Atekram Atekram komentáře u knih

Nepohádka Nepohádka Pavel Renčín

Oproti ostatních knihám Pavla Renčína pro mě byla Nepohádka zklamání. Nebavila mě a nemohla jsem se začíst, a to i přes tu úžasnou fantazii, zajímavé postavy a důvěrně známé lokace. Dokonce si po pár letech ani nedokážu vybavit děj, kromě toho úplného základu. Prostě mi bohužel nesedla.

08.07.2020 3 z 5

Dvanáct dopisů paní vévodkyni de Richelieu Dvanáct dopisů paní vévodkyni de Richelieu Edmond De Grammont

Při čtení jsem si říkala, že hlavní hrdina je hajzlík, kterému všechno projde a všechny ženy zase naivní hlupačky. Ale v té poslední kapitole jsem pak pochopila, kam to celé směřovalo. No, tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu... Nebo tak nějak. Kniha je ale vtipná, hlavně těmi popisy a malebnými obraty.

08.07.2020 2 z 5

Nemetonburk aneb Zlatá brána Nemetonburk aneb Zlatá brána Renata Štulcová

Zlatá brána i třetí Alantýrová hora jsou trochu těžší čtivo než první díl. Je tu hodně postav, slovanských božstev, temných nebezpečí a kouzelných lokací, každá z hlavních postav navíc dostane alter ego a vlastní mytologii. Pokud si dáte při čtení časové rozestupu, může to být trochu zmatek.
Všechny díly jsem četla na základní škole. A prostě dodnes nemůžu zapomenout na tu atmosféru něčeho děsivého, tajemného a přitom tak důvěrně známého a blízkého jakou knihy mají! Jsou prostě jedinečné.

28.03.2020 4 z 5

Kaziměsti Kaziměsti Martin Bečan

Zajímavá česká městská fantasy. Má atmosféru, skvělé scény, ale někdy je to jeden velký zmatek a spousta hluchých zbytečně zdlouhavých pasáží. Hlavně ke konci už jde děj stranou a je to vysloveně transcendentní. Závěr je ale originální a vede k zamyšlení a rozhodně to není typický happyend. Jsem zvědavá na další tvorbu autora :).

27.10.2019 3 z 5

Podlý král Podlý král Holly Black

Skvělé pokračování, sice hodně politiky, ale o tom tahle série je.
Možná SPOILER. Ani tentokrát není nouze o nečekané zvraty, ten poslední mě hodně překvapil. Karta se obrátila a upřímně řečeno, Jude už to potřebovala jako sůl. Cardanovi fandím, nikomu by se v jeho kůži nelíbilo, jsem ráda, že má taky vlastní agendu.
Jsem zvědavá jak to nakonec dopadne, asi nakonec sáhnu po originále :).

27.10.2019 4 z 5

Největší předností knihy jsou postavy a originálně a moderně pojatý svět upírů. A to je velká poklona, protože upíří téma je dnes skoro kompletně vycucané.

27.10.2019 4 z 5

Dračí jezdec Dračí jezdec Cornelia Funke

Dračího jezdce jsem četla mnohokrát jako malá a moc ráda na ni vzpomínám. Hodně mě inspirovala. Navíc jsou v mí překrásné ilustrace. Výborná dětská kniha!

27.10.2019 5 z 5

Nářek Nářek Maggie Stiefvater

Po přečtení výborného prologu jsem se radovala. Bohužel jen chvíli. Příběh je podle mě jeden velký brak a je to škoda, protože některé nápady a scény jsou opravdu kouzelné. Knize hodně ubližuje ich forma, protože musíme neustále snášet myšlenkové pochody a dialogy hlavní hrdinky, které se týkají spíš kluků než toho, co se kolem ní děje. Některé zvraty a dějové linky jsou nelogické a hloupé, hrdinové spoustu věcí neřeší, zákonitosti se nahodile mění, jak se to zrovna hodí atd. Myslím, že existují mnohem lepší knihy s podobnou tématikou.

