bábuška bábuška komentáře u knih

Nebeské komando Nebeské komando Anna Strnadová

Velice krásně napsaný příběh malého Gusty, který postupně prošel smutným osudem brzké ztráty maminky, posléze nevlastního otce, až do roků dospívání v nejhorších možných letech. Přichází válka a Gusta postupně slouží jako voják wehrmachtu na minolovkách, po útěku najde na francouzském území nové přátele mezi partyzány a dál se různými cestičkami dostane až do Anglie. Tam po výcviku projde dobýváním Dunkerku, kde ztratí spoustu nových přátel. Tato kapitola je popsána paní autorkou přesně a pečlivě, i když ukončení války podepsáním kapitulace nepřináší ani po odchodu Němců z pohraničí žádné jistoty o šťastných nastávajících dnech. Je to kniha opravdu poctivá a díky za ní.

18.07.2023 5 z 5

Měli štěstí Měli štěstí Catherine Hokin

Velice zajímavě pojatý román z období válečných let. Chlapec Felix má matku německé národnosti, otec je poloviční Žid, tím pádem hoch má židovskou krev jen ze čtvrtiny. Takovými starostmi se zaobírá nová německá Strana, ale nakonec se nemocný otec i hoch ocitli v Sachsenhausenu. Felix má to štěstí, že dokáže kvalitně vyrábět bankovky cizích měn, falešné pasy. V jiné části Berlína žije Inge, trochu rozmazlená dívka, ovšem poslušná příkazy svých rodičů. Přestože cítila sympatie k Felixovi, provdala se podle přání rodičů za vysokého důstojníka SS lékaře Eichela, který je spolupracovníkem doktora Mengeleho. Děj románu prochází několika koncentračními tábory, posléze i pochody smrti, důstojníci a další pracovníci SS hledají únikové cesty před postupujícími armádami osvoboditelů. Inge Eichelová teprve později zjišťuje jaké je poslání jejího manžela Maxe, poznává jeho krutou povahu, ale je nucena sdílet s ním cestu od Berlína přes státy jižní Evropy až skončí v Argentině, kde našlo útočiště mnohem více příslušníků SS. Inge pátrá v manželových spisech, a proto touží vrátit se do Berlína a předat zjištěné informace na příslušných úřadech. Ovšem chce sebou vzít i svého malého synka, ale v tom je jí Maxem zabráněno. Ani od rodičů necítí žádné zastání. Při předávání inkriminujících dokladů se setkává Inge s Felixem, příběh ovšem happy endem nekončí. Přesto jsem byla tímto románem nadšená a mohu jen doporučit.

15.07.2023 5 z 5

Rusovláska z Osvětimi Rusovláska z Osvětimi Nechama Birnbaum

Velice pěkné napsaná kniha z válečného období. Vyprávění z dětských let malé židovské dívky Rosie až do let, kdy s matkou a dvěma sourozenci byli nuceni odejíti do Osvětimi a následně pak i do dalších sběrných táborů, jsou krutou výpovědí osudů dívek se kterými se setkala během těch roků. Vzpomínky na roky dětství se střídají s kapitolami počínajícími Žalmy a následně vzpomínkami v koncentracích. V málokteré knize je vypsáno surové zacházení s mladinkými dívkami a prostředím, kterým musely projít. Doprovází mě skutečné dojetí.

06.07.2023 5 z 5

Propustka na svobodu Propustka na svobodu Ken Follett

Malachi a Esther jsou dvojčata, kteří žijí na severu Skotska a od mládí pracují v uhelných dolech lorda Jamissona. Jak se tenkrát žilo (za panování anglického krále Jiřího) si dnes těžko dokážeme představit. Minimální mzda, pracovní doba nekonečně dlouhá, pracovaly ženy i děti a zákony se samozřejmě nedodržovaly. Malachi byl ocejchován jako buřič, a proto utekl za lepším životem do Londýna. Jaké bylo jeho zklamání, když zjistil, že musí bojovat za totéž jako v rodném kraji. Kniha nás provází všemožnými neúspěchy chlapce za lepším životem, projde vězením a je vypovězen do Virginie, která je pod anglickou nadvládou. Pracuje za stejných podmínek s černými otroky na polích tabáku, odkud se mu podaří utéci přes pohoří do Kolumbie. Kniha nás provádí citovým vztahem s Elizabeth Hallimovou, jejím vychytralým manželem který prohrál celý majetek, jeho bratrem Robertem, necitelným a hrabivým, i dalšími postavami, špatnými i dobrými. Příběh byl částečně dobrodružný, ale líbil se mi.

