Arkagas Arkagas komentáře u knih

Všechna ta těla Všechna ta těla Kendare Blake

(SPOILER) po dočtení Teda Bundyho jsem chtěla něco na odlehčení a sáhla jsem po téhle YA knize, která slibovala temný thriller.
Léto roku 1958 a hlavní hrdinka Marie (15), která je nalezena na místě vraždy rodiny, celá od krve. Oběti ale nejsou první a mají jedno společné - všechny byly vykrveny.
Marie je zatčená a rozhodne se, že vypovídat bude jen jednomu člověku - Michaelovi, který je synem šerifa a je mu pouhých 16 let.
Jakto, že na místě činu byla krev jen na ní a nikde kolem? Jakto, že všem předešlým zavražděným zmizela taky krev do poslední kapky? Marie tvrdí, že nikdy nikoho nezabila, ale že byli dva. Koho tedy kryje a proč?
V lese se mezitím začnou objevovat zvláštní značky na stromech a Michael začíná pátrat ve starých knihách o čarodějnických procesech.

Příběh se pomalu, ale jistě rozmotává, Michael se vzdává všech svých materiálů zjištěných o Marii a slibuje jí, že pro ni vykoná ještě poslední věc.

Tahle knížka je taková netypická upířina, která má skvělý nápad a potenciál, ale místy byla dost nedotažená. Příliš rychlý konec je taky moc nepřispěl, ale jako oddechovka to na mě fungovalo.
Mnoho komentářů se zmiňovalo o tom, že konec nebyl vysvětlen, což není pravda, protože konec je zde vysvětlen jasně a je jen potřeba ho pochopit a číst mezi řádky. Za to autorce za mě palec nahoru.
Zhltla jsem ji téměř na jeden zátah a bavilo. Žádná vysoká literatura to ale není.

17.01.2023 3 z 5

Ted Bundy, vrah po mém boku Ted Bundy, vrah po mém boku Ann Rule

(SPOILER) Ted Bundy - sériový vrah, o kterém bylo napsáno spoustu knih a natočeno spoustu dokumentů. Charismatický, velmi inteligentní muž, který vraždil mladé dívky napříč Amerikou a možná by nebyl nikdy chycen, kdyby ho jednoho dne strážník nezastavil jen kvůli banalitě.
O Tedu Bundovi víme už téměř vše, ale tahle kniha je přesto jiná. Ann Rule byla žena, která se s Tedem spřátelila na krizové lince, kde spolu pomáhali lidem s jejich problémy. Ann Rule byla také žena, která Teda nahlásila, když sledovala případy a dle popisu jí začalo docházet, že by to mohl být on. Zároveň to ale byla také žena, která mu celou dobu do vězení posílala peníze a podporovala ho v dopisech. A právě tahle korespondence a přátelství je pro tuto knihu stěžejní. Ann totiž měla s Tedem přátelský vztah i poté, co jí bylo jasné, že všechny vraždy skutečně spáchal on.
Jak sama vysvětluje, musela oddělovat tyhle dvě osobnosti, jinak by to sama nezvládla. Díky ní tu ale máme tak ucelený pohled na Teda, jaký tu ještě nebyl. Troufám si říct, že tahle kniha je nejkomplexnější pohled na Teda, jaký u nás zatím vyšel.
Nebojte se rozsahu skoro 600 stran, pokud jste fanoušky true crime žánru, tak tuhle knížku slupnete jako malinu.
Co mě ale zarazilo je to, že Ann Rule napsala 33 true crime knih. Podle mnoha z nich byly natočeny filmy, ale Ted Bundy je první kniha, která u nás po 22 letech vyšla. I když lepší pozdě, než nikdy.
Rozhodně si ale o Ann Rule zjistěte víc, ta paní byla skvělá.

