angloumene angloumene komentáře u knih

Oheň a dým Oheň a dým Hugo Hromas (p)

Oheň a dým, léto, praskání dřeva a prsty mastné od tuku. Přesně tyhle pocity na mě dýchnout, když listuji novou kuchařkou od Huga Hromase. A o čem to vlastně celé je? Hlavně o experimentování. Člověk by řekl, že se toho s ohněm nedá zase tolik vymyslet, ale ani by mě nenapadlo, kolika různými způsoby se k němu dá přistoupit. Vaření s pomocí nejstaršího služebníka lidstva je prostě gró celé knížky.
Pro koho je ale vůbec určená? No přece pro milovníky ohně! Své si najde domácí kuchař i ostřílený profesionál. Zejména u druhé zmíněné skupiny je teď vaření na ohni a všechny možné způsoby ochucení kouřem velmi populární. Tak jako tak, pro každého se najde spousta inspirace.
No a jak si kuchařka stojí z hlediska svého zpracování? Grafika působí trochu jako ze staré školy, ale na druhou stranu se to k tématu celkem hodí. Hodně prostoru je věnováno technice a náčiní, které je možné při práci s ohněm použít. Autor se v úvodu omlouvá, že není žádný Shakespeare, ale následně překvapí velmi čtivým a osobitým stylem. Každý recept je doplněn aspoň jednou fotkou. Recepty jsou napsány návodné, ale kuchařka jako celek mi přijde vhodnější spíš pro trochu zkušenější kuchaře. Obsahuje seznam receptů a dokonce i rejstřík. Už se těším, až zasednu k ohni a začnu vařit :)

22.08.2020 4 z 5

Strom Noci a jiné povídky / A Tree of Night and Other Stories Strom Noci a jiné povídky / A Tree of Night and Other Stories Truman Capote

Na Capoteovi povídky jsem slyšela jen samou chválu. Když se mi ale knížka dostala do ruky, přišlo mírné zklamání. Což o to, autor píše opravdu čtivě, ale úplně jsem se minula s jeho až magickou poetikou. Povídky jsou žánrově velmi rozrůzněné, v knize jakoby nahromaděné bez ladu a skladu. Stejně je to i s pointami. Párkrát se stalo, že mě pohladila podařeným vyústěním, většinou ale jen tak vyšumí, jen aby příběh mohl skončit. Knihu celkově hodnotím jako velmi čtivou, ale bohužel poměrně prázdnou.

04.08.2020 3 z 5

Síla přírodní fermentace - Jedinečná chuť a léčivá síla živých kultur Síla přírodní fermentace - Jedinečná chuť a léčivá síla živých kultur Sandor Ellix Katz

Síla přírodní fermentace je ze všeho nejvíc čtivá. Chytlavý příběh autora, který skrz ozdravení s pomocí kvašení bojuje s nevyléčitelnou nemocí. Jenže, tentokrát bez zdlouhavého povídání kolem, tady se jde rovnou na věc.
Takže oprašte kvašáky a zamyslete se na tím, co máte v kuchyni. Dobrá zpráva je, že zkvasit se dá skoro všechno. To hlavní, co je k tomu potřeba je trpělivé vyčkávání na optimální výsledek. Fermentu zdar.

28.07.2020 4 z 5

Jaro - Svěží jídla ze sezonních surovin Jaro - Svěží jídla ze sezonních surovin kolektiv autorů

Hned první recept není tak docela jarní, ale je v něm zelená brokolice a to se přeci počítá. A to je právě ta potíž. Kuchařky od kolektivu autorů nebývají dobře koncepčně pojaté a Jaro rozhodně není žádný výjimka. V knize se najde řada zajímavých pokrmů, které jsou bohužel vyváženy stejným množstvím nepodařených výstřelů a "receptů" typu namažte máslo na chleba.
Recepty v knize jsou rozděleny podle tří jarních měsíců, kde u každého najdeme úvodní povídání o sezónních surovinách a nejčastějších zvycích. Následují recepty samotné. Bývají doplněné o fotku, časovou náročnost, počet porcí a obtížnost. Kvalita popisu postupu se poměrně liší. V knize najdeme obsah se všemi recepty a na konci rejstřík, který ale neobsahuje suroviny, nýbrž opět přehled všech receptů, tentokrát rozdělený podle typu pokrmu.
Celkově knihu hodnotím jako zajímavou, i když trochu bezduchou. Až vyzkouším více receptů, rozepíšu se trochu víc.

