Andráse de la Andráse de la komentáře u knih

Mládí krále Jindřicha IV. Mládí krále Jindřicha IV. Heinrich Mann

O Jindřichovi IV. Navarrském jsem toho přečel uř mnoho, a řekl bych, že je nejlepším králem jakého kdy Navarra a Francie měly.

12.11.2013 4 z 5

Camilla - milenka prince Charlese Camilla - milenka prince Charlese Caroline Graham

Konečně kniha a autor, který neglorifikuje nedoknutelnou a svatou Dianu.

25.02.2023 5 z 5

Aštávakragíta Aštávakragíta neznámý - neuveden

I. zpěv
11. Je v poutech, kdo věří, že je upoután; je osvobozen, kdo věří, že je osvobozen. Odtud pravdivost přísloví: 'Jaký sklon, takový směr osudu.'

07.05.2020 5 z 5

Panství obchodu I. Panství obchodu I. Andrew Carnegie

Toto zcela neznámé dílo od jednoho z nejbohatších mužů v historii je skutečně unikátní ve srovnání s mnohými knihami, které spadají do ”osobního rozvoje.” Popisuje totiž okolnosti spojené s úspěchem/bohatstvím, a jak jich docílit. Na rozdíl od ostatních je ovšem realistické a ukazuje věci, takové jaké skutečně jsou.

První díl je mnohem užitečnější, zabývá se nad hl. smyslem peněz, práce, podnikání - kapitálu, úspěchem a bohatstvím. Ukazuje jak co funguje, a co by měl člověk vědět a dělat, aby uspěl.

„Nezáleží na tom, čím kdo je a čím se zaměstnává — je-li dělníkem v dolech, dílně či na poli, farmářem, kupcem, řemeslníkem nebo milionářem — každý by měl mít hluboký zájem na tom, aby rozuměl této otázce peněz a dovedl jich správným způsobem užívati... Co je dobré pro jednoho dělníka je nutně dobré pro všechny, a co škodí jednomu, škodí všem, ať chudému či bohatému.”

12.11.2018 5 z 5

Ottův obchodní slovník I. díl A-J Ottův obchodní slovník I. díl A-J kolektiv autorů

Skvělý slovník. Lepší než dnešní - obsáhlejší, detailnější, skvělá vazba i popisy, atd.. Navíc ještě z monarchie ❤
Kvalita !

24.04.2020 5 z 5

Odvaha podnikat Odvaha podnikat Fernando Trias de Bes

Nabízí dobré rady, dobře se čte. ALE nesouhlasím úplně se vším, co autor píše, obzvlášť v tom, když říká, aby se lidé téměř vůbec nepouštěli do podnikání toho, co neznají (a s čím nemají zkušenosti). Souhlasím v tom, že lidé by neměli začínat podnikat kvůli myšlence - jako jenom kvůli té myšlence.
Z autorova pohledu se mi to jeví asi tak, že máte podnikat v tom a jedině v tom oboru, ve kterém jste vyučeni a několik let v něm pracujete. Lidi ale můžou podnikat v čem chtějí, jen se v tom konkrétním oboru budou muset trochu dovzdělat. Logicky asi se stejně pvní musím něčemu naučit, abych to později chápal (a mohl v tom podnikat).

Kdyby každý měl podnikat jen v tom, co zná přetím než začne podnikat, nezačal by podnikat skoro nikdo... co neznám, tomu se musím naučit.
Autor má fakt dobré rady, zkušenosti, názory, ale tohle asi jako jediné mi připadalo vážně trochu mimo. (Lidi hodně často začínají podnikat v odvětvích, které vůbec neznají a prosadí se - navíc samotné podnikání, celý ten jeho proces je ze začátku cizí, vše je nové. Takže podnikat jen "v tom oboru, který znám" mi připadá trochu mimo mísu.. Podnikání samo o sobě by se dalo označit za odvětví, o kterém lidé moc nevědí a nemají v něm zkušenosti, když s ním začínají).

19.03.2020 5 z 5

8 základních lekcí vojenského výcviku pro podnikatele 8 základních lekcí vojenského výcviku pro podnikatele Robert T. Kiyosaki

Vojáci se v armádě učí vůdčím schopnostem? Od kdy? Učí se poslouchat, ne velet ani vést.
Jsou tam velitelé různých oddílů/útvarů (malé procento ve srováním s řadovými pěšáky) a ti se na to samozřejmě můžou vypracovat i z pozice pěšáka. Ale rozohodně se to v té armádě neučí, jak vést, jak postoupit. To už je na nich samotných, aby se sami prosadili a povýšili. Stejně jako v životě. Nikde se neučí jak uspět, prorazit, zbohatnout atd. To se většinou člověk musí naučit sám.

11.03.2020

Dějiny Makedonie Dějiny Makedonie Jan Rychlík

Je to dobrá série ty Dějiny států, ale strašně ve všech dílech odbývají historii - starověk je popsán na pár stránkách, stejně tak středověk a jinak se všechny knihy zabývají hlavně 19. a 20. stoletím... přitom by mohla být napsána kniha o stejné velikosti pojednávající jen o starověku.

