Alseri Alseri komentáře u knih

Dejiny umenia/ 1 Dejiny umenia/ 1 José Pijoan

Stačí vidieť obálku knihy a už cítim jej vôňu. Ako študentke umeleckej školy mi kedysi veľmi pomohla, predovšetkým vďaka skvelým reprodukciám diel a ich formátu, čo výrazne uľahčovalo štúdium každého historicko-umeleckého obdobia. Texty sú na úkor obrazovej dokumentácie, nikdy mi to však neprekážalo. Na to sú tu iné tituly.

19.02.2020 5 z 5

Guns n'Roses - ich vlastnými slovami Guns n'Roses - ich vlastnými slovami Mark Putterford

Knihu som čítala ako 15-ročná, v čase keď Aerosmith boli pre mňa jednička, a Guns N' Roses tí druhí, čo prišli po nich. Ako ľudia mi nikdy neboli sympatickí a po prečítaní tejto knihy už vôbec nie, ale taký je rock a z týchto dnes už postarších pánov muzikantov vzišla koniec-koncov skvelá hudba, ktorá nestratila nič zo svojej super sily. Priznám sa však, že radšej nechávam rozprávať ich hudbu, ako ich samotných.
PS: odkaz pre autora obálky: Guns N' Roses - to nie je len Axl Rose!

17.02.2020 3 z 5

Kronika rocku Kronika rocku David Roberts

Knihu som zatiaľ nedočítala do konca, ale už len pri mojich obľúbencoch zamrzelo viacero faktografických chýb. Prekvapuje tiež prítomnosť francúzskej (i keď snáď najznámejšej) kapely Téléphone, naopak zaráža absencia nekorunovanej rockovej kráľovny Janis Joplin, ktorá tiež ovplyvnila v štýle iné rockové legendy (napr. Steven Tyler, Aerosmith...).Chcelo by to hlbšie štúdium knihy, nateraz mám však zájdenú chuť.

01.03.2017 2 z 5

Manželkou matčina milence Manželkou matčina milence Diane D´Henri

Ani neviem, prečo som si kedysi dávno požičala v knižnici práve túto knihu, keďže obal a názov pôsobí ako zo zlej červenej knižnice. Ide pritom o príbeh založený na skutočnej udalosti. O tom, ako vám ego jedného človeka dokáže nielen zlomiť srdce, ale v podstate zničiť celý život. Biografia, ktorej depresívnu pachuť pridáva fakt, že tým človekom je vaša vlastná matka a že sled traumatických udalostí vôbec nebol nevyhnutný. Je to už vyše desať rokov dozadu, ale mnohé detaily z knihy si pamätám dodnes.

16.04.2016 5 z 5

Šitíčko Šitíčko Marjane Satrapi

Šitíčko ani Kuře na švestkách by sa určite nemali porovnávať so sladko-trpkým bestsellerom Persepolisom, keďže komplexná autobiografia väčšinou nad drobnými príbehmi zo života vyhraje. Šitíčko, aj napriek tomu, v sebe neustále nesie autorkin nadhľad a humor v spojení s iránskou kultúrou a je príjemnou a ľahko čitateľnou knihou.

12.04.2016 4 z 5

Emily z Nového Mesiaca Emily z Nového Mesiaca Lucy Maud Montgomery

Srdcovka od Lucy Maud Montgomery. Snáď neexistuje -nástka, ktorá by si neobľúbila Annu zo zeleného domu, Emily z Nového mesiaca je však postava hlboká, svojim spôsobom mystická, zároveň však veľmi autentická. Oproti Anne menej romantizovaná a krásne surovo naturálna. Kniha, ktorá vás pohltí a nepustí von. Ako povedala SKjaninka, už len pohľad na obálku vo mne vzbudzuje veľké pocity nostalgie.

09.04.2016 5 z 5

Ještěrka Ještěrka Iva Sanetrníková

Sú to už roky, čo som túto knihu čítala, aj napriek tomu si však pamätám na silný dojem, ktorý vo mne zanechala. Emocionálne silný, autentický príbeh.

08.04.2016 5 z 5

Sex & drogy & rock & roll Sex & drogy & rock & roll kolektiv autorů

Osobne ma kniha sklamala. Je to zrejme môj problém, pretože som mala očakávania v podobe menšej štúdie, alebo textového svedectva doby. Namiesto toho iba nahé, alebo sfetované celebrity. Nie som puritán, ale ani voyer. Toto ma nezaujalo.

20.06.2013 1 z 5

Človek príjemný Človek príjemný Víťo Staviarsky

Tieto texty nie sú pre slabé povahy, ani konzervatívnych čitateľov. Originalita a absurdnosť niekedy vtipných, inokedy krutých poviedok však aj napriek všetkému pôsobí ako závan čerstvého vzduchu v literatúre. Málokedy sa vám dostane do ruky niečo také svojrázne a zvláštne.