26.07.2020 3 z 5

Rozhodni se! Rozhodni se! Chip Heath

Rozhodni se skutečně nabízí jednoduchou cestu, jak zefektivnit vlastní rozhodnutí. Naneštěstí je tehle názorný návod zabalený do spousty typicky amerického balastu. Takže čekejte spoustu příběhů a opravdu hodně opakování. Knížka přes svou zajímavost vyloženě ztrácí tempo. Kdo vydrží až dokonce bude odměněn řadou rad na zlepšení osobního i profesního života. Možná po nějaké době dokáže najít odpověď na tradiční...Když já nevím, co chci!

06.05.2020 3 z 5

Pět jazyků lásky Pět jazyků lásky Gary Chapman

Čekala jsem další z řady nepříjemně amerických rozvojových knížek a už na pár prvních stránkách jsem si uvědomila svůj omyl. Pět jazyků lásky nabízí opravdu snadný návod jak naplnit srdce ostatních, ale i to svoje.

29.04.2020 5 z 5

Jak se fotografuje jídlo Jak se fotografuje jídlo Alena Hrbková

Zajímavá a hlavně názorná knížka o focení jídla. Autorka má mnoho zkušeností, které návodně předává čtenáři. Velmi pozitivně hodnotím srovnání fotografií stejného objektu pouze s použitím různých technik. Samotné techniky jsou v některých případech zjevné, v jiných pokročilé. Knížka proto padne jak začátečníkovi, tak pokročilejšímu fotografovi. Opravdovou spoustu pěkných fotografií beru jako samozřejmost. Co mi ale přebývalo je pár naprosto základních receptů. Zas taková vada to ale určitě není :)

29.04.2020 4 z 5

Na cestě Na cestě Jack Kerouac

Kultovní dílo, které pro mě zůstává překvapivě nezáživným. První, neúspěšný pokus o přečtení jsem hodnotila spíš jako osobní selhání. Napodruhé se ale ukázalo, že Kerouac tak snadno nestrhne. Celá kniha je velmi repetitivní a točí se opravdu jen kolem ženských, chlastu a raušů nejrůznější podoby. Na druhou stranu mi volnomyšlenkářský styl těhle pobudů dokázal vniknout pod kůži. Celkově jsem za tehle výlet po Americe ráda, další si ale odpustím.

29.04.2020 3 z 5

Deníky 1909–1912 Deníky 1909–1912 Franz Kafka

Deníky poodkrývají pozadí Kafkových děl. Mezi řádky můžeme sledovat intimní, skromný příběh života, který se teprve vepíše do dějin. Nás běžné těší, že i velcí mají běžné dennodenní starosti.

11.04.2020

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

Velmi jednoduchá detektivka. Psychologie postav není příliš rozpracovaná. Ty pak působí ploše a člověk si k nim jen těžko vybuduje nějaký vztah. Příběh je relativně zajímavý, ale zbytečně složitě vykonstruovaný. Děj občas ztratí tempo a zadrhává se. Finále je ale podařené a trochu napravuje rozpačitý pocit z knihy. Když to shrnu, znám spoustu lepších detektivek. Více čtivých, více nápaditých. Hypnotizér se mezi nimi jednoduše ztrácí.

