Ali_xy Ali_xy komentáře u knih

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Vřele doporučuji jako oddechovku, nasmála jsem se jako snad nikdy u knihy. Originální, vtipné, občas jsem si říkala, kam na to autor chodí. Vážně perfektní, oprávněně oceněna :)

29.08.2016 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Dlouho jsem tak krásnou knihu nečetla. Téma je pochmurné, smutné a ačkoli zde není často vyjádřena až taková brutalita fyzická, je skvěle popsáno, co takový režim udělá s lidmi po stránce psychické. Na konci jsem měla co dělat, abych zatlačila slzy.
Co se mi líbilo nejvíce, tak samotná struktura příběhu a prolínání. Zprvu se Hana zdá jako podivínka, blázen a jde tak o pohled jejího okolí. A následně se člověk dozvídá, co všechno prožila a přežila a jak moc ji to zasáhlo a udělalo z ní osobu, kterou se stala.
Těším se na další knihy autorky :-)

26.04.2018 5 z 5

Jiná Gabriela Koukalová Jiná Gabriela Koukalová Martin Moravec

Po šílenství, které kniha vyvolala mě přeci jen přemohla zvědavost, o čem se tak hrozně a živě diskutuje.
Hodnotit knihu je v tomto případně náročné, hodnotit samotnou G.K. nelze. Pokud ke knize člověk přistoupí jako k vylíčení pohledu jedné ženy na vrcholový sport, její vjemy, prožitky, je to nesmírně zajímavý kousek. Kniha je nesmírně cenná především z pohledu zákulisí samotného sportu. I jistý pohled do nitra člověka, který na titulkách září, poskytuje rozhovory, se nám úspěšně naskýtá. Kniha je psaná lehce, sem tam nějaké pikantnosti, které asi musí být jako lákadlo na samotnou knihu.
A hodnocení samotné G.K.? Jak jsem říkala, nelze. Někdo ji může vidět jako ublíženou chudinku, jako silnou ženu, která se se vším statečně poprala, ufňukanou holku..Nutno si uvědomit, jak sama několikrát zmiňuje, je to především lidská bytost, nikoli stroj na medaile, se svými chybami, pocity a tužbami. Snad jen přát, aby se jí v životě dařilo, pro biatlon toho udělala a obětovala dost, snad nalezne klid od všech vnitřních (a někdy i vnějších) démonů.

23.07.2018 4 z 5

Popel všechny zarovná Popel všechny zarovná Dominik Dán

Prvotina Dominika Dána a musím říci, že zatím ji hodnotím i jako nejlepší (měla jsem již možnost číst Rudého kapitána a Bestii). Skvěle vylíčená doba a praktiky, které byly naprosto běžné. Příběh jsem hltala, velmi se mi líbil i humor jednotlivých vyšetřovatelů. Vřele doporučuji!

09.04.2018 5 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Těžko vystihnout pocity z této knihy. Jde o nesmírně zajímavou myšlenku nově uspořádané společnosti, kterou lze shrnout jako takový eklekticismus dřívějších typů diktatur, ovšem ani tentokrát neprovedené do absolutní dokonalosti. Příběh je trochu ponurý, avšak zajímavý a originální. Jestliže se některým nelíbil závěr, uznávám, byl trochu nestandardní, ale právě kvůli tomu mi přišel o něco uvěřitelnější, než příběh vysvětlený do největších detailů.

01.11.2018 5 z 5

Pan Kaplan má stále třídu rád Pan Kaplan má stále třídu rád Leo Rosten

Za první část knihy bych dala 5*, druhá část už mi přišla kolikrát jako nastavovaná kaše, proto v součtu hodnotím jako 4*. Nutno pochválit především překladatele za neuvěřitelnou práci s češtinou. Asi to není kniha k tomu, aby ji člověk přelouskal najednou, doporučuji dávkovat po jednotlivých kapitolách. :-) Viděla jsem i divadelní verzi s panem Víznerem v roli pana Kaplana, což můžu jenom doporučit!

25.07.2018 4 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Kniha se mi velmi líbila. Je to něco jiného než Hana, kdo očekává stejně silný příběh, asi bude zklamán, ale přece autorka nemůže stále psát to samé a o tom samém :-). Příběh má podobnou linii, ale je více zaměřen na život a události po r. 1948. Postavy žen byly moc pěkně vykreslené, včetně jejich odlišných povah a vlastností.

