Aymira Aymira komentáře u knih

Zběsilost Zběsilost Karin Slaughter

Jelikož jsem jako první přečetla sérii s Willem Trentem a až teď začala číst Grant County, věděla jsem při čtení této knihy, která postava přežije a tuším, jak se to s kým bude dál vyvíjet. Určitě tedy doporučuji přečíst prvně Grant County, protože tyto série na sebe chronologicky navazují.

U všech knížek Karin Slaughter se mi líbí, že sází na ženský prvek. Velkou roli hrají ženy a také autorka jako žena zná, jak ženy přemýšlejí a co prožívají. Navíc Karin skvěle umí vystihnout charaktery postav a popsat prostředí. Při čtení jejich knížek se vždy okamžitě přenesu do Georgie, ať už na maloměsto, nebo přímo do Atlanty.

Zběsilost je určitě výborný thriller. I když jsem postavu vraha uhodla téměř hned na začátku (opravdu uhodla, protože jako v každém správném thrilleru vodítka mohou vést ke komukoli a nějaký zvrat v ději může také nastat kdykoli), přesto to na napětí neubralo až do samotného závěru. Sice se při čtení vyskytlo zase několik známých klišé, například jsem si říkala, jak je možné, že se to všechno děje pořád těm stejným lidem a oni vždy všechno přežijí a druhý den se chovají téměř jako by nic a život jde dál, ale to je asi v pořádku a bez toho by to čtenář s postavami asi nemohl osobně prožívat. Okamžitě se jdu vrhnout na další díl.

16.09.2016 5 z 5

Démoni Démoni Karin Slaughter

Je pravda, že tento dil je malinko slabší, ale davam 5 hvězdiček, protoze me Karin a především Will moc baví. Příběh s Mocným bělochem (mimochodem, v češtině zni tohle jméno fakt hrozne) je předvídatelný. Na muj vkus bylo v příběhu az moc Leny a rozhodne nemusela byt součástí happyendu, ale asi si tím autorka zametala cestičku pro další dil, který, doufám, v češtině vyjde co nevidět.

15.09.2016 5 z 5

Kriminálník Kriminálník Karin Slaughter

Nikdy bych nepomyslela, že se mužu zamilovat do literární postavy :-) Ale ja Willa prostě žeru! Kvůli němu hltam slovo od slova, řádek po řádku, kapitolu za kapitolou.

V teto knize se konecne dovídáme, jak to vše začalo. Kdo byli Willovi rodiče a proc je Amanda takova jaka je. Pronikneme do 70. let, kdy americký Jih nadrazoval bílé nad černé a muže nad ženy a kdy bylo normální hlásit se otevřene ke Kukluxklanu.

Prolínání dvou časových rovin vyprávění je pro me vždy příjemným zpestřením při čtení. Sice zde je po celou dobu jasne, po kom se pátrá, ale přesto jsem si tuto knihu moc uzila.

13.09.2016 5 z 5

Podlost Podlost Karin Slaughter

Opět skvěla kniha, i když je pravda, že tentokrát ji nad vodou drží postava Willa. Ten chlap je prostě neuveritelnej! Sen každé ženy. Přišlo mi, že v knize je zhruba půl na půl věnován prostor kriminální zapletce a milostnému příběhu jako vystrizenemu z červené knihovny. Čtenáři mužského pohlaví si tentokrát možná tolik nepřijdou na sve.

12.09.2016 5 z 5

Hřbitov nadějí Hřbitov nadějí Karin Slaughter

Opět skvěla kniha. I když, stejne jako minule, mi závěr přišel nedotaženy. Jako by se autorka vzdy rozhodla az v průběhu psaní, z koho že udělá vlastně vraha.

Jinak me ale hodně baví i ta vata kolem - příběhy hlavních hrdinů, vývoj jejich osudů. Will je určite typem chlapa, který přitahuje každou z nás. No a v momente, když se už už schyluje k polibku, zazvoní telefon. Znáte to...

11.09.2016 5 z 5

Genesis Genesis Karin Slaughter

Úžasna záležitost! Prvních cca 50 stran je jednou velkou akci, takže knihu vůbec neodlozite. A i zbytek je bez hluchých míst. Popisované zločiny jsou tím nejodpornejsim a nejzvrhlejsim, co jen muže člověka napadnout. I když oběti jsou chladnokrevne cílevědome ženské, stejne jim takový osud nepřejete. Rozuzlení jsem nečekala ani omylem.

