Arwen777 Arwen777 komentáře u knih

Rychlopalba Rychlopalba Štěpán Kopřiva

Skvěle namluvená (posloucháno jako audio kniha), vtipná, akční detektivka z českých poměrů, konkrétně Prahy.
Kniha vyloženě pro pobavení. Skvělé hlášky a perličky, dobře vystihnutá česká mentalita a prostředí, vztah k policii a naše švejkovina. Hlavní hrdina, ač pouhý pochůzkář (nicméně velmi vzdělaný, nebojácný a vytrvalý) vyhoví žádosti bývalého spolužáka a slíbí mu, že zkusí najít jeho zmizelou neteř. Možná je důvodem odvrácení pozornosti od vlastních problémů v manželství, nicméně se do případu zakousne jako buldok a svým důvtipem a velkým množstvím mravenčí práce postupuje až k překvapivým rozuzlením.
Co je na knize nesporná devíza je humor. Jako lék proti trudomyslnosti je kniha přímo ideální a dokazuje naši českou schopnost dělat si legraci ze všeho. Doporučuji všem, co mají chuť se pobavit netradičně u detektivního žánru.

10.10.2021 4 z 5

Umrlčí cesta Umrlčí cesta Peter May

I mě Peter May okouzlil svojí trilogií z ostrova Lewis a tak byl pro mě tento návrat na Vnější Hebridy skoro srdeční záležitostí. A ačkoliv kvalit zmíněné trilogie nedosahuje, přesto je to poutavé čtení s dobrou zápletkou a Mayovým sugestivním vykreslením prostředí.
Motiv ztráty paměti není v literatuře ojedinělý a i Peter May se s ním popasoval dobře. Nejvíce ale oceňuji ekologický motiv, který je základní zápletkou této knihy. Autor vysvětlil problém jasně a poutavě a doufám, že ačkoliv se román řadí spíše do detektivního žánru, tak přesto bude toto poselství dlouho doznívat ve všech čtenářích. Informace jsem si dohledávala na internetu, ale podstatu Peter May popsat přesně. Bohužel se obávám, že i chování velkých společností je zcela reálné.
Takže pokud chcete cítit slaný vítr a spršky vln, pokud chcete zažít dobrodružství na ostrově, kde je jen maják, máte-li chuť pátrat na opuštěných místech ostrova, nebo chcete-li vzpomínat s mužem, který ztratil paměť a ví, že něco je hodně špatně, neváhejte a začněte číst. Doporučuji.

02.05.2021 5 z 5

Pentagram Pentagram Jo Nesbø

Doháním resty, v této sérii mi chybí ještě 4 knihy, všechny spíš ze začátku série.
Já jsem si návrat k Harrymu užila, i když na můj vkus by mohl méně zvracet (dělá se mi špatně, i když to slovo jen napíšu).
Příběh se mi líbil, zápletka a motiv dostatečně komplikované a po většinu času neprůhledné, trochu nádech mystična, tajemné symboly a vzkazy, všudypřítomná korupce (co si budeme my Češi povídat...). Užila jsem si stmelování vyšetřovacího týmu a oscilování mezi opouštěním a návratem k Rachel. Asi nejvíc oceňuji u Harryho tu neústupnost a potřebu udělat správnou věc za každou cenu, ať to stojí, co to stojí. Žít by s ním nebylo snadné, ale je dobře, když si můžeme myslet, že stále jsou lidé, které peníze nezkazí a kteří neustoupí z morálních zásad pro svůj prospěch.
A Praha v knize norského autora - jak milé.
Asi není potřeba doporučovat, fanoušci vědí.

