Avinea Avinea komentáře u knih

Trable anglického šlechtice v Čechách Trable anglického šlechtice v Čechách Václav Erben

Připojuju se k zde převládajícímu názoru - z celkem čtyř "exnerovek", které jsem dosud četla, mě tato zaujala nejméně. Zatímco ostatní mě bavily a chytly, tady to bylo takové nijaké a přeskakovala jsem pasáže...

21.11.2020

Němý řečník Němý řečník Rex Stout

Tot je první knížka o Nero Wolfovi, kterou jsem četla, a hned si mě získal mírně ironický Archieho styl vyprávění a Nerova ośobitost. Příběh se mi velice líbil, příjemné čtení,

17.10.2020

Vražda potřebuje reklamu Vražda potřebuje reklamu Dorothy L. Sayers

Autorčin styl se mi líbil moc. Je to psáno s lehkým nádechem humoru a promyšleně. Bavilo mě to a ocenila jsem hloubku jednotlivých literárních obrazů.

22.09.2020 5 z 5

Míša Kulička v rodném lese Míša Kulička v rodném lese Josef Menzel

Knížka se mi líbila i televizní zpracování. Jen jsem si z dětství odnesla určité trauma - když Vasil přiskřípne Barboře tlapky do té klády. Příběh jsem pak viděla po mnoha letech v dospělosti a ta scéna je velice kratičká a vše dopadne dobře... Ale dětské vnímání je zkrátka jiné. Nyní jsem knížku četla svému dítěti. Příběh je vcelku pěkný (i když asi medvědi nebudou šťastnější v cirkusu než v lese), ale na čtení menším dětem není příliš vhodný kvůli tomu, že jsou v něm dlouhé pasáže bez přímé řeči nebo zvuků, které by čtení mohlo ozvláštnit.

31.08.2019 3 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Knížka má jak zajímavý příběh, tak i virtuosně napsané erotické scény. Čtenáře potěší, že jednotlivé osoby jsou zdařile vykreslené, a to včetně vedlejších postav, jako je třeba Christianův tajemník Taylor, nebo Anastáziina kamarádka a spolubydlící.
Oproti některým jiným knížkám tohoto žánru mi přišli oba hlavní hrdinové (i ostatní postavy) uvěřitelní a dalo se jejich uvažování i chování pochopit.
Celkově hodnotím, že je to docela žhavé čtení a jiskry ze stránek přímo létají ;-)

27.05.2024 5 z 5

Ďáblův sluha Ďáblův sluha Vlastimil Vondruška

Přečetla jsem většinu příběhů s Oldřichem z Chlumu a tahle se zařadila k mým nejoblíbenějším. A to jsem zpočátku váhala, zda po ní sáhnout, protože mi název evokoval, že se zřejmě bude opakovat stereotyp narafičených ďábelských stop, který se objevil v některých předchozích příbězích. Nakonec jsem byla ráda, že jsem po e-knížce sáhla, protože mě zaujala a bavila. Hlavní hrdinové jsou sympaťáci a ty historické kulisy příběhům dodávají další úroveň.

28.09.2023 5 z 5

Smrt ve Vratislavi Smrt ve Vratislavi Vlastimil Vondruška

Svěží a zábavná detektivka v hlavní roli s Oldřichem z Chlumu. Oceňuji, že zápletka byla neotřelá. Četla se mi pěkně jako většina Vondruškových děl. Jsem ráda, když se Oldřich z Chlumu setká v příběhu s králem Přemyslem Otakarem II., protože se mi líbí, jak opatrně a s noblesou ho autor popisuje. A samozřejmě mě potěšilo, že Maryla našla lásku a bude moci vést řádný život.

22.08.2023 5 z 5

Jak jel Vítek do Prahy Jak jel Vítek do Prahy Bohumil Říha

Milé vyprávění o cestě prvňáčka Vítka z Libice nad Cidlinou do Prahy za tetou na podzimní prázdniny. Knížku nám v dětství četla máma, nyní jsem ji četla svému předškolákovi. Pro malé čtenáře jsou přívětivé krátké kapitoly a nekomplikovaný jazyk i děj. Líbí se mi také, že se děti seznámí s několika místy v Praze, které by je mohly zajímat při jejich vlastní návštěvě (Národní divadlo, ZOO...). Moc hezké čtení, které zaujme i dnešní malé čtenáře nebo posluchače.

13.08.2023 5 z 5

Náš Adámek Náš Adámek Anna Malinská

Tuto knížku nám máma četla, když jsme byly malé. A tu samou knížku nyní čtu svému synovi. Vybírá si před spaním, které příběhy budeme číst, jsou mu blízké, tak si je užívá. Nejvíce se mu líbí o lakomé holčičce z pískoviště, jak Adámek popletl tramvaj č. 6 a 9, nebo jak dláždil barevnými kostkami chodník. Ideální čtení pro děti kolem pěti let, tedy stejně, jako je Adámkovi v knížce. Příběhy jsou krátké tak akorát na čtení před spaním a pro děti dobře srozumitelné a zábavné.

