allart allart komentáře u knih

Malevil Malevil Robert Merle

Po krvilačných detektívkach mi to prišlo ako vítaná pauza. Mal som obavy z veľkosti, že ak bude kniha nudná, ťažko sa budem prehrýzať toľkými stranami. Bol som prekvapený, že napriek rozsahu, počtom postáv sa to čítalo výborne. Aj ako námet, jednotlivé postavy, štýl písania-bol to perfektný zážitok. Čitateľ si užije napätie, romantiku, akciu, strach, smútok i humor. Jednoznačne odporúčam za plný počet hviezdičiek.

02.11.2021 5 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Skvelá kniha. Už dávno som sa tak nezasmial na tých vtipných hláškach. Sci-fi žáner patrí medzi moju obľúbenú literatúru a toto bolo fakt výborné. Malo to aj napínavý dej, aj veselý a nakoniec aj nejaký ten ľudsky vznešený odkaz. Jedno mi tam aj tak chýbalo; vizuálny opis ľudských postáv, takže moja predstavivosť sa nemala o čo oprieť. Na druhej strane bol dej i prostredie opísané úplne perfektne a za mňa teda plný počet bodov.

16.02.2022 5 z 5

Covid-19: Velký reset Covid-19: Velký reset Klaus Schwab

Celá kniha je popretkávaná naliehavými upozorneniami na veľké zmeny v ekonomike, bankovníctve, sociálnej i environmentálnej oblasti... atď. Samozrejme s poukázaním na dôležitosť globálneho riadenia, inak povedané; jedna svetovláda, jedna rasa, digitalizácia meny, možno aj jedno náboženstvo (ak vôbec nejaké). Dosť poukazuje na akúsi nutnosť krachov spoločností, firiem, pádov vlád, zmeny myslenia a prístupu a "nového začiatku". Preto si myslím, že kovid ešte neskončil, ale bude pokračovať a ak sa im vízia v knihe podarí, tak už nič nestojí v ceste k dystopickej spoločnosti, alebo skôr antiutopii, alebo ešte k niečomu horšiemu. Ďakujem za takú budúcnosť.

23.01.2022 1 z 5

Ďábelské hry Ďábelské hry Angela Marsons

Neviem do akej miery sa dá človek takto psychicky ovplyvniť, aby spáchal zločin, ale ľudská myseľ je veľká neznáma. Námet bol celkom dobrý, napínavý, ľahko sa to čítalo. Som zvedavý ako budú pokračovať osudy hlavnej hrdinky. Za mňa plný počet *

04.01.2024 5 z 5

Genesis Genesis Chris Carter

Tradične sa autor vyžíva v brutálnych opisoch činov sériového vraha do najmenších podrobností až som mal niekedy pocit, že musím knihu odložiť, aby som to strávil.
Na druhej strane, som očakával, že ku koncu sa to zmierni, ako je u Cartera typické -ospravedlňovať konanie vraha nejakou životnou traumou. Čo som neočakával, bolo, že kto je vrah. Skvelé čítanie, aj keď nie pre slabšie povahy.

18.06.2023 5 z 5

Němý křik Němý křik Angela Marsons

Pôvodne som myslel, že dám tak dve - tri hviezdy, ale ten skvelý záver ma dostal. Spočiatku to bolo také varenie z vody s množstvom postáv, v ktorých som tápal, nevedel som, kto je kto. Potom to začalo dostávať jasnejšie kontúry a také vyvrcholenie som teda nečakal.
Dúfam, že ďalšie diely budú čoraz lepšie a Angela Marsons sa zaradí medzi obľúbených autorov

01.11.2023 4 z 5

Otevřený hrob Otevřený hrob Angela Marsons

Nechcem povedať, že na dnešnú dobu autentické, ale dôsledok toho, že snaha urobiť z človeka (a navyše z dieťaťa) niečo, čo nie je, sa môže vypomstiť...v podobe obetí. Ten záver bol strhujúci, ale ísť na akciu, chytať niekoľkonásobného vraha neozbrojený, mi pripadá naivné až hlúpe.