30.12.2018 1 z 5

Železný král Železný král Julie Kagawa

Kniha je fajn, patří k těm lepším svého žánru. Je psaná čtivě, ale hlavní hrdinka je místy (hlavně tedy ve druhém dílu) docela hloupá. Po Dani peklu je to pro mě ale spíš slabý odvar vílího světa.

30.12.2018 3 z 5

Daň peklu Daň peklu Holly Black

Moje srdcovka, kterou jsem poprvé četla někdy v 15 a dodnes se k ní pravidelně vracím. Ačkoli je v knize romantika, není to přeslazené, přehnané ani pitomé. Autorka dokáže na pár stránkách vykreslit svět kouzelných jako děsivé, kruté, dekadentní, zvrácené ale i úchvatné místo. O hrdiny opravdu bojíme a často jsme zhnusení jejich činy, ačkoli jsme si je oblíbili. Oceňuji hlavně, že postavy jsou inteligentní, plastické, neuvažují černobíle, což vůbec není v tomto žánru samozřejmost.

29.12.2018 5 z 5

Krutý princ Krutý princ Holly Black

Po Dani peklu, Valiant atd., mě Krutý princ tolik neuchvátil. Ale i tak, je to prostě Holly Black, kterou si vždycky ráda přečtu, ačkoli už nejsem cílová věková kategorie. Její knihy mají kouzlo, které u jiných podobných postrádám a hrdinové jsou sympatičtí a uvěřitelní, i když se jedná o puberťáky. Příjemná oddechová kniha, určitě si nenechám ujít druhý díl.

29.12.2018 3 z 5

Kůže plná stínů Kůže plná stínů Frances Hardinge

Ke knize jsem se dostala náhodou, čistě kvůli obalu, který mě zaujal v obchodě, takže jsem nevěděla, co očekávat. Trochu jsem se děsila jména hrdinky, ale je rozumně vysvětleno. Rozjezd je trochu zkratkovitý, ale postupně jak se zaplétáte do děje, nejde se odtrhnout. Na knize se mi líbí, že ačkoli je určena dospívajícím, vyvarovala mnoha klišé svého žánru. Hlavní hrdinka není na první pohled výjimečná ani neomylná, není otravná, ukňouraná atd. V příběhu je spousta zvratů a věcí, které čtenář neočekává, nejsou tu žádné hloupé milostné eskapády, svět je díky historickému kontextu uvěřitelný a námět zajímavý a neotřelý. A závěr s koncem světa a nohama jezevce je výbornou tečkou za prožitými událostmi hrdinů.
Být o pár let mladší, věřím, že by se mi příběh líbil ještě víc.

29.12.2018 4 z 5

Půlnoční koruna Půlnoční koruna Sarah J. Maas

Jako celek se mi kniha dost líbila.
Oceňuji hned několik nečekaných zvratů, z nichž některé mě opravdu zasáhly. Vždycky, když jsem byla na autorku naštvaná, jsem si zároveň říkala, že ji vlastně musím obdivovat, protože vyvolat u čtenáře emoce je asi dobrá vizitka. Akční scény a linka s rebely a Celaeninou vlastní agendou proti králi je výborná. Milostná linie je roztomilá, ačkoli se mi zdá neuvěřitelné, že po životě ve zločineckém podsvětí a následně ve vězení, je hlavní hrdinka stále panna. Ale co už :)

(SPOILER)
Jediné, co mě docela irutuje, jsou konflikty a zvraty vyvolané tím, že se vesměs inteligentní postavy najednou chovají jako blbci. (respektive, když je vlastně za blbce čtenář) Kdyby spolu některé z nich mluvili, jako normální dospělí lidé... Co víc, kdyby spolu mluvili PO určitých událostech a nechovali se jako totální zabedněnci (Celeana) a ufňukanci (Chaol).
Takhle mi to totiž přijde, že je to celé uměle vytvořené, aby Celaina mohla odjet pryč. To to nešlo odůvodnit přirozeněji?

Celkově ale dávám palec nahoru a těším se na další díl :)

03.08.2018 3 z 5