Anie.M Anie.M komentáře u knih

Umrlčí cesta Umrlčí cesta Peter May

už kolikrát jsem na jméno Peter May narazila a až tentokrát se konečně začetla. moc se mi líbil popis prostředí, ostrovní život a nevyzpytatelná příroda. musím vyzdvihnout i téma - výzkum včel a boj s korporáty). linka Neala a jeho ztráty paměti mě bavila, spolu s ním jsem měla možnost hledat odpovědi, kdo je a jakou roli v tomto příběhu hraje. napínavé, zajímavé, čtivé.

03.02.2022 4 z 5

Kniha mi víc než přirostla k srdci a k jednotlivým kapitolám se určitě vrátím. krásné vyprávění o vlcích, popis jejich života, zvyků a takový malý náhled do jejich duše. kéž bychom tak dokázali vidět víc a podle toho se i chovat.

"Pokud je v přírodě možné, že spolu žijí různé živočišné druhy a je to pro ně navzájem výhodné, proč je nám lidem tak zatěžko srovnat se v rámci vlastního druhu se zástupci rozdílného původu nebo barvy pleti?"

„Good things come to those who can wait“ (Dobré věci přicházejí k těm, kdo dovedou čekat)

"Vlk opatruje vědění a učí pokoře."

"Zvíře v nás nevidí to, jak bychom se rádi navenek jevili, nýbrž to, co skutečně jsme: agrese, strach, nejistota, štěstí nebo mírnost. Vlci si dokážou všimnout našich skrytých emocí, jsme pro ně transparentní – a jsme jim tedy vydáni."

13.04.2020 5 z 5

Rozmarné léto Rozmarné léto Vladislav Vančura

na to, že je to česká klasika mě celkový příběh nijak nenadchnul - léto na malém městě, kde se najednou něco děje a všichni jsou jak utržení.
rozhodně jsem si užívala tu češtinu, někdy dokáže být vtipná a jindy něžná. je to velmi vyjímečný jazyk.
"můj manžel plkává dosti často" (plkat mimochodem říká i moje babi, ale vidět to slovo v knížce, je tak nějak jiné)
"nejvhodnější jsou nahá, růžová ústa bez ozdob"

09.01.2019 3 z 5

Paganiniho smlouva Paganiniho smlouva Lars Kepler

musím přiznat, že jsem se k této knize dlouho odhodlávala. z psaní této manželské dvojice jsem byla po každé knize nadšená a pak přišel Lovec králíků a Lazar, kde trošku klesalo nadšení. ač je Paganiniho smlouva prakticky druhý díl ze série, pro mě byl poslední a opět jsem si užila to napětí, strach, chtíč vědět co bude dál. tedy naprosto parádní zážitek. teď zbývá jen Zrcadlový muž a už se na něj těším.

28.02.2021 5 z 5

Červená lucerna Červená lucerna Graham Masterton

(SPOILER) další super díl, velmi čtivě napsaný a doufala jsem, že Katie záměrně zaváhá a nechá anděla pomsty dokončit, co ona bude dokončovat s vypětím sil (jestli vůbec, možná bude zmínka v dalším díle). nicméně jednu hvězdu musím strhnout za věci, které se už řešili v předchozích dílech. linie Katie a Johna, ano opět jsou strašně zamilovaní ale taky neústupní a proto to nefunguje, jak by chtěli. ano opět tam bylo sexuální napětí mezi Katie a další ženou. od dalšího dílu mě to nijak neodradilo a v nejbližší době se na něj chystám.

27.01.2021 4 z 5

Vitka Vitka Kateřina Tučková

dopředu jsem si nezjišťovala žádné informace a byla jsem velmi mile překvapena, jak formou knihy (divadelní hra i s jednotlivými medailonky postav), tak osobností Vitky. Musela to být jedinečná osobnost a občas jsem se musela pousmát nad jejími nepředvídatelnými a na tu dobu neslýchanými činy, nicméně v hudební scéně byla silnou konkurencí pro všechny. pokud bude mít hra představení, rozhodně bych ho chtěla vidět a určitě si najdu více informací o miss Kaprálové.