15.01.2023 5 z 5

Tom Felton je kniha, která se objevila před Vánoci a kdo ji nečetl, jako by snad ani neexistoval.
Osobně nejsem Potterhead, ale Draco, kterého Tom ztvárnil je moje oblíbená.
Trošku jsem se bála, že tahle biografie se bude motat jen kolem HP, což se nakonec ve velké míře motá, ale vůbec ničemu to nevadí, protože Tom vypráví o věcech, které ještě jinde nezazněly. Věděly jste třeba, že jeho děda je světově uznávaný geofyzik, který absolutně nevěří na magii a přesto se nakonec vyskytl ve filmech jako záskok Brumbála?
Tom tu vypráví o svých hereckých začátních - hraní v reklamách, o filmu pidilidi, kde ztvárnil hlavní dětskou roli a o celém tom fenoménu jménem HP pohledem dítěte, které dostalo roli, ale vlastně vůbec nevědělo, o co se jedná.
O přátelstvích, která tu vznikla, o hraní po boku hereckých legend a mnoho a mnoho dalšího.
O závislosti na alkoholu, která nakonec vznikla z osamělosti, protože přátele a štěstí si za peníze narozdíl od oranžového lamborghini nekoupíte.
Velmi mile napsaná knížka, které vesměs nemám co vytknout a jsem ráda, že jsem do ní nakonec šla.
Ale oproti Mattu Perrymu je tohle opravdu takový životní oslazený čajíček.

15.01.2023 4 z 5

(SPOILER) Hvězda oblíbeného seriálu Přátelé nás ve svém otevřeném, vtipném a nesmlouvavě upřímném životopise zavede nejen do zákulisí natáčení legendárního sitcomu, ale i vlastního boje se závislostí.

Matthew Perry nechává ve svém výjimečném životním příběhu čtenáře nahlédnout do nahrávacího studia nejúspěšnějšího komediálního seriálu všech dob a zároveň se otevřeně svěřuje se svým bojem se závislostí. Jedinečným stylem, s bezmeznou upřímností a svým typickým humorem barvitě líčí podrobnosti z celoživotního zápasu se zdravotními problémy a odhaluje, co k nim přivedlo člověka, kterému alespoň na první pohled nemůže v životě nic chybět.

Přátelé, lásky a ten ohromný průšvih je nezapomenutelný osobní příběh, ve kterém autor sdílí nejintimnější podrobnosti o ztracené lásce, o nejtemnějších hodinách svého života a o těch nejlepších přátelích.

Neotřesitelně upřímná, dojemná a zároveň vtipná – autobiografie, na kterou nejen fanoušci seriálu Přátelé netrpělivě čekali.

15.01.2023 5 z 5

Probuzení Probuzení Marjorie Liu

Netvora je komiks, pro který jsem šla účelně do knihovny hned jak jsem ho viděla v knihkupectví. Bože! Tohle je taková krása. Pokud by někdo hledal čistý fantasy komiks, první co mě napadne bude rozhodně Netvora. Rasy dělené na Arkance a míšence, Maika půlvlčice, Velekněžka, Půlnoční město, démoni a hromada dalších postav. To všechno Vás čeká v Netvoře. Dokonalá kresba lehce šmrnclá asií a středověkem navíc funguje k tomuhle příběnu naprosto parádně. Co víc dodat - prostě si to přečtěte, protože tohle Vás vtáhne a nepustí. Nutno dodat, že poslední díl jsem ještě nečetla, takže tu ruku do ohně dám zatím za ty čtyři :-)

29.12.2022 5 z 5

Jedna želva za druhou Jedna želva za druhou John Green

Aza je puberťačka, která trpí OCD. Daisy je její nejlepší kamarádka, která ji v jejích nejtěžších chvílích drží nohama na zemi.
Tahle kniha je opravdu určena především náctiletému publiku, i když zápletka s náhle ztraceným otcem Aziina kamaráda a později přítele tohle téma místy hezky rozbíjí, na nás staršího data už to bohužel nemůže fungovat tak jako na náctileté osazenstvo. Což rozhodně není na škodu.
Účelně jsem po knize sáhla na Štědrý den, kdy jsem si ji vzala s sebou na zubní pohotovost a v čekárně ji celou přečetla. K téhle události byla jako stvořená.
Celkově ji bohužel nemůžu hodnotit výš, ale za přečtení rozhodně stojí.

