Allys Allys komentáře u knih

To nejlepší ze zeměplošských diářů To nejlepší ze zeměplošských diářů Terry Pratchett

Krásne ilustrované a vtipné diáre. Jedná sa o súbor zložený z viacerých častí, pôvodne asi vychádzali oddelene. Portréty, obrázky a mnohé popisy cechov mi priniesli nové informácie ohľadom sveta Zeměplochy.
Čo ma však mrzelo, že mnohé obľúbené a známe postavy chýbajú a niektoré kapitoly boli preplnené postavami, ktoré si pamätám max. 1x z nejakého príbehu, prípadne vôbec.
Cech šaškov som takmer nepoznala a bol o dosť vtipnejší, ako som očakávala. Čo sa týka upírov, chýbal tam ten najznámejší, ale pravda, že možno v čase vydania diáru upírov ešte nevyšla kniha s príbehom (neoverovala som to).
Knihu som mala z knižnice, zatiaľ nemám potrebu kupovať. Bolo to však príjemné spestrenie už aj tak úžasného sveta :-)

06.11.2021 4 z 5

Humans of Prague Humans of Prague Tomáš Princ

Krásne spracovaná kniha, som veľmi rada, že je súčasťou mojej knižnice. Príbehy obyčajných ľudí s neobyčajnými osudmi sú niekedy úsmevné, niekedy dojímavé, alebo vážnejšie.
V knihe môžete nájsť veľmi rôznorodé osobnosti rôzneho veku, alebo postavenia v spoločnosti. Prvý krát som sa ku knihe dostala, keď som zostala cez lockdown v Prahe a bolo príjemné čítať si o iných ľuďoch, ktorí tu taktiež žijú, cítila som sa menej sama :-D
Viac sa mi páčili textovo dlhšie časti, momentky s jednou vetou s deťmi, boli síce milé, ale prišli mi trochu navyše. Vďaka knihe si čitateľ môže uvedomiť, že v meste v dave, ktorý je často anonymný a neosobný sa nachádza veľa ľudí so zaujímavými osudmi.
Páči sa mi, že je k CZ knihe vydaná aj anglická takmer identická verzia. Knihu som čítala na svoje pomery dlho, ale to hlavne preto, že som sa k nej rada vracala a vychutnávala si ju :-)

16.09.2021 5 z 5

Dobrá znamení Dobrá znamení Terry Pratchett

Oboch autorov mám rada a teším sa, že som sa ku knihe dostala. Páčil sa mi humor, aj parodovanie rôznych konšpiračných teórií, tajných agentov, biblických motívov a ľudstva všeobecne. Postavy boli super, avšak neviem prečo musel nastať Armagedon zrovna keď mal antikrist 11rokov. Úplne niesom fanúšikom čítania o 11ročných deťoch, ktoré majú súvis so záchranou sveta. Azirafal a Crowley však boli skvelí. Miestami sa mi zdal príbeh príliš rozvláčny. Knihu som čítala na svoje pomery dlho, nevedela som sa úplne začítať. Niektoré časti boli vtipné, ale viac vecí tam bolo z môjho pohľadu navyše, kniha mohla byť kľudne o dosť kratšia, možno by bol aj príbeh pútavejší. Zostávam pri Zeměploche :-) Celkovo lepší priemer, je mi ľúto, že nemôžem dať plný počet *.

09.06.2021 4 z 5

Jedenáct minut Jedenáct minut Paulo Coelho

Svojím spôsobom zaujímavá kniha od známeho autora. V príbehu sú úvahy o láske, či už na fyzickej alebo duševnej úrovni, avšak čitateľ by na to mal byť naladený a mať otvorenú myseľ.
Hlavná hrdinka hľadá zmysel života a môžeme sledovať jej cestu, zážitky a vnímanie sveta okolo. Osobne som sa so žiadnou postavou v knihe nedokázala stotožniť, avšak pri mnohých dielach nemám potrebu sa stotožňovať, ale zistiť niečo o typoch ľudí, ktorých ani v okolí nepoznám :-)
Čo mi prišlo trochu nereálne, bol popis pracovného prostredia prostitútok vo Švajčiarsku. Nemyslím, že by to v skutočnosti bolo také ružové, hlavne keď hlavná hrdinka pracovala na niekoho, nie výlučne na seba.
Okrem hlavného príbehu, ktorý je vcelku jednoducho postavený, nájdeme definície lásky, ktoré stoja za prečítanie a zamyslenie. Kniha je rozsahovo menšia a je možné ju prečítať za chvíľu. Záver som čakala originálnejší. Dej je postavený hlavne na kontrastoch a úvahách nad nimy. Neľutujem, že som knihu čítala, nebude to však pre zarytých Coelhových odporcov :-)