01.05.2019 5 z 5

Šumavská trilogie Šumavská trilogie František Hobizal

tři novely o krásné Šumavě, co víc si přát. velmi příjemné čtení o osudech šumaváků, nejvíce mě zaujala otázka ateizace, asi proto, že se moc ke knihám, které napsal kněz, nedostanu. samozřejmě mi zde nechyběl jakýsi sentiment a "šumavský životní styl" (možná je to ale můj osobní problém a každé knize z této oblasti si ho přimyslím). jsem ráda, že jsem na knihu natrefila.

"Nenajde se v Čechách nic krásnějšího nad jižní Čechy se Šumavou a Pošumavím. Je to kraj tak rozmanité krásy, že si těžko vybereš, ale můžeš vybírat dokonce i podle momentální nálady..."

"Jako vlny stále vyšší a vyšší se zvedají na obzor a lemují všechno a vyráží ti dech."

"Ale nejlépe si zatančili Johánek s Mariandl. Nežně vyšlapují, hledí si do očí a Johánek a ptá své ženušky: Vzpomínáš ještě na naši svatbu ? Krásné kývnutí je odpovědí lásky"

.... také jsem se nedokázala neuchechtnout nad touto pasáží a přišla mi lehce povědomá.
"Prezident republiky jezdí třemi automobily, úplně stejnými, se zakrytými záclonami, se starostlivou Martou, která ani není komunistkou. Jezdí, ale často "pod parou", že o sobě ani moc neví. Všechno mu to leze na mozek, řekl urážlivě dědek Šnirců"

24.01.2019 5 z 5

Sova Sova Samuel Bjørk (p)

velmi rychle přečteno, děj tak nějak plynul sám, líbily se mi dějové linie jednotlivých postav a ta šílenost s ptačím peřím dobře sedla do severského prostředí. nicméně první díl mě oslovil více.
SPOILER ..... když jsem se dočetla, že se bude opět zachraňovat někdo od Muncha, říkala jsem si "nééé, to není dobrý tah" a pak na konci vlastně nevím, jestli jsem chtěla, aby Miriam zemřela nebo ne.

to Smardik17: úplně jsem čekala, kdy to tam přijde :D Pojď Mio, pojď.....

07.09.2018 4 z 5

Memento Memento Radek John

knihu jsem četla někdy v šestnácti, je to neskutečně silný příběh, který jsem doslova hltala a oklepávala se z ní nějaký ten čas. pro knihu mám velké uznání, ale nikdy už jí znova číst nebudu.

17.08.2018 5 z 5

Ze světa lesních samot Ze světa lesních samot Karel Klostermann

Nádherná knížka, ke které mě zavedla až čtenářská výzva. Ale o to víc jsem si jí užila a zavzpomínala. Možná i slzička ukápla, jak moc se mi stýská po Šumavě :)

24.05.2018 5 z 5

Tajná historie Tajná historie Donna Tartt

(SPOILER) z počátku mě kniha nadchla, jak se ne moc bohatý kluk dostane do úzkého kruhu zbohatlíků o kterých nikdo nic pořádně neví a na hodiny učitele, který si vybírá jen hrstku studentů - jako nějaký tajný spolek. pak začal příběh upadat, nic se nedělo a měla jsem chuť knihu odložit. Pak se stala první vražda a vše zase začalo gradovat. následovala vlna nezajímavosti nad hloubáním a kombinováním, jak se zbavit otravného kamaráda, pak se ho tedy zbavili a každý po svém se s tím musel vypořádat. zajímavý námět a zajímavý úvod do děje, ale po zvážení kolem a kolem to byla vcelku ztráta času.

02.04.2021 2 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

bohužel, nestává se mi to často, ale nedočetla jsem, snad ani do půlky jsem nedošla. nejprve jsem se prokousala knihou Okamžiky štěstí (už jen pro to, že pan Hartl je mi sympatický), ale erotikon jsem už nezvládla. pokud by z toho vznikl na hoďku a půl oddychový film, s chutí se podívám, kniha mi přišla táhlá, zápletka obyčejná, párkrát jsem se usmála. nechci to ale zarytě hanit, na tento druh čtení já prostě nejsem a potřebuji v knize náboj, vývoj a trochu větší hloubku postav.

