alnahu alnahu komentáře u knih

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

(SPOILER) Tato kniha byla pro mne čtenářskou lahůdkou.Přečteme si o osudu rodiny Matuszkovych z hornické kolonie v Karwiné .Příběh začíná rokem 1894,nelehký život v této době v které se se žilo od výplaty k výplatě ,postihne tuto rodinu ještě obrovské neštěstí ,kdy manžel a syn umírají při důlním neštěstí a Barbora navíc těhotná ,zůstane s dvěma dcerami sama a od té chvíle se musí protloukat životem .Román nám navíc přiblíží nelehký úděl obyčejných lidí žijících v Karviné na přelomu 19 .a 20 .století.Tento opravdu silný příběh doporučuji k přečtení.

27.05.2020 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Na tuto knihu jsem čekala dlouho než se ke mě dostala a předčila mé očekávání.Velmi silný příběh ze života ,který se odehrává v období 20 let.Rodinné drama,které se kdysi odehrálo- změnilo celý život této rodiny .Kniha je rozdělena na dvě části: na příběh Bohdanky a příběh jejího otce .Soužití mezi nimi je velice komplikované ,Bohdanky mě bylo velmi líto-za mě velice dojemný příběh, který doporučují k přečtení.

01.09.2019 5 z 5

Mlha nad Shadow Sands Mlha nad Shadow Sands Robert Bryndza

Čtivá kniha od ,které se nemůžete odtrhnout. Již druhý příběh s detektivem Kate Marshallovou a jejím asistentem Tristanem, Harperem -opět vyšetřují zapeklitý případ ve kterém záhadně mizí mladí lidé .I když nás autor postupně v kapitolách seznamuje s psychopatem ,který v tom má prsty ,přesto jeho pravá tvář zůstává až skoro do konce utajena. Opět nás autor zavede na falešné stopy ,aby byl příběh záhadnější a nakonec nás překvapí rozuzlením.

05.04.2021 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Další z mrazivých knih,kdy člověk nevěří,že se vůbec toto může dít .Příběh v sobě skrývá velkou dávku deprese a beznaděje.Autorce se opravdu skvěle povedlo nám přiblížit příběh dívky a jejího temného tajemství.
Komentář k teto knize již píši podruhé ten první jsem si před časem omylem smazala.

06.06.2023 5 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Další příběh s Josefem Bergmanem -již po sedmé a opět skvělý a napínavý,odehrávající se v zapadlé jihočeské vesničce.Tentokrát řeší vraždu mladé dívky ,přičemž autorka skvěle vykreslí místo kde se příběh odehrává i jejich obyvatele.V příběhu nás seznámí i s trochou historie ,kdy se zde odehrálo poválečné vysídlení Němců a vesnice byla srovnána se zemí a i tato část úzce souvisí s hlavním dějem. Přečetla jsem od této naší autorky detektivek již všechny knihy a tato a Kroky vraha jsou pro mě nejlepší.

14.12.2020 5 z 5

Dětské duše Dětské duše Angela Marsons

Další skvělý díl s vyšetřovatelkou Kim Stoneovou,tentokrát je příběh pěkně zamotaný z neobvyklého prostředí - nadaných dětí .Opět příběh napínavý ,který vás upoutá a zápletka je nečekaná .Kniha je vyprávěna v krátkých kapitolách ,tak jak jsme zvyklý u této autorky- o to se lépe čte.

22.10.2021 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Další díl románové kroniky odehrávající se mezi lety 1921 až 1945 nás opět zavede do Karviné a Těšínska , kde se setkáme opět s Barkou, Ludwikem a Julkou z minulého dílu.-příběh plynule na minulý díl navazuje. Do každého časové období jsou zasazeni různí hrdinové té doby, prostřednictvím jejich osudů nás kniha vtáhne do děje. Příběh je psán podle skutečných událostí ,které se odehrály během 24 let. Kniha čtivá ,ale přeci jen se mi líbil a četl první díl lépe.

23.03.2021 4 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

V knize se autorka vrací do doby před revolucí roku 1989 a po ní. Hlavní hrdinkou tohoto příběhu je Marie zvaná Mája ,která vyjádřila nesouhlas s tehdejším režimem a za to byla uvězněna na 20 let. Přišla v té době dost drsně o manžela i o obě děti .Dobře popsaná tehdejší doba -doporučuji k přečtení všem, kteří tuto dobu neprožili.

19.10.2022 5 z 5

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

Další velmi čtivý a napínavý thriller od kterého se nemůžete odtrhnout.Příběh se odehrává na Newyorském předměstí v poklidné ulici Finch Street,kde všichni žijí rádoby poklidný život.To se změní ,když se přistěhují nový sousedé Amanda a Robert a je po klidu.Atraktivní Amanda flirtuje se všemi sousedy -jednoho dne ,ale zmizí-později se najde brutálně zavražděna.A náhle začíná vyplouvat na povrch ,že všichni sousedé mají své tajemství.Další velice promyšlený děj kdo Amandu zabil , zda manžel nebo" Jeden z nás"- já jsem vraha neodhadla -a tak by to mělo být.

25.09.2020 5 z 5

Honzíkova cesta Honzíkova cesta Bohumil Říha

Oblíbená kniha mého dětství .S Honzíkem jsem ráda cestovala k babičce a dědovi na vesnici -kde prožívá spoustu dobrodružství. Musím také zmínit krásné ilustrace této knihy od paní Heleny Zmatlíkové. Měla jsem v dětství několik oblíbených knih ,ale tato byla asi moje nejmilejší.