08.01.2021 4 z 5

Knihu som si kúpila hneď za čerstva, keď mali na pulte iba tri kusy v angličtine. Spracovanie je nádherné, oslovil ma aj nápad predstaviť svetu ženy rôznych povolaní, národností, rás a vierovyznaní, ktoré mali vytrvalosť a gule niečo dokázať. Titul je detsky nenáročný, inšpiruje a v prípade osudov žien z Afriky, Ázie, či tých zo 17. storočia si poviete, že máte vlastne úplne jednoduchú štartovaciu čiaru. Dávam dole jednu hviezdu, kvôli pár historickým nepresnostiam. Keďže je to však typ knihy, ktorý prebúdza záujem a chuť hlbšie skúmať tieto zaujímavé osobnosti, zostávam pri vysokom hodnotení.

11.08.2018 4 z 5

Co Vám říká Vaše tělo Co Vám říká Vaše tělo Inna Segal

Vynikajúca kniha popisujúca psychické a energetické príčiny chorôb, pričom dáva návod, ktoré vzorce správania je nutné zmeniť. Sedí až strašidelne presne.

02.08.2018

Súkromné hodiny smútku Súkromné hodiny smútku Erik Jakub Groch

Nenápadná kniha, no s o to väčším pokladom vo vnútri. Autentická a nadčasová poézia zabalená v krásnom poetickom jazyku. Každá báseň je klenotom bez klišé.

17.07.2017 5 z 5

Ja som Smrť Ja som Smrť Marine Schneider

Nikdy na mňa v MHD-čke nečumeli divnejšie, ako keď som túto knihu čítala v trolejbuse unavená, po nočnej, s vyblednutým ksichtom. Ináč super téma, pekné ilustrácie. Z nejakého dôvodu mám pocit, že lyrika danej knihy vyznie oveľa lepšie v origináli. Napriek tomu fajn titul pre deti.

08.03.2017 4 z 5

Iluze Iluze Richard David Bach

Neskutočná kniha, ktorá sa ma naozaj hlboko dotkla a takpovediac mi zmenila život. Už ako šestnásťročná som ju pasovala za svoju osobnú Bibliu. Dnes mám o 15 rokov viac a nespomínam si, že by ju poniektorá iná kniha prekonala. Prečítala som ju nespočetne veľakrát, srdcová záležitosť.

12.04.2016 5 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Pekná kniha, ktorú som čítala už nejakých pár rokov dozadu. Zaujímavé vyústenie príbehu a niekoľko dobrých myšlienok však aj tak nezabránilo dojmu, že Coelho vo svojej knihe stále kĺže po povrchu a alchýmia podania skutočnej hĺbky Alchymistu nebola stopercentne namiešaná.

10.04.2016 3 z 5

Buk Book: Och Charles Bukowski Buk Book: Och Charles Bukowski Jim Christy

Zaujímavé čítanie, trochu rozhárané, trochu nesúvislé... Chýbalo mi geografické ukotvenie (mestská časť zmienená, ale mesto nie) a trošku viac objektivity. Ak by som však bola Bukowského dopisovateľkou, zjavne by som aj ja trpela pocitom, že o ňom viem všetko :) Každopádne, milovníci Hanka sa určite potešia drsným príbehom z jeho života, aj "surovým", zato však umelecky hodnotným fotografickým portrétom.

10.04.2016 4 z 5

Kouzelný svět pohádek Kouzelný svět pohádek Joëlle Barnabé-Dauvister

Pamätám si, že texty tejto knižky boli mizerné a osekané na minimum. Na druhej strane, ilustrácie som ako dieťa milovala tak veľmi, že sa kniha zaradila k mojim najobľúbenejším.

10.04.2016 4 z 5

Balada o srdci / The Ballad of the Heart Balada o srdci / The Ballad of the Heart Petra Hilbert

Krásna kniha. Čistá poézia. Nehrozí klišé, úsporné narábanie so slovami s hlbokou myšlienkou. A jedinečné ilustrácie talentovanej Petry Hilbert. Tlieskam.

08.04.2016 5 z 5

Ajdar Ajdar Marjane Satrapi

Milá a poučná kniha s krásnymi ilustráciami a originálnou zápletkou. Trochu mi prekážal rýchly spád bez gradovania situácie. Ale deťom to vadiť nebude.

17.06.2013 3 z 5

Písání Písání John Lennon

Ak sa čitateľovi podarí naladiť na Lennonov humor, baví sa až dokonca. Výborný kúsok ku ktorému sa stále vraciam kvôli zdvihnutiu nálady. Fajn preklad.

17.06.2013 5 z 5