03.08.2020 2 z 5

Než vystydne káva Než vystydne káva Tošikazu Kawaguči

moc se mi zamlouval nápad, moc jsem se těšila na japonskou atmosféru a na takové to jejich divno. začátek byl dobrý, pak to klesalo a nadšení se nedostavilo. pro mě průměr.

03.08.2020 3 z 5

Vlci Vlci Farley Mowat

úsměvná knížka z kanadského severu. každý milovník vlků už pravděpodobně zná všechny informace obsažené v knížce, protože máme bbc a discovery channel. ale co v roce 1963, kdy byla představa vlka naprosto odlišná a mladý biolog se vydal dle pokynů prozkoumávat život vlků. musím se přiznat, že občas jsem hlavnímu hrdinovi záviděla zážitky a blízká setkání.

a nejvíce mě rozesmál odstavec:
"Když byl deset stop od Kúy, která jeho příchod dychtivě očekávala, zastavil se, sklonil velkou hlavu a proměnil se v šaška. Byl to trapný pohled. Stáhl uši nazad, přitiskl je k široké lebce, začal se motat jako štěně a současně kroutil pysky do strašlivé grimasy, která snad měla vyjadřovat okouzlení, ale mně to spíš připomínalo příznak stárnutí. Navíc začal kňučet nasládlým falzetem, které by znělo nechutně, i kdyby vycházelo z japončíka. Kúu jeho podivné chování překvapilo. Zřejmě se jí ještě nikdy nikdo tak divně nedvořil a zdálo se, že neví, co má dělat. Tlumeně zavrčela a couvala od Alberta, pokud jí to řetěz dovoloval. To zuřivého Alberta pokořilo. Začal se k ní plížit po břiše a jeho grimasa dostávala teď výraz dokonalého idiotství."

30.08.2019 5 z 5

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

Uf, když jsem na gymplu viděla film, říkala jsem si, že už nikdy více. po mnoha letech jsem se odvážila sáhnou po knize. no je to docela silný psychopat ten pan Kopfrkingl, jak rychle vede cesta od dobrého úmyslu k něčemu velmi zvrhlému. Celkem vzato kniha byla propracovaná a dala mi tu správnou dávku divnosti a nechutnosti, kterou jsem očekávala.
Nedalo mi to, a hned po přečtení jsem si odvážně pustila film. A musím přiznat, že je mi z něj opravdu špatně. Atmosféra, hudba, střih, dialogy, velmi kontrastní černobílý obraz a ty prázdné tváře. Asi poprvé, kdy ve mě film zanechal větší dojem (nejsem si jistá, jestli až takovy dojem potrebuju)

13.03.2019 4 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

s Ladislavem Ziburou musí být zábava na 5 hvězdiček. Bohužel kniha už taková není. možná je to tím, že sama raději cestuji, než o cestách jiných čtu. sem tam jsem se zasmála nad trapasy a vtipnými chvilkami, ale u spousty jsem si klepala na čelo ve stylu "tohle už mi nepřijde odvážné, ale hloupé". také mě zaujala poznámka níže od hanzmb, že je smutné, když se nenaučí nic základního o zemi, kam se chystá. na jednu stranu to byl asi záměr, skočit do neznáma. ovšem kdyby měl na co navázat, možná by to nebylo o tom, kde spát a kolik čaje vypije.

27.02.2019 2 z 5

Grónské mýty a pověsti Grónské mýty a pověsti Knud Rasmussen

super čtení o grónských legendách, o tom, jak si lidé tam na severu, kde je samý led, sníh a moře vysvětlují vznik světa, jaká mají zaříkadla a pověry, a jak si vyprávějí tajemné příběhy. je to něco úplně jiného než evropské pověsti. popsala bych to slovy syrové, bez omáčky, někdy kruté. ilustrace v knize byly velice svérázné, bez servítek.

nejvíce se mi líbila pověst o Immap Ukuua (matka moře).

