Arcticus Arcticus komentáře u knih

Meno ruže Meno ruže Umberto Eco

Stredovek je mojim obľúbeným obdobím preto som sa na Meno ruže veľmi tešil. Kedysi dávno som videl film, teda som zhruba vedel o čom kniha bude, no to nezabránilo tomu aby som si ju vychutnal. Doslova som zo stránok vnímal ponurú atmosféru posledných jesenných dní medzi múrmi starobylého kláštora. Detektívna zápletka samotná ma nezaujala až tak ako ma skôr zaujala zjavná kritika skostnatelého (nie iba stredovekého) kresťanského myslenia. Odveký súboj kresťanských dogiem a kritického myslenia sa nesie celou knihou. Absurdnosť inkvizície, ktorá si akúkoľvek odpoveď obvineného prispôsobila tak aby ho za akýchkoľvek okolností dohnala k priznaniu viny je v knihe ukázaná skutočne brilantne. A práve obhajoba zdravého kritického myslenia spôsobila, že Meno ruže vo mne zanechalo čosi viac, ako iba obvyklý príjemný pocit z dobrej knihy.

30.10.2019 5 z 5

Nič zvláštne, iba jeden obyčajný deň v živote trestanca v sovietskom pracovnom tábore a pritom je to príbeh snáď mrazivejší ako tuhá ruská zima. Ako málo človeku stačí ku šťastiu, aká je len cenná sloboda a aké sú relatívne každodenné "vymoženosti", ktoré berieme ako samozrejmosť. Presne také pocity vo mne kniha po prečítaní zanechala.

18.12.2019 5 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

Myslím, že nebudem preháňať ak Draculu nazvem najslávnejším upírskym príbehom všetkých čias. Notoricky známy príbeh, ktorý inšpiroval toľko ďalších autorov, dnes už možno nepôsobí až tak strašidelne ako v dobe keď vyšiel, no nemožo mu odoprieť podmanivú atmosféru. Román je písaný formou denníkov, samotný príbeh je pútavý a zaujímavý, začiatok je perfektný, neskôr príde trošku zdĺhavá a pre mňa nezaujímavá pasáž dopisov medzi Lucy a Minou, no potom sa našťastie dej znovu rozbehne a vygraduje do napínavej honby na upíra. Dracula je skrátka klasika, ktorú sa určite oplatí prečítať a dokáže upútať aj po vyše 120 rokoch.

24.05.2021 4 z 5

Silmarillion Silmarillion J. R. R. Tolkien

Viem si predstaviť, že Silmarillion mnohí po pár stranách znechutene zatvoria a vrátia sa k nemu iba s veľkou dávkou sebazaprenia, alebo sa už nevrátia vôbec.

Ja som však z tých, pre ktorých sa čítanie Silmarillionu stalo úžasnou cestou do fantastického sveta, v ktorom moja predstavivosť a fantázia pracovali naplno. Tú správnu atmosféru príbehov dotvárajú ilustrácie Teda Nasmitha, kvôli ktorým som pri kúpe knižky dal prednosť českej pred slovenskou verziou. Priložená mapka Beleriandu pomáha zorientovať sa v priestore, kde sa dej odohráva a aj po tom, ako som si jeho oblasti osvojil som neraz pri čítaní sledoval na mape kde sa to čo práve čítam odohráva. Možno by som ešte uvítal i mapu Valinoru, ktorú som si aspoň našiel a vytlačil z internetu.
Nechcem spoilerovať, nebudem preto bližšie písať o jednotlivých príbehoch, no milovníci fantasy a duše romantické si bezpochyby prídu na svoje. Dozvedáme sa ako sa všetko to, čo vyvrcholilo v Pánovi prsteňov vlastne začalo. Od stvorenia sveta, až po pre mnohých dobre známy príbeh Bilba a Froda. Prežívame všetky tie dobré i zlé časy Stredozeme (ale i Valinoru), v ktorých je vždy vyzdvihnutý nejaký príbeh, ktorý mal pre ďalšie udalosti veľký význam. Práve týmito spolu častokrát súvisiacimi a na seba nadväzujúcimi drobnými príbehmi sa utvára osud a ďalšie smerovanie celej Stredozeme.
Odveký boj dobra so zlom, šťastné i tragické osudy hrdinov, láska, zrada, pýcha, závisť či veľké skutky a epické bitky. O tom všetkom je Silmarillion, ktorý si určite po krátkom čase prečítam znovu a vlastne sa pýtam sám seba, prečo som ho neprečítal už dávno :)