07.03.2021 4 z 5

Šachové figurky Šachové figurky Peter May

Naposledy jsem z knižní série byla takhle nadšená, když jsem dočetla Milénium, a to už je poměrně dávno. Trilogie Ostrov Lewis naprosto sedla mému čtenářskému vkusu a já nemám, co bych vytkla. Ani není proč, byl to zážitek a já se obdivuji autorovi, který dokáže napsat takové příběhy, které jsou napínavé z detektivního hlediska a zároveň tak lidské a citlivé, že si člověk oblíbí nebo nenávidí protagonisty a soucítí s jejich osudy. Ač hlavním motivem byly ve všech třech knihách poměrně dávné události, všechny mi přišly reálné a napasovatelné i na současnost. Stále naše činy pohání láska, přátelství, touha po úspěchu a naši duši ničí žárlivost, závist a touha po moci a penězích. Je to pořád stejné. A ačkoliv se tyto příběhy halí do detektivního hávu, jsou to spíše romány o osudech lidí žijících v odlehlé, velmi tvrdé krajině a komunitě. Spolu s úchvatným popisem přírody (jak se autorovi podařilo tak krásně a vábivě popsat tak nehostinný kout světa?) knihy tvoří naprosto dokonalý celek. Díky klidnějšímu tempu vyprávění to pro mě byla lahůdka, jejíž konec ve mně zanechal pocit smutku z rozloučení.
Jednoznačně doporučuji.

"Mladí jsou tak pohlcení vlastním životem. A tak snadno zapomenou, že i jejich rodiče mají svůj život."

A zde již jednou citované:
"Nejlepší přátelství jsou ta, která nepotřebují zaplňovat mlčení slovy."

04.01.2021 5 z 5

Na knihy Fredrika Backmana musím vždy být předem psychicky připravená, protože vím, že budou krásné, ale emocionálně náročné.
Stejně tak tato jeho kniha. Je o vyrovnávání se se ztrátou osobnosti, a to jak ze strany člověka, kterého postihuje postupující ztráta paměti a ztrácí sám sebe, svoje vzpomínky a život, ačkoliv tělo stále funguje, tak ze strany jeho blízkých, kteří tak ztrácejí milovaného člena rodiny.
Samotné vyprávění je zpracované do skutečných i fiktivních rozhovorů dědečka s vnukem, synem a již zesnulou ženou. Jsou krásné, poetické, plné lásky, porozumění, ale i strachu a nejistoty.
Nejvíc mě zasáhlo pochopení, jak se asi musí cítit člověk, kterého toto postihne, ten chaos a zmatenost, když se každé ráno probudí a neví, kdo je, kde je, proč...
Silné, mrazivé a smutné.
Z Backmanových knih ale zároveň proudí síla, naděje a láska blízkých. Každý bychom v podobné těžké chvíli chtěli mít kolem sebe trpělivé a milující členy rodiny nebo přátele.

Doporučuji.

16.05.2020 5 z 5

Gazely Gazely Patrik Hartl

Tak toto bylo příjemné překvapení a jedna z těch lepších Hartlových knih, návrat ke stylu Prvoka a vyplatilo se!
Všední nevšední týden 3 kamarádek, bývalých spolužaček party kolem Prvoka... Starosti i radosti, tragédie i úspěchy, pláč i smích, nostalgie i nové zážitky. Lehká četba, chvílemi úsměvná, chvílemi smutná, občas k zamyšlení. Myslím, že většina žen se minimálně v nějakém momentu s hrdinkami ztotožní, některé scény jsou naopak úsměvně přehnané. Je to civilní příběh z naších reálií, s větší dávkou starostí a nejistot, tak, jak už to v životě bývá.
Ideální četba na dovolenou, kdy nechcete nic komplikovaného.

16.03.2024 5 z 5

Ztracený Ztracený Tim Weaver

Nedaří se mi díly číst popořadě, takže jsem chvilku tápala v postavách (které už znám a jakou roli už sehrály) a v posloupnosti osobních detailů. Bylo to dost matoucí, což ale samozřejmě není chyba knihy.
Jinak je kniha taková klasika tohoto autora. Je to zábavně neuvěřitelné čtení, hodně napětí, super kulisy metra a opuštěných chodeb, tajemné zlo a dokonalý charakterní hrdina, který se i za cenu svých obětí nevzdá cíle. Mně se nejvíc na těchto knihách líbí to tajemno.
Co mi ale na tomto díle vadilo, byl konec. Nemám ráda, když nevím, na čem jsem... a to i přesto, že vím, že následuje X dílů... prostě mi useknutý otevřený konec nevyhovuje. Ale jsem v podstatě jediná tady, takže myslím, že to popularitu Davida Rakera nijak neovlivní. A já se budu těšit na nějaký další díl.

