Alseri Alseri komentáře u knih

Veľká ryba Veľká ryba Daniel Wallace

Nádherná kniha, veľmi reálna vo svojej absurdite.
Silný príbeh, ktorý na pozadí absurdných fantasy historiek približuje život otca, v druhej línii však vykresľuje komplikovaný vzťah syna k otcovi. Niet sa čo diviť: Edward je dobrý-zlý hrdina. Na jednej strane cítite z jeho prítomnosti neuhasiteľnú energiu, vtip, šarm, radosť, nadšenie, túžbu po živote, obdivujete ho za veci, ktoré dosiahol. Na strane druhej však ani jeho úspech nezostáva bez následkov: jeho túžba byť veľkou rybou v rybníku za sebou zanecháva zranených ľudí v konflikte, ktorí ho dokážu nenávidieť a zároveň aj silno milovať.
Nežná, ale hrdá Jenny Hill sa pre mňa stala dokonalou metaforou prežívania tohto konfliktu a hlbokej bolesti z nenaplnenej lásky a zároveň mojou najobľúbenejšou knižnou postavou vôbec. Záver knihy len zavŕšil originalitu a silu tohto diela. Daniel Wallace - ty si pre mňa veľká ryba!

14.01.2017 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Obsahuje spoiler!
Kniha pri ktorej som zabudla, že trpím ADD/ poruchou pozornosti.
Kde začať. Zusak má neuveriteľný dar písať pútavo a vcucnúť vás do deja, ktorý na oko pôsobí dojmom, že v ňom "o nič nejde", pritom "ide o veľa". Skvelá psychológia postáv a prepracovanosť príbehu, ktorá ma strhla nielen emočne. Ja som v uliciach Molchingu naozaj tých pár dní žila. A čo viac? Originálnym je aj fakt, že pokiaľ si odmyslíme postavu Maxa, z obdobia II. svetovej vojny je to asi široko-ďaleko prvý z príbehov, ktorý sa židovskej tematiky dotýka len okrajovo a predostiera predovšetkým príbeh "bežného" nemeckého dievčaťa, ovplyvneného politickými zmenami v spoločnosti.

Ale aby nebolo všetko ružové. Po skvelej 500 stranovej jazde nakoniec "klopýtol" záver, pri ktorom som sa nemohla zbaviť pocitu, že autor už dopredu ráta s hollywoodskou adaptáciou knihy. Predsa len, rovnako ako by sa SS-áci nemaznali so žiadnym židom počas pochodu do Dachau a rovno na mieste ho zastrelili, tak pre mňa zostáva aj naivne zromantizovaný fakt, že po bombových náletoch nájdete najdôležitejšie postavy v kompletnom stave, aby ste sa s nimi ešte dokázali rozlúčiť. Aj napriek týmto zádrhelom však hodnotím knihu veľmi pozitívne a s plnou vážnosťou dávam päť hviezd.

15.08.2016 5 z 5

Hrom je můj bratr Hrom je můj bratr Betti Alver

Poetka všetkých poetov! Hrom do toho!
Táto zbierka je neuveriteľná. Snáď jediná kniha, pri ktorej som nepostupovala vpred, ale vzad: po každej prečítanej básni, som sa musela opäť vrátiť na prvú stanu a zase to všetko v úžase prečítať. Krásna, divoká, hlboká poézia bez klišé. Nie báseň, ale každá strofa je perlou, pri ktorej som krútila hlavou nad fantáziou a spôsobom, akým táto žena dokázala formulovať svoje myšlienky. Titul, ktorý nosím všade so sebou a spím s ním aj pod vankúšom.

05.05.2016 5 z 5

Podzemníci Podzemníci Jack Kerouac

Keď ja som sa v tej Mardou tak našla...
Podzemníci sú "opitou jazdou" pri ktorej som si opäť prebolela svoje vzťahy, opäť sa vrátila k základom svojho ja, opäť zaflirtovala so škodlivými podzemníkovskými návykmi s kusom surovej, no autentickej romantiky. Skvelý román, ach!

