Asterixxka Asterixxka komentáře u knih

Oběť 2117 Oběť 2117 Jussi Adler-Olsen

Nedočteno! Po předchozím dílu, který bych nazvala Depka 1 (příběh Rose) nastalo pokračování s názvem Depka 2 (příběh Asada). Se sérií Odd.Q to jde z kopce, bohužel, naposled snad jen Nesmírný se dal ještě číst. Kam se poděla napínavost odložených případů? Poslední dva díly jsou jen psychoanalýzou pocitů vyšetřovatelů z JEJICH minulosti, vyšetřování něčeho jako případu je pouze na pozadí a ještě nezáživné. Bohužel jsem to za půlkou odložila ptž.to byla jen ztráta času, že kterého měl člověk jen úzkostné stavy. Pokud chcete dobré krimi, přečtěte si Já, poutník. No a pokud vyjde další kniha z Odd.Q, už si jí nekoupím...

17.02.2021 2 z 5

Při řekách babylónských Při řekách babylónských Nelson DeMille

Výborná kniha, skvěle akční a někdy celkem drsná..četla se velice dobře, až na ty citové výlevy v závěru, které mi tam moc neseděly - ale i tak určitě doporučuji!

22.08.2020 5 z 5

Život ve stínu minaretů Život ve stínu minaretů Martin Lejsal

Barvitě popsaná měsíční cesta napříč Íránem - klidně bych zvládla i více detailnější a obsáhlejší knihu, ale možná už by to nemělo ten svižný ráz. Pohodové čtení pro fandy cestování do netradičních destinací, věřím, že pohostinnost je zde taková, jaká je v knize popsaná. Musím i uznat, že jsem se upřímně zasmála, když pan autor popisoval jeho "problém", když se zavřou dveře autobusu a toalety v nedohlednu - jsme na tom úplně stejně, můj pouhý dvouhodinový přelet nad Keňou v mini-letadle bez jakékoliv možnosti si odskočit (snad jen vyskočit) mě pronásleduje dodnes :-) Knihu určitě doporučuji.

28.06.2020 4 z 5

Pod vycházejícím sluncem Pod vycházejícím sluncem Veronika Krištofová

Pro ty, co se zajímají více o korejsko-japonské vztahy ideální shrnutí, nepůsobí "učebnicově", naopak čte se skoro jako román - velice dobře zpracováno. Můžu doporučit!

03.05.2020 5 z 5

Ďáblovo dílo Ďáblovo dílo Lotte Petri

Typický příklad dobré detektivky, kterou totálně zkazí závěr - celou dobu až do posledních kapitol jsem si říkala super! Poslední stránky jsem odtrpěla a srážím za to 2*. Je to škoda, byla to dobrá kniha, která se četla rychle a proto jsem možná čekala od konce víc...

26.02.2020 3 z 5

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Moje nejoblíbenější kniha ze všech! Čekám dlouho, najde-li se nějaký konkurent, ale zatím stále drží prvenství a asi ještě dlouho bude.

16.09.2019

Láska je jen slovo Láska je jen slovo Johannes Mario Simmel

Kniha určitě stojí za přečtení. Mám jen dojem, že víc by mě bavila ve věku Olivera (teda kolem té dvacítky).

13.09.2019 3 z 5

Devátý hrob Devátý hrob Stefan Ahnhem

Kniha mě velice zklamala, naprosto nesmyslné chování hlavních postav, začátek ještě ušel, pak ovšem následovaly různé nesmysly, ale hlavně Fabian Risk se mi v závěru tak zprotivil, že už si další díl s jeho postavou nekoupím.

09.09.2019 2 z 5

Láska pro samouky Láska pro samouky Barbora Šťastná

Mě to bavilo, chtěla jsem si oddechnout od krimi a vražd, takže jsem po ní sáhla kvůli recenzi v časopise a nelituji. Na léto na zahradu ideál. U některých trapasů jsem se zasmála i nahlas v metru. Přečteno za pár dní.

09.09.2019 4 z 5

Dům u mešity Dům u mešity Kader Abdolah

Mám ráda knihy, které přibližují další kultury ve světě. Ideálně ve spojení s historickými událostmi, o kterých člověk slyšel a četl (islámská revoluce), ale pohled ze života lidí, kterých se bezprostředně týká, o tom moc nevíme. A právě to je nastíněno v této knize - sice fiktivní formou, ale velice realisticky. Největší drama přichází s poslední třetinou knihy, která je opravdu strhující.

25.02.2023 5 z 5

Tajemství hedvábného vějíře Tajemství hedvábného vějíře Lisa See

Přečteno za víkend, kniha je čtivá. Líbilo se mi barvité popisování tradic, nad kterými dnes můžeme jen kroutit hlavou. Žena je považována za bezcennou už od narození, po svatbě navíc funguje jako služka pro tchýni a matrace pro manžela, když neporodí syna, je ještě bezcennější (pokud to jde) a pokud porodí dceru, připravuje ji na stejný osud, který potkal i ji - bolestivé podvazování chodidel, bez kterého se ani nevdá a bude míň než služka. V této hrůze se jen opravdové přátelství stává jediným světlem ve tmě. Někdo srovnává s Gejšou - pokud bych to měla srovnat já, v této knize je mnohem víc utrpení, neštěstí a strádání a Gejša byla navíc čtivější a lépe jsem si dokázala představit její prostředí. Ale Vějíř za přečtení určitě stojí.