26.05.2021 4 z 5

Nikdekoľvek Nikdekoľvek Neil Gaiman

Je to moja prvá kniha od tohto autora a veľmi som sa na ňu na základe recenzií tešila. Námet bol zaujímavý, avšak miestami som sa musela do čítania nútiť. Potom ale prišli časti, ktoré som prečítala jedným dychom. Zároveň som mala pocit, akoby bolo príliš veľa nápadov na jednu knihu takéhoto rozsahu a tým pádom mnoho vecí, ktoré sa dali krásne rozviť, bolo prebehnutých veľmi povrchne. Pan Vandemar a pan Croup boli super, jedny z najlepšie vykreslených záporných postáv, aké som mala možnosť spoznať. De Carabas bol tiež zaujímavou postavou. Vzhľadom k tomu, že je to fantasy žáner som čakala podrobnejšie vysvetlenie sveta a jeho fungovania. Myšlienka vytvoriť takýto svet po Londýnom je originálna a autor má úžasnú fantáziu. Škoda, že z tohto sveta nebolo viac častí, možno by bol priestor na hlbší príbeh. Celkovo som však z príbehu mala dobrý dojem :-)

07.05.2021 4 z 5

Čo Clara zanechala Čo Clara zanechala Ellen Marie Wiseman

Ku knihe som sa dostala v rámci akcie v SK vydaní a v dobrom prekvapila. Nečakala som taký silný a mrazivý príbeh. Z dvoch prebiehajúcich dejových línií sa mi páčila viac tá historická.
Súčasná s Izzy nebola zlá, ale vo viac častiach mi dej prišiel príliš tendenčný. Prepojenie oboch línií však bolo spracované výborne.
Dejová linka venujúca sa minulosti popisuje život v psychiatrických liečebniach v danej dobe a čo bolo naozaj desivé, popisuje aj ako ľahko sa tam dalo dostať. V podstate človek mohol byť úplne zdravý, stačilo, že bol niekomu nepohodlný a mohol tam skončiť aj na celý život. Niektoré "liečebné" metódy boli nie len z dnešného pohľadu pritiahnuté za vlasy a o efektívnosti nemohla byť ani reč.
Príbeh Clary bol dojemný, je však až k neuvereniu, čoho sú ľudia schopní. Kniha sa čítala super, dej plynul sám, napätia bolo tak akurát a emócií taktiež viac než dosť, v závere som mala slzy v očiach.
V CZ vydaní mám pocit, že obálka aj názov sú zavádzajúce - kniha vyzerá ako mrazivý thriller, čo však nie je. Viac ako o Willarde je príbeh o Clare.

06.04.2021 5 z 5

Prolhaný život dospělých Prolhaný život dospělých Elena Ferrante

Na knihu som sa veľmi tešila, keďže Geniálna priateľka sa mi páčila. Po dočítaní mám však zmiešané pocity. Jazyk príbehu je krásny, kvalitné literárne spracovanie, páčil sa mi popis myšlienok hlavnej postavy, ktorý mi prišiel realistický, surový a bez príkras. Čo sa týka hlavnej hrdinky a popisu dospievania z jej pohľadu, viac vecí mi prišlo nelogických a podobne, ale nemám 13, v tom veku ľudia rozmýšlajú inak :-) Z príbehu cítiť hlavne stratu ilúzií o svete dospelých a postupné prenikanie do neho. Chýbala mi však silnejšia dejová linka a mala som pocit, že je to príliš podobné s Geniálnou priateľkou. Dosť ma iritovalo to neustále riešenie erudovaného vyjadrovania, spisovnej taliančiny a neapolského dialektu s kadenciou - je v poriadku na to poukázať, ale každých pár strán je moc a v rámci prekladu čitateľ netuší, aký je v tom rozdiel. Viac sa mi páči, ak už autor chce poukázať na nejaký dialekt, aby priamo v ňom boli dialógy medzi postavami. Takto je to pre SK/CZ čitateľa vcelku zbytočná informácia. Váhala som medzi 3* a 4*, nakoniec sa to ustálilo na 75% :)

14.03.2021 4 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Páčil sa mi štýl písania - rozprávanie z pohľadu troch rôznych postáv, avšak hlavné postavy ma nezaujali a nedokázala som s nimi prežívať dej. Čo bolo pozitívne, že relatívne dlho sa nedalo odhadnúť, ako to nakoniec dopadne. Kniha nie je zlá, ale na základe označenia bestseller a kniha roku som od nej možno čakala trochu viac.