29.12.2022 3 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Uf. Další Dvořáková a další silná kniha. Tak nějak už jsme si zvykli, že v jejích knihách není nakonec nic jak jsme si mysleli na začátku, ale přece jen tohle je hodně silné. Zahrada je kniha, která zpracovává jedno z nejtěžších témat lidskou a neodsuzující formou, což je v dnešní době dost vzácnost. Pomáhá nám nahlédnout do myšlení člověka, který se s tímto problémem potýká a věřte mi, ta kniha ve Vás bude rezonovat ještě dlouho po přečtení. Do poloviny jsem si říkala: „oukej, tak už mi řekni, o co tady jde a proč se pořád točíme v zahradě..." A pak to přišlo - přišlo zamyšlení se nad tématem i pochopení, proč má Zahrada růžový přebal. Přečteno na jeden zátah, ta kniha se i přes své těžké téma nedá odložit.

29.12.2022 5 z 5

Frankenstein (komiks) Frankenstein (komiks) Georges Bess

Když dočtete Dráculu od Besse ve stejném zpracování a nedlouho na to na Vás vyběhne, že vychází i Frankenstein, je naprosto jasný, co pro Vás na komiksovém poli bude nejlepší zakončení roku. Drácula bude do konce života moje srdcovka, ale tady mě kresba a zpracování příběhu místy zasáhlo tak moc, že kam se Vlad hrabe.. Tohle si prostě musíte nejen přečíst, tohle musíte vidět. Jak Draculu, jak Frankensteina budu chtít mít doma, protože tohle je láska na první stranu. Ostatně 97% na DK ta knížka vážně nemá jen z legrace.

14.12.2022 5 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Zaklínač. Je třeba říkat víc? Zaklínače čtu roky pořád dokola a poprvé jsem se s ním setkala v nějakých 15, nebo 16 letech. Tenhle rereading byl snad mým 12.Poslední přání je kniha několika povídek, kde nás autor seznamuje se všemi stěžejními monstry, které posléze v knihách potkáme. Je to komplexní úvod do světa Zaklínače se vším všudy, ve kterém nás Gerald seznámí i s tím, jak se poprvé setkal s Yenefer. Je zbytečné tady o knihách psát víc, protože Zaklínač je kult. Buď ho milujete, nebo Vám nic neříká, ale neznám nikoho, kdo by absolutně nevěděl, o co se jedná.Pro mě je Zaklínač část mého života - ten knižní. Hry jsem nikdy nehrála a ze seriálu na Netflixu, primárně z druhé řady jsem tam zhnusená, že sbírám odvahu podívat se na další. Co se týká první série, měla jedno obrovské plus - donutila tisíce lidí přečíst si knihy. Sám Henry to ale nikdy neměl šanci utáhnout, což jsme věděli tak nějak všichni.
Zaklínač je ale srdcovka. 10/10

27.11.2022 5 z 5

Uprostřed Uprostřed Martin Selner

Další Selner, další pecka. Komu neřekne nic jméno, tomu možná řekne něco Autismus a Chardonay. Uprostřed je kniha, ve které je jen 5 postav - Martin - pečovatel v centru pro autisty, Veronika - jeho láska, se kterou se potkal na instagramu, ředitel v práci a jeho dvě kolegyně. Martin má život tak nějak na háku, dokud mu do péče nepřijde 14 let starý Michal, kterého dostává na starost s upozorněním, že byl na matku násilnický a dokud se nepozná s Veronikou - kráskou z instagramu, se kterou začne žít, ale která od něj záhy odejde, protože pochopí, že pro Martina existuje jen práce a jeho empatie tam končí. Veronice nikdy neřekl, že ji miluje, její přítomnost mu vadí a ona nazná, že takhle žít nechce. Nic ale samozřejmě není tak jak vypadá a když se situace s Michalem zhorší a musí být odvezen na psychiatrii do Bohnic, rozhodne se Martin, že dá výpověď a dá si život do pořádku. Už není uprostřed svého života jako pozorovatel, ale konečně jako ten, kdo ho má pevně v rukou. Kniha je skvělá, vtipná, sarkastická, zároveň ale velmi citlivá a lidská. A myslím, že se v ní najde mnoho z nás. Martin Selner nezklamal, přečetla jsem ji na jeden zátah a jen tak na ni nezapomenu.

