AnjaBo AnjaBo komentáře u knih

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Výborné jako vždy. Díky, paní Mornštajnová!

12.12.2023 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Skvělý nápad zahrát si s tím, co by bylo, kdyby… Člověk se zamyslí a snad dokonce leccos přehodnotí.

30.01.2023 4 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Výborně napsaná kniha, neustále žasnu, jak krásně Alena Mornštajnová dokáže pracovat s jazykem. Těším se na další, pište, prosím!

02.04.2020 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Senzace! Hodně jsem o knize slyšela a přesto pak předčila má - vysoká - očekávání. Práce s jazykem, vyvolání emocí, výběr slov, zápletky, postavy, vykreslení doby - četla jsem jedním dechem a místy pro slzy neviděla na text. Těším se na další díla.

09.02.2020 5 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

“na množství nehleďte”
Když jsem dlouho očekávanou Bílou vodu poprvé uviděla, klesla mi čelist až ke kolenům. 686 stran, to jako fakt?! Pak jsem ale dočetla a bylo mi líto, že jich není ještě víc. Smekám, paní Tučková!

18.09.2022 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Velmi promyšleně napsaná kniha. Dvě stránky před koncem jsem si říkala, to teď přece ještě nemůže být všechno! A ono bylo. Rozhodně stojí za to si ji přečíst.

07.03.2020 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Útlá kniha se silným obsahem. Doporučuji.

18.10.2020 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Četla jsem ve vlaku, v tramvaji, na ulici, na čtyřech patrech schodů vzhůru do kanceláře a během poledních pauz. Věci dostávají po mírném rozjezdu spád, až je to jízda a nemůžete se odtrhnout. Občas vás zamrazí a ptáte se, kde na ty charaktery Viktorie Hanišová bere inspiraci.

12.12.2023 5 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Těžko říct, co na to říct. Nemá smysl to dlouze rozebírat. Diskuse o obsahu by byla nekonečná a nepřinesla by žádné rozřešení. Takže ano, cíl splněn - výborně napsané, protože uvěřitelně, kniha vtáhla a vyvolává emoce.

09.02.2024 4 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Kateřina Tučková rozhodně ví, jak a o čem psát. Ani jednou jsem při čtení nezapochybovala, že by u některých v knize popisovaných událostí “nebyla”. Musela jsem si posléze vyhledat historické fotky a mapy Brna a začít studovat, co se to tam vlastně tenkrát dělo. Za mě rozhodně nahoru.

Anežka Anežka Viktorie Hanišová

Výborně napsané, realistické. Jen ten závěr je otevřený tak trochu příliš. Skoro to vypadá, jako by se V. Hanišová nemohla rozhodnout, co má s těmi dvěma nakonec vlastně provést.

10.01.2024 4 z 5

Ranhojič Ranhojič Noah Gordon

Neuvěřitelně uvěřitelný geniálně zpracovaný historický příběh. Četla jsem německy, tak nevím, co český překlad, ale rozhodně stojí za to! Existuje film - není špatný, ovšem pokud ho chcete vidět, tak před četbou. Kniha uchvátí.

Poslední kabriolet Poslední kabriolet Anton Myrer

Úžasně napsaná kniha, určitě si ji v budoucnu přečtu ještě jednou.

Paví hody Paví hody Jan Štifter

Čtěte pomalu, nikam nespěchejte, sem, tam si něco přečtěte dvakrát, třikrát. Ovšem pozor. Na to, jak pěkně lyricky se všechno odvíjí, jsem při pár posledních stranách přejela zastávku tramvaje a prošvihla vlak. Tiché vody břehy berou.

05.03.2024 5 z 5

Rekonstrukce Rekonstrukce Viktorie Hanišová

Jako vždy zajímavé téma, o kterém se málo mluví, přestože je nedílnou součástí života (a smrti). Opět vyvstává otázka, zda či do jaké míry člověka ovlivňují geny, anebo je to prostředí a události, které ho utváří. Elišce jsem nejdřív fandila a držela jí palce, a ke konci jsem si říkala, ježkovy zraky, holka, už toho nech, vybodni se na to a žij, stává se z tebe naprosto nesnesitelná, egoistická osoba... Takže úspěch, paní Hanišová, zase se vám to povedlo!

15.01.2024 4 z 5

Tajemství Tajemství Radka Třeštíková

Klobouk dolů před Radkou Třeštíkovou především za to, jak se ve svých postavách během psaní sama dokázala vyznat. Je to fakt mazec! Radka má úžasný styl vyjadřování, doslova hltám její zcela nenucené popisy a hladké přechody z jedné postavy do druhé. V jediné větě dokáže zachytit myšlenkové pochody nebo akci až tří lidí. To je opravdu něco! A jak postupně odkrývá vlastnosti a osudy jednotlivých postav - jako je jich fakt hodně. Takže do hloubky moc jít nemůže, i když by si to některé zasloužily a mohlo by to být hodně zajímavé. Rozhodně chápu, že její psaní není úplně pro každého. Nicméně za mě jo, výborný!

01.03.2022 5 z 5

Dneska už se tomu směju Dneska už se tomu směju Adina Mandlová

Osobní zpověď psaná přímo Adinou, žádný “přežvýkaný” příběh. Strhující popis doby a jak Adina viděla sebe sama. Fascinující obraz, který vrací minulost na dosah.

04.01.2020 4 z 5

Tak už jsem se hodně dlouho nenasmála! Neskutečně promyšlené, takovou fantazii bych chtěla mít! Nekoukejte na film, ten se těžce nepovedl, zklame Vás.

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Poutavě a čtivě napsáno, silný příběh, který člověka vtáhne.

Gazely Gazely Patrik Hartl

Jako by člověk četl scénář, i “střihové" přechody mezi jednotlivými postavami tomu odpovídají. Teatrálnost Šamponova momentu v záři reflektorů jako třešnička na pomyslném dortu. Nechci kritizovat, sama psát neumím. Ale příští Hartlovku už si jenom půjčím v knihovně.

12.12.2023 3 z 5