17.07.2023 5 z 5

Atomový dědek Miroslav Grégr: Se skromností sobě vlastní Atomový dědek Miroslav Grégr: Se skromností sobě vlastní Miroslav Grégr

Životopisy čtu poměrně ráda a tento řadím k top tohoto žánru. Jednak je velice čtivý, k čemuž přispívá zvolená forma interview - dobře volené otázky Jiřího Hroníka a rozsáhlejší odpovědi Miroslava Grégra. Jednak Miroslav Grégr je člověk chytrý, přemýšlivý, byl jako klíčová osoba u řady významných projektů v průmyslu i politice, takže má o čem vyprávět. Text mě bavil i přiměl k zamyšlení o mnoha obecných věcech i těch konkrétních z přítomné i nedávné politické scény. Jsem ráda, že tato kniha vznikla a že jsem si ji přečetla.

06.08.2021 5 z 5

Běžecký klub na konci světa Běžecký klub na konci světa Adrian J. Walker

Kniha mi přišla průměrná, "neurazila" a četla se dobře, ale na druhou stranu se u mě nedostavil žádný wow efekt a v podstatě mě ani nezajímalo, jak to celé dopadne. Z popisů v knize bylo znát, že má autor čerstvou nebo hlubokou zkušenost s (ne)péčí o malé děti a že si zřejmě vybudoval silný vztah k běhu. Kapitola Gloria byla nejdrsnější. Nedořešené mi zase přišlo, co se dělo po odchodu běžeckého klubu na Poli Jany. Samotný konec nebyl banální a netipovala jsem ho takto podle začátku knihy.

07.11.2019 3 z 5

Poslední číslo Poslední číslo Hayley Barker

Kniha se mi četla dobře a přečetla jsem jí rychle - díky krátkým kapitolám, které jsou na střídačku popisem událostí pohledem Hošiko a Bena, ústřední dvojice příběhu. Prostředí cirkusu je pro děj příběhu atraktivní, jinak ale kniha není svým obsahem nijak originální - místo dělení na Čisté a Dreky si můžeme dosadit Nadlidi (ostatně ti se také považovali za Čisté) a Podlidi a vylíčené hrůzy páchané na Nečistých se děly obdobně i v nacistickém Německu; takže mi to jak fantasy žánr příliš nepřijde. Některé události jsou těžko uvěřitelné (např. závěrečná akce Jacka). Knihu Poslední číslo jsem si přečetla se zájmem, ale nenalákala mě, abych si chtěla přečíst avizované pokračování nazvané Zloděj čísel. Tak nějak hádám, že se tam znovu objeví také principál Silvio; padouši jeho formátu mívají tuhý kořínek.

29.10.2019 3 z 5

Pomsta synů Pomsta synů Lasse Holm

Seriál Vikingové jsem znala jen z útržků, nesledovala jsem ho kvůli brutálních scénám. Když se mi dostala do ruky kniha, váhavě jsem se začetla - a fakt se mi dobře četla. Násilné scény na rozdíl od seriálu jsou na čtenářsky únosné míře (jediná oběť, kterou jsem litovala, byla Hrow). Přišlo mi trochu úsměvné, že hlavní hrdina Rolf (který mimochodem prý v seriálu vůbec nevystupuje) se stává samozvaným detektivem vraždy Ragnara Lodbroka, přitom to vlastně ani nikoho jiného nezajímá - ani Lodbrokovy syny ;-) Když jsem po přečtení o ději knihy mluvila s kamarádem, který s nadšením skoukl všechny série seriálu, nestačil se divit - kniha a televizní zpracování je hodně odlišné. Lodbrok tyran, kterého synové neměli rádi x oblíbený otec; i vrah Lodbroka je v obou pojetích pokaždé jiný... Ocenila jsem závěrečnou kapitolu, kde autor uvádí historická fakta, údaje z pramenů a vysvětluje, co v knize je čirá fikce.

20.09.2019 3 z 5

Cesta vlka: Přímka úspěchu Cesta vlka: Přímka úspěchu Jordan Belfort

Po přečtení cca poloviny knihy (pak už jsem ji odložila) se přidávám k těm čtenářům, kteří z knihy nejsou nadšení. Na knížku jsem byla zvědavá, protože jsem viděla film Vlk z Wall Street s Leonardem di Capriem, který mě zaujal. Autor má talent obchodovat, ale dle mého názoru, knihy psát neumí. Alespoň na téma seberozvoje - v úvodu je to nekonečné vychloubání se svým darem obchodovat - nikdo to neumí dle jeho mínění tak jako on, ale není třeba zoufat, autor sestavit originální a geniální (jak jinak) metodu Přímka úspěchu, díky které se naučí brilantně obchodovat i ten největší prosťáček. Slibuje zázraky a přitom se na stránkách objevují jen popisy známých psychologických metod, které si mírně upravuje, vzpomínky na jeho kariéru a na jeho veřejná vystoupení. Spousta balastu, chlubení a slibů, použitelného jsem v první polovině, kterou jsem četla, nenašla nic. Doporučuji ke čtení těm, kteří se chtějí spíše seznámit s uvažováním a myšlením takového člověka než s metodami obchodování a přesvědčování lidí.