A pre tých, ktorí sa možno trošku obávajú, áno je tam mnoho mien, mnoho hrdinov a názvov, ale keď sa človek začíta tak sa v tom dokáže po čase zorientovať. Navyše priložená mapka Beleriandu, menný register na konci knihy a rodostromy postáv pomôžu veľmi rýchlo pripomenúť si to, čo sme možno po niekoľkých stranách zabudli.
Možno malá rada pri listovaní abecedného zoznamu mien nečítať informáciu o postave až do konca - dozviete sa tak nechcene ako postava umrela ešte skôr než sa k tomu dočítate :)

29.01.2021 5 z 5

Bratři Karamazovi Bratři Karamazovi Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Dielom Bratia Karamazovci nám tento velikán ruskej literatúry odkrýva práve tie odporné vlastnosti ľudského vnútra pred ktorými možno mnohí radšej zatvárame oči. Obsiahle opisy, dialógy, či hlboké filozofické úvahy možno niekedy stoja úsilie udržať sústredenie na text, no pri hlbšom zamyslení v nich čitateľ nájde mnoho nadčasových právd. Keď si uvedomím čím Dostojevskij počas svojho života prešie, takmer bol popravený po tom ako ho odsúdili na smrť za účasť v diskusiach proti cárskemu despotizmu a trest mu na poslednú chvíľu zmenili na nútené práce a vyhnanstvo na Sibír, zbavený občianskych práv i šľachtictva trpel dlhmi a rovnako ako u jednej z jeho postáv v knižke i on sám trpel epilepsiou, tak si dokážem odpovedať odkiaľ sa v Bratoch Karamazovcoch vzalo toľko úvah nad najtemnejšími stránkami ľudskej povahy. Okrem psychologickej sondy do týchto negatívnych vlastností nám však Dostojevskij ponúka i zaujímavý detektívny príbeh, úvahy o náboženstve a ateizme, no nechýba ani milostná zápletka. Pre niekoho môže byť dĺžka diela a spôsob akým je napísané odradzujúce, no kto sa odhodlá ten dostane pre svoju dušu skutočne chutnú potravu.

13.06.2020 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Nadčasová knižka, hlavne keď si človek uvedomí v akom období to autor písal a koľko z jeho vízii sa neskôr skutočne vyplnilo.

22.10.2019 4 z 5

Zbojníkova dcéra Ronja Zbojníkova dcéra Ronja Astrid Lindgren

Ako dieťa som zbožňoval príbehy Emila z Lönnebergy, na Ronju som natrafil náhodou až teraz v dospelosti a prečítal v rámci čítania pred spaním svojmu malému synovi. Obidvom sa nám knižka veľmi páčila. Sám som prekvapený, ako dokáže zaujať aj dospelého čitateľa. Dokonca aj dej nie je, ako to u mnohých detských knižiek býva, tak jedoznačne predvídateľný.

23.11.2022 5 z 5

Húrinove deti Húrinove deti J. R. R. Tolkien

Keďže si ma Silmarillion získal svojou atmosférou a prepracovanosťou, bola voľba či si prečítať i Húrinove deti jednoznačná. Kým v Silmarillione je príbeh Húrina a jeho rodiny iba jednou z epizód tu ideme viac do hĺbky a spoznávame ho detailnejšie. Síce sme na začiatku knihy čiastočne oboznámení s predošlými udalosťami, ktoré nám pomáhajú mnohé pochopiť odporučil by som najskôr prečítať si Silmarillion. Napriek tomu, že je v Silmarillione povedané všetko podstatné a knihu som začínal čítať s vedomím ako sa príbeh skončí, nemal som dojem, že by som o niečo prišiel. Ostatne, povedal by som, že Silmarillion je akousi vstupnou bránou, po prechode ktorej čitateľ buď pokračuje ďalej (a prečíta si i ďalšie Tolkienove príbehy), alebo zistí, že čakal niečo úplne iné a radšej sa vráti späť.

Smutný avšak veľmi pekný príbeh o nemožnosti vyhnúť sa kliatbe temného pána, zasadený do jedinečnej atmosféry Tolkienovho fantastického sveta je pastvou pre dušu každého, komu Tolkienovo dielo učarovalo. Môžem teda jednoznačne odporučiť.

12.02.2021 5 z 5

Čas žít, čas umírat Čas žít, čas umírat Erich Maria Remarque (p)

Mrazivý pohľad na život nemeckého vojaka jednak na východnom fronte, no po opušťáku na dovolenku a návrate do vlasti aj život v samotnom Nemecku. Absurdnosť vojny pretkaná tragickými osudmi obyčajných ľudí, ktorí v nej prišli o všetko. Ako to už u Remarquových diel býva nemožno tu čakať optimizmus, no skôr tvrdý realizmus.

