AnykaLovesBooks AnykaLovesBooks komentáře u knih

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Pozitivní přijetí této knihy je znepokojující. Autorka se pokouší o thriller, nejděsivější na této knize je však fakt že se od čtenáře očekává, že bude fandit hlavní postavě, která je zcela zjevně záporákem tohoto příběhu. To ovšem ani nebyl cíl, autorka se vyjádřila že věří že její protagonistka je vskutku v právu. Kniha romantizuje nemorální a nebezpečné chování, toxické vztahy a týrání. Záporačka je nejvíce sympatickou postavou a do své role je stavena zcela neprávem - čistě proto, že nechce mít dítě a je nucena projít nechtěným těhotenstvím. Z celé její stylizace lze říci, že autorka se snaží skrze tuto postavu protlačovat anti-choice politiku. Ženu, která je v celé situaci obětí démonizuje, zatímco hlavní "hrdinku" příběhu protlačuje jako někoho, koho má snad člověk mít i rád navzdory tomu, že je zcela odpudivým jedincem.
Kromě těchto zcela nefeministických a nelogických rolí postav lze také kritizovat samotné autorčino psaní. Mnohokrát referuje na zcela irelevantní fakta, začíná příběhové linky které nikam nevedou, popisuje zcela zbytečné věci. Příběhu chybí návaznost. Postava zmíní, že se něco stalo v jejím životě, zní to důležitě a nikdy už na to není referováno znovu. Nebo na něco opakovaně naráží a pak to nikam nevede. Nemluvě o tom, že kniha je plná sexuálních scén které zní, jako kdyby je psala třináctiletá holka která pořádně neví, jak sex probíhá a nedávno jí kamarádky řekly co to je.
Kolem a kolem, jedná se o velice nekvalitní knihu, což nemusí být pro určité publikum problém. Co ovšem problém je je zcela nekritický přístup ke složitým tématům, romantizace nebezpečného chování a vztahů, naopak pak démonizace zcela běžných témat a banalizace věcí jako je post partum deprese a tělesná dysmorife v těhotenství. To je problém, jelikož tuto autorku čtou primárně mladé slečny které mohou na vyobrazení těchto problémů v knize pohlížet zcela nekriticky a na základě toho se pak samy dostat do nebezpečných vztahů. I rest my case.

01.05.2023

Skleněný trůn Skleněný trůn Sarah J. Maas

Skvělá knížka :3 Rozhodně patří mezi mé nejoblíbenější knihy :) Od začátku jsem si neskutečně zamilovala Chaola, a rozhodně mi k sobě více sednou Celaena s Chaolem než Celaena s Dorianem.

20.01.2016 5 z 5

Dcera Dcera Kiera Cass

Jsem asi jen jedna z mála, ale Eadlyn mi byla neuvěřitelně sympatická. Byla vychovaná v zámku, takže se nedalo očekávat, že se bude ke služkám chovat podobně jako její matka v původní trilogii. Namyšlená mi přišla jen na začátku, do konce knížky se docela dost změnila. Nejvíce držím palce Kilovi a Henrimu. Ovšem vzhledem k jazykové bariéře si myslím, že by Henri nemohl stát v čele státu. Kilea si ale jako krále představit dokážu, a fandím mu více. S Eadlyn se k sobě neskutečně hodí. Ke konci: Jestli ta jistá postava umře, ať si mě paní autorka nepřeje!
Takže, podle mě se klidně může srovnávat se Selekcí, a může si jí v pohodě přečíst i ten, kdo původní trilogii nečetl. Za mě rozhodně super, sem s pátým, bohužel posledním, dílem!

02.07.2016 5 z 5

Kůň a jeho chlapec Kůň a jeho chlapec C. S. Lewis (p)

Podle mě nejhorší díl. Byl úplně zbytečný a s dějem vůbec nesouvisel. Myslím to tak, že ostatní díly do sebe zapadají jako puzzle, ale tohle je kousek z jiné skládanky. Nejhorší díl z celé série. Vůbec mě to nebavilo, ani jsem to nechtěla dočítat.