27.11.2022 5 z 5

Temné můry Temné můry Tom King

Šílené, barevné, krvavé, místy znepokojující a dokonale zábavný :-D Je to čtení ani ne na hodinku, ale nudit se u toho člověk rozhodně nebude.

27.11.2022 3 z 5

Batman: Hřbitovní směna Batman: Hřbitovní směna Scott Snyder

Příběhy Batmana, které jsou sice každý pes jiná ves, ale po přečtení celé knihy budete vlastně spokojení. Nejedná se totiž o souvislý a jednolitý příběh, ale o několik povídek, ve kterých se objeví i Harper, která se snaží stát se Batgirl, nebo postava Clayface, která se zase tak často neobjevuje. Je to skvělá akční jízda plná barev a nudit se rozhodně nebudete. Stěžejní příběh knihy - Hřbitovní směna se mi ale vážně líbil nejvíc. Čtení na hodinku až dvě, které ale nezklame.
Moje hodnocení: 8/10

27.11.2022 3 z 5

Strašlivý příběh Prospera Reddinga Strašlivý příběh Prospera Reddinga Alexandra Bracken

Chtěla jsem číst nějakou pohádku a dostala jsem absolutně skvělé a našlapané fantasy s neotřelým námětem, ve kterém nechybí zlo, nadpřirozené bytosti, záhada v rodině, démon inkarnovaný v těle malého kluka, zvláštní příbuzenské vztahy a nakonec obrovský twist a rozuzlení na konci. Co dodat, tohle si prostě musíte přečíst a já zaručuju, že Vás to bude bavit :)

27.11.2022 4 z 5

Batman, který se směje Batman, který se směje Scott Snyder

Komiks, na který jsem se vážně těšila a ve finále jsem z něj byla hodně rozpačitá - nejspíše ale proto, že se jedná o knihu navazující a sérii Metal jsem nečetla, což je pro tenhle příběh místy nejspíš dost podstatné.
Kresba nádherná, co mě značně štvalo je červený text na černém pozadí v bublinách a příběh, který tak nějak pokulhává - jednou je to vážně skvělý, v zápětí zase nic moc.. na přečtení z knihovny mi tohle stačilo.

07.11.2022 3 z 5

Co se skrývá v lesích Co se skrývá v lesích Katya De Becerra

(SPOILER) Dlouho jsem neměla z knížky tak rozporuplné pocity. Do ruky jsem ji samozřejmě vzala kvůli té přenádherné obálce a kvůli tomu, že už mi doma ležela skoro 2 roky. Chtěla jsem číst něco temného, tajemného, u čeho mi bude běhat mráz po zádech. A začátek knihy zněl vážně slibně. 18 letá Hayden se vydává do sídla, které ji odkázala její matka v den jejích narozenin. Sem putuje s kamarádkou, která je hned první noc mimo sebe, ve sklepě nachází nakonec schránku s krví, která je chráněna runami, stejně jako celý dům a matka ji nechává v domě zvláštní vzkazy, psané před svým zmizením.Kolem sídla se začínají ukazovat divní lidé i zvířata a celé je to krásně temné a magické. Haydin otec je uznávaným fyzikem, kterému ale sebrali licenci, protože místo své práce raději zkoumal mýtus Niebelungů. Hayden má od mala zvláštní sny a její otec je přesvědčený, že jeho žena odešla tehdy do lesa, aby otevřela bránu, vpustila Niebelungy a nechala zničit svět. A tady už příběh začíná značně pokulhávat. Magično je najednou všude, všichni jsou členi nějaké "sekty", otec má v sídle tajnou laboratoř, ve městě zkoumá krev každého obyvatele a ve finále se pozná, že jste z krve Niebelungů tak, že Vám ta krev září. To už jsme dost ve sci-fi scéně. Tak skvěle to mělo našlápnuté, ale jestliže mistr King psal na koksu, tak nechápu, na čem psala tahle autorka. Tak skvělý začátek a tak divný konec, absolutně nedávající smysl jsem snad ještě nečetla. Bohužel, tahle kniha mi doma nezůstane.
Moje hodnocení: 4/10 za začátek a obálku.