30.01.2020 3 z 5

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Úžasná kniha, som veľmi rada, že som ju čítala. Toľko nových a zaujímavých informácií napísaných veľmi pútavým spôsobom sa len tak nevidí. Popis lesného spoločenstva a dejov, ktoré v ňom prebiehajú (o ktorých som ani netušila), vzťah medzi rôznymi druhmi stromov navzájom, vzťahy medzi stromami a inými obyvateľmi lesa a mnoho ďalších informácií je podaných čitateľovi veľmi pútavým spôsobom. Od prečítania knihy si vždy pri návšteve lesa všímam veci, ktoré som predtým nevidela. Určite by som túto knihu odporúčala aj mladším ročníkom, aby si vybudovali pozitívny vzťah k prírode, úplný ideál aby sa táto kniha dostala do škôl :-)

17.06.2019 5 z 5

Sedm smrtí Evelyn Hardcastlové Sedm smrtí Evelyn Hardcastlové Stuart Turton

Vďaka komentárom ku knihe som si od začiatku všímala všetko, aj keď čítanie trvalo dlhšie, som rada, že som sa nemusela vracať, ani som sa veľmi nestrácala :-) Detektívka je netradične spracovaná, atmosféra kvalitne vykreslená. Dej sa síce niekoľkokrát opakuje, ale vždy z pohľadu inej osoby. Bolo zaujímavé sledovať ako tú istú situáciu vnímajú rozdielni ľudia inak. Vďaka rôznym pohľadom na ten deň sa čitateľ vyskytne aj na iných miestach, napríklad raz je počas poľovačky v sídle, ďalší krát sa vyskytne v tú istú chvíľu v lese. Prelínanie vedomí Aidena a hostiteľov, vrátane preberania ich vlastností, schopností a obmedzení bolo popísané úžasne. V knihe bolo spomenuté, že nikomu na Blackheat nie je možné veriť a vďaka množstvu neustálych zvratov v deji tomu čitateľ ľahko uverí. Chýbal mi však trochu nejaký konkrétnejší záver, vyriešenie prípadu tam bolo, ale aspoň na stránku-dve, ako to dopadlo potom. Zároveň časová smyčka sa miestami až moc zamotávala, čo v konečnom dôsledku môže byť skôr na škodu. Tých 90% si však kniha určite zaslúži :-)
pozn.: S odstupom času sa mi zdá, že v 7 postavách, v ktorých sa Aiden vyskytne je možné nájsť 7 smrteľných hriechov - ak sa to niekomu zdá tiež, prípadne existuje nejaká oficiálna info, prosím správu, že nie som blázon :-D

05.03.2021 5 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Tento diel je trochu iný ako Naslouchač, to bude však hlavne tým, že je popisovaný iný svet, ako v predošlej časti. Rada som sa dozvedela aj niečo o živote v nížinách, ktorý bol v prvom diely len naznačený. Autorkin štýl písania mám rada a aj tento diel ma úplne pohltil. Kapitán, aj keď mal svetlé chvíľky, mi prišiel až príliš tajomný a občas som ho nechápala. Illan prežíva dospievanie a tým pádom koná veľakrát zbrklo a možno občas bez rozmyslu, ale to k tomu obdobiu života patrí. Často som mala taktiež pocit, akoby Illan mala o pár rokov viac. Návrat do Duvalského pohoria bol plný akcie a napätia - keď som ledva predýchala nejakú scénu a čakala by som trochu ničo voľnejšie, prišlo vždy niečo silnejšie :-) Koniec je úplne fenomenálny, nemohla som uveriť, že je to fakt záver - na jednej strane akoby useknuté uprostred niečoho, na druhej strane sa neviem dočkať na ďalší diel :-) Chápem, že niektorí scifi a fantasy fandovia môžu mať voči príbehu výhrady (v rámci žánru a jeho znalosti) , no mne osobne sa na tom práve páčilo, že je to iné a som rada, že séria zaujala aj širšiu verejnosť.

19.02.2021 5 z 5

Až naprší a uschne Až naprší a uschne Pelham Grenville Wodehouse

Taká milá, vtipná oddychovka :-) Kto má rád britský a situačný humor sa určite poteší. Občas som sa strácala medzi niektorými postavami (hlavne vedľajšími), ale celkový dojem je dobrý. Knihu si viem predstaviť aj ako divadelné spracovanie, bola by to fajn komédia. Začiatkom som sa "prekusávala" trochu ťažšie, ale som rada, že som jej dala šancu. Páčil sa mi aj preklad, zaujímalo by ma, ako znel čunčík-munčík v originále :-D

