annettka1098 annettka1098 komentáře u knih

Mladík / Událost Mladík / Událost Annie Ernaux

(SPOILER) První povídky je velmi krátka a asi jsem si ve svém věku ještě nedokázala dostatečně ocenit. Nicméně druhá povídka Událost mě vedla k zamyšlení a vyvolala ve mě hodně velké rozhorčení. Stalé nerozumím tomu, kdo si vůbec dovoluje mít jen sebemenší pocit, že má právo rozhodovat o tom, zda žena může postoupit potrat či nikoliv. Kde to vzniklo? Proč? Jak? Strašně moc otázek, na které dle mého názoru neexistuje správná odpověď.
Přijde mi strašné a absolutně nepochopitelné, že některé státy se k tomuto zákonu vracejí!

05.03.2024 3 z 5

Čtenářský kroužek na konci světa Čtenářský kroužek na konci světa Frida Skybäck

V knize je střídá vyprávění ze současnosti, kdy se Patricie vydává do švédské vesničky, ubytuje se v malém rodinném hotýlku a chces se pokusit najít svou zmizelou sestru. Současně odkrýváme příběh dvacetileté Madeleine, která před 30lety beze stopy zmizela.

Moc se mi líbil popis švédské vesničky a tamních obyvatel. Autorka navíc dokázala vytvořit pro čtenáře velmi atraktivní svět, když součástí příběhu je čtenářský klub starších dam. Během čtení tak narazíte na mnoho známých i méně známých knih, což každému knižnímu fanoušky vykouzlí úsměv na tváři. Čtenářský kroužek se navíc v jednu chvíli stane téměř detektivní kanceláří, když se všechny členky snaží pomoc Patricii v nalezení její sestry.

Celý příběh je tak propletený dojemnými okamžiky, napětím a nečekanými zvraty, které vás donutí přemýšlet o lásce, ztrátě a tajemství ještě dlouho po dočtení poslední stránky.

06.01.2024 5 z 5

Pád do tmy Pád do tmy Wendy Dranfield

Kniha tak obsahuje celkem 3 záhadné příběhy v jednom. Postupně odhalujeme, jak to bylo s Natem, dozvíme se také za co byla odsouzena Madison a během toho všeho ještě odkrýváme příběh 12leté Jenny. Ani nedokážu říct, která část příběhu mě bavila nejvíc, protože to celé bylo naprosto skvělé. Rozuzlení ohledně Jenny jsem opravdu neodhalila, i když jsem během čtení pár tipů měla. Jedna závěrečná část mi tedy přišla trochu přitažená za vlasy a nebyla jsem schopná ji plně uvěřit, nicméně prvotní pocit z wau efektu byl výborný.

29.11.2023 5 z 5

Noční slunce Noční slunce Jiří Březina

Příběh i celá kniha včetně ilustrací se mi moc líbila a dokonce jsem si u ní dvakrát poplakala. Proto jsem poměrně dlouho přemýšlela, pro jak staré děti ji doporučit. Původně jsem chtěla vystřelit 8-9 let. Pak jsem si ale uvědomila, že v knize se objevují podobné prvky jako v Harry Potterovi.
NOČNÍ SLUNCE tak může použít jako předvoj pro děti před Harry Potterem. Pokud se nebudou děsit u jednoho, nebudou se bát ani druhého.

A ještě jedno srovnání mě během čtení napadlo. Jestli se vám líbila kniha Šepot z lesa a víte, že jsou děti podobného ražení jako vy, pak si s nimi určitě přečtěte Noční slunce.

16.10.2023 5 z 5

Vůle žít Vůle žít Rachel Amphlett

Tato detektivní serie se dle mého názoru řadí spíše mezi oddychové a velmi dialogové. Pokud máte chuť na něco lehkého na čtení, bez zbytečných popisů, pak je tato serie rozhodně to pravé pro vás. Díky velmi jednoduchému stylu a krátkým kapitolám se kniha moc dobře čte.

V první díle byla hlavní vyšetřovatelka Kay velmi vyrovnaná a dost se tak mezi jinými literárními postavami v tomto žánru vyjímala. V tomto druhém díle již řeší osobní záležitost, ovšem týká se práce, nikoliv alkoholismu ani rozpadající se rodiny, jak jsme v jiných knihách zvyklí.

06.10.2023 4 z 5

Buď jako řeka Buď jako řeka Shelley Read

První polovina knihy mě velmi bavila a i když se může zdát, že plyne pomalejším tempem, byla nabitá emocemi.
Sedmnáctiletá Torie je velmi hodné a poslušné děvče, kterému dal život do cesty ne jednu překážku. Ona se však statečně pere s každou z nich. Okolnosti jednoho dne Torie donutí, aby tu mladou naivní dívku nechat za sebou a stala se silnou, soběstačnou ženou.