23.10.2019 4 z 5

Vekslák Vekslák Pavel Frýbort

V podstate nadčasový príbeh o tom ako dokáže človeka honba za statkami a luxusom úplne zničiť. Mne sa knižka veľmi páčila, hoci som v tom období bol príliš mladý na to aby som si to vtedy uvedomoval.

22.10.2019 4 z 5

Kôň a človek v stredoveku: K spolužitiu človeka a koňa v Uhorskom kráľovstve Kôň a človek v stredoveku: K spolužitiu človeka a koňa v Uhorskom kráľovstve Daniela Dvořáková

Vskutku veľmi originálna téma, ktorú autorka podáva zrozumiteľným a pútavým jazykom. Priblížením rôznych oblastí, v ktorých človek koňa využíval, sa zároveň dozvedáme množstvo zaujímavostí z každodenného života našich predkov. Nechýba i bohatá obrázková príloha dotvárajúca celkovú predstavu. Na našom trhu určite ojedinelé a veľmi zaujímavé dielko.

16.07.2022 5 z 5

Križiaci I. a II. diel Križiaci I. a II. diel Henryk Sienkiewicz

Križiaci ponúkajú všetko, čo by dobrý rytiersky román mal mať. Odveký boj dobra so zlom, zmysel pre česť, odvaha, láska, ale aj zrada, sklamanie, smrť a smútok. Atmosféra je vynikajúca a čítanie som si užil. To, že je príbeh trošku rozvláčny, plný pátosu a čierno-bieleho vykreslenia charakterov a konania postáv mi vôbec neprekážalo. Vzhľadom na dobu kedy bol napísaný je to pochopiteľné a odpustiteľné.

04.06.2022 5 z 5

Inkvizitor Inkvizitor Bernard Cornwell

Síce ma druhý diel bavil o trošičku menej ako prvý, no napriek tomu si zaslúži plné hodnotenie. Opäť perfektne a verne opísané historické bitky, okorenené detailným popisom atmosféry na bojisku som hltal tak ako bitku pri Kresčaku v prvom diely. Popri Thomasovi som si obľúbil aj jeho spoločníka a teším sa na ďalšie dobrodružstvá, ktoré spolú podniknú.

01.02.2020 5 z 5

Black Metal. II, Předehra ke kultu Black Metal. II, Předehra ke kultu Dayal Patterson

Zaujímavý doplnok k prvému dielu, ktorý cez rozhovory odkrýva názory a postoje členov niektorých kapiel. Keďže black metal nie je iba o hudbe, no vo veľkej miere aj o filozofii a životnom štýle je knižka určite hodnotnou súčasťou mozaiky. Škoda len, že je oproti prvému dielu dosť stručná a krátka.

18.02.2023 4 z 5

Black Metal. I, Evoluce kultu Black Metal. I, Evoluce kultu Dayal Patterson

Black metal, je neoddeliteľnou súčasťou môjho života už pekných pár rokov, preto som si čítanie fakt užil. Hoc ma oslovujú skôr menej známe, "komornejšie" bandy, nepohrdnem ani niektorými klasikami, ktoré žáner formovali a stále formujú. Okrem notoricky známych informácii som sa dozvedel i množstvo nového, teda určite odporúčam aj pre skalných fanúšikov, čo si myslia, že čítali už snáď všetko. Pekne zmapovaná história od koreňov až po náčrt niektorých nových odnoží, pre ktoré je plastickosť black metalu ako stvorená. Oceňujem, že autor zablúdil aj do undergroundovejšieho prostredia Les Légions Noires, či NSBM. Možno sa v budúcnosti dočkám aj detailnejšieho zmapovania kapiel zo svojho obľúbeného Métal Noir Québécois. Od svojho zrodu black metal absorboval množstvo vplyvov a sformoval sa do širokého spektra subžánrov, je teda nevyčerpateľnou studnicou tém a námetov. Preto verím, že sa dočkáme i ďalších zaujímavých knižiek.

09.02.2023 5 z 5

Veľmi zaujímavá sonda do jednej z najznámejších rasistických organizácii v USA. Veľmi oceňujem nestrannosť, s akou je kniha napísaná, neodsudzuje, nehodnotí jednoznačne, no snaží sa hľadať dôvody a vysvetlenie v širšom kontexte. Dozvedáme sa mnoho zaujímavých informácii o histórii a súčasnom fungovaní klanu. Autorka nám prináša aj vlastné skúsenosti a pocity z členov, s ktorými sa stretla osobne. No spôsob, akým nám ich popisuje opäť čitateľovi ponúka vytvoriť si vlastný názor. Problém rasizmu je prítomný v mnohých krajinách a vystupuje do popredia najmä v dobách kríz, je silnejšie citeľný aj práve v tejto dobe. Mnohí, ovládaní vlastnou frustráciou a problémami potrebujú nájsť nepriateľa a dôvod svojho nešťastia. A práve za ten sú častokrát neprávom označované marginalizované etnické komunity. Preto je potrebné o tom hovoriť a nezatvárať oči. Na druhej strane ja však problémom i tzv. nezmyselná pozitívna diskriminácia, ktorá má paradoxne opačný efekt. Nájsť vhodné riešenie pre všetkých sa však zrejme tak skoro nepodarí