01.07.2023 4 z 5

Osiřelé sestry Osiřelé sestry Shirley Dickson

Příběh dvou děvčátek odložených do sirotčince, kde je špína, hlad a drsné zacházení. Osvobození je pro ně v patnácti letech, začíná ovšem druhá světová válka. Následují další hladová léta, pro slabé tělo náročná a těžká práce v továrně na výrobu součástek do letadel. Sestry mají ovšem jedna druhou, podporují se navzájem a snaží vše zvládat. Anglie skoro denně zažívá bombardování německých letadel, města jsou ničena, celé ulice mizí, domy hoří. Popisování válečné tragedie prochází celou knihou, osudy sester, přátel a blízkých obyvatel mi připadají upozaděna, ale celkově je příběh popsán hezky, až na některé tragické osudy, kdy kniha končí rokem 1945. Na to, že je to autorčina prvotina, chválím.

22.06.2023 5 z 5

Výhled přes střechy Výhled přes střechy Suzanne Kelman

Třetí kniha této autorky. Postavy jako profesor Held a jeho naivní neteř jsou vykresleny tak živě, jako by stály vedle vás. Ingrid je naivní husa, která by zasloužila "na holou", oproti ní je její strýc samotář zahleděný do minulosti a jeho student Michael svým samostatným rozhledem jej dráždí. Když je osud svede do jednoho domu v roce 1941, další roky najdou vzájemné pochopení, které se přerodí do silného přátelství, kdy profesor Held je ochoten Michaelovi obětovat nejen pochopení, ale i riskovat vlastní život. Pro mně je toto osou příběhu, který se odehrává za německé okupace Holandska, pronásledování Židů a využívání obyvatel jako všude, kam vstoupila německá noha. Další krásný příběh, za který paní autorce děkuji

16.06.2023 5 z 5

Předčítač Předčítač Bernhard Schlink

Škoda, že kniha nebyla delší. Druhá a třetí část byly nezajímavější. Viděla jsem i film, byl krásně zpracován.

07.06.2023 4 z 5

Tajemství mé matky Tajemství mé matky Sheila O'Flanagan

Byla jsem touto knihou naprosto zklamaná. Bylo zbytečné ji otvírat.

05.06.2023

Světlo po válce Světlo po válce Anita Abriel

Autorka tohoto příběhu nás seznámila s osudy své rodiny maďarských Židů, kdy její maminka byla mladou dívkou a se svou přítelkyní prožila po útěku v vlaku který mířil do Osvětimi, nejprve konec války a poté putování z Evropy do Ameriky, z Venezuely končila svou pouť s opětně nalezenými rodiči v Austrálii. Obě dívky zažily při hledání práce různé perepetie, ale odvaha a vytrvalost je neopouštěla. Na knize je znát, že je psána jednoduše, srdcem a hlavně láskou ke své matce.

02.06.2023 4 z 5

V jiné době V jiné době Jillian Cantor

Čtu už dlouho knihy z tohoto ponurého období čtyřicátých let. Tentokrát je zase trochu jiná, trochu tajemná, láska nechybí, ale někdy i dnes by nám byla taková záhadná skříň k užitku. Končí sice trochu smutně, ale líbila se mi.

31.05.2023 4 z 5

Když zpívá slavík Když zpívá slavík Suzanne Kelman

Chcete poznat pevné přátelství dvou mladých žen, které začalo náhodným setkáním ve vlaku do Paříže? Tak to je osud Judy,která po studiu v Cambridgi má ukončené vzdělání, ale jakožto žena nemá nárok na oficiální titul. Na druhé straně krásná a chytrá Hedy je jen doplňkem bohatého manžela a to ji samozřejmě neuspokojuje. Rok setkání těchto dvou žen je 1937, rok předzvěstí nacistické hrozby. Jedna hledá uplatnění v rodné Anglii, druhá za mořem v Americe. Každá jde za svým snem, písemně si sdělují své pokroky i zklamání, za válečných let má každá své prožitky jak soukromé, tak pracovně úspěšné. Společně pak zažijí útok na Pearl Harbor v prosinci 1941. Jejich poslední setkání je v Cambridge v roce 1998 jako dvou starých dam. Kniha o čtyřech set stranách je velice zajímavá, překlad krásný a tak mohu jen doporučit.

