azzies azzies komentáře u knih

Píseň meče Píseň meče Bernard Cornwell

Opět skvělá zábava

27.03.2019 5 z 5

Páni severu Páni severu Bernard Cornwell

Zatím nejlepší díl serie, putování Uhtreda nemohlo být napínavější a zábavnější, zrada kterou prožil je jak z románu :-)

23.03.2019 5 z 5

Apokalyptická suita Apokalyptická suita Gerard Way

Pozor, možný spoiler!
Podle anotace a komentářů se jedná o humorný superhrdinský komiks, který ale nepatří do "hlavního proudu" a je určený i pro čtenáře, který není zaměřený na plášťěnkáře.
Můj dojem z knihy je přesně opačný.
První věta knihy v předmluvě: "Začíná to tím nejlepším možným způsobem, atomovým úderem letícím loktem..."
Nevím, zda se jedná o překlep a zjišťovat to nebudu, ale podobně nesmyslně na mě působila celá kniha.
Do příběhu jsem se nemohl vůbec ponořit. Několikrát jsem se musel ve čtení vracet na předchozí stránku/panel, abych se ujistil, že mi nic neuniklo. Někdy to bylo změnou pohledu v prostoru (práce kreslíře), většinou za to mohl scénář. Příběh skáče nejen v čase tam a zpět, ale i mezi postavami a to dost nesrozumitelně/nečekaně. Autorovi se nedaří na tak malém prostoru všechny hlavní postavy (cca 11) dost dobře a srozumitelně vykreslit a než zjistíme, kdo co a jak, je tu finální pokus o vyhlazení celého lidstva a samozřejmě zneškodnění hlavního záporáka a záporačky (ta "nečekaně" a zřejmě i bez následků přežije dramaticky nakreslenou střelu do hlavy).
Humor v knize je, myslím, že celkem 2x jsem ho zaregistroval (ten psaný).
Kresba je mainstreamová, ale přesto kvalitní. Linka je tenká, kreslená s lehkostí a nadsázkou. Oči postav jsou většinou čistě bílé, účesy výrazné, postavy proporčně nereálné. Koloring se povedl, celkově kreslíř odvedl v daných mantinelech velmi dobrou práci.
Předmluva a doslov působí dosti osobně a oslavně.
Bonus v podobě prvních návrhů jednotlivých postav mě na knize potěšil nejvíc.
Autorovi jsem šanci dal,jeho nadšení pro komiks je nepřehlédnutelný, ale knihu prodávám.

10.03.2019 3 z 5

Louskáček Louskáček An Leysen

Původní verzi pohádky neznám, postava Louskáčka mi povědomá byla.
Kniha se čte sama, příběh je jako ten správný pohádkový o dětech pro děti a s ponaučením.
Celostránkové kresby se povedly, jsou určené spíše pro dívky a velice pěkně vystihují a doplňují vyprávění.
Poznámka k překladu - pouze dívka má české jméno, ostatní postavy nejspíš to originální.

10.03.2019 4 z 5

Záludné léto Záludné léto Ben Aaronovitch

Velké překvapení, zatím nejlepší díl série.
Skvělá zápletka, která má hlavu a patu, solidně odvedená policejní práce, stále vtipné hlášky a konečně se vtah s Bev posunul do té správné roviny. Peter už začíná dospívat a je za to odměňován.

20.02.2019 5 z 5

Severská mytologie Severská mytologie Neil Gaiman

Knihu jsem začal číst s tím, že se dozvím, jak to bylo doopravdy. A to jsen se dozvěděl. První lidé se jmenovali Ask a Embla , vládkyně mrtvých duši se jmenuje Hel, Odin je nejmoudřejší že všech bohů, ale Loki ho stejně vždycky doběhne, třebas se mu to vrátí.
Samotné příběhy jsou poučné, strašidelné, občas předvídatelné (svým zakončením) ale přesto obsahující velmi nečekané zápletky či jejich řešení (změna vzhledu, kouzla atd). Ano, jistá podobnost s těmi řeckými tu je, možná by bylo zajímavé zjistit, jestli se někdo někdy věnoval jejich srovnání či vysvětlení.
Občas je vyprávění tak nějak kostrbaté, autor evidentně neměl tak volnou ruku, jak bychom si všichni přáli. A může být zajímavé prostudovat podklady, že kterých autor čerpal.
P.s.
Severští bohové mohou být velmi sympatičtí tím, že mají svoje chyby, vrtochy, nálady a nehrají si na dokonalé. A na spasitele

