Aya81 Aya81 komentáře u knih

Rudá galerie Rudá galerie Tiffany Reisz

On někdo u takového titulu, obálky a anotace čekal nějakou hodnotnou literaturu? Erotická literatura nemůže být nikdy "chytrá" a uvěřitelná. Nebo by snad někoho bavilo číst o tom, že má hlavní hrdina potíže s erekcí, hlavní hrdinka oslnila playboye svou celulitidou a ten milerád počkal se sexem na příští týden, protože když hrdinku potkal v baru, měla bohužel zrovna měsíčky. Zápletka je vymyšlená docela zajímavě, erotika sice není erotická, spíš pornografická, ale aleluja! Kdo se pohoršuje, ať zůstane u sladkých románků z období romantismu. S Dostojevskym, Remarquem nebo Mornštajnovou bych knížku nesrovnávala, vzhledem k žánru - já se bavila.

06.05.2021 3 z 5

V bílém plášti V bílém plášti * antologie

Příjemná a sympatická kniha jednohubek z lékařského prostředí. Jak tu čtu názory čtenářů, každého zaujalo neco jiného, což je vlastně dobře. Mne se nejvíce dotkla povídka Krmítko, myslím, že autorka vystihla skutečnost velmi reálně.

17.04.2021 4 z 5

Musíme si promluvit o Kevinovi Musíme si promluvit o Kevinovi Lionel Shriver

Tak tohle mne hodně zasáhlo... řekla bych až ťalo do živého. Žádnou matku snad nemůže nechat takové téma v klidu. Příběh krásně ukazuje, že nějaké "to se mne netýká" prostě neplatí. Nikdo nám neřekne, jaké chování vyvolá jakou reakci, jaká výchova je ta správná, ba ani, zda výchova vůbec může něco ovlivnit.. Láska, dokonce i ta mateřská, je koktejl protichůdného, neřízený vodopád, který si teče kam chce a jak chce. Předpoklady neznamenají nic, bílá není bez černé, nikdo nás nepřipraví, nevaruje. Ecce homo.

30.03.2021 5 z 5

HEX HEX Thomas Olde Heuvelt

Rozhodně jsem nebyla zklamaná. Kniha nabízí řadu otázek.
SPOILER - Hlavně postava samotné Katherine. Byl to ve své podstatě paranormální úkaz? (zvláštní energie, která lidi ovlivňuje, umožňuje přízraku se přemisťovat, nedovoluje opustit natrvalo oblast, způsobuje slabším osobám kolaps...) Byla opravdu čarodějnicí schopnou tyto síly ovládat, páchala někdy opravdu zlo, nebo byla pouze obětí? Bylo cílem lidi trestat, vychovat, varovat..? Závěrečnou apokalypsu si způsobili lidé sami. Svojí nelidskostí. Ale byla vina pouze na lidech? Ono bohužel strach je někdy dobrý, ale často uvolňuje v lidech to špatné. Což mne přivádí k tomu - kdo tedy zabil Fletchera? Jaydon? Nebo Katherine? Nebo to byla psí sebevražda..? Pokud byla Katherine mírumilovná a jen chtěla lidem otevřít oči (symbolika otevřených/zavřených očí je v knize všudypřítomná), proč by trestala zvíře? Nebo proč umírali "nevinní". Některé věci mi nezapadají. Ale ono pointou hororu, částečně spíš psychologického než nadpřirozeného, není naprostá logika. Není cílem vše pochopit. Takže za sebe hodnotím podle čtivosti, napětí, neodbytí postav, námětu, zpracování..

13.01.2021 5 z 5

Mníchov Mníchov Robert Harris

Kniha byla dobře napsaná. I když vlastní příběh dvou hlavních postav je smyšlený, dozvídáme se hodně podrobností ze skutečného dění v době podpisu Mnichovské dohody. Čtenář se tak čtivým a napínavým způsobem dozví historické události a ještě si užívá dějovou linku. Skvěle odvedená práce.

17.10.2020 4 z 5

Do tmy Do tmy Anna Bolavá (p)

Zvláštní příběh o posedlosti jedné psychicky nemocné ženy. Protože koníčkem ten její sběr bylin nazvat nemůžu. Je to její život, její láska, která opravdu hraničí s posedlostí. Posedlost, která ničí zdraví, rodinné a přátelské vazby. Těžko říct, jak moc velký vliv na tom všem má Annina nemoc, nebo je to naopak? Za celou dobu se nedozvíme, jak je vlastně opravdu nemocná. Anna asi neměla lehký život, ale za kolik z toho zlého si vlastně mohla sama? Opravdu bylo nutné odehnat od sebe lidi, kteří ji milovali? Příběh nám odkrývá jen náznaky, můžeme o Annině životě přemýšlet a můžeme si domýšlet, ale většina nám zůstává skryta. Ve tmě.
Velkým plusem je popis "bylinkářství" tak, až jsem si dovedla představit tu vůni heřmánku nebo lípy, barvu květů divizny, šustění uschlých listů... skoro bych až dostala chuť jít si je natrhat… ale teď v únoru asi ne. Btw co dělala Anna v zimě???