18.01.2021 4 z 5

Eleanor se má vážně skvěle Eleanor se má vážně skvěle Gail Honeyman

Úplne úžasná kniha. Krásne napísaný príbeh o trochu podivínskej dievčine, ktorá postupne objavuje rozdiely medzi prežívaním a žitím života. Počas čítania som si prešla naozaj širokou škálou rôznych emócií. Hlavná hrdinka pôsobila zo začiatku veľmi zvlášte, v priebehu čítania som si ju obľúbila a to až tak, že som sa pristihla, že čítam len túto jednu knihu (obvykle ich naraz čítam viac :-)). Z príbehu môžeme vidieť, že samota a osamelosť sú odlišné veci a taktiež ako veľmi môžu šrámy na duši z detstva ovplyvniť život dospelého človeka. Miestami mi Eleanor prišla veľmi naivná, ale to je spôsobené okolnosťami a prostredím a páčil sa mi jej posun v živote, premena a úvahy. Tie boli občas naozaj úsmevné :-) Kniha je napísaná úžasne, dej má spád, číta sa dobre a získala aj nejaké ocenenia, preto mi je ľúto, že od autorky si v CZ jazyku nemôžeme prečítať aj jej druhú knihu. Určite odporúčam.

09.11.2020 5 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Príbeh zo začiatku 20. storočia prerozprávaný malým dievčatkom pôsobí stále aktuálne a dojemne. Okrem nespravodlivého súdneho procesu môžeme byť svedkami dospievania, vytvárania si morálnych zásad a boja s predsudkami rôzneho druhu, prevažne s rasistickým podtónom. Zaujímavé a prínosné boli rozhovory s Atikom, otcom oboch detí. Kniha sa však na začiatku čítala dosť ťažko a šlo to pomaly, som však rada, že som jej dala šancu a dočítala ju do konca.

26.02.2020 4 z 5

Tisíce planoucích sluncí Tisíce planoucích sluncí Khaled Hosseini

Kniha, ktorá patrí aspoň v mojom prípade k nezabudnuteľným. Aj keď je to román, autor vychádza z mnohých skutočných udalostí - napríklad politická situácia alebo postavenie žien v Afganistane a udalosti popisuje z pohľadu postáv. Je úžasné sledovať viac ako 50 ročné obdobie v jednej krajine, kde sa za tú dobu vystriedalo niekoľko režimov a hlavne pohľad na to, aký bol život pred nepokojmi. Obe dejové roviny (Marjam, Lejla) chytia čitateľa za srdce, zaujímavé je aj ich vzájomné prepojenie. Kniha sa dotýka mnohých spoločenských tém, ktoré sú kvalitne spracované a myslím, že najmä vďaka tomu ju ťažko považovať za bežný román. Je to úžasný príbeh o vnútornej sile človeka. Som veľmi rada, že ma pri výbere neodradila obálka, ale dala som na vysoké hodnotenie knihy od iných užívateľov. Knihu odporúčam aj mužom.

06.08.2019 5 z 5

Špinavá práce Špinavá práce Christopher Moore

Námet knihy sa mi páčil. Príbeh sa čítal dobre, bolo tam plno vtipných, absurdných a občas aj trochu morbídnych situácií. Môžeme si všimnúť aj vývoj hlavnej postavy Charlieho, ktorý sa na začiatku bál snáď aj vlastného tieňa a ku koncu bol odvážny a akčný. Jeho dcérka bola úžasná, rovnako aj jej pekelní strážcovia a slovíčko "koťátko".
Super boli aj teórie o alfa a beta samcoch :-D Čo sa mi však páčilo menej, že príbeh mal hlavne ku koncu, viac slabších pasáží, ktoré mi prišli zbytočne zdĺhavé. Časté opakovanie podobných situácií a záver mi tiež úplne nesadol. V každom prípade je to príjemné oddychové čítanie pre každého, kto vyhľadáva podobný typ humoru.

21.09.2021 4 z 5

Spřízněné duše Spřízněné duše John Marrs

Kniha mala zaujímavý námet, čítala sa rýchlo a plynulo. V príbehu je niekoľko dejových liniek, ktoré sa striedajú po kapitolách. Každá dejová linka má svoje hlavné postavy, ktoré prostredníctvom DNA našli svoju druhú polovicu. Žiadna z postáv nebola úplne v poriadku, ani tí, ktorí tak na začiatku vyzerali, bolo tam veľa momentov prekvapenia. Autor sa venuje mnohým témam ( napr kriminalita, homosexualita, osamelosť a pod), ktoré by pri hlbšom spracovaní vyšli aj na viac kníh. Každá kapitola končila niečím napínavým, ale vzhľadom k množstvu príbehov to nebolo úplne ono. Určite knihu odporúčam čítať naraz, bez nejakých väčších prestávok, aby sa čitateľ nestratil úplne. Časti so sériovým vrahom a popisovaním mysle psychopata boli mrazivé. Kniha je viac zameraná na emócie, takže kto čaká krvavý thrillerový masaker bude asi sklamaný, skôr by som to zaradila k psychologickej dráme. Z knihy by bol zaujímavý seriál. Celkovo tak 90%

