roce 1946 a je nejen pro děti. Jsou v ní vzpomínky na rodné podzvičinsko a na jeden rok života stárnoucích rodičů, jejich synů a malé vnučky.

24.02.2017 5 z 5

Bojovali za hranicemi za svobodu vlasti Bojovali za hranicemi za svobodu vlasti Ludvík Horčica

Tato publikace je opravdu pečlivě zpracována, mezi vzpomínanými jsem měla jednoho skutečně dobrého přítele, na jehož moudrost stále vzpomínám.

Jan Masaryk - Poslední portrét Jan Masaryk - Poslední portrét Marcia Davenport

Taky jeden z mých pokladů.

24.02.2017 5 z 5

Zvonečková královna Zvonečková královna Karolina Světlá (p)

Knihy Karoliny Světlé jsou knihy našich maminek a babiček, můžeme je číst s velkou nostagií. Mám je uschované jako vzpomínku.

24.02.2017 4 z 5

Milostí prezidenta Milostí prezidenta Zdena Frýbová

S mnoha myšlenkami autorky musím souhlasit, kdo nepoznal osobně roky minulé, nedokáže ani snad pochopit. Úsudek ať si pak udělá každý sám.

23.02.2017 3 z 5

S písní kolem světa S písní kolem světa Maria Augusta Trapp

I kdysi nastudování muzikálu v Karlínském divadle bylo vynikající, a film s Petulou Clarkovou si občas pustím. Je to krásný příběh.

23.02.2017 5 z 5

Robertovi s láskou Robertovi s láskou Helena Longinová

Už jsem od této autorky četla lepší.

23.02.2017 1 z 5

Utajená svatba Utajená svatba Inna Rottová - Mirovská

Další tajemný příběh ze staré Prahy. Velice zajímavá kniha, pěkné čtení.

22.02.2017 4 z 5

Golem prochází Prahou Golem prochází Prahou Inna Rottová - Mirovská

Od paní Rottové zase něco "z jiného soudku". Ale líbilo se mi to.

22.02.2017 4 z 5

Volání ptáka kivi Volání ptáka kivi Sarah Lark (p)

Překrásná trilogie.

22.02.2017 5 z 5

Sexuální život Catherine M. Sexuální život Catherine M. Catherine Millet

Nedokázala jsem to dočíst!

22.02.2017

Děkuji, sestřičko... Děkuji, sestřičko... Hana Marie Körnerová (p)

Četlo se to hezky.

22.02.2017 3 z 5