14.02.2020 3 z 5

Pohřbený obr Pohřbený obr Kazuo Ishiguro

Kniha má velmi zvláštní atmosféru. Dýchá starými časy, kdy se krajinou proháněli rytíři, válečníci a různé stvůry. Pouť starých manželů za svým "ztraceným" synem, na které se přihodí tolik zásadních událostí. Je to vlastně pouť za životem i smrtí. A k tomu vše objímající a vzpomínky zastírající zvláštní "mlha". Líbila se mi obraznost celého příběhu.
Myslela jsem si, že knihu použiju do výzvy jako knihu od asijského autora. Ale nechala jsem se zmást jménem a zjistila, že ač má japonské kořeny, je autor vlastně Brit. Takže musím přečíst něco jiného. Ale nevadí, jsem ráda, že jsem knihu mohla číst.

27.08.2019 4 z 5

Do posledního dechu Do posledního dechu Robert Bryndza

Za mne zatím nejlepší kniha od Roberta Bryndzy. Mělo to spád, napětí, přestože znáte pachatele cca od poloviny knihy, stejně nevíte, jak to dopadne, sledujete vyšetřování krůček po krůčku. Zatím to Bryndza prostřídal - 1. a 3. kniha nevíte pachatele, 2. a 4. kniha jej znáte :) Jak to bude dál? Chladnokrevně už na mne čeká, ale proložím to jiným žánrem.
A samozřejmě jsem zvědavá na vývoj Eričina soukromého života.

09.01.2019 5 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Knihu jsem opravdu zhltla. Líbilo se mi prolínání vyprávění z pohledu 4 různých hlavních hrdinů, postupné odkrývání tajemství jednotlivých postav. Hrůzy války nepřevážily v tomto případě románový děj, historické události slouží spíše jako kulisa celému příběhu. I tak ale poté, co mozek přestane zpracovávat příběh, začne lačnit po zjištění faktů.
Tato kniha a knihy jí podobné jsou podle mne skvělým prostředkem, jak přitáhnout lidi k historii. Přiznám se, že dějepis mne na škole vždycky hrozně otravoval, nudily mne letopočty, jména panovníků, vydané právní akty... a to i přesto, že ještě na střední jsme měli paní učitelku, která dovedla výklad zpestřit historkami, dějepisnými "drby" a zajímavostmi. Až teprve literatura ve mne vzbudila zrnko zájmu o dohledání faktů. Nebo je to možná věkem, protože podobná témata jsem vlastně ani v literatuře dříve nevyhledávala.
No každopádně Sůl moře je sakra dobrá kniha a rozhodně si hodlám přečíst i další autorčina díla.

02.05.2018 5 z 5

Tahle země není pro starý Tahle země není pro starý Cormac McCarthy

Výborně napsaná kniha, která zaleze až do mozku. Zvláštní styl, kde není přímá řeč, vyžaduje plnou čtenářskou pozornost. To je ale jedině dobře, protože tu si tato kniha plně zaslouží. Připadáte si trochu jak na Divokém západě, trochu jak v Pulp fiction, ale není to jen střílečka s hromadou padouchů a Mexičanů. Klaďas tu není vlastně nikdo. I ten nejlepší člověk si uvnitř nese nějakou tu šmouhu na duši. Chtěla jsem dát 5 hvězdiček... ale trochu mi tam chybí ta přestřelka, ve které to schytal Moss a mladá stopařka. Mrzí mne, že je tam vynechán vlastně jak děj, tak nějaké vnitřní myšlenky Chigurha k této akci...
Knihu jsem přečetla kvůli čtenářské výzvě a rozhodně nelituju.

08.09.2017 4 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Kniha mne příliš nenadchla. Absolutně nesympatická hlavní hrdinka, postrádala jsem napětí, místy až prázdný děj. Nechápu, proč byl kolem toho takový humbuk. Ale dám Paule ještě šanci.

16.08.2017 2 z 5

Mendelův trpaslík Mendelův trpaslík Simon Mawer

Kniha nabitá informacemi, ale i dojimavým příběhem. Autor má dar jednoduše a s lehkostí popsat odborné téma. Zároveň příběh nepostrádá břitký humor a nadsázku.