02.09.2021 4 z 5

Člověk jménem Dave Člověk jménem Dave Dave Pelzer

Záverečná časť Davidovej autobiografie bola dojímavá aj keď trochu iným spôsobom, ako predošlé dve. Čitateľ nájde odpovede na mnohé otázky, ktoré si pravdepodobne po prečítaní prvých dvoch častí kládol. Osobne som v tejto knihe našla viac, ako som čakala.
Stále však nechápem jednanie matky. Do poslednej chvíle nebola schopná uznať, že niečo na jej výchove nebolo v poriadku. Napriek všetkému David stále túžil po pocite uznania od nej. Autor pustil čitateľa veľmi hlboko do svojej duše a svojho života. Môžeme byť svedkami hľadania jeho miesta v živote, vyrovnávanie sa s rodičmi, s pocitmi vykorenenia, nadväzovanie vzťahov (bohužiaľ hlavne na začiatku dosť toxického).
Z tejto trilógie je zrejmé, že tým, že sa dieťa dostane preč z nevhodného prostredia sa cesta ku šťastiu len začína, vie byť naozaj ťažká a nie každý tam dôjde - fyzické vymanenie sa a psychické sú dve diametrálne odlišné veci. Je úžasné sledovať, ako sa z Davida stal pozorný partner a milujúci otec, čo nebýva časté. Obdivujem jeho silu, pohľad na život a schopnosť nevzdávať sa, aj keď sú okolnosti akokoľvek nepriaznivé - či už v pracovnom, alebo súkromnom živote. Určite odporúčam, trilógia vo mne zanechala veľmi silný dojem.

20.05.2021 5 z 5

Modlitba za mlčení Modlitba za mlčení Linda Castillo

Tento diel som čítala asi príliš skoro po Sľube mlčania a tým pádom mi tam viac vecí prišlo veľmi sa opakujúcich a vrah bol predvídateľný kúsok za prvou polovicou. V každom prípade je to dobrá detektívka, ktorá sa čítala sama.
Pohľadu do života Amišov bolo pomenej, ale ajtak to bolo zaujímavé a vzťah s Johnom z prvého dielu sa pohol ďalej. Záver ma prekvapil (možno som mala počas čítania len divné obdobie), ale nemala som náladu na nelogické rozhodnutia a porušenia zásad pri vyšetrovaní, len pre efekt totálneho napätia. Prišlo mi to strojené, akoby postavy konali úplne nelogicky len preto, aby sa o ne čitateľ bál. Poslednú dobu radšej súcitím s postavami, ktoré napriek správnym rozhodnutiam a pudu sebazáchovy skončia v háji. Za to 1* dole, inak všetko ok a ako oddychovku odporúčam.
Čo ma prekvapilo, je celkový počet zatiaľ vydaných dielov série 10 a to je mestečko Painters Mill podľa popisu fakt malé, CZ a SK mestečká v tej veľkosti toľko zločinu nemajú snáď všetky dokopy :-)

18.02.2021 4 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Zaujímavá kniha so silným príbehom. Páčilo sa mi rozprávanie deja z pohľadu Báry a jej mamy. Hlavné postavy okolo Báry boli nesympatické, ale tak to malo byť. Matka mi prišla labilná, otec slaboch a sestra, ako cudzí človek. Kniha je písaná pútavo, štýl autorky mi vyhovoval. Avšak celý čas som čakala na eskaláciu niektorej z možných situácií, alebo na nejaký zvrat v deji a zrazu useknutý koniec. Rovnako sa dalo myslím viac spracovať aj prepojenie s vranami - na základe anotácie som čakala možno niečo trochu iné. Smutné je, že podobný život má žiaľ veľa detí - stačí sa niekedy len v meste započúvať okolo seba s akými banalitami sú schopní niektorí rodičia revať po deťoch. Je dobré, že sa podobné knihy píšu, aby sa na problém poukázalo, avšak v rámci témy mi to príde ako priemer. Chýbalo mi možno pár strán navyše a hlbšie psychologické spracovanie postáv v priebehu deja - konanie otca sa napríklad úplne pochopiť nedalo. Obálka je krásna, takže pridávam +1*

16.01.2021 4 z 5