Alto98 Alto98 komentáře u knih

Deklarace závislosti Deklarace závislosti Jan Drnek

Přirostl mi k srdci, císař Maxmilián, k trilogii se budu určitě vracet. Vize uspořádání střední Evropy jako soustavy moderních křesťanských monarchií je mi sympatická. Závěrečná kapitola mi připomněla kapitána Nema, taková romantika 19. století, hezké.
"Lidský život, veškeré nadání a vyměřený čas jsou darem, neboť žádný jedinec si je před svým narozením nemohl a nemusel zasloužit. Z daru nelze vyvozovat žádná práva, za dar lze pouze děkovat."
Pokora, ta nám dnes dost chybí...

23.06.2021 5 z 5

Nebe nad Jemenem Nebe nad Jemenem Tomáš Šebek

Informace o činnosti Lékařů bez hranic a zapomenuté válce v Jemenu jsou zajímavé. Ale opět se potvrzuje, že pouhým publikováním Facebookových příspěvků nebo blogu dobrá kniha nevznikne. Působilo to na mne jako pracovní verze rukopisu. Informace se opakují, občas jsou v ději naopak mezery. Pomohlo by také kapitoly datovat.

09.06.2021 3 z 5

Led pod kůží Led pod kůží Vilma Kadlečková

Jsem nadšen. Dramatický děj s nečekanými zvraty, tempo rychlejší než v prvním díle.

10.05.2021 5 z 5

Češi na vlásku - Příručka národního přežívání Češi na vlásku - Příručka národního přežívání Benjamin Kuras

Nezvládl jsem knihu dočíst. Užvaněné svérázné převyprávění českých dějin. Původně snad "humorná" příručka pro cizince? (Autor knihu nejprve vydal anglicky.) Základní princip vyprávění, kdy národy jednají jako jakési kolektivní postavy, je mi velmi protivný.

18.06.2020 1 z 5

Legenda o Ostojovi Legenda o Ostojovi Zdeněk Smetánka

Stroj času do 12. století. Život rodiny běžného člověka té doby.

18.06.2020 4 z 5

Hypotéza lásky Hypotéza lásky Ali Hazelwood

Roztomilé. Zajímavé prostředí. Hvězda dolů za zbytečné vulgarismy.

24.11.2023 3 z 5

Příležitostné nápady Příležitostné nápady Elena Ferrante

Geniální přítelkyni jsem vzdal, ale tohle jsem si přečetl se zájmem. Překvapivě úzkostná žena. Nebo to napsal muž? Nevím totiž, jaký je aktuální stav pátrání po identitě autora/autorky.

17.08.2023 3 z 5

Toulky s Charleym Toulky s Charleym John Steinbeck

Několikaměsíční cesta stárnoucího spisovatele z New Yorku a psa po USA v roce 1960. Několik zajímavých postřehů a setkání s lidmi.
Radost z četby mi kazil kostrbatý překlad (Jiří Valja, přeloženo 1964). Americké idiomy jsou přeloženy doslovně a zejména některé dialogy tak nedávají smysl. Řada tiskových chyb (vydání z roku 1993).

09.04.2023 3 z 5

Mistr a Markétka Mistr a Markétka Michail Bulgakov

Vynikající. Jen si ještě musím přečíst Fausta, na kterého se kniha taky odkazuje.

14.02.2023 5 z 5

Zápisky z Orientu Zápisky z Orientu Stanislav Komárek

Intelektuálovy zápisky z cest po Asii v devadesátých a nultých letech. Osobitý styl s mnoha překvapivými postřehy a přirovnáními. Nejvíc prostoru je věnováno Číně, autor ostatně dělí svůj život na dobu před její návštěvou a po ní.
Motto knihy: "Do Asie jezdíme proto, abychom viděli, jak bizarní, na pouhé konvenci založené a často škodlivé jsou tamní zvyky. Když přijedeme, vidíme pak, jak bizarní, na pouhé konvenci založené a často škodlivé jsou zvyky naše."

14.10.2022 5 z 5

Petrohradské povídky Petrohradské povídky Nikolaj Vasiljevič Gogol

Příjemné překvapení! Nejvíce se mi líbila první povídka, Něvská třída.

13.10.2022 4 z 5

Digitální minimalismus Digitální minimalismus Cal Newport

"Chytrý telefon je hrací automat. Platí se časem a pozorností."

22.09.2022 5 z 5

Výborné. Jen bych vynechal ty básničky.

08.08.2022 5 z 5

Druhý dech a Ďábel strážný Druhý dech a Ďábel strážný Philippe Pozzo di Borgo

Psáno v krátkých odstavcích, občas lyrické odbočky. Místy poněkud květnatý styl.
Kniha se mi líbila více než film, ve kterém je pochopitelně příběh zjednodušen a uhlazen. Autora obdivuji, že život nevzdal.

27.04.2022 4 z 5

Vlny ztišují vítr Vlny ztišují vítr Arkadij Strugackij

(Poznámka: Čtena jen druhá novela, Vlny ztišují vítr. První, groteska Pohádka o trojce, mě nezaujala.)
Po mnoha letech jsem zase četl Strugacké. Výborně napsáno, tak krásně ruský styl vyprávění i jednání postav. Forma pamětí s mnoha "dokumenty", řemeslně výtečné, "autentické".

07.09.2021 5 z 5

Hlasy a hvězdy Hlasy a hvězdy Vilma Kadlečková

Svět v okamžiku dějinného zlomu, probíhá boj o nové rozdělení moci. Intriky všech proti všem. S každou další kapitolou vypadají předchozí události trochu jinak.
Nejvíc se mi pořád líbí první kniha, kde ještě příběh není tak rozvětvený.

12.07.2021 5 z 5

Čas prázdných kostelů Čas prázdných kostelů Tomáš Halík

Sbírka kázání z velikonočního období roku 2020. Tento formát mi vyhovuje, kázání jsou kratší a srozumitelnější než eseje v ostatních autorových knihách. I když do textu místy prosakují jeho na můj vkus příliš liberální nejen politické názory, teolog je to vynikající. Formulace a vyjadřování brilantní, je radost tyto texty číst.

18.02.2021 4 z 5

Nočník neohrožené ženy Nočník neohrožené ženy Eva Benett

Deník single ženy středního věku, místy poměrně depresivní. Hlavním tématem je obtížnost až nemožnost porozumění ve vztahu ženy s mužem. Čtivá kniha, ale: "Něco nám má zůstat tajemstvím. A to proto, aby to mohlo zůstat objektem touhy." (Jan Soldát, Neviditelný Pes, 2019). Pohled z druhé strany na stejné téma je Biomanželka od M. Viewegha.
Edit: autorka ale výborně zpívá.

21.12.2020 2 z 5

Osudy dobrého vojáka Švejka (kompletní vydání I-IV) Osudy dobrého vojáka Švejka (kompletní vydání I-IV) Jaroslav Hašek

První díl dobrý, pak už kvalita klesá a je to příliš upovídané.

24.05.2024 3 z 5

Poslední exil Poslední exil James Aldridge

Dlouho mne žádná kniha tak nezaujala. Zvláštní, jemný styl vyprávění s velkou znalostí prostředí. A překvapivě stále aktuální.

20.02.2024 5 z 5