Mě ty moderní dějiny baví ze všech nejmíň, škoda, že se víc nezabývají "davnejsi historií."

16.01.2019 4 z 5

Císař chudých Císař chudých Antonín Trýb

"O posledním pohanském císaři." Iulianus je vzduch?
Navíc tam byl ještě Galerius, Constantius Chlorus, Maximianus. A Konstantinovi spoluvladaři taky nebyli křesťané.

25.02.2021

Bankovnictví Bankovnictví Alena Lochmannová

Zatím jsem jen prolistoval, ale vypadá hodně kvalitně - stručně (přehledně, srozumitelně a hlavně výstižně). Líbí se mi tam ty zajímavosti a souvislosti s historií.

Většinou nehodnotívám předtím než si knihu (/učebnici) přečtu, ale tahle se mi velmi líbí.
Prosím víc takových publikací (k ekonomii, podnikání a celkové fin. gramotnosti).

11.09.2019 5 z 5

Čas království a říší - Mukaddima Čas království a říší - Mukaddima Abdarrahmán Ibn Chaldún

Majstrštyk. Tahle kniha prostě chce být čtena.

10.08.2019 5 z 5

Napoleon Napoleon Alexandre Dumas, st.

Mám to doba a ještě jsem to nečetl, ale zdá se mi, že to (výjimečně u Dumase) není román, ale životopisné dílo.

12.07.2019

Katilinovo spiknutí / Válka s Jugurthou Katilinovo spiknutí / Válka s Jugurthou Gaius Sallustius Crispus

No tak Sallustius není ani trochu objektivní, píše sice hodně dobře (poutavě), ale nadržuje Ciceronovi a osočuje všechno a hl. všechny se kterými nesouhlasí... stejně jako Cicero. Navíc trpí přemrštěným a pomýleným ideálem římské republiky, jejich obyvatel, jejich "skvostnych mravů" a důležitosti/dokonalosti.
Postava Cataliny jako i mnohých je tu velmi zle vykreslena a takové ty postavy s velkou pravděpodobností nebyly (viz jiní historikové a spisovatelé té doby a jejich mínění).

O zcestných poznámkách v knize ani nemluvim, úvod jsem radši nečetl, protože ty omezený a jednostranné pohledy těch různých českých překladatelů nebo rádoby spisovatelů z minulého století jsou mi často spíš jen k smíchu.

12.06.2019

Zrození bohů Zrození bohů Hésiodos

Prostě Hesíodos! :) Naprostá dokonalost stejně jako Práce a Dni.

26.06.2018 5 z 5

Cid Cid Pierre Corneille

Velmi povedené drama, jedno z mých oblíbených.
Líbila se mi i předmluva od Otakara Nováka.

08.07.2014 5 z 5

Buďte posedlí, nebo buďte průměrní Buďte posedlí, nebo buďte průměrní Grant Cardone

Cardone je prostě týpek, jde na to zpříma, na nic si nehraje. Není to taková ta motivační kniha se spoustou krásných slov, která Vás možná trochu motivuje, ale jinak Vám často neřekne nic podstatného a přínosného. Takové knihy neustále něco okecávají, možná je tam jedna dobrá myšlenka, která se opakuje na všech stranách stále dokola a celý smysl knihy lze shrnout do jedné věty. U Cardoneho to tak není, nepíše zbytečnosti, píše stručně a čte se dobře. Říká, jak to je, jak to funguje, nic nepřikrášluje.
Velmi přínosná kniha, stejně jako jeho jiné spisy. Nabízí spoustu užitečných rad a variant, jak postupovat, co dělat, jak vytrvat. Navíc vychází z vlastních zkušeností.

Osobně bych ale změnil slovíčko "posedlost" za "ctižádost," to je podle mě výstižnější. "Buďte ctižádostiví, nebo buďte průměrní."

03.03.2020 5 z 5

Kniha filozofie Kniha filozofie Peter J. King

Některé myšlenky a celé filosofické směry jsou opravdu hodně zkrácené (a některé zcela vynachané) a celá kniha má vcelku jednostraný pohled, včetně (neobjektivního) posuzování různých myšlenek nebo osob.

27.02.2019 3 z 5

Myšlenky císaře Marka Aurelia Myšlenky císaře Marka Aurelia Marcus Aurelius

To jsou „Hovory k sobě” jen jiné vydání a pod jiným názvem nebo je tato kniha o něčem jiném?

14.12.2018

Antické báje a pověsti Antické báje a pověsti Ivan Sec

Dobrá kniha, doporučuji.!

02.05.2014 5 z 5

Životopisy slavných Řeků a Římanů I Životopisy slavných Řeků a Římanů I Plútarchos

Dobrá kniha.

19.10.2013 5 z 5