15.04.2024 5 z 5

Pavouk Pavouk Lars Kepler

Drastické na spôsob série Roberta Huntera od Ch. Cartera Ten záver nebol celkom podľa mojich predstáv. Skôr mi to pripomínalo americko - protiteroristický zásah v miniverzii: zlikviduj rukojemníka, odstavíš páchateľa, aj keď žiadny rukojemník tam nebol...Miestami to bolo moc uťahané, nelogické a nie dosť dôrazné v prípade Saginho podozrenia.
Dal by som aj dve hviezdy dole, ale to by si zase Keplerovci nezaslúžili, mali aj lepšie diely.

03.06.2023 4 z 5

Písečný muž Písečný muž Lars Kepler

Originálny námet, skvele popísaný, ale aj keď som mal zo začiatku trochu problém sa do deja začítať, musím hodnotiť plným počtom. No a ten záver zase evokuje ďalšie otázniky do ďalšieho dielu...

04.06.2022 5 z 5

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Robert Merle vie pútavo písať. Čital som Malevil a bol som nadmieru spokojný. U tohto typu literatúry budem trošku zdržanlivejší. Bolo to dobre napísané, knihu som síce zhltol dosť rýchlo, ale spočiatku bol ten dej trochu spomalený, rozvláčny a až ku koncu to nabralo obrátky. Mne sa to páčilo, ale zároveň to dvíha varovný prst v kontexte dnešnej doby. Koncept zjednotenej Európy bola Hitlerova myšlienka a je nezvratný fakt, že na zakladaní európskej únie sa podieľali nacistickí pohrobkovia. Fašizmus a jeho zverstvá neskončil v Norimberku, skôr sa pretransformoval a v dnešnej dobe namiesto zbraní používa peniaze, zmluvy, zvrátené ideológie, pozitívnu i negatívnu diskrimináciu...podľa hesla: "všetko je to pre naše dobro". Naozaj? Alebo to smeruje k ďalšej svetovej ríši? V dejinách ľudstva všetky ríše raz padli. Padne aj táto a možno to bude posledná, ďalšiu už nebude mať kto budovať.

11.01.2022 4 z 5

Zloba Zloba Chris Carter

Začalo to super. Už som sa tešil na klasickú detektívku (predčasne), že nebude žiadny brutál, ale Carter ma vyviedol z omylu. Kniha sa však v niečom od predchádzajúcich dielov líšila. Napriek vysokému počtu obetí bolo menej surových detailov, zato tá zápletka bola geniálna. Posledné strany som doslova letel, rýchla akcia,vysoká hladina adrenalínu nedá čitateľovi driemať a číta sa to fantasticky. Jednoducho 5 hviezd.

25.09.2021 5 z 5

Popravčí Popravčí Chris Carter

Výborná, ako aj Dvojitý kríž. Trochu drastické scény, ale na druhej strane krimithriller nie je žiadna prechádzka ružovou záhradou a navyše boli pohnútky masového vraha trochu "zmiernené" psychickou traumou, darmo ľudská myseľ je nevyspytateľná. Normálne som sa na konci obával, či sa "Řezník" ako druhý aktér, na konci predsa len nepozviecha a neukončí knihu bez happyendu. To by ma naštvalo. Chvalabohu nie. Už sa teším na ďalšie "hunterovky".