22.07.2023 4 z 5

Vlk Vlk Samuel Bjørk (p)

Napínavý děj a zajímavý námět, jako u předchozích autorových děl. Poznáváme začátky spolupráce Mii a Holgera Muncha. Možná to skákání a přepínání mezi ději bylo až trochu moc zbrklé, takže to lehce rušilo v soustředění. Z toho důvodu "jen" 4 hvězdy.

12.01.2023 4 z 5

Maska smrti Maska smrti Mads Peder Nordbo

Napínavé a čtivé zakončení série. Občas trochu náročnější na množství postav, pokud člověk nečte díly hned za sebou, trochu se ztrácí. A tedy, budu se opakovat - asi bych nechtěla být žena v Grónsku a pevně věřím, že popisované rodinné vztahy tam nejsou úplný standard.

26.10.2022 4 z 5

Prsa a vajíčka Prsa a vajíčka Mieko Kawakami

Moc dobře si mi kniha nečetla. Téma je rozhodně zajímavé, ale upřímně mi vůbec nesedělo to spojení dvou témat - zvětšování prsou a umělé oplodnění dárcovskými spermiemi. Bylo to celé nějaké rozvláčné, a jak to mám ráda např. u Murakamiho, nebo i u jiných autorů, tak tady mne to nudilo. Naopak to pro mne byl zajímavý vhled do japonského prostředí, kultury, smýšlení.

07.10.2022 3 z 5

Vzpomínka na Zemi Vzpomínka na Zemi Liou Cch'-sin

V posledním díle trilogie se všechno pořádně rozjelo. Děj měl spád, kousky skládačky do sebe zapadly, osud lidstva (a nejen jeho) byl završen. Opravdu skvělá sci-fi. Snad jen ten závěr byl až moc krkolomný, původně pomalý a pozvolný vývoj nabral až moc kotrmelců a teorií, trochu jsem se ztrácela v té rychlosti. A těch náhod na tak velký vesmír bylo taky až moc ;) Ale jinak - nemůžu než hodnotit počtem nejvyšším.

18.09.2020 5 z 5

Starci na Aljašce aneb Proč bychom se nezmrazili Starci na Aljašce aneb Proč bychom se nezmrazili Zdeněk Šmíd

Šmíd prostě nikdy nezklame. Odpočinková oddychovka, která je nabitá takovým milým až něžným humorem. Navíc se v ní člověk dozví i zajímavé informace. Mám chuť svolat bandu kamarádů a vydat se za dobrodružstvím.

05.07.2020 4 z 5

Možnost ostrova Možnost ostrova Michel Houellebecq

Kniha ve mne zrála po celou dobu její četby. Zpočátku mne nijak neoslovila, dokonce jsem si pomyslela cosi o nebetyčné slátanině. Ale postupně jsem se do ní vnořila. Myšlenky kolem mne vířily a já je nasávala jak ten opilec rum z láhve. A přistihla jsem se, že u některých si pokyvuju hlavou, ano, takto to cítím i já. Třeba to, že (formuluju vlastními slovy) očekávání a touha je víc než samotný akt. Že život je věcí mladých a stáří je odvrhované, nepochopené, obtěžující. Že v životě člověka přichází čas, kdy zjišťuje, že zoufale hledá lásku, o níž sám ví, že mu nakonec zlomí vaz. Že lidská existence je založena na neštěstí a nikoli štěstí (čest těm několika výjimkám).
I přes to všechno chci žít.
A chci si přečíst i dalšího Houellebecqua… za čas :)

12.06.2020 4 z 5

Nemesis Nemesis Jo Nesbø

Zatím nejlepší příběh HH (když čtu od 1. dílu postupně). Opravdu promyšlená kombinace dvou krimi zápletek a osobního života Harryho. Je to celé zamotané dohromady, ale působí to uvěřitelně a přitom tak nějak prostě a jednoduše. Rozhodně to nebude má poslední kniha od Jo Nesba.

10.10.2019 5 z 5

Cizinka Cizinka Diana Gabaldon

Kniha se mi hodnotí těžce. A to asi proto, že ji vlastně nemohu ani pořádně pochválit, ale ani zkritizovat. Je čtivá, nemá prázdná místa, ale upřímně jsem si od ní prostě slibovala něco víc, něco jiného, prostě NĚCO. Doufala jsem o trochu víc fantasy prvků, o trochu víc historie, nebo prostě o nějaké jiné ozvláštnění od PROSTĚ červené knihovny. Postavy jsou sympatické, dokonce, když už jsem to přečetla, hodlám číst i minimálně další díl (Vážku v jantaru). Ale bohužel víc než tři hvězdy dát nemohu...

17.09.2018 3 z 5