20.02.2022 5 z 5

Časy zo second-handu Časy zo second-handu Světlana Alexandrovna Alexijevič

Množstvo smutných, drsných príbehov, ktoré nám servírujú surový postsovietsky realizmus taký, aký naozaj je. Človek má tendenciu vytláčať z pamäti negatívne spomienky a sústrediť sa na tie pozitívne. Preto tak často počúvame, ako sa kedysi žilo lepšie. Po prečítaní knihy sa však nedivím, že je v súčasnom Rusku nostalgia za časmi minulými tak silná. Sovietsky zväz evidentne na tak náhly a rýchly prerod politického systému pripravený nebol. Nádeje sa rýchlo rozplynuli v divokých deväťdesiatych rokoch, kedy sa šance chopili vlci a k moci a majetkom sa dostali tí nesprávni. Zrejme aj preto sa aj tridsať rokov po páde ZSSR v mnohých niekdajších republikách tak darí autoritatívnym systémom, ktoré mnohým nešťastníkom dávajú falošnú nádej, že znovu bude lepšie ...

15.01.2022 5 z 5

Jeden z nás: Príbeh o Nórsku Jeden z nás: Príbeh o Nórsku Åsne Seierstad

Koľko takých Breivikov chodí medzi nami, koľko málo možno stačí aby kedykoľvek a kdekoľvek nejaký iný "Breivik" zmenil svoje zvrátené predstavy v činy ... tieto otázky mi behali mysľou počas celého čítania. Smutný (o to viac, že je skutočný) príbeh o tom ako dokáže pocit nedocenenia a zúfalá snaha byť uznávaný a obdivovaný dohnať človeka k tak ohavnému skutku.

22.04.2021 5 z 5

Dějiny Ruska Dějiny Ruska Václav Veber

Dějiny Ruska sú bez pochýb jednou z najlepších z edície NLN. Pútavým a k môjmu príjemnému prekvapeniu dokonca i vtipným spôsobom písaný prierez dejinami štátu mi pomohol ozrejmiť tú záhadnú a pre zvyšok sveta častokrát nepochopiteľnú ruskú dušu. Neraz som pri čítaní krútil hlavou nad tým čím si Rusko prešlo, no vždy sa dokázalo otriasť a ísť ďalej. Žiaľ Rusko nemalo poväčšinou šťastie na dobrých vládcov, ktorí by ho posunuli vpred, no držali ho pre svoje egoistické záujmy zámerne v stave "samoderžavia" a stagnácie. Táto skutočnosť tak veľmi ovplyvnila mentalitu Rusov, ktorým nebolo vždy dopriate slobodne a efektívne rozvíjať svoju spoločnosť. Veľmi oceňujem nestranný a odborný prístup autorov, ktorí sa vyhýbajú prehnaným sympatiám či antipatiám. Mnoho zaujímavostí, či výstižných výrokov dôležitých dobových aktérov dodáva odbornému textu tú správnu "šťavu". Jediné, čo by som vytkol je menej priestoru venovaného najstarším dejinám Ruska a stredoveku.

12.06.2020 5 z 5

Piliere zeme Piliere zeme Ken Follett

Vzhľadom na dobré hodnotenia a prirovnanie k Menu ruže boli moje očakávania podstatne vyššie. Vôbec som z knihy necítil tú správnu stredovekú atmosféru, a nezachránili to ani drsné, detailné opisy násilných, či erotických pasáží. Približne od polovice knihy ma začínal dej nudiť, pribúdalo nezmyslov, málo pravdepodobných náhod a dej skĺzol do akejsi milostnej novely. Hoci sa autor evidentne snažil, no človek, ktorý sa o stredoveký život zaujíma hlbšie tam nájde mnoho hlúpostí. Knihu som nakoniec prečítal, miestami sa objavili zaujímavé zvraty, no ku koncu som už v podstate čítal iba preto aby som sa dozvedel ako to celé skončí. Nedokážem sa ubrániť dojmu prvoplánovosti a k Menu ruže by som ju určite neprirovnal.

09.12.2019 3 z 5