22.01.2020 2 z 5

Do pátku bude váš život jiný Do pátku bude váš život jiný Kevin Leman

Příjemné překvapení letošní čtenářské výzvy :) Do pátku bude váš život jiný mi sice asi nezmění život tak radikálně, jak napovídá název knihy, ale co... Možná mi pomůže dívat se na ostatní pod trochu jiným úhlem pohledu. Přesně tak. Myslím, že Leman nás učí vidět jinak spíš ostatní než sami sebe. Rozlišuje totiž všechny do několika zábavných skupin - v první řadě podle pořadí narození v rodině a sekundárně podle 4 základních povahových rysů. Jasně, neskrytě vychází z klasického cholerika, sangvinika, flegmatika a melancholika. Všichni jsou ale oblečeni do moderního, slušivého kabátku. Ehmm teda srsti, protože se jedná o přirovnání ke psím rasám.

Pokud hledáte čtivou, zábavnou knížku, kde se dozvíte, proč je vaše kolegyně pořád tak strašně otravná a proč jste pro ostatní strašně otravní vy, jedná se o dobrou volbu. Odhalení rutinních stereotypů vám opravdu může pomoci v odstranění nebo přepsání nežádoucích schémat chování. Proboha vašich, né té kolegyně. Žádný psychologický traktát, vše je jasné a relativně stručné.

21.01.2020 4 z 5

Kvítka v bytě Kvítka v bytě Veronika Ježková

Velmi příjemně pojatý úvod do světa květin. Zatím jsem květinám přistupovala spíše z pozice pozorování - na tomhle místě se jí daří/nedaří, tahle zálivka jí ne/vyhovuje atd. Kvítka v bytě nabízí návod, jak ještě rozvinout tehle selský přístup. Už se těším na jaro a na velké přesazování! :)

21.01.2020 4 z 5

Sama doma a hladová Sama doma a hladová Matěj Pospíšil

Je vidět, že Sama doma a hladová vznikla z rukou kreativce. Knížka je hezky, originálně a hlavně vtipně zpracovaná. Recepty kopírují současné trendy. Vzhledem k zaměření knihy jsou laděny spíš do lehčích pokrmů a salátů. Postupy ale nejsou dvakrát popisné. Obvykle se spíš jedná o hrubý nástřel toho jak pokrm uvařit. Kuchařka na mě působí spíš dojmem "hezké knižky do sbírky". Ohromí svým zpracováním víc než vlastním obsahem. Uvidíme, jestli nezměním názor, až se k Sama doma a hladová provařím.

10.01.2020 3 z 5

Karlaz: Cesta člověka Karlaz: Cesta člověka Tomáš Gavlas

Karlaz cesta člověka je rozhodně jedna z nejoriginálnějších knih, co jsem kdy četla. Svým obsahem ze všeho nejvíc připomíná náboženskou knihu (jako Korán, Bible etc.). Hlavní postava Karlaz zaučuje mladého Eliáše, který sešel z cesty a nyní hledá, jak se na ni vrátit. Pomáhá mu vyprávěním o situacích, běhemž nichž ho ostatní žádali o radu. Svými radami nabádá k skutečnému žití, které je naplněno uvědomělým nepácháním zla.

Ačkoliv kniha v podstatě neobsahuje žádný děj a jejím cílem je pouze předání určitých myšlenek, přesto zvládá udržet tempo a je čtivá. Trochu mě překvapuje, kde se vůbec v autorovi vzala odvaha napsat něco jako "náboženské dílo". Naštěští ale vše relativizuje a sám čtenáře ponouká k tvorbě vlastního názoru.

Celkově knihu hodnotím jako zajímavou. Ještě jsem nečetla cokoliv tak zjevně "spirituálního", co by mi nepřišlo vyloženě za hranou. Karlaz spíš pobízí k nalezení vlastní cesty a skutečně předává návod k vlastnímu uvědomění.

08.01.2020 4 z 5

Slovní sebeobrana a asertivita pro ženy Slovní sebeobrana a asertivita pro ženy Nicole Staudinger

Těžké téma podané lehkou rukou. Autorka nejenže nabízí zábavné a poučné čtení, ale na celou problematiku nahlíží s dostatečným odstupem. Místo přehrabování se v těžkém osudu podává rady, jak se z něj vyhrabat a přestat být ona "hodná holka". Některé typy přesáhly rámec mého očekávání, takže teď vím nejen to, jak se poprat s typicky ženskými "neutrálními" narážkami, ale třeba taky to, co odpovědět při pohovoru na téma těhotenství a péče o děti. Super, víc takových knížek a hlavně autorek, ke kterým člověk může vzhlížet.