23.03.2021 3 z 5

Příběh Arábie Příběh Arábie Dana Trávníčková

Určitě obsáhlá kniha o arabských zemích. Bohužel opravdu jen cesto-faktopis, kde se člověk nedozvěděl žádnou “podpultovku”, která třeba není zas tak známá (nějaké info, které člověk nenajde na internetu, prostě zajímavosti nebo “netradiční” tradice atd.). To jsem trochu doufala, ale i tak hezké a zajímavé zpracování.

29.01.2021 3 z 5

Jak se věci mají Jak se věci mají Ole Nydahl

Nijak zvlášť mě neoslnila, což neznamená že si o buddhismu ráda nepřečtu jinde..mám od autora ještě jednu knihu, snad mě nadchne víc.

29.08.2020 2 z 5

Kukačka Kukačka Natalie Daniels

Místy super, místy trošku slabší ale zajímavý námět, který mi sice přišel jasný už od začátku, ale čekala jsem na rozuzlení, co se tedy vlastně stalo (a jak). Závěr trochu slabší, ale vcelku dobrá tenčí detektivka, která nenudí a není přehnaně vyhrocená, takže se teoreticky "může stát" každému. Místy trochu depresivní, někdy úsměvná, charaktery postav se mi líbily, takže ve finále celkově pozitivně hodnocená záležitost.

12.07.2020 3 z 5

Co je dobré vědět o arabském a islámském světě Co je dobré vědět o arabském a islámském světě Charif Bahbouh

Moc se mi líbil začátek knihy, zajímavá byla historie, kapitola o písmu a popis architektury. Asi nejvíc mě bavila ta část o svatbě a pak arabská přísloví. Konec knihy zahrnující orientalisty, křesťanství a světce se mi již četl poněkud hůře, ale celkově příjemné shrnutí úvodu do arabského světa.

16.06.2020 3 z 5

Pod stejným nebem Pod stejným nebem Stephan Talty

Poutavá knížka, vždy když čtu něco s podobnou tématikou, říkám si, jak je možné že v 21.století můžou lidé umírat hlady (subsaharská Afrika, KLDR, slumy v Asii..). Autor barvitě popisuje, jak se změní chování lidí, pokud mají (skutečný) život ohrožující hlad - jsou schopni prodat jedno z dětí bůhví komu na trhu, jen aby tři dny uživili své další děti.. Pro nás co nehladovíme nepředstavitelný příběh. Bohužel 1* strhávám za prakticky 100% spoiler na přebalu knihy (což je vlastně přesně to samé v popisu knihy zde na databázi). Vědět hned od začátku, co se stane se sestrou, matkou a jeho otcem bychom mohli zjistit sami...Je to škoda, trochu to kazí dojem i ze samotného závěru, když člověk předem ví, jak to celé dopadne...

04.03.2020 4 z 5

Prodaná Prodaná Zana Muhsen

O tom, že je příběh síla, a utrpení, co obě sestry prožívaly, muselo být strašné, o tom není pochyb. Ale pokud jde o knihu a jak je napsaná (či chyba překladu, nevím, nečetla jsem originál), to mi tedy vůbec nesedlo. Autorka přeskakovala z jednoho období na druhé, těžko jsem se dokázala zorientovat v posloupnosti příběhu, vzhledem k tomu, že kniha má sama o sobě sotva 190 stran, je 8 let života Zany v Jemenu popsán asi na 50 stranách, potom přeskakování, popisování co bylo, až se vrátila, poté zase "návrat" do minulosti, jednou popisuje, jak pracuje na poli, o odstavec dál je těhotná a rodí atd....bohužel příběh krásný a dojemný, ale styl psaní mi celý ten dojem z knihy strašně ničil. Ale našla jsem si autorku na internetu a je dobrá zpráva, že už i Nadia a děti jsou v Anglii, dokonce i Markus, který odjel z Jemenu, jakmile mu bylo 18 a mohl sám cestovat. Kéž by všechny příběhy skončily takto. Hrůza pomyslet, co musí ženy a děti v odlehlých oblastech v těchto státech prožívat.

01.11.2019 2 z 5

Pouhý stín Pouhý stín Karine Giébel

První kniha, kde jsem fakt hlavní hrdince (nebo spíš antihrdince) přála, aby jí fakt někdo zamordoval! Kniha se sice četla rychle, ale vadily mi neurčité podměty ve větě typu: "vidí, že se třese" apod., kde jsem se kolikrát nezorientovala, jestli mluví o ní / o něm / nebo o kom a celé je to napsáno tak nějak stroze a úsečně, dialogy hlavních aktérů trochu postrádají logiku a jen nutí čtenáře, aby je ještě víc nesnášel - tam nebyla jediná sympatická postava (snad ten mladej policajt). "Temná minulost" Cloe taky zas tak temná nebyla, čekala jsem, co z toho vypadne...hodně čtenářů tu nadává na konec - tak to bylo to, co shledávám na knize absolutně nejlepší!

04.10.2019 3 z 5

Židovka z Toleda Židovka z Toleda Lion Feuchtwanger

Na začátku jsem se nezačetla a druhá polovina to nezachránila. Znám lepší historické romány, bohužel.

23.09.2019 3 z 5

Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet Bohumil Hrabal

Jedna ze tří nejhorších knih, na které jsem za život natrefila. Bohužel na tohle jsem neměla nervy a je to jediná kniha za posledních 15 let, kterou jsem rozečetla a nedočetla.

16.09.2019 1 z 5