06.11.2022 1 z 5

Zůstaň se mnou Zůstaň se mnou Ayobami Adebayo

(SPOILER) Čtenářská výzva - kniha od afrického autora. Kniha, kterou jsem si chtěla přečíst i tak pro její skvělá hodnocení. Kniha, kterou jsem ulovila ve výprodeji za 39,- Kč. A kniha, která mě dostala do kolen. Tahle kniha není jen o touze mít děti, šťastné manželství a fungující rodinu. Je to kniha především o bolesti. Yejide touží po dítěti a když jí její první vysněná dcerka zemře, skončí pro ni svět. Přichází ale syn, který bohužel také umírá a to na srpkovitou anémii, která je dána genomem v krvi, který jeho otec postrádá. Je tak jasné, že syn není Yejidina muže. A jakto, že to celé vlastně schvaluje? Příběh nás seznámí i s pohledem na mnohonásobné manželství, kdy není vždy dáno, že se všechny ženy jednoho muže budou mít rády, ale tradice a rození potomků je tu bohužel přednější. Yejide porodí poslední dceru - Rotimi (v překladu "zůstaň se mnou") a když se jejím narození zjistí, že i ona má srpkovitou anémii, je už Yejida smířená s tím, že i o dceru nakonec přijde. U jejího skonu nechce být a tak svého muže s dcerkou definitivně opouští.
Ne, tohle rozhodně není odpočinková četba, ale knížka, u které jsem si říkala waw - i přes těžké téma se čte téměř sama, není nijak komplikovaná a dostane Vás do kolen. Dost mě zarazilo, že autorka je jen o rok starší než já.

06.11.2022 4 z 5

Ztraceni Ztraceni Anita Frank

(SPOILER) Ztraceni jsou knihou, kterou jsem si vzala do ruky 31.10.2022 - nečetla jsem anotaci a šla jsem do ní s velkým očekáváním díky obálce. Hned mě dostalo, že zrovna na Halloween sáhnu po knize, kde je hlavní hrdinka Stella, stejně jako moje dcera a další důležitou postavou je Lucien. Sakra, tohle bylo asi znamení :-D
Kniha je označena jako horor, ale o horor se rozhodně nejedná. Je to skvěle vystavěné gotické drama zasazené do prostředí Anglie v roce 1917, kde sledujeme osudové příběhy několika lidí spojené jednou velkou tragédií. Stella přišla ve válce o snoubence, který ji zemřel v náručí a odjíždí proto za svou sestrou do domu, kde se vše zdá být v pořádku, ale není.
Duch malého chlapce ale postupně Stellu i její služebnou Annie navede na správnou stopu celého příběhu.
Je to kniha obsáhlá, má titěrný malý font, ale příběh je tak skvělý a krásný, že je Vám to při čtení úplně jedno.
Bezmoc, šílenství, naděje a láska. To všechno zasazené do prostředí mlhavé a upršené Anglie a jedno sídlo daleko od civilizace k tomu.
Téhle knize po dlouhé době dávám plný počet. A kdo miluje gotické příběhy a ještě ji nečetl, tomu ji mohu jen a jen doporučit.

