arcs arcs komentáře u knih

Lady Fuckingham Lady Fuckingham Oscar Wilde

Dneska to už asi není takový terno jako tehdy, ale i tak. Asi platí ten vtip, že chlapi maj málo krve a můžou ji mít jen dole nebo nahoře, nikdy ne na obou místech zároveň, protože v tom nikde nevidím rukopis mistra. Přečet jsem to jen z povinnosti, že jako klasika.

22.02.2022 odpad!

O statečném Cibulkovi O statečném Cibulkovi Gianni Rodari

Klasika mého dětství. Rozhodně Sekorovy ilustrace!

A myslím, že to téma bohatí vs chudí u nás nějak rezonovalo a je to vlastně strašně silnej proud dodnes. Nesváděl bych to na Cibulku, ale dneska už mi to číst nešlo ani jsem to nečet našim klukům. Být dobrej znamenalo být ten chudej.

22.02.2022 5 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Četl jsem na doporučení Baracka Obamy a fakt unikátní. Víc říkat by bylo na spoilery. Takže jen - chybělo mi tam něco opravdu člověčího. Možná ta kulturní vzdálenost, ale měl jsem pořád pocit chladu, odcizení, bezemočnosti... Kterou možná autor projikoval do vesmíru? Tudíž i přes jasnou výjimečnost z toho mám nepříjemný pocit a do dalšího dílu - Temného lesa jsem se musel hodně nutit.

21.02.2022

Žena a muž v rodině Žena a muž v rodině Pavla Loucká

Kniha formou rozhovoru, čímž je trochu roztěkaná, i když tím možná čtenější. Stále jsou hrozně opatrní, což je pochopitelné, když jdou proti proudu, ale to, co říkají, je tak zásadní!

16.12.2023

Anansiho chlapci Anansiho chlapci Neil Gaiman

Slabší Američtí bohové.

Muž, který naslouchá koním Muž, který naslouchá koním Monty Roberts

Čet jsem to dětem, úžasný, dojemný, krásný.
Kruci, až moc, až mě to začalo hryzat. A asi jo, dokonce vyšla kniha, kterou napsal někdo přímo z jeho rodiny https://www.amazon.com/Horse-Whispers-Trading-Truth-Roberts/dp/1929055447 a která říká, že mnohé z toho, co píše, není pravda (násilný otec, setkání s Jamesem Deanem, že byl předlohou filmu Zaříkávač koní atd. a hlavně, že metoda, kterou vynalezl, byla známá už dlouho před ním).
Jak jsou ty dezinformace všude kolem, člověk si uvědomuje, jak je svět slepenej z pravd, polopravd a lží a celý je to najednou takový vratký.
Roberts možná přispěl k dobré věci, ale pořád zůstává otázka, jestli to ďáblovo semínko, co vězí v detailu, někde za okrajem zorného pole toho dobrého nevyklíčí.

Panama Papers Panama Papers Bastian Obermayer

Povinná četba. Ještě mi někdo řekne, že jsem konspirátor! Jasně, to není spiknutí elit, to je přirozený vývoj.

23.02.2022 5 z 5

Velká iluze Velká iluze Mika Waltari

Ty jo, v devatenácti letech! Génius. Pointa je trapně jednoduchá, ale to vlastně vůbec není důležité (krom té úvahy, že jedno slovo a bylo by to všechno zbytečné, ale o tom asi romantismus je - o nevyslovitelném či nevysloveném). Celé vyprávění je právě tak romanticky melancholicky rozervané, osudové, tajemné.
A hlavně Caritas - hned zpočátku Waltari ukazuje svoje hluboké téma osudové ženy, Animy.

Draci přece nejsou Draci přece nejsou Philip Reeve

Příliš velká očekávání po Smrtelných strojích. Jednoduchoučký lineární příběh, bez jakéhokoli překvapení, který ne a ne se rozběhnout, a pak skončí.