V druhé polovině je Victorie již dospělou ženou, která se statečně pere se všemi nástrahami osudu i života. Tato část mi přišla tak nějak pomalejší, chyběl mi asi silnější důraz na pocity Viktorie. Své však séhrala také skutečnost, že jsem měla neustále tendence srovnávat knihu s titulem Půjdu s tebou, oproti kterému byl příběh Viktorie popsán velmi zjednodušeně až romanticky (v přeneseném slova smyslu).

23.09.2023 4 z 5

Ďáblova cesta Ďáblova cesta Robert Bryndza

Ďablova cesta je velmi velmi čtivá kniha. Ovšem ani čtivost tentokrát nemohla vyrovnat pro mne ne úplně napínavý děj. Autor se snažil o temnou atmosféru, bohužel jsem se do ní nějak nedokázala dostat. Závěr knihy mi navíc přišel velmi uspěchaný. Vše se objasnilo a dávalo smysl, ale bylo jako kdyby autorovi došel počat stran. Jsem velký fanda Roberta Bryndzy a mám pro něj tak trochu slabost, protože jeho knihy mě k žánru detektivek přivedly. Ovšem jednalo se o serii s Erikou Foster, která u mě před Kate Mashallovou rozhodně vede.

13.06.2023 3 z 5

Jednorožci Jednorožci Barbora Hrínová

Povídky mne zaujaly od prvních stran. Jedná se o velmi upřímný a ničím nezkrášlovaný vhled do mysli a pocitů dnešních mladé generace (tzv. mileniálů), kteří stejně jako všichni ostatní jen hledají lásku a porozumění.

Přestože hlavní postavy jednotlivých povídek nejsou nijak propojeni, mají všechny jedno společné. Spojuje je společenská nevšednost, která různým způsobem nenaplňuje očekávání okolí. Protagonisté se tak neustále snaží najít si na tomto světě místo a pochopit nejen sebe, ale i své okolí. Jejich odlišnost jim však v jejich dosažení brání, potýkají se s nejistotou a samotou a často zůstávají nepochopeni.

Moc se mi líbilo, že hlavní postavy jsou popsány zcela obyčejně, bez důrazu na jejich jinakost oproti našim zaběhlým stereotypům, přestože by je šiřší společnost označila za jiné či divné.

29.05.2023 5 z 5

Půjdu s tebou Půjdu s tebou Lina Nordquist

Kniha je vyprávěna restrospektivně dvěma hlavními hrdinkami a celá se odehrává v jedné chalupě uprostřed lesů kdesi ve Švédsku.
Kåra sedí v domě se svou tchýní a řeší pohřeb tchána. Kåra je vnitřne rozpolcená, ukrývá v sobě několik tajemství a se svou tchýní nemá úplně vřelý vztah.
Unni prchá pěšky z Norska se svým mužem a malým synem a doufá, že jim chalupa uprostřed lesa poskytne nejen nový začátek, ale hlavně domov.
Ze začátku mi trvalo se do knihy začít, protože autorka nevypráví příběh vždy souvisle. Obzvlášt u Kåry mi téměř polovinu knihy trvalo její myšlenkové pochody pochopit. Vše ale zachránila Unni, která mě velmi chytla od její druhé kapitoly.
Autorce se povedlo vyvolat ve mě někdy tak silné emoce, že jsem měla problémy usnout.
V poslední třetině knihy se příběh Unni dostal trošku do stagnace, ale v té chvíli mě začal velmi bavit příběh Kåry.
Bohužel konec na mě už nedopadl takovou silou, jakou jsem očekávala.

Kniha asi nesedne každémů. Přestože je napsaná velmi čtivě, jedná se o poměrně dost popisné vyprávění s minimem dialogů. Autorka nepopisuje pouze okolí a přírodu, ale především náladu a vnitřní prožitky postav.

Ráda bych pochválila také výborný překlad a korekturu celé knihy, protože vyvolat ve čtenáři tak silné emoce a předat je i pomocí překladu, vyžaduje velký cit nejen pro jazyk.

21.05.2023 5 z 5

Vodník Vodník Tereza Bartošová

Přestože oficiální anotace i úvodní báseň z Erbenova Vodníka může působit až mysteriózně, jedná se o klasickou detektivku. Musím však vyzdvihnout autorky styl, který se velmi dobře četl.
Pokud máte rádi postupné odkrývání stop a takový ten klasický popis detektivní práce a vyšetřování, budete nadšení. Na mne to bohužel bylo zdlouhavé a moc klidné. Někdy jsem měla pocit, jako bych se brodila po kolena v bahně u Litavky spolu s vyšetřovateli.
Zvratů a napětí jsem se dočkala až na posledních 100 stranách, které jsem si sice užila, ale pořád to nebylo nic převratného.
Knihu bych doporučila čtenářům klidnějších detektivek, co nevyhledávají brutalitu ani převratné zvraty. Nám krvežíznivcům to bylo prostě málo.