16.04.2016 5 z 5

Manželkou matčina milence Manželkou matčina milence Diane D´Henri

Ani neviem, prečo som si kedysi dávno požičala v knižnici práve túto knihu, keďže obal a názov pôsobí ako zo zlej červenej knižnice. Ide pritom o príbeh založený na skutočnej udalosti. O tom, ako vám ego jedného človeka dokáže nielen zlomiť srdce, ale v podstate zničiť celý život. Biografia, ktorej depresívnu pachuť pridáva fakt, že tým človekom je vaša vlastná matka a že sled traumatických udalostí vôbec nebol nevyhnutný. Je to už vyše desať rokov dozadu, ale mnohé detaily z knihy si pamätám dodnes.

16.04.2016 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Malá kniha s veľkou myšlienkou pre dospelých, ktorú asi omylom zaradili medzi povinnú detskú literatúru len preto, že rozprávačom príbehu je ,,dieťa". O zmätenom svete a zvykoch dospelých ľudí, o blúdení stagnujúcej duše, o zrelosti duše ktorá nie je určená vekom, ale aj o hmotnom a astrálnom živote. Exupéry a Bach u mňa dlho hrali prvú ligu. Asi na tom lietaní niečo bude ;)

15.04.2016 5 z 5

To To Erik Jakub Groch

Musím priznať, že po výborných zbierkach Súkromné hodiny smútku a Bratsestra išlo o značné sklamanie. Práve jednoduchosť a lyrickosť, schopnosť vystihnúť a popísať okamih, ktoré som na Grochových básniach mala najradšej sa kdesi vytratili a nahradili ich pre mňa preprívlastkované, premetaforované výpovede, ktoré ma takmer vôbec neoslovili. S ťažkým srdcom dávam nízke hodnotenie.

13.04.2016 2 z 5

Láska je chyba v programe Láska je chyba v programe Maxim E. Matkin

Ako už bolo vyrieknuté: ľahká, oddychová literatúra, ktorá sa dobre číta, bez väčšej hĺbky či stopy, ktorú by vo vás zanechala. Po pol roku od prečítania si už na obsah ani nespomeniete, jediné čo vám utkvie v hlave je prdelka z obálky :) Svoju cieľovú skupinu si však titul určite nájde, moja šálka kávy to však nie je. Hodnotím ako priemer.

13.04.2016 2 z 5

Šitíčko Šitíčko Marjane Satrapi

Šitíčko ani Kuře na švestkách by sa určite nemali porovnávať so sladko-trpkým bestsellerom Persepolisom, keďže komplexná autobiografia väčšinou nad drobnými príbehmi zo života vyhraje. Šitíčko, aj napriek tomu, v sebe neustále nesie autorkin nadhľad a humor v spojení s iránskou kultúrou a je príjemnou a ľahko čitateľnou knihou.

12.04.2016 4 z 5

Iluze Iluze Richard David Bach

Neskutočná kniha, ktorá sa ma naozaj hlboko dotkla a takpovediac mi zmenila život. Už ako šestnásťročná som ju pasovala za svoju osobnú Bibliu. Dnes mám o 15 rokov viac a nespomínam si, že by ju poniektorá iná kniha prekonala. Prečítala som ju nespočetne veľakrát, srdcová záležitosť.

12.04.2016 5 z 5

Ženy Ženy Vladimír Mináč

Obsahuje spoiler! Auč! Tak toto dielko nie je práve najšťastnejšie. Anotácia síce môže navnadiť, rok vydania však prezrádza, ktorým smerom sa tento počin bude uberať. Príbeh Marky Nalezenky, ktorá sa oslobodí od útlaku, nájde svoju budúcnosť na družstve, kde spĺňaním noriem pri dojení kráv získa všetok stratený rešpekt a úctu. Oproti tomu, hrdinka druhej poviedky Johanka z Podlazu pôsobí viac rebelsky a sympaticky. Život na lazoch ju dusí, tu však na scénu vstupuje spisovateľ-intelektuál, ktorý ju ako kladná postava rozumnými argumentmi presviedča, aby vstúpila do strany.
Dôležitou súčasťou knihy novšieho vydania je aj doslov, ktorý približuje Mináčov život, počas druhej svetovej vojny tragicky ovplyvnený koncentračným táborom v Mauthausene a Dachau a z toho plynúce nadšenie pre nový politický režim komunizmus, hlásajúci sociálnu rovnosť pre všetkých.
Ak si knihu prečítate pre pobavenie, alebo ako svedectvo doby, nie je to zlá voľba. Z toho dôvodu hodnotím dvomi hviezdami.