02.10.2023 4 z 5

Katarze Katarze Yrsa Sigurðardóttir

Pro rodiče dětí, pedagogy a citlivé duše je toto opravdu těžké čtení. Navíc spousta lidí si vzpomene na ústrky, kterým byli sami vystaveni. Dnes je téma šikany díky sociálním sítím ještě palčivější a aktuálnější.
Kniha obsahuje hrůzné momenty a to nemluvím jen o vraždách, pro mě byly hrozné i výpovědi dětí o průběhu šikany a "citace" ze zpráv, které oběti dostávaly. Také deník jedné oběti. Člověk rychle pochopí bezmoc a vztek rodičů. kteří vnímají neštěstí svých dětí.
Detektivka to byla dobrá, na můj vkus se až moc řešily a rozpitvávaly negativní vztahy mezi vyšetřovateli.
Poslechnuto jako audiokniha.

20.09.2023 4 z 5

V troskách tornáda V troskách tornáda Linda Castillo

Skvělý díl, moc mě bavil. Zdál se mi nabitý akcí na různých rovinách. Kulisa tornáda je sama o sobě zajímavá a samozřejmě se postará a napětí. Do toho odhalené ostatky a vyšetřování dávného zločinu mezi Amiši. Dále spor mezi Kate a rodiči miminka, které zachraňovala po tornádu, a ještě i docela dost vyhrocená osobní linka. No, za mě slušná jízda. Naštěstí nečtu tuto sérii hned za sebou, tak mi šablonovitost nevadí, ale nedaří se mi bohužel díly shánět tak, jak jdou po sobě.
Tak zase někdy se těším!

18.09.2023 5 z 5

Slídil Slídil Tana French

Moc příjemná poklidně plynoucí detektivka, ve které prim hraje irská krajina, její svérázní lidé a těžký život. Tana Frenchová dokázala postihnout komplikované vztahy a zákonitosti v uzavřené komunitě, do kterých příchozí těžko vidí a proniká. Zároveň ukazuje, jak dnešní problémy společnosti pronikají i do odlehlých míst a kazí morálku lidí a jak se mladí lidé snaží vymanit z pro ně svazujícího prostředí venkova, někdy skoro za každou cenu.
Nečekejte strhující děj nabitý akcí, příběh se odvíjí pozvolna, až na konci vygraduje. Tím ale nechává prostor pro vykreslení psychologie a vývoje postav, což je velkým plusem této knihy.
Pro mě toto byla premiéra a určitě si od autorky ráda ještě něco přečtu.

30.06.2023 4 z 5

První knížka na toto téma, kterou jsem četla, a rozhodně hodnotím vysoko, dala bych 4,5 *, kdyby to šlo.
Pro vykreslení soužití Čechů a Němců v Sudetech od pádu Rakouska - Uherska až po dobu po 2. světové válce je to naprosto dokonalé. Kniha vystihuje vývoj vztahů a atmosféru jednotlivých období až po vyvrcholení po osvobození. Velmi dobře se čte, má kraťoučké kapitoly, které rychle posouvají děj kupředu. Co je trochu náročnější, je opravdu velký počet postav, které příběh sleduje. A tady souhlasím s některými čtenáři, že psychologie postav není příliš rozvinuta, styl psaní se podobá spíše kronice. Na druhou stranu by kniha musela být ještě delší... Neměla jsem ale problém se začíst hned od začátku, děj je poutavý a zajímavý.
Alice Horáčková čerpala z historie své vlastní rodiny, za což ji obdivuji, protože ne vše, co líčí, je pozitivní a chvályhodné. Já jsem ráda, že jsem si doplnila znalosti o historii Sudet z lidštějšího hlediska než jen z učebnic.
Doporučuji

15.06.2023 4 z 5

Zmrazené zlato Zmrazené zlato Rolf Börjlind

Do této série jsem sice naskočila od prostředka, ale rychle se stala mou oblíbenou. I tento díl se povedl, i když ten minulý se mi líbil o chloupek více.
Tentokrát se ochladíte na severu Švédska, kde se pod sněhem najde 20 let stará mrtvola muže. Olivie, která jede případ převzít, havaruje s vrtulníkem a rozhodně nečeká, že by ji mohlo ohrozit ještě něco dalšího. Začíná se rozplétat dávná historie, kterou se někdo snaží ututlat za každou cenu. Z hor vás dobrodružství přenese až do Gambie, ale ani tam není klid. Odhalení jsou šokující, ale co vlastně nakonec bylo motivem vraždy?
Děj tentokrát není tolik strhující, ale napínavé scény jsou dobře rozvrženy a konec je jedna velká jízda. Mně samotné se rozuzlení knihy moc líbilo a uspokojilo moji čtenářskou zvědavost a lačnost po napětí, ale zároveň reálnosti a logice.
Doporučuji.