05.02.2019 3 z 5

Dívka v pavoučí síti Dívka v pavoučí síti David Lagercrantz

Původní trilogie je skvělá, navázat na ni nebyl jednoduchý úkol (a já proti tomu v zásadě nic nemám). 2/3 knihy odsýpají velice svižně, napětí je solidní, postav je tak akorát, jejich motivace jsou většinou jasně, odhalení z minulosti o.k., zápletka možná trošku přestřelená (nová móda v krimi,pohybovat se na hraně toho,co se dá resp. nedá prokázat ? viz. autistický chlapec ) ale ten závěr,ten mohl být lepší. O mnoho lepší, pan Lagercrantz na to má, což dokázal právě těmi 2/3 knihy,kdy jsem se hodně bavil a hodně se těšil na to,jak to celé dopadne. A ono to dopadlo. Na autora nejspíš tíha oslího můstku pro další díl a na mě, jako čtenáře, smutek, že to na té chatě nedopadlo nějakým kvalitním překvapením.
Lisbeth je v tomto díle opět velice drsná, s čerstvým průstřelem si jde zaboxovat a protože je tak drsná, tak si normálně zaboxuje, jen pak drsně zamítne nabídku kvalitního postelového zážitku. Takže to možná zas taková drsňačka není...
Celkově je to zábavná a dobrá kniha,na plný počet hvězd to ale není.

10.01.2019 3 z 5

Velké kraví dostihy (01/II) Velké kraví dostihy (01/II) Jeff Smith

Druhý díl nezaostává v ničem za tím prvním, navíc rozvíjí a pokračuje v ději, který bavil už v tom prvním.

05.01.2019 4 z 5

Malý princ (komiks) Malý princ (komiks) Antoine de Saint-Exupéry

Malý princ se (tuším) smí vydávat pouze s původními autorovými malbami. A protože mne ty Saint-Exupéryho nijak zvlášť neoslovily, nepídil jsem se po jeho knize, abych ji přečetl. Když se mi do ruky dostal tento komiks (obrázková kniha) , nejdřív jsem váhal, nakonec jsem se do něj postil a dobře jsem udělal.
Jasně, stěžejní myšlenky původního díla tu logicky jsou, Sfar se jich drží, ale zároveň je svým pojetím zajímavý a originální dílo nijak nesnižuje. Sfarovi kresby obvykle vynikají svou jedinečnosti, když kreslí různé potvory a strašidla, lidské postavy pak nejsou především v porovnání s předlohou na pohled tak líbivé.
Nakonec jsem ale rád, že takové dílo vzniklo, protože jsem se konečně seznámil s možností jak namalovat beránka, ikdyž ho namalovat neumím

01.01.2019 4 z 5

Vlak Vlak Pavel Čech

Krásná černobílá obrázková knížka pro dospělejšího čtenáře, vytvořená jiným stylem, než je pro autora tolik typický.

12.01.2018 3 z 5

Probuzená šelma Probuzená šelma František Niedl

Poslední pokračování příběhů bývalého legionáře sklouzává k nezáživné béčkovosti.
Kdyby to alespoň bavilo, ale celé je to takové přehnané a předvídatelné a ztrácí se radost z otáčení každé další stránky.
A ano, tak nějak jsem doufal, že hlavní hrdina přeci jen zapustí kořeny a začne pracovat na malém Dabertovi, nebo že dojde ke skoku časem a bude bránit svoji rodinu, anebo přímo cvičit svého syna, případně dceru k boji.
Určitě by i kolem toho mohla být zajímavá zápletka, autor už mnohokrát dokázal, že umí, jeho knihy patří k mým nejoblíbenějším.

03.05.2024 3 z 5

Hodiny posledního soudu 2 Hodiny posledního soudu 2 Geoff Johns

(SPOILER) První díl mě celkem potěšil, bral jsem ho jako takový úvod do DC světa. Postava Jokera mě fakt bavila a možná dám Batmanovi šanci.
Co mě ale vůbec nepotěšilo, bylo rozuzlení děje a překlopení řekněme důležitosti Jona a Supermana. Beru to jako cenu za propojení světů Watchmenů a DC a jeho ....manů. A cosi to o těch světech vypovídá.
Jinak nepřehlednost děje mi přijde samoúčelná a zbytečná a ano, byl jsem zklamaný.