Líbi se mi, že autorka dava hodně šancí novým ženským hlavním hrdinkam. Will je Will, ale přesto je fajn prozivat osobní život i s dalšími postavami. V tomto směru je příběh vynikajícím způsobem propracovan. Jen mám prosbu - ať už se probůh Will odpouta od Angie nebo z toho budu mit jizvy na duši brzy i ja...

09.09.2016 5 z 5

Nic nebude jako dřív Nic nebude jako dřív Karin Slaughter

Stejně kvalitní jako první díl, i když u této knihy mě malinko zklamal závěr. Myslím, že měl být víc rozpracovanější. Přece jen se nabízelo víc zlosynů a možnost více dějových linek, než kolik jich autorka knize přisoudila. Jako ženu mě zajímá i osobní příběh Willa a v skrytu duše mu fandím, aby poznal skutečnou lásku a odhalil své nitro daleko lepší ženě, než je Angie.

07.09.2016 5 z 5

Triptych Triptych Karin Slaughter

Skvěla kniha! Od začátku do konce bez hluchých míst, bez zbytečných stránek o ničem. Ačkoliv velmi záhy odhalíte, jak se věci mají, nechává vás to přesto v napětí. Příběh má několik kladných postav, ktere vam prirostou k srdci takovým způsobem, že rozhodne nechcete, aby se někomu něco stalo a celou dobu si nepřejete nic jiného než strašnou smrt pro toho hajzla.

05.09.2016 5 z 5

Co bude dál Co bude dál John Katzenbach

Příběh o senilnim profesorovi, který na vlastni pěst patra po unesene divce. Celou dobu rozmlouvá se svoji mrtvou rodinou. Tyto pasáže byly rozvlekle. Kniha jako takova je dost zvracena - i když spousta zvracenosti tu není popisována podrobně, ale spis v náznacích. Nevadilo by mi, kdyby byla o sto stran kratší, ani by ji neuškodilo víc dialogu. Úplný závěr me dojal k slzám, i když jsem to nečekala. Akorát jsem se v epilogu nedozvedela, jak to vlastně dopadlo s deviantem Markem?

03.09.2016 3 z 5

Ostrov Entry Ostrov Entry Peter May

Nenadchne, neurazí. Výborna poslední třetina knihy. V příběhu se mísí dvě dejove linie, ktere od sebe děli stopadesat let. Obzvlášť ta starší je krasna a poeticka. Vyšetřování vraždy je zde druhorade - od samého začátku se dalo tušit, jakým způsobem bude propojena minulost s přítomností. Oceňuji především barvite liceni prostředí, při kterém máte chuť přenést se na Hebridy, procházet se tamní zvlněnou otevřenou krajinou a nechat si vlasy cechrat studeným větrem od moře.

01.09.2016 3 z 5

Faktor Churchill Faktor Churchill Boris Johnson

Ne uplne životopis v pravém slova smyslu, ale přesto Boris Johnson zcela nezaujate shrnuje, co formovalo osobnost Churchilla. Celou knihou se prolíná úvaha o tom, co by bylo jinak, kdyby se Churchill nikdy nenarodil - zde můžeme jen žasnout nad tím, jak by se svět ubíral jiným směrem.

31.08.2016 3 z 5

Vražedná míle Vražedná míle Tony Black

Existuje spousta, spousta lepších detektivek. Nebavil me děj, nebavilo me prostředí a nebavily me ani postavy. Kniha, kterou hned zapomenu.

30.08.2016 1 z 5

Zapadákov Zapadákov Jeffery Deaver

Svým námětem mi kniha připomínala Olsenovi Zabijáky. Bavila me ale víc. Sice neskytala možná tolik akce a napětí jako předchozí příběhy s Kathryn, ale četla se mi dobře. Možná jako ženu me zaujalo i to, že se zde hodně resi Kathryniny vztahy a rodinný život.

30.08.2016 4 z 5

Tvůj stín Tvůj stín Jeffery Deaver

Pro mě opět pomalejší úvod, ale pak se kniha rozjela a já musela číst dál a dál... Celou dobu jsem měla tušení, kdo by mohl být vrahem, no a když se moje podezření začalo naplňovat, chybělo do konce ještě asi 100 stran. To už bylo divné i mně :-) Samozřejmě jsem čekala spoustu zvratů, protože znám Deavera a nakonec z toho byl v podstatě zvrat o třistašedesát stupňů, takže návrat na začátek. Malinko mě zklamal samotný konec - připadal mi jako jeden veliký happyend a ty texty písní na konci, to snad ani nemohlo být myšleno vážně. Proto nemůžu dát plný počet.