12.05.2016 2 z 5

Lev, čarodějnice a skříň Lev, čarodějnice a skříň C. S. Lewis (p)

Po pár letech jsem si to četla znovu, a nelituji. Klasický příběh, známý většině lidem. Nádherná knížka.

12.05.2016 5 z 5

Škola dobra a zla Škola dobra a zla Soman Chainani

Rozhodně super knížka :) Má nejoblíbenější část byla rozhodně Zkouška příběhem, a zamilovala jsem se do ilustrací Bruna Iacopa, můj nejoblíbenější obrázek je když Agáta leží v ledové rakvi a nad ní je mučící sekera. Ilustrovanou knihu jsem četla naposledy někdy v devíti letech...

17.01.2016 5 z 5

Půlnoční koruna Půlnoční koruna Sarah J. Maas

Úžasné, skvělé, výborné, dokonalé! Zjištění o Celaeně, ta poslední kapitola! Na poslední stranu jsem koukala asi deset minut... Já potřebuju další díl!

10.02.2016 5 z 5

Svět bez princů Svět bez princů Soman Chainani

Skvělé, jako první díl :) První část byla slabší, ale ta druhá byla naprosto úžasná. Opět, jako u prvního dílu, je mým oblíbeným místem v knize Zkouška příběhem. Nemůžu se dočkat třetího dílu :)

18.01.2016 5 z 5

Ostrov zasvěcení Ostrov zasvěcení Ilka Pacovská

Přečetla jsem prvních pár kapitol, a knížka mě vůbec nezaujala. Hrdinové mi nejsou sypatičtí.

08.12.2015 1 z 5

Jak zabít civilizaci Jak zabít civilizaci Benjamin Kuras

Četla jsem rozšířené vydání z roku 2015.
Velice zajímavá kniha. Bohužel, jak zmínili ostatní, je velice nesouvislá. Rozhodně nepřichází k žádnému pořádnému ucelenému závěru. Některé kapitoly jsou přitažené na vlasy, jiné jsou zase informativní, zajímavé a donutí člověka se zamyslet.
Knihu můžu doporučit, i přes nesouvislost jsou jednotlivé kapitoly převážně zajímavé, snadno srozumitelné a čtivé.

17.09.2020 3 z 5

Plyšákokalypsa Plyšákokalypsa Carlton Mellick III

Tak toto byla jedna z nejhorších knih, jakou jsem kdy četla. Četla se snadno a svižně, ale co se příběhu, světa a postav týče, byla to jedna velká tragédie. Bizzaro fiction sice nemusí dávat smysl, to ale neznamená, že se může totálně vykašlat na jakoukoliv konzistentnost... všeho. Této knize bych se na vašem místě vyhýbala obloukem.
Z celé knihy mám pocit, že je to napsané nějakým čtyřicetiletým panicem co žije ve sklepě své matky a své divné sexuální úchylky si vybíjí psaním nesmyslných příběhů. Námět této knihy zněl docela nadějně, bohužel se jedná o promrhaný potenciál se kterým mohl někdo jiný naložit mnohem, mnohem lépe a uvěřitelněji bez toho, aniž by se musel schovávat za kolonku bizzaro fiction.

09.09.2020 odpad!

Hvězdy nad hlavou Hvězdy nad hlavou Marissa Meyer

No co dodat? Všechny povídky byly naprosto úžasné. Nejde říct, která byla nejhorší nebo nejlepší. Určitě doporučuji všem fanouškům Měsíčních kronik :)

28.01.2017 5 z 5

Winter Winter Marissa Meyer

Není co dodat. Nádhera, úžasné zakončení mé asi nejoblíbenější knižní série. Knihu jsem naschvál četla velice pomalu, protože jsem nechtěla aby skončila, a chtěla jsem si jí pořádně vychutnat, po tak dlouhém čekání. Obálka je úžasná. Určitě jsem tuto knihu nečetla naposledy.