29.11.2023 3 z 5

Hodiny posledního soudu 1 Hodiny posledního soudu 1 Geoff Johns

(SPOILER) Pro fanoušky Watchmenů to asi není stěžejní dílo, pro fanoušky DC univerza ale může být.
Tady se oba světy propojují a v tomto dílu to ještě celkem funguje.
Některé postavy mají velmi zajímavý příběh, trošku rušilo neustálé přeskakování.
A pro ucelenost a rozuzlení je nezbytné přečíst druhý díl.

29.11.2023 4 z 5

Alláhův hněv Alláhův hněv Leoš Kyša

Proti všem ostatnim komentum, chtělo by se mi říct.
Na dvojku jsem se hodně těšil a o to víc jsem zklamaný.
Tak nějak se mi zdá, že se toho na spoustě stranách vlastně ani moc nestalo.
Akce sice dost, ale napětí a humoru málo a Kalandra se nikam vlastně neposunul.
Škoda.
Tak se pustím do peruna.

26.09.2021 3 z 5

Konec dětství Konec dětství Arthur Charles Clarke

Další kniha do zlatého fondu.
Čte se báječně, donutila mě k zamyšlení. Kolik dnes nám známých seriálů a jiných děl se inspirovalo právě zde?
Většina scifi posledních dekád prostě není taková. Originální, napínavá a poutavě napsaná.
Problém tří těles. Ano. A co nám to připomíná? Problém šesti sluncí ze snů jendé hlavni postavy...a to je jen takovej odvárek.

05.02.2021 5 z 5

Ozymandias / Karmínový korzár Ozymandias / Karmínový korzár John Higgins

Moje první kniha z poličky "před strážci".
První část pojednávající o Ozym mě překvapila svojí propracovaností a uceleností. Podrobné seznamování s historií postavy je zábavné, zajímavé, ale ne překvapivé (asi logicky). Kresba byla moderní, ale vkusná.
Jsem rád, že jsem ji četl, nebyla to ztráta času, ale zbytek knihy jsem jen prolistoval a vrátil ji do knihovny.

08.11.2019 4 z 5

Conan: Věž slona Conan: Věž slona Kurt Busiek

Magie, akce a napětí v tom správném poměru.
Příběh má spád a slušné tempo, se správně překvapivě-uspokojivě zábavným koncem.

01.11.2019

Pán se stříbrným lukem Pán se stříbrným lukem David Gemmell

Navzdory vysokým hodnocením jsem se do knihy nedokázal začíst. Příběh skáče v čase, prostoru i mezi postavami a sotva se začtu, hned se začíná zase znova. Škoda. Přečteno 100 stran.

16.07.2019 2 z 5

Spin Spin Robert Charles Wilson

Spin, je kniha, jejíž námět s velikým potenciálem nebyl využit.
Autor od začátku knihy čtenáři předhazuje vějičky, které lákají k dalšímu čtení - mimozemský objekt na Zemi/nad Zemí, obydlení Marsu, hypotetičtí mzáci atd., tedy dost, aby se čtenář prokousával vyprávěním hlavní postavy.
Ta je sama o sobě nezajímavá a přesto, že je celou dobu v centru dění, slouží čistě jako - vypravěč. Rozvleklý vypravěč. Dovídáme se o něm a od něj spoustu věcí, které jsou pro příběh zbytečné a pouze natahují čekání na posledních pár stran, kde se (konečně) dočteme něco skutečně podstatného. Netvrdím tím, že zajímavého.
Tak nějak může vypadat kniha, pokud někdo vymyslí zápletku Sci-fi příběhu a napíše kolem ní román, kde se ta zápletka sice objeví, ale nemá řešení, logiku, napětí.
Proč lidstvo neprovádělo výzkum ve vesmíru v blízkosti Země nad Spinem, kam mohlo posílat raketoplány a komunikaci zajišťovat právě těmi ? Proč po obydlení Marsu neposílalo na Mars vesmírné lodě, když to bylo možné a cesta (tzn. výměna informace) by vzhledem k rychlosti času vně spinu trvala zlomek pozemského času? Jak je možné, že lidstvo neudělalo žádný technologický pokrok (vůbec žádný)? Tak by se dalo ještě chvíli pokračovat.
Pokud by se jednalo o 20 stránkovou povídku, nemuselo by být špatná.

13.07.2019 2 z 5

Lučištník Lučištník Bernard Cornwell

Nevím, co mi nesedlo víc, jestli prostředí, zápletka, nebo hlavní hrdina, ale prostě jsem to nedočetl a vrhnul jsem se na serii o Sharpovi.

29.06.2019 3 z 5