06.11.2022 5 z 5

Někde mezi Někde mezi Marc Klein

(SPOILER) Měla jsem chuť na nějakou nenáročnou romanťárnu, než se vrhnu zase do nějaké náročné knihy, nebo hororu a sáhla jsem v knihovně po téhle knize. Už cca ve třetině mi v ní nehrálo hodně věcí, ovšem opravdu jsem nečekala, že dostanu román s námětem duchařiny, který je tak moc stupidní, že mi v hlavě hned vyskočila Rudá galerie. Ano, chápu, že dospívajícím holkám se to možná bude líbit, protože je tam ta nekonečná láska a romatika. Ale na téma vyrovnání se se smrtí opravdu existují mnohem lepší knihy. A filmy. Tessa chodila 8 měsíců se Skylarem (už to jméno jsem moc nechápala), ten potom zemřel při nehodě, kterou ona přežila, byť ji vlastně doslova "puklo srdce", které jí šikovný doktor odoperoval. V nemocnici potká ženu, která se zabývá posmrtným životem a díky ní je přesvědčena, že se se Skylarem ještě setká. S kamarádkou se tedy snaží vyvolávat jeho duši, ale nic nefunguje. Nakonec se jí Skylar zjeví sám a navede ji, co má dělat. V momentě, kdy jeho duch řídí sám auto, vyplňuje za ní test ve škole a píše jí vzkazy už jsem se chytala za hlavu. Jejich první milostná scéna se samozřejmě taky odehraje až po smrti, kdy se s ním Tessa loučí definitivně. Ach jo. Ne, ne, ne a ještě jednou ne. Ano, možná to zní jako romantika aka "láska až za hrob", ale takhle to fakt nefunguje a motat takovýma nesmyslama hlavu náctileté osazenstvo, které je na tyhle věci dost náchylné a citlivé mi nepřijde úplně ok. Už vůbec nechápu, jak se stalo, že podle knihy byl natočen i film pro Netflix, ale jsem tak nějak nalomená k tomu si ten bizár pustit.
Moje hodnocení: 4/10 - za pobavení.

28.10.2022 1 z 5

Ostrov Ostrov Bianca Bellová

Ostrov je kniha, kterou jsem viděla u spousty lidí a strašně jsem se těšila, že si ji přečtu. Konečně na mě vyšla v knihovně řada a já děkuju. Je to kniha, ze které byli čtenáři na jedné straně naprosto unešeni a na straně druhé zklamáni, protože čekali od příběhu úplně něco jiného. Já šla do knihy naslepo, nečetla jsem anotaci, nezjišťovala jsem o co se jedná a musím říct, že to, co jsem dostala naprosto předčilo moje očekávání čehokoliv. Je to kniha, ve které se prolínají nejen příběhy, ale i postavy. Láska a nenávist, odhodlání, zrada, smutek a naděje. Je to kniha místy pohádková, místy velmi nepříjemná. Ostrov je místo uzavřené, na kterém ožívají pradávné legendy a jejich postavy. Některé jsou skutečné, jiné ne. Kdo ale ví, co je pravda a co lež? Rozhodně to není kniha pro každého a já naprosto chápu, že je to kniha, kterou mnoho čtenářů odloží. Pro mě je to ale skvost a nutnost přečíst si všechny knihy od Biancy. Děkuju za tuhle nádheru, kterou jsem dala na posezení, protože se od ní nedalo odejít.

28.10.2022 5 z 5

Auris Auris Vincent Kliesch

(SPOILER) Hegel je forenzní fonetik, který díky svému nadání pomáhá s vyřešením případů napříč celým světem. Když se ale přizná k vraždě bezdomovkyně, kterou omámil a ubodal mnoha ranami, nikdo mu to zprvu nechce věřit. Mrtvá je ale nalezena skutečně u něj ve sklepě a vše dokazuje, že čin opravdu spáchal. Mladá podcasterka, která pracuje v rádiu sleduje jeho případ od začátku a je přesvědčená, že Hegel tuhle vraždu nespáchal. Je odhodlaná to dokázat a dostat ho ven z vězení za každou cenu. V její teorii ji podporuje tajný zdroj z darknetu, který ji poskytuje informace vedoucí k nevině Hegela. Byť s ní ze začátku odmítá Hegel mluvit, nakonec ho její zapálení přesvědčí a svolí k rozhovorům. V ten moment začínají chodit Jule výhružné telefony, které ji Hegel analyzuje. Ona ale postupně rozkrývá pravdu a její rodina začíná být v ohrožení.
Knížka na námět Sebastiana Fitzeka s originálním nápadem, skvěle napsaná, svižná a po dlouhé době thriller, který mě bavil a u kterého jsem si nebyla jistá absolutně ničím. Co mě ale namíchlo a za co ubírám hvězdu je otevřený konec, neb 2.díl vychází teď v listopadu. Jinak nemám co vytknout.

28.10.2022 4 z 5