09.03.2023 3 z 5

Vlk Vlk Samuel Bjørk (p)

Pokud jste serii od Samuela Bjørka zatím nečetli, doporučila bych vám začít právě Vlkem. Pravdou je, že Mia není v dalších dílech úplná sympaťačka, ovšem v tomto díle je hodně lidská.

V této knize se dozvídáme, jak se hlavní dva vyšetřovatelé, Holger a Mia seznámili a nahlédneme také do Miiny minulosti. Mia jsem si v tomto díle hodně oblíbila.

Příběh vás okamžitě vtáhne. Bála jsem se tlouštky knihy, ale byly to zbytečné obavy. Při vyprávění se střídá několik postav, kapitoly jsou krátké a tak jen otáčíte stránky a lhtáte celý příběh.

Jedinou výtku mám k samotnému závěru knihy, který byl hodně, hodně uspěchaný a v podstatě nevysvětlený. Přišlo mi to jako velká škoda.

Jestli máte rádi knihy Larse Keplere, pak vám nejen Vlka, ale celou serii s Holgerem a Miou vřele doporučuji. Já byla opět nadšená.

23.01.2023 5 z 5

Krvavé stíny Krvavé stíny Jérôme Loubry

Musím říct, že jsem si na čtení vybrala ideální dobu, protože přesně ve chvíli, kdy u nás byla sněhová kalamita, začalo snežit i ve Smrthoře.
Autor bravurně popsal všechny záhady, do detailu si hrál se stupňováním napětí a povedlo se mu, že postavy mi byly blízké. Stále jsem balancovala nad tím, jestli hlavní zápletkou knihy je nadpřirozeno nebo má vše racionální vysvětlení. Posledních 150 stran jsem musela dočíst na jeden zátah.
HODNOCENÍ: 90 %

16.12.2022 5 z 5

Strážkyně pramene Strážkyně pramene Emmi Itäranta

Jedná se o dystopicky román, jehož tématem je nedostatek vody. Nečekejte rozsáhlé popisy toho, jak funguje budoucí společnost, jaké používá technologie apod. Autorka to nastiňuje, ale nechává dostatečný prostor pro čtenářovu fantazii. Celý příběh se odehrává v blíže nespecifikované době a na blíže nespecifikované místě. Ledovce roztály a kontinenty, jak je známe nyní, jsou minulostí. Několikrát je zmíněna Skandinávská unie, zároveň jsou hlavním tématem čínské čajové obřady a společnost vede armáda Nového Čchienu. Je tak pouze na čtenáři, aby si domyslel jak svět vypadá.

Přestože se jedná k dystopii, působí kniha až poeticky. Přičítám to čajovým obřadům, které autorky velmi dobře popsala. Hlavní hrdinka není hysterická a ke všemu přistupuje s klidem a rozumem čajového mistra. Musím vyzdvihnout také autorčin cit pro užitá slova a poklona patří také českému překladu. Tohle byla prostě pastva pro čtenářovu mysl.
Troufám si tvrdit, že předběhla svou dobu. Jen tak si dokážu vysvětlit, že se o ní tak málo mluví a že se nedočkala dalších vydání.

HODNOCENÍ: 100 %

22.08.2022 5 z 5

15 roků lásky 15 roků lásky Patrik Hartl

Protože jsem od autora četla skoro všechny knihy (nečetla jsem jen Nejlepší víkend), těšila jsem se na milou letní oddechovku. Byla jsem opravdu ráda, že se ke mě kniha dostala během léta a s chutí jsem se do ní pustila.
Bohužel už po 100 stranách jsem věděla, že tohle byl velký přešlap vedle. Autor zvolil hodně zajímavé téma: muž - otec - samoživitele. Nicméně toto téma úplně zapadlo v absolutně nepodstatné přemíře klišoidních scén a informací. Byla jsem zahlcena momenty, které nikam nevedly a děj nikam neposouvaly. V závěru (myšleno posledních cca 200 stran) jsem už jen měla pocit, že čtu slátaninu českých filmových komedií. Další věcí, která mě na knize urážela byl autorův slovník (někdy mi to už přišlo opravdu moc) a genderové sterootypy (muži podvádět můžou, ženy ne). Myslím si, že obojímu se dá bez problémů vyhnout a neuberou na čtivosti, naopak.

02.08.2022 2 z 5

Nečekané přiznání Nečekané přiznání Lisa Regan

Tento díl měl o něco klidnější tempo než díly předešlé. Aby Josie zjistila, co se stalo nejen s Gretchen, ale také mrtvole nalezené u jejího domu, musí se ptát a jít po nejasných stopách. Akce ustoupila detektivní práci a tentokrát jsem to velmi uvítala. Bylo příjemné sledovat práci Josie, že když něčemu věří, tak si za tím jde. Ocenila jsem, že jsem nebyla většinu knihu zpocená strachy, do jakého maléru se to zase řítí.
Lisa Regan prostě patří mezi mé oblíbence a mám ráda její úderný styl. Jestli máte rádi detektivky Roberta Bryndzy, tak byste tuto serii rozhodně neměli minout.