10.04.2016 2 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Pekná kniha, ktorú som čítala už nejakých pár rokov dozadu. Zaujímavé vyústenie príbehu a niekoľko dobrých myšlienok však aj tak nezabránilo dojmu, že Coelho vo svojej knihe stále kĺže po povrchu a alchýmia podania skutočnej hĺbky Alchymistu nebola stopercentne namiešaná.

10.04.2016 3 z 5

Buk Book: Och Charles Bukowski Buk Book: Och Charles Bukowski Jim Christy

Zaujímavé čítanie, trochu rozhárané, trochu nesúvislé... Chýbalo mi geografické ukotvenie (mestská časť zmienená, ale mesto nie) a trošku viac objektivity. Ak by som však bola Bukowského dopisovateľkou, zjavne by som aj ja trpela pocitom, že o ňom viem všetko :) Každopádne, milovníci Hanka sa určite potešia drsným príbehom z jeho života, aj "surovým", zato však umelecky hodnotným fotografickým portrétom.

10.04.2016 4 z 5

Lennon vzpomíná Lennon vzpomíná Jann S. Wenner

Veľmi dobrá kniha, ktorá vám o Lennonovi, jeho myslení, názoroch a živote napovie veľa. Milovaný beatlesák počas rozhovoru s Jannom S. Wennerom dokonca priznáva, že mnohé slávne biografie o Beatles sú v podstate "zmanipulované", utekajú od pravdy, aby tak udržali mýtus "božských chrobákov" pri živote. Titul ma len utvrdil v tom, že najviac sa človek o Lennonovi dozvie buď prostredníctvom jeho vlastnej tvorby, alebo prostredníctvom skutočných reálií, akým je aj tento rozhovor. Ani nemetodicky kladené otázky reportéra tento dojem nemôžu pokaziť. Ak ste fanúšik Lennona, Beatles, či vás len baví študovať a zliepať dohromady mozaiku z histórie rock & rollu, určite tento rozhovor stojí za prečítanie.

10.04.2016 5 z 5

Kouzelný svět pohádek Kouzelný svět pohádek Joëlle Barnabé-Dauvister

Pamätám si, že texty tejto knižky boli mizerné a osekané na minimum. Na druhej strane, ilustrácie som ako dieťa milovala tak veľmi, že sa kniha zaradila k mojim najobľúbenejším.

10.04.2016 4 z 5

Emily z Nového Mesiaca Emily z Nového Mesiaca Lucy Maud Montgomery

Srdcovka od Lucy Maud Montgomery. Snáď neexistuje -nástka, ktorá by si neobľúbila Annu zo zeleného domu, Emily z Nového mesiaca je však postava hlboká, svojim spôsobom mystická, zároveň však veľmi autentická. Oproti Anne menej romantizovaná a krásne surovo naturálna. Kniha, ktorá vás pohltí a nepustí von. Ako povedala SKjaninka, už len pohľad na obálku vo mne vzbudzuje veľké pocity nostalgie.

09.04.2016 5 z 5

Orangutan v zajetí má sklony k obezitě Orangutan v zajetí má sklony k obezitě Alžběta Skálová

Nie je nevyhnutné, aby človek vždycky listoval len serióznym "materiálom". Príjemná, fantazijná oddychovka. Pobavilo.

08.04.2016 4 z 5

Květ pouště Květ pouště Waris Dirie

Nezabudnem na slová sesternice, ktorá mi knihu požičiavala: "Na to, že to bol bestseller som čakala niečo viac." Nuž, Afričanka Waris Dirie, ktorá sa naučila čítať a písať až v dospelosti asi nebude vyškolený literát, napriek tomu dokázala podať a otvoriť desivú tému ženskej obriezky pôsobivo a bez servítok. A za to jej patrí všetka moja úcta.

Ještěrka Ještěrka Iva Sanetrníková

Sú to už roky, čo som túto knihu čítala, aj napriek tomu si však pamätám na silný dojem, ktorý vo mne zanechala. Emocionálne silný, autentický príbeh.

08.04.2016 5 z 5

Balada o srdci / The Ballad of the Heart Balada o srdci / The Ballad of the Heart Petra Hilbert

Krásna kniha. Čistá poézia. Nehrozí klišé, úsporné narábanie so slovami s hlbokou myšlienkou. A jedinečné ilustrácie talentovanej Petry Hilbert. Tlieskam.