16.11.2016 5 z 5

Nocte Nocte Courtney Cole

Nemám slov. Jenom - wow. Ten konec.
Zezačátku mi přišla jako průměrná, nic moc knížka. Dál jsem četla jenom proto, že jsem chtěla zjistit něco o tajemném Dareovi.
Od zjištění, že je Dare Whovian jsem si ho oblíbila ještě více, a doslova čekala na nějákou narážku na můj oblíbený seriál. Té jsem se, bohužel, nedočkala.
Během čtení mne napadaly samé bláznivé teorie, nejvíce jsem se držela té, že jsou naši hrdinové uzamčeni v časové smyčce a Dare s Finnem jsou ti, co si to uvědomují (všechno se musí stát popořádku...). Nakonec se to ukázalo nepravdivé, stejně jako teorie o tom, že Dare je Finn z budoucnosti... Sice se všechny mé teorie ukázaly jako mylné, každopádně poslední strany jsem dočítala s otevřenou pusou, protože to ani jinak nešlo. Čtyři hvězdy, protože kniha byla místy nudná a člověk jí četl jen proto, aby zjistil co že se to tam vlastně děje.

20.08.2016 4 z 5

Dvůr trnů a růží Dvůr trnů a růží Sarah J. Maas

Sarah J. Maas nezklamala. Knížka se mi velice líbila, možná i více než Skleněný trůn. Děsím se toho, že by se v dalších dílech mohl stát Rhysand součástí milostného trojúhelníku. To ovšem nic nemění na tom, že na Dvůr mlhy a hněvu se velice těším :)

16.08.2016 5 z 5

Uvnitř mé hlavy Uvnitř mé hlavy Francesca Zappia

Tenhle žánr moc nečtu, ale když jsem si přečetla, že je to psáno z pohledu schizofreničky, tak jsem jí brala, a nelituji! Je to fajn oddechovka, taková přímo do léta. Určitě jí někdy budu číst znova :) Je velmi čtivá a rozhodně doporučuji!

09.07.2016 5 z 5

Smečka Smečka Andrea R. Cremer

SPOILERY
Můj názor na tuhle knihu není moc pozitivní. Nápad dobrý, ovšem v postavách se nejde vyznat, celý příběh se točí v podstatě kolem milostného trojúhelníku, a aby se neřeklo, v pozadí je nějáký náznak dějě, který ovšem autorka asi nebrala jako podstatnou část příběhu. Chybí mi popisy. Člověk vůbec netuší, jak si hrdiny a prostředí představit. Hlavní hrdinka mi nebyla symatická ani trochu. A Shay je hroznej, Ren byl prostě best. Jenže já mám ten problém, že v milostném trojúhelníku si vždycky oblíbím toho, s kým hlavní hrdinka nakonec nezůstane. Další díly číst nebudu, i když ten první skončil hodně otevřeně, a taky je hodně nevyřešených otázek, ovšem autorka to napsala tak, že mě ani nezajímají odpovědi na nezodpovězené otázky. Mimo jiné se vůbec nejde vyznat v postavení oněch nadpřirozených bytostí. Ochránci, Strážci, Stíny, Hledači? Nejde se v tom vůbec vyznat.

29.04.2016 2 z 5

Loď mezi hvězdami Loď mezi hvězdami Beth Revis

Docela fajn knížka :) Zezačátku jsem nevěděla co znamená slovo chucpe, takže jsem musela googlit, a taky mi vadilo neustálé opakování slova xakru.

10.01.2016 4 z 5

První První Kiera Cass

Super stejně jako předchozí dva díly.Amerika je hrozná, ale nemám ráda ani Maxona, ani Aspena.Nejradši mám May, Gregoriu a Italskou princeznu.
Škoda, že má tak málo stran.Přečteno za tři hodiny.

03.11.2015 5 z 5

Rezistence Rezistence Veronica Roth

Horší než Divergence,hrozně se vleče.Ale podle mě má z celé série nejhezčí obálku :)

30.09.2015 5 z 5