26.08.2016 4 z 5

Kříže u cesty Kříže u cesty Jeffery Deaver

Deaver opět nezklamal. I když příběh malinko slabší, přesto pro mě hlavně od poloviny pořádně čtivý. V knize je přece jen poměrně dost návazností na předcházející díl, takže určitě doporučuju prvně přečíst Spící pannu. Příběh pojednává v dnešní době o dost aktuálním tématu - život na sociálních sítích a online hrách versus reálný život. Samozřejmě dojde opět k více zvratům, kdy z hodných se stávají zlí a ze zlých hodní.

21.08.2016 4 z 5

Mesiáš Mesiáš Boris Starling

Tohle byla síla! Něco docela jiného než většina detektivek nebo thrillerů. Knihu jsem si pro sebe rozdělila do tří částí: zhruba první třetina je dost temná, psychologická, se spoustou retrospektivního vyprávění. Vraždy jsou neskutečně brutální, s trochou nadsázky se dá říct ve stylu Texaského masakru motorovou pilou. Druhá třetina už se začíná více věnovat samotnému vyšetřování plnému biblických příběhů. A poslední třetina míří opět na duše čtenářů. Pachatel mi vyplul na povrch již poměrně brzy a jsem ráda, že to nakonec byl opravdu on. Ale ten samotný závěr!!! Ten úplný konec celého příběhu, těch asi deset posledních stránek, ty stojí za to. Dozvíme se, co bylo skutečným motivem vražd. Donutí vás filozoficky se zamyslet nad smrtí a nad temnými stránkami osobnosti, které se skrývají v každém z nás. Přemýšlíte nad zločinem, trestem a odpuštěním a bojíte se vyslovit nahlas, že opravdu každý z nás by byl schopen zabít.

Mesiáš je kniha, která mi dlouho zůstane v paměti.

13.08.2016 5 z 5

Spící panna Spící panna Jeffery Deaver

Mám za sebou celou sérii s Lincolnem Rhymem a tak jsem věděla, do čeho u Deavera jdu. Chvíli mi trvalo než jsem si zvykla na nový vyšetřovací tým - nové prostředí (Kalifornie), nové metody (kinezie)... ovšem po pár kapitolách jsem byla opět v tom a nemohla se od knihy odtrhnout. Bylo mi jasné, že přijde nečekaný zvrat pravděpodobně v tom nejméně očekávaném okamžiku a bodě vyšetřování, a on skutečně přišel. Bylo mi jasné, že věci nebudou nakonec takové, jakými se zdají být, no a ony skutečně nebyly. Tušila jsem, že hlavní padouch nemusí být jediným padouchem a ani hlavním padouchem. V hlavě se mi nabízelo několik variant, jak to celé nakonec dopadne. A protože to nakonec dopadlo malinko jinak, než jsem čekala, a taky protože mi úplný závěr nepřišel nijak zdrcující, nedávám nakonec plný počet hvězdiček.

07.08.2016 4 z 5

Sběratel kůží Sběratel kůží Jeffery Deaver

Jeffery konečně ve své nejlepší formě! Po pár méně záživných knížkách této série přichází konečně to, na co jsme u Deavera zvyklí. Mělo to tempo, opět řadu zvratů, ironických a trefných dialogů... Ukázalo se, že se vyplatí číst celou sérii pěkně popořadě od začátku, protože příběhy na sebe začínají čím dál více navazovat. Setkáváme se se stále více postavami z minulých knih a ani tentokrát nesmí chybět zmínka o Hodináři...

30.07.2016 5 z 5

Pokoj smrti Pokoj smrti Jeffery Deaver

Na Deaverovi se mi líbí, že každý jeho příběh je propracovaný do nejmenších detailů. Každý je z jiného prostředí - jednou se dozvíme podrobnosti o elektřině, teď zase o kulinářství a bezpečnostní politice. Nemůžu říct, že bych z knihy byla kdovíjak nadšená, ale druhá polovina vše zachránila. Sice tam tentokrát nebylo tolik napětí, aby si čtenář div nemusel zakrývat oči v očekávání, jaká hrůza přijde, ale přesto touha po vyřešení případu mě nutila číst dál a dál.

26.07.2016 4 z 5

Hořící drát Hořící drát Jeffery Deaver

Slabé. Na Deavera až moc slabé. Nemastný neslaný rozjezd, slabá zápletka a slabý zvrat. Poprvé se mi u Deavera stalo, že jsem se těšila až kniha skončí. Dala bych tři hvězdičky, protože kniha je pro mě vcelku průměrná, ale dávám jen dvě, protože od Jefferyho jednoduše očekávám vždy víc. A doufám, že Hodinář se už z vězení nedostane, protože se mi po něm nechce pátrat v každé knize.

21.07.2016 2 z 5