10.01.2022 5 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Další skvělá kniha ze života,tentokrát z lékařského prostředí.Příběh vyprávěný samotným hrdinou-chirurgem Hynkem Gráblem,který holduje alkoholu a tím přijde o prestižní místo na Pražské klinice a je nucen se odstěhovat s rodinou do příhraničního města a pracovat ve zdejší nemocnici.Jeho problémy ho provází i zde ,propadá do depresí ,které opět začne řešit alkoholem a hledá vysvobození u mladé milenky.Příběh ,který vás skvěle vtáhne do děje .Ráda čtu knihy od této autorky,která umí skvěle vykreslit mezilidské vztahy.

29.06.2020 5 z 5

Vraní oko Vraní oko Michaela Klevisová

Další skvělá detektivka s vyšetřovatelem Josefem Bergmanem opět napínavý příběh ve kterém vraha vůbec neodhadnete. A nakonec se dozvíte proč má kniha název Vraní oko. Doporučuji k přečtení.

17.04.2023 5 z 5

Osudné svědectví Osudné svědectví Robert Bryndza

Tentokrát jsem sáhla po delší době po detektivce a jsem spokojená ,že jsem si vybrala právě tuto knihu od pana Bryndzy -jsem ráda,že se opět vrátil k Erice Fosterové.I tento příběh byl velice napínavý již od začátku.Pachatele jsem si tipla špatně-podezřívala jsem Tessina manžela Jaspera.Ale rozuzlení bylo opravdu překvapivé.Opět skvělý příběh,psaný v krátkých kapitolách,což mi vyhovuje.Již se těším na další příběhy právě s Erikou.

04.12.2022 5 z 5

Nepříliš šťastná rodina Nepříliš šťastná rodina Shari Lapena

Již v pořadí šestá kniha od této autorky a za mě opět skvělá.V tomto psychothrilleru se skrývá mnoho rodinného tajemství a Shari nás opět dokáže dokonale zmást v odhadu pachatele .

15.07.2022 5 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Opět výborná kniha od paní Klevisové. Příběh ze Šumavy z malé vesničky v pohraničí Jelení Hora. Tam se vydá hlavní hrdinka Linda, aby zde pátrala po své rodině, která se odsud, kdysi odstěhovala. V knize autorka skvěle vylíčila osudy zdejších obyvatel a také poválečnou situaci v tehdejším pohraničí. Velmi ráda čtu knihy od českých autorek jsou mi nějaké bližší. Knihu doporučuji k přečtení ,já jsem se od ní nemohla odtrhnout.

01.12.2021 5 z 5

Osudný slib Osudný slib Angela Marsons

Další a opět skvělý díl krimisérie s inspektorkou Kim Stoneovou .Opět je kniha psána v krátkých kapitolách ,což mi vyhovuje. Opět Kim vyšetřuje několik brutálních vražd ,tentokrát s novým kolegou ,který nastoupil po smrti Kevina Dawsna -ten přišel o život v minulém díle .I tentokrát je kniha napínavá od začátku ,až do konce a ten je nepředvídatelný a překvapivý.

25.04.2021 5 z 5

Údolí Údolí Bernard Minier

Moje první kniha s kriminalistou Martinem Servazem i když tentokrát případ přímo nevyšetřuje ,protože je suspendován, přesto pomáhá Irene Zieglerové najít sériového vraha. Případ je pro něj hodně osobní ,žena se kterou před osmi lety žil a která zmizela ,se mu náhle ozve a potřebuje pomoc a proto se vydá do tajemného údolí ji vyhledat. Rozluštění případu je opravdu šokující. Určitě si přečtu i další díly s Martinem Servazem. Kniha se mi četla velmi dobře, byla napínavá a styl psaní mě sedl.

30.03.2021 5 z 5

Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Štěpán Javůrek

Za mě velmi silný příběh ,pro mě zajímavý tím , že v bývalých sudetech teď bydlím,ale dobu,která je popsána v této knize bych nechtěla zažít.Podle mě autor skvěle zpracoval velmi těžkou dobu z poválečných let.Do několika měsíců vsadil osud německých rodin ,žijících poklidně v podhorské vesničce Glasendorf -do doby než zde vznikne takzvaná samospráva pod vedením krutého Vojtěcha Tomečka.Ten okamžitě přejmenuje vesničku na Skláře a za úplaty zde přijímá české rodiny do zdejších domů.Jaké bylo ,ale pro ně překvapení ,že domy ještě obývali němečtí starousedlíci.O to se však velmi krutým způsobe postaral samozvaný Tomeček.Byla to velmi těžká doba,jak pro Čechy, tak pro Němce. Z této knihy si uvědomíme,že zlo páchají lidé bez rozdílu pohlaví,věku i národnosti.Za mě příběh, který mi bude dlouho ležet v hlavě i proto,že je psán velmi emotivní formou-příběh má otevřený konec a tak se těším na jeho pokračování.

20.02.2023 5 z 5

Autorka nám v této knize rozkryla tragické období v životicích,které se odehrávalo mezi lety 1941 až 1945. Smutné období ,kdy obyvatelé Životic žili ve strachu o své životy, až do konce války-snažili se pouze toto těžké období přežít ,to jim ale nebylo dopřáno.Po té co partizáni zastřelili tři gestapáky-pomsta byla drtivá,gestapo zastřelilo šestatřicet mužů ze Životic a okolí.Tato tragédie by upadla v zapomění a právě paní Lednická, posbírala střípky těchto událostí ,aby se nezapomělo i na tuto tragédii.
Kniha je doplněna pro autentičnost fotografiemi tehdejších obyvatel Životic .

21.06.2023 5 z 5

Nepříliš šťastná rodina Nepříliš šťastná rodina Shari Lapena

Přečteno již podruhé a opět jsem z knihy nadšená.

23.05.2023 5 z 5