22.01.2021 5 z 5

Tichá modlitba Tichá modlitba Angela Marsons

(SPOILER) Keď si to tak človek premietne do reality, bolo by to riadne brutálne aj z toho psychologického hľadiska. Lotéria o dieťa? ...sila.
Napriek tomu, že ten záver bol poriadne pritiahnutý za vlasy (ísť na zásah neozbrojená - to mu chcela Kim nadávať, alebo čo?) musím hodnotiť full, pretože námet bol skvelý

29.01.2024 5 z 5

Zatmění Zatmění Jo Nesbø

Určite boli aj lepšie diely Harryho, ale Nesbo patrí k mojim obľúbeným autorom. Trochu mi vadili miestami dlhé opisy, ale o to zaujímavejšie bolo preskakovanie deja v jednej kapitole. To bolo také nezvyklé a udržiavalo to čitateľovu pozornosť. Vraha som tipoval samozrejme zle a aj v tom spočíva autorove majstrovstvo.

02.08.2023 5 z 5

Zrcadlový muž Zrcadlový muž Lars Kepler

(SPOILER) Tak tomuto som nejako neprišiel na chuť. Príliš komplikované rodinné vzťahy (ak sa to vôbec vzťahom dá nazvať) a traumy, z ktorých sa postupom času vyvinula psychická porucha sériového vraha. No a ten záver bol natoľko akčný, že som sa chvíľkami strácal. Ešte jeden detail neušiel mojej pozornosti, manžel šéfky Národného operatívneho oddelenia sa volá Johanna... asi to majú nariadené dostať túto agendu do povedomia verejnosti, inak by ten román nevydali. Asi začnem čítať starých klasikov, ktorí písali, keď bol svet ešte normálny.

03.05.2023 2 z 5

Stalker Stalker Lars Kepler

Teda toto bol adrenalín...tak skvele podané napínavé situácie do najmenších podrobností len umocňujú zážitok z čítania. Pri tejto knihe sa mi fakt nedriemalo :). Som zvedavý na svojrázneho Joonu, či sa mu podarí vykľučkovať z problémov, ktoré si narobil. Takže zháňam ďalší diel...

04.12.2022 5 z 5

Později Později Stephen King

Aj keď ma autor viackrát upozornil, že toto je horor, mne to tak nepripadalo. Tým nechcem povedať, že sa mi to nepáčilo. Práve naopak. King je môj obľúbený autor, na ktorého nedám dopustiť a aj toto krátke dielko (oproti ostatným) som si prečítal rád a dávam plný počet. Bolo to zábavné, iba trošku strašidelné, hoci King vie z oblasti paranormálnych, duchárskych, záhrobných a ešte neviem akých, napísať ozaj skutočný horor, pri ktorom si schovávate nohy pod perinu, aby ani palec netrčal

07.03.2022 5 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Brilantne napísaná kniha. Asi jeden z najlepších krimi thrillerov, čo som čítal. Prekvapivé akcie, spád, proste čitateľ sa nenudí. Trochu mi vadil záver, bolo to také zrýchlené, ako keby sa autor niekam ponáhľal, ale na druhej strane, do poslednej chvíle som nevedel, kto je vrahom ????????????

06.11.2020 5 z 5

Reminiscencie Reminiscencie Dominik Dán

Toto sa mi celkom páčilo. Bolo to trochu z iného súdka a hodnotiť môžem len z hľadiska čitateľa a nie historika. Napriek tomu ideologické svinstvá sa robili aj v minulosti aj dnes-a kam to bude smerovať sa neodvážim ani pomyslieť. Na margo toho môžem ale povedať z vlastnej skúsenosti, že dobre už bolo.

29.06.2023 5 z 5

Svědkyně ohně Svědkyně ohně Lars Kepler

Výborné čítanie. Nielen napínavé a akčné, ale malo to aj silný citový náboj. Držal som palce ako malej Vicky, tak aj statočnej Elin. Po trochu slabšom Hypnotizérovi nastalo zlepšenie pri Paganiniho zmluve a Svedkyňa ohňa bola ešte lepšia. Trochu to autor na konci skomplikoval (alebo to bol zámer) s "nahryznutím" ďalšieho prípadu, ktorý neviem kedy sa mi dostane do rúk, ale zvedavý som určite.

14.04.2022 5 z 5