30.07.2022 5 z 5

Vražedný rozsudek Vražedný rozsudek Andreas Gruber

Skvělé čtení pro všechny milovníky thrillerů a detektivek. Trochu nezvykle z rakousko - německého prostředí, kdo četl první díl, tak už ví. Opět osvědčená dvojka vyšetřovatelů, nerudný a svérázný analytik a nadaná policistka. Tentokrát pracují na nevyřešených případech a najdou souvislost mezi zdánlivě nesouvisejícími případy. Velice chytře vymyšlená zápletka Vás nenechá vydechnout a druhá půlka knihy je opravdu strhující. Rozuzlení je nečekané, i když zpětně mohu říct, že náznaky byly... Ač jsou vraždy poměrně brutální, čtení této knihy jsem si užila a moc se těším na další díl, který by měl brzy vyjít.
Doporučuji, ale začněte od prvního dílu.

28.03.2022 5 z 5

Purpurové řeky Purpurové řeky Jean Christophe Grangé

I mně se při vyslovení názvu Purpurové řeky vybaví Jean Reno v jeho ikonické roli, a tak jsem z knihy měla trochu obavu, že nebude dosahovat kvalit mého oblíbeného filmu. Ale zbytečně. Je to kvalitní detektivka s velice svižným dějem, rychlým spádem, přiměřeně komplikovanou zápletkou, křivdou sahající do minulosti a hlavně originálním a poutavým prostředím francouzských horských vesnic, izolovaných, se svébytnou komunitou. Čisté prostředí ledovců a průzračných bystřin špiní lidské zlo a zvrácené myšlenky. A na scénu zločinu vstupují nezávisle na sobě 2 neortodoxní vyšetřovatelé, každý na stopě svému případu, které se ale neočekávaně protnou a spojí.
Opravdu velice dobré čtení, jediné, co mě rozčilovalo, bylo velké množství překlepů a tiskových chyb, včetně špatného skloňování nebo úplně chybných slov.
Každopádně ale knihu doporučuji.

15.02.2022 4 z 5

Dokonalá smrt Dokonalá smrt Helen Fields

Audiokniha
Opět naprostá spokojenost. Tato série mě moc baví a velký podíl na tom má i Jan Šťastný, jehož přednes mi dokonale sedí. Na chvilky s jeho čtením se opravdu těším.
Tentokrát si na nás autorka připravila 2 spolu nesouvisející linky, sériového vraha a korupci v řadách policie. Obě linky jsou velmi napínavé, motiv vraha a způsoby vražd jsou neobvyklé a tentokrát méně brutální, což kvituji s povděkem. A korupce a spojení s podsvětím v nejbližších řadách policejního sboru, věčné téma, které se neomrzí. Opravdu povedená detektivka a oba konce jsou hóóódně dramatické.
Líbí se mi vztah Avy a Luca, mám ráda Trippa a i z Livelyho se vyklubal fajn chlap s dobrým charakterem. Jeho vtipné poznámky odlehčují dramatické situace. I Lens se snaží pomoci, touží po trošce vzrušení a dostane ho dostatečnou dávku.
Těším se na někdy na další díl a fanouškům anglických detektivek doporučuji.