20.08.2019 2 z 5

Pro koho krev Pro koho krev Jarmila Loukotková

Knihy Jarmily Loukotkové jsem ráda četla už jako teenager. K této knížce jsem se dostala až v dospělosti a i tak ve mně dokázala rozvibrovat směsici různých pocitů prostřednictvím popisovaných postav a dějů. Autorka se vciťuje do vidění světa povstalých otroků. Ač to bylo období, kdy tekly řeky krve a utrpení bylo nezměrné, tak situaci popisuje s určitou noblesou, nesklouzává k drastickému popisu bojů a mučení, nechává je znít jakoby na pozadí ve vzpomínkách nebo jako vizi budoucnosti, což je pro čtenáře méně děsivé. Čekala jsem, k čemu povede podoba dvou klíčových postav a překvapilo mně, že vlastně k ničemu :-) Uznávám, že nějaké krkolomné záměny by byly asi nerealistické. V knize šlo přece jen o něco jiného.

20.08.2019 4 z 5

Ostrov Ostrov Sigríður Hagalín Björnsdóttir

Knihu Ostrov jsem četla několik týdnů po knize Blackout od M. Elsberga. Obě představují uvěřitelnou fikci, co by se dělo, kdyby lidé dnešní doby přišli o výdobytky civilizace. V Blackoutu jde o upadání západního světa kvůli přerušení dodávek energie, v případě Ostrova je popisován jen Island, který se z minuty na minutu ocitne bez spojení s okolním světem a musí se stát soběstačným. Zemědělství rázem získává prioritu a v mnoha ohledech se život vrací svou podobou do středověku. Na obrátkách děj dostává v okamžiku, kdy je zřejmé, že Island dokáže uživit o desetitisíce lidí méně, než jich tam v současné době jde. Kdo si vytáhne toho pomyslného Černého Petra? Je užitečné připomenout si - i čtením takových knih- jak velice křehká je podoba naší civilizace.

18.08.2019 3 z 5

Když vyleze pavouk Když vyleze pavouk Fred Vargas (p)

První kniha, kterou jsem od této autorky četla. Hned v úvodu mě překvapilo, že dva kriminální případy, z nichž každý by stačil na jednu knihu, spisovatelka přidává jen jakoby bokem vedle hlavní zápletky. To se tak často nestává a je vidět, že o nápady a inspiraci nemá nouzi. Kniha se mi četla výborně. Celý policejní tým byl vykreslen věrohodně a víceméně sympaticky. Do vkusu se mi kniha trefila i tím, že tam byly odporné věci popsány decentně a ne naturalisticky. Velmi dobrá krimi, doporučuji ke čtení.

03.07.2019 5 z 5

Dračí chůvy Dračí chůvy Petr Kopl

Chytré, vtipné, promyšlené a zábavné příběhy; znám ze Čtyřlístku, narazila jsem na knižní vydání, kde jsou první příběhy, které jsem neznala. Baví mě je číst velmi, oceňuji hraní se slovy i využívání odkazů na jiná díla. Líbí se mi i informace o postavách v podobě tarotových karet na předsádce.

25.05.2024 5 z 5

Jeho banán Jeho banán Penelope Bloom

Mám dojem, že autorku vedl k napsání knihy nápad pohrávat si v celém příběhu dvojsmyslně s pojmem banán. Jinak ten text o ničem moc víc není. Dějová linka kopíruje předtím již mnohokrát (a většinou lépe) zpracovaný motiv o bohatém chlápkovi a chudé nicméně ztřeštěné dívce, kteří v sobě najdou zalíbení, ač si to oba zpočátku nechtějí přiznat. Když si to přiznají, vypluje na povrch nějaké tajemství jednoho z nich, které slibně nastartovaný vztah utne a zbytek příběhu se ten či ta provinilý/á snaží obnovit ztracenou důvěru. V tomhle bodě jsem jako čtenářka autorce vděčná, že neprodlužovala usmiřování Nataši a Bruceho, když bylo stejně očividné, že k němu dojde. Celkově bylo ale chování postav nerealistické a zápletka unylá. Knihu bych doporučila těm, kdo si chtějí přečíst dvě barvitá líčení orálního sexu a jednoho vášnivého klasického. To je zřejmě gró této knihy.

08.03.2024 2 z 5

Záhada run Záhada run Janina Ramirez

Příjemné čtení napsané pro čtenáře 10+, četla jsem jako podstatně starší, když se mi knížka jako dárek k nákupu jiných knih dostala do ruky. Je to dobře napsaný příběh, s dívčí hrdinkou se určitě čtenářky mohou v myšlenkách ztotožnit. Autorka je historička, takže napínavý příběh ochutila věrohodnými vikinskými reáliemi a děti si tak mohou zároveň osvojit termíny jako jarlové, karl, jména vikinských bohů i se dozvědět, jak to tehdy asi mohlo vypadat. Za příběhem je základní slovníček pojmů, které se v textu vyskytují. Evidentně podle náznaků ke konci knihy se připravuje druhý díl, kdy Alva bude pátrat po svém otci. Mladším i větším čtenářům doporučuji jako nenáročné příjemné čtení.

08.01.2023 4 z 5