23.02.2022 2 z 5

Mezihvězdný expres Mezihvězdný expres Philip Reeve

(SPOILER) Úplně jiné než série Smrtelné stroje a za mě vůbec ne tak dobré. Brány, inteligentní vlaky, Broučník, AIčka (ty byly nejlepš, to bych chtěl víc rozvést!), to jsou parádní nápady, ale celé to tak nešlape, je to nějak roztříštěné, úplně jsem měl pocit, že to psal někdo jiný. A ten nelogicky kruťácký atentát - jak pak máte s hrdiny sympatizovat?

23.02.2022 2 z 5

Midwichské kukačky Midwichské kukačky John Wyndham (p)

Taková hozená rukavice, delší úvaha, která by mohla vydat na vydatnější román, kam Wyndham spěchal? A ten jednoznačnej konec? Ten by dnes určitě neprošel. A ani já s ním už tehdy nesouhlasil - takhle primitivní to ve vesmíru být nemůže!

Ofélie se učí plavat Ofélie se učí plavat Susanna Kubelka

Jako kluk jsem se od Ofélie dost naučil:) Byl to takovej svěží vítr. A vlastně mě teď napadá, že chvíli po přečtení jsem se dal dohromady se čtyřicítkou. Bacha, co čtete! Ale bylo to dobrý:)

22.02.2022 4 z 5

Na počátku bylo slovo Na počátku bylo slovo Zenon Kosidowski

Pro mě to byl hodně dobrej matroš do protijehovistickejch flaků a na pochybnosti, který jsem nakoupil od pobožnější části naší rodiny. Takový rozloučení s naivním křesťanstvím. Který teda paradoxně pak vedlo k cestě za hledáním opravdovější duchovnosti bez naivních zázraků, založený na víc než jedný a ještě dost nepůvodní knize. A kdo by byl řek, že zrovna Polák. Ale kdo jinej by asi znal Bibli takhle zleva zprava, že.

22.02.2022 5 z 5

Umírání jako cesta k životu Umírání jako cesta k životu Susan Blackmore

Čas trochu vystřízlivět z Moodyho. Jenže ono to přesvědčování z knihy dost vyčnívá, takže odrazuje, i když by byl člověk nakloněn poslouchat (koncept neexistence Já a Prázdnoty je naprosto ok). Takovej vědec je prostě skřípnutej a musí dost dřít, aby si to v hlavě srovnal v souladu s grantovou politikou.
Za mě díky, posadila mě trochu na zem z moc vysokýho výletu, ale myslím, že jsem se pak vydal ještě dál.

22.02.2022

Pán prstenů & filozofie: jedna kniha vládne všem Pán prstenů & filozofie: jedna kniha vládne všem Eric Bronson

Chabý, chabý, kniha na objednávku, kde autoři jen splnili slíbenej referát, naházeli příslušný normostránky a basta, takže žádná vášeň, žádná hloubka. Taková škoda!

22.02.2022 1 z 5

Vdovám smutek nesluší Vdovám smutek nesluší Becky Aikman

Dostal jsem ji, aby mi jako pomohla v těžký době, ale nic si z ní nepamatuju, protekla bez výraznější stopy, tak buď to bylo tou dobou, nebo knížkou.

22.02.2022 2 z 5

Válečný kouzelník Válečný kouzelník David Fisher

Hustá knížka. Kouzelníci válčej po svým. Škoda, že je to takový románovitý, že nevíte, čemu věřit a jak moc to odpovídá skutečnosti. Klam je součástí válečného umění, to dneska dost vidíme, ale zatímco o Enigmě je knížek a článků tuny, o těchle kejklech moc ne. Jen tu a tam článek o umělé vesničce postavené na střeše továrny, stromech zavěšených nad finskými cestami. I je to psané s takovou (jakoby divadelní?) lehkostí, která se mi nehodí k dramatu světové války. Takže nevyužitý potenciál volá po nějakém lepším zpracování. Neznáte?

22.02.2022 4 z 5

Věštění v antickém Řecku II. Věštění v antickém Řecku II. Tomáš Vítek

Taková odborná encyklopedická suchařina. Kila poznámek pod čarou, neuvěřitelných pramenů, záplava informací velké šíře malé hloubky, zajímavé historické epizodky a exkurz do vrstvy myšlení, která se v hodinách dějepisu neprobírá a přitom hraje velkou roli i dnes. Koupě nelituju, ale krájím to po kouskách.