28.05.2023 5 z 5

Erazim Kohák: Poutník po hvězdách Erazim Kohák: Poutník po hvězdách Jiří Zajíc

Tentokrát mi to dost dlouho trvalo, než jsem se dopracovala do poslední stránky . Několikrát jsem se vracela ,poněvadž filosof pan doktor Kohák píše tak čtivě a srozumitelně, že každé jeho slovo pohladí po duši. Byla jsem sice na jedné z jeho přednášek, ale ráda jsem vzala knihu do ruky znovu. Hodně se vrací k myšlenkám Masarykovým, Patočkovým a j. zabývá se i rozbory o ekologii, gramotnosti, zdravotnictví i školství, přirozenosti života. "Chodíme po asfaltu, ne po dobré zemi, vzhlížíme na neon, ne na hvězdné nebe nad námi." "Civilizace se soustředila na výrobu techniky, neptá se, co by bylo užitečné, čeho je třeba." Kniha je plná krásných myšlenek, je třeba se k ní vracet. Přestože pokud žil s rodiči vždy jako hoch v Praze, hlásí se k rodnému koutu v Krkonoších, první předkové snad žili v Jilemnici, snad proto má rád Krkonošské pohádky, kde snad Trautenberk mohl žít mezi Poniklou, Jestřabím a Křižlicemi, kde má svůj druhý domov. I když žil mnoho let v Americe, srdcem zůstal Čechem. Krásný člověk s krásnými myšlenkami.

24.05.2023 5 z 5

Náhradník Náhradník Princ Harry (p)

Kniha nejen vzpomínková, ale rovněž velice smutná. Zpověď dvanáctiletého chlapce který přišel o milovanou maminku a následně je podroben drilu panovnických pravidel, kdy srdečné objetí je zakázané, všechna jednání jsou přísně načasována a oddechovým časem jsou pouze pobyty v internátních školách. Posttraumatická porucha automaticky následuje, nedokáže se smířit s nalinkovaným životem uprostřed chladného chování svého okolí. Upřímně napsaná kniha o "zlaté kleci" v které by se málokdo z čtenářů chtěl ocitnout

20.05.2023 5 z 5

Ty chladné oči Ty chladné oči Scarlett Wilková

Neonila, ruské děvče z venkova, porodní asistentka, prošla ve čtyřicátých letech kruté chvíle jak na frontě, tak při ústupu,až se ocitla v Německu. Připadala mi ztracená v té šílené době, takže zůstala spokojená v severním koutku Moravy, ovšem silně bojující za sovětskou propagandu. Ovšem málo citu jí zbylo pro vlastní rodinu. Kdo však může hodnotit její osobu, když sám nezažil ony kruté časy. Kniha stojí za přečtení.

06.05.2023 3 z 5

Královnin gambit Královnin gambit Elizabeth Fremantle

Oproti mé obavě z knihy z anglického dvora, se četla kniha velice dobře. Přestože se nad šestou královnou Kateřinou Paarovou vznášel stín jejích předchůdkyň, ona vynikala moudrostí a inteligencí. I když byla nucena snášet různé nechutnosti Jindřichovy osoby, dokázala se nad ně povznést a čelit i královým přisluhovačům. Věrným přítelem jí byl lékař Huick a zcela obyčejná její služčička Dot. Svým způsobem byla kniha i docela poučná.

01.05.2023 4 z 5

Než pomine tvůj hněv Než pomine tvůj hněv Åsa Larsson

První kniha kterou jsem přečetla od této autorky. I když severskou literaturu moc nemusím (pravděpodobně to dělají pro nás těžko vyslovitelná jména), byla jsem mile překvapena. Děj se odehrával v hodně studeném období, jen led a sníh, ale obyvatelé prožívali nepříjemnosti počasí s klidem a přirozeně, rovněž policisté vykonávali službu poctivě. Líbily se mi dvě ženské postavy, policejní inspektorka Anna-Marie a okresní státní zástupkyně Rebeca. Kniha se četla velice dobře.

26.04.2023 3 z 5

Růžové brýle aneb Kolotoč života Růžové brýle aneb Kolotoč života Alena Bartoňová

Příběh mladé ženy, potýkající se s manželskými problémy, se kterými můžeme setkat i v jiných knihách současných ženských autorek. Kniha se ale čte pěkně.

25.04.2023 3 z 5

Múza z Vídně Múza z Vídně Caroline Bernard

Krásná kniha. Ocitáme se ve Vídni v předminulém století, dcera malíře Schindlera Alma se setkává se slavnými malíři, hudebníky, skladateli, vzplane láskou k malíři Gustavu Klimtovi, ale nakonec skončí v manželství s Gustavem Mahlerem, i když je nucena vzdát se sama vlastní cesty. Krásný je popis vídeňských výstavných domů, paláců a ulic, Vídeň je Almou milovaná, i když s manželem procestovala kus světa.

25.04.2023 5 z 5

Za hlasem srdce Za hlasem srdce Linda Lael Miller

Na něco málo přes sto stránek romantický příběh z předminulého století v Nevadě. Oddychové čtení.

12.04.2023 2 z 5

Ulička hanby Ulička hanby Vlastimil Vondruška

Jako vždy detektivní příběh z historické Prahy s kladným hrdinou Jiřím Adamem z Dobronína, kdy tentokrát řeší spor mezi šlechtici - členy královské komory. Líbí se mi postava paní Sabiny, přítelkyně pana Jiřího Adama.

10.04.2023 4 z 5