HODNOCENÍ: 90 %

08.05.2022 5 z 5

Myší díra Myší díra Simona Votyová

Co vás na knize na první dobrou zaujme, je ilustrace obálky. Přiznám se, že na mě pusobí až dětských dojmem, ovšem má to své opodstatnění, které pochopíte hned při čtení první strany.
Kniha není zrovna mistrovským literárním dílem, rozhodně však patří mezi příjemné oddechovky. Autorce má jednoduchý styl a povedlo se jí mě rozesmát, dojmout, rozplakat a pak zase rozesmát. Všechny příběhy jsou ze života a pokud v nich nenajdate sebe, pak určitě někoho známého z všeho okolí.

11.02.2022 5 z 5

Dítě „L“ Dítě „L“ Tammy Cohen (p)

(SPOILER) DÍTĚ „L“ je příběh dvou rovin. První vypráví psychiatrička Anne, která se jako mladá absolventka dostala k případu týraných dětí a měla na jedno z nich, na dítě „L“ udělat společně se svým vedoucím odborný posudek.
Druhá rovina pro mne byla ze začátku velmi zmatečná. Vypráví totiž příběh pracovního týmu jedné personální agentury, ve kterém jim ze dne na den změnili šéfovou. Přestože se všichni v daném týmu mysleli, že jsou víc než kolegové, že jsou přátele, nová šéfová v nich postupně probouzí rivalitu.
Po celou dobu čtení se snažíte podvědomě přijít na to, co mají tyto dvě roviny společného. Musím říct, že když jsem to ani v polovině knihy stále nevěděla, byla jsem mírně frustrovaná. Nicméně mě to o to víc nutilo číst dál a dál. Vrcholné rozuzlení bylo naprosto bravurní a nečekala jsem ho. Měla jsem své tipy, ale byla jsem v nich absolutně vedle. Autorka si se mnou velmi dobře pohrála.

Jestli jste četli knihu Štvanice od Lucy Foley, mohu vám Dítě „L“ vřele doporučit! Stejně jako ve Štvanici je zde úžasně pospaná psychologie postav, kde v podstatě vidíte všem protagonistům do hlavy.

26.07.2021 4 z 5

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

Autorka opět svým syrovým stylem vypráví příběh ze života o jednom páru, který se vezme a založí rodinu. Musím souhlasit, že autorka bravurně vypráví příběh z pohledu všech členů rodiny. Ale otázka je pro koho a za jakým účelem to autorka psala? Protože rozhodně nejsem zastáncem toho, aby to co se v knize děje tímto způsobem normalizovat (a musím podotknou, že jsem si tím prošla v roli Káji...). Měl by to být odstrašující případ nikoliv příběh ve stylu "buďte v klidu, děje se to všude". Protože dít by se to nemělo a jestli se to takto bude dít dál, kam to spěje? Proč spolu vlastně žijeme a zakládame rodiny?

31.03.2021 3 z 5

Zápisky mladého lékaře Zápisky mladého lékaře Michail Bulgakov

Když se mi kniha dostala do ruky, bála jsem se, jestli nebude na můj vkus moc odborná. Opak byl však pravdou. Mladý lékař, který má pouze pár dní po státnicích totiž má nastudované znalosti, aby úspěšně uspěl u zkoušek, nicméně jeho praktická stránka je dosti chatrná. Protože však nastoupil na místo po zkušeném a uznávaném lékaři, nesmí na sobě dát nic znát. A tak přesto, že občas tápe a není si jistý, rozhodným hlasem dá předmětné rozkazy a jde se rychle podívat do knih, zda je jeho úvaha správná.

Kniha je psaná spíše optimistickou formou a opravdu jsem se u ní velmi pobavila. Buď byl mladý lékař tak šikovný nebo popisy úmrtí raději vynechal. Nemusíte se ale bát, že by nešel do hloubky, amputaci končetiny i tracheostomii vám popíše více než dokonale.

20.10.2020 5 z 5

Ani později, ani jinde Ani později, ani jinde Delphine de Vigan

(SPOILER) Lehce psaná kniha o nelehkém tématu - bossingu a rozchodu. Přesto, že anotace by mohla někomu vyznít, že jde o příběh dvou lidí co se neznají, ale najdou k sobě cestu, není tomu tak. Žádnou romantiku tu nenajdete. Jsou to jen brilantně popsané dva dny dvou pracovně, emocionálně a psychicky vytížených lidí.

14.10.2020 5 z 5