07.01.2020 4 z 5

Born to Run - Zrozeni k běhu Born to Run - Zrozeni k běhu Christopher McDougall

Na Born to Run jsem už párkrát narazila, jenže jsem se nikdy pořádně neodhodlala ke čtení. Proč taky, když neběhám? Tentokrát jsem si ale řekla, že bych to s tím běháním vlastně mohla zkusit, ale nejdřív to zkusím s knihou. No a byla to skvělá volba. Našla jsem tu spoustu motivace k běhání do kterého se nenutím kvůli krásné postavě nebo lepšímu času, ale k běhu který mi vrátí přirozenou lidskou podstatu. Díky.

07.01.2020

Poslední dobou se s čtivými detektivkami roztrhl pytel. Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých není výjmkou. Nejenže čtenáře vtáhne a nepustí, ale dokonce nabízí i něco navíc. Snad je to typickým polským naturalismem, ale kniha jakoby člověka skutečně přenesla do opuštěné horské vesnice v pohraničí. Ledový vítr skučí mezi prameny vlasů a mezi těch pár přátel kolem patří divoká zvěř.
Jenže romantická idyla života na samotě se začíná rozpadat s každou další vraždou. Nepravděpodobná teorie plná horoskopů a zvířecí pomsty hlavní postavy Janiny začíná dávat větší a větší smysl. Jenže je to skutečně tak? Mohla zvířata konečně povstat a začít trestat hlavní viníky jejich nezaslouženého utrpení?
Kniha čtenáře napíná a nechává jej i přes zjevné indície tápad až do samého závěru. Kromě detektivního příběhu ale předkládá řadu otázek. Jaké je postavení outsiderů ve společnosti? Jsou špatní oni nebo většina? Kde je ta správná míra volnomyšlenkářství a konzervatismu. A hlavně jaký je a má být postoj člověka ke zvířatům?
Ačkoliv dílo může na první pohled působit až moralizujícím dojmem, je jasné, že se autorce podařilo dát dohromady knihu relativně hlubokou a zároveň čtivou. Zábavnou formou předestírá otázky, na které bychom se skutečně měli pokusit odpovědět.

07.01.2020 4 z 5

Serotonin Serotonin Michel Houellebecq

Autor nás provází životem zlomeného muže. To vše, aby nám předal jedinou myšlenku. Možná spíš jednoduché, ale jasné poselství. Otázkou je, jestli kvůli tomu bylo nutné psát knihu. Ta je místy záměrně otravná, zdlouhavá a snad až nudná. Na druhou stranu Houellebecq rozhodně psát umí. Stačí to? Spíš ne.

22.12.2019 3 z 5

Technika Pomodoro Technika Pomodoro Francesco Cirillo

Technika Pomodoro je velmi zajímavá. Rozhodně mi hodně pomohla k lepší organizaci času a vyšší produktivitě. Fakt, že zrovna teď mi běží minutka svědčí o tom, že prostě funguje. Problém není s technikou samotnou ale s knihou. Prvních pár kapitol je názorných a přínosných. Jenže pak se vše strašně opakuje. Finální rozpracování principu pro pracovní týmy je pro někoho přínosné, pro mě vůbec.

22.12.2019 3 z 5

Směšné lásky Směšné lásky Milan Kundera

Moje druhé setkání s Kunderou jenom potvrdilo všechny negetavní recenze se kterými jsem se setkala. Směšné lásky totiž nedýchají oním nadhledem, který sjednocuje celý Žert. Kniha jakoby rozdělovala všechny na muže - ti neustále lačně hledají koho svést a ženy - kromě fyzické stránky nezajímavé objekty svedení. Žádná hluboká pointa, žádná komedie nebo tragika. Jen monotónně se otáčející stránky plné povrchnosti a často i nudy.

18.09.2019 2 z 5