"Lidé se vůbec nesnaží řádně žít a kvůli jejich velké lhostejnosti se na mně usazuje nečistota. Lidský vzdor mě zaplavuje jako špína a já jsem pak ošklivá a odporná. Ráda bych lidem posílala zvířata zpátky, ale musím je tu zadržovat a tím lidi nutit k zamyšlení. Dokud budeš žít na zemi, smíš sem často chodit a očišťovat mě, a požádej o to i ty později narozené. Nehodí se, aby lidé mysleli jen a jen na jídlo.“

a poznačila jsem si i spoustu perliček. líbí se mi, jak to hezky řekli na rovinu ti Inuité.

".... jeden z mužů a strčil mu prostředník do konečníku. Vrazil jej dovnitř a rychle zase vytáhl, aby duše při duchovním letu nabrala velkou rychlost."

"Tentokrát si našel ženu s mohutnými prsy. Pak už mu děti hladem neumíraly, protože žena si přehodila prs přes rameno, a mohla tak zároveň kojit i veslovat."

"Oba muži si proto manželky neustále vyměňovali, jak bývá zvykem."

"Nevezmu si tě, protože máš vysoké čelo, široké spánky, dlouhé vousy a mohutný zobák. A nabízíš mi k jídlu výkaly!“

10.02.2019 4 z 5

celkový příběh a styl psaní bych hodnotila průměrně. velmi hezky byl vykreslený charakter hlavní postavy, i když byla docela bláznivka, měla svůj svět. rozuzlení všech vražd mě nijak neoslovilo, nelíbilo se mi, jak to dopadlo.
celkově ale musím přiznat, že jsem si potrhla mnoho pasáží, které mě zaujali, a to snad vypovídá, že celkový dojem byl více než průměrný. vše sem psát nebudu, snad jen některé.

"Čí mozek byl tak drzý, že určil, kdo je lepší a kdo horší?"

„Vám je víc líto zvířat než lidí.“ „To není pravda. Je mi stejně líto lidí i Zvířat. Ale nikdo nestřílí bezbranné lidi,“

„O úrovni země svědčí Zvířata. Vztah ke Zvířatům. Pokud se lidi chovají krůtě ke Zvířatům, nepomůže jim žádná demokracie a vlastně vůbec nic.“

Zločin se stal něčím úplně normálním, stal se běžnou součástí života. Dopouštějí se ho všichni. Právě tak by vypadal svět, kdyby tady dodnes byly koncentráky. Nikdo by na nich neviděl nic špatného.“

a nejvíc mě v knize pobavila tato část. "Myslím, že v Česku je to úplně jiné. Tam lidé dovedou klidně diskutovat a nikdo se s nikým nehádá. I kdyby chtěli, nemohou, protože jejich jazyk se vůbec nehodí k hádkám." (já myslím, že by měla zažít, jak se lidi u nás dokážou rozparádit) a taky to, jak ten Černý Kabát plete její jméno na Dušinková.

12.11.2018 4 z 5

Lazar Lazar Lars Kepler

hodnotím velmi pozitivně, nápad navázat na Jurka se mi zamlouvala hned od začátku, Písečný muž je moje oblíbená krimi od Keplera. děj ubíhal a postavy se scházely a rozcházely a občas i zamotávaly. Joona se doslova ponořil do myšlenek Jurka a dlouhá léta se připravoval. musím tedy říct, že mrtvol bylo až moc a nemocných lidí, co by potřebovali papíry na hlavu taky nebylo málo.
SPOILER
Mrzí mě dvě věci; že se Joona vlastně polovinu knihy skrýval, i když věděl, jak je Jurek nebezpečný a že on jediný je schopný vést tým, který ho zneškodní. a také to, že Saga podlehla ovlivnění a podřízla si ruce.
i když epilog naznačuje, že Bobr se možná vrátí a možná někdo Sagu objevil a ona přežije. Uvidime

06.11.2018 4 z 5

Lovec králíků Lovec králíků Lars Kepler

další parádní krimi od oblíbeného autora. přečtená jedním dechem, funguje tu napětí, psychologie postav, strach, chvílema je to taková rychlost, že pomalu přeskakuju věty a někdy potřebuju pořádně projít detaily. rozhodně doporučuji, jako všechny díly. čtyři hvězdy protože pět může mít jen Písečný muž.

17.08.2018 4 z 5