13.06.2021 5 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Tak tohle je pro mě překvapení tohoto roku. Dlouho jsem knihu míjela i přes vysoké hodnocení, protože s žánrem YA jsem se už několikrát spálila. Ale tohle je dobré, fakt dobré.
Nejvíce oceňuji nápad, ve své podstatě tak jednoduchý, ale originální. Svět není od našeho tolik odlišný, ale lidstvo dosáhlo míru, věčného mládí, nulové kriminality a hlavně nesmrtelnosti. Kvůli regulaci populace byl vytvořen cech Smrtek, který jako jediný má právo život ukončit. A my sledujeme cestu dvou učedníků, které si jeden ze Smrtek vybral.
Moc se mi líbil morální podtext příběhu, vložené výňatky z deníků a vůbec zamyšlení nad mocí "ukončit život" a nad tím, jakého člověka to z koho dělá.
Rozhodně si přečtu pokračování a myslím, že se ke knize ještě někdy vrátím. Nad některými otázkami bychom se měli zamyslet víckrát. Doporučuji všem.

24.08.2020 5 z 5

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

Pro mě je Fredrik Backman pan spisovatel. Obdivuji především jeho fantazii a schopnost vytvořit příběh, který v sobě vždy skrývá nějakou hlubokou myšlenku, poselství, ať už znepokojivé a varující, nebo milé a láskyplné.
Tato kniha je z mého pohledu velmi smutná, pojednává o ztrátě milovaného člověka a o nutnosti se s tím vyrovnat, o poznávání druhých a odhalování minulosti, o tom, jak je složité posuzovat jiné lidi, když neznáme jejich příběh a o tom, že kamarády můžeme najít i na neočekávaných místech.
Pohádkový svět, do kterého je příběh zahalen, je úžasný a komplikovaný. Prolínáním pohádkového světa a reality Backman vytvořil nádherné dílo, které se dotkne každého empatického člověka. Chápu, že se kniha nelíbí všem, ale pro mě bylo její čtení zážitkem.

09.10.2019 5 z 5

Noční pták Noční pták Brian Freeman

Velice pěkná detektivka. Zápletka mi přišla zajímavá, pohrávání si s pamětí, se strachem a s fóbiemi dává velký prostor a autor to zvládl dobře. Konečně zase nějaká kniha, která se nevyžívá k cákající krvi a nechutnostech, ale na napětí ji to neubírá. Pracuje s tajemnem a strachem. Detektiv je klaďas s vcelku normálním životem, žádná zoufalá existence. Prostě super kniha, moc se těším na další díl. Doporučuji.

03.10.2019 5 z 5

Najdi mě Najdi mě Anne Frasier (p)

Skvělý thriller, 2 sympatičtí vyšetřovatelé, oba honí minulost a jsou nevyrovnaní. Jeden starý vyřešený případ sériového vraha, na kterém mají oba vyšetřovatelé osobní zájem. A slibem odhalení míst, kde pohřbil těla, roztáčí sériový vrah spirálu událostí, které ukážou, že ne vše je tak jasné.
Trochu mě mrzel konec, který už byl až moc neuvěřitelný, a také mě mrzí, že jsem konečné rozuzlení odhadla moc brzy. Ale jinak je to thriller, jak má být. Napínavý, trochu ujetý, psychologický a navíc se odehrává většina děje v Mohavské poušti, kterou autorka dokázala vykreslit nádherně.
Skvělá zábava, doporučuji a těším se na další díl.

27.08.2023 4 z 5

Chlorid sodný Chlorid sodný Jussi Adler-Olsen

Bohužel nečtu díly popořádku a přeskočila jsem předchozí 2, tak nemohu posoudit stoupající. klesající nebo stálou úroveň. Pro mě byl tento díl trochu zklamáním. Chybělo mi tam to, co dělá tuto sérii jedinečnou, a to ta podivínská chemie v nesourodém týmu, která jakoby se vytratila. Dále jsem na sérii oceňovala humor a i ten jakoby tu skomíral, pár hlášek, už ani úsměvných, dialogy nijaké. Možná je to zasazením do covidové doby, kdy humor přešel opravdu i ty nejvytrvalejší srandisty. Nevím.
Pro mě toto byla detektivka bez výrazného spádu, s trochu sešroubovaným motivem a propojením případů. Napětí se objevilo až na konci. V podstatě nejzajímavějším pro mě bylo paradoxně zasazení právě do lockdownu, což autor vystihl bravurně, ale ne otravně.
Tak nevím, prostě mi tam chyběla ta chemie mezi postavami.

14.08.2023 3 z 5