10.05.2018 5 z 5

Denník Anny Frankovej Denník Anny Frankovej Anne Frank

Příběh s nešťastným koncem, který zná jistě každý, ale stejně do posledních řádků tajně doufáte, že se stane zázrak, válka skončí a Anna s celou rodinou budou žít šťastně další léta..ale bohužel. Kromě popisu běžného života, šarvátek, všeobecné ponorky v úkrytu a všeho kolem musím ocenit neskutečnou vyspělost samotné Anny. Velmi mi překvapilo, o čem všem ve svých letech už přemýšlela, jaké měla názory a pohled na svět (a v některých věcech jsem se s ní zcela ztotožnila). Už samotné zápisky jsou znamenité a věřím, že kdyby přežila, byla by z ní skvělá spisovatelka (jak si sama přála) - rozhodně to v sobě měla. Krásná a dojemná kniha, vřele doporučuji!

01.03.2018 5 z 5

Hovno hoří Hovno hoří Petr Šabach

Kniha pěkná, místy vtipná, sem tam se vleče.. asi jsem pod vlivem Pelíšků čekala víc :)

28.06.2017 3 z 5

Saturnin se vrací Saturnin se vrací Miroslav Macek

Byla jsem v očekávání, jaká kniha bude, kor po přečtení rozporuplných recenzí a musím říci, že mně se to zrovna líbilo! Ten lehký závan léta a bezstarostných dnů a nocí byl blahodárným zážitkem.

Co je potřeba říci - není to pan Jirotka, a nemůžeme ani po panu Mackovi chtít, aby jím byl, to prostě nejde, ale nutno říci, že je to vcelku povedené pokračování - řekla bych i důstojné. Zasmála jsem se, což se mi jen tak často nestává, takže plusové body k dobru. Akorát se mi zdálo, že teta Kateřina byla trochu upozaděna, Saturnin se vyznal ve všem, což je zcela v pořádku, jen chyběla nějaká historka, kde se čeho naučil, ne dokola opakovat, že se vypravěč zapomněl zeptat, to po chvíli ztratilo kouzlo..; co mi trochu vadilo, tak přílišné chvalozpěvy na slečnu Barboru.. přišlo mi to už nadbytečné.

Každý si najde nějaké mouchy, pokračování je vždy takovou sázkou do loterie, ale řekla bych, že pro milovníky Saturnina to s přivřeným očkem bude příjemná četba.

26.12.2017 4 z 5

Dítě zvané „To“ Dítě zvané „To“ Dave Pelzer

5 hvězdiček za styl, 5 hvězdiček za neskutečnou odvahu, s jakou autor toto vše (je-li tomu skutečně tak) prožil. Já si několikrát říkala, že na jeho místě, bych to asi už dávno skončila, nezvládla bych to. On se držel, ačkoli sem tam ho také naděje opouštěla a snad jen štěstí odvrátilo od zlého konce. Téma je těžké, nechce se věřit, že žena, která porodí své dítě potom je schopna takových zvrhlostí. Nedokážu ani pochopit, jak si může vybrat jedno dítě, které potom takhle mučí - jak fyzicky, tak psychicky. A vůbec zvrácenost celé rodiny (hlavně otce!), která tomu ze strachu pouze přihlíží. Další díly se chystám přečíst, ale až za nějakou dobu, až rozdýchám toto..

30.11.2017 5 z 5

Boss Babiš Boss Babiš Jaroslav Kmenta

Knihy pana Kmenty jsou čtivé, jsou skvělé...a svým obsahem trochu depresivní. Každopádně je důležité o těchto tématech psát a velmi si tohoto pána vážím za to, jakou práci odvádí. Měla jsem tu čest se s ním potkat osobně, poděkovat mu za práci, kterou dělá a dělá ji vážně skvěle. Je to velmi sympatický a charizmatický pán, milý a velmi inteligentní. Osobní setkání vřele doporučuji :)
Ke knize - za prvé bych řekla, že měla být vydána mnohem dříve, než týden před volbama (na druhou stranu, kdo by z příznivců AB si knihu koupil, že?), za druhé - na rozdíl od předchozích knih, je vidět, že AB za sebou stopy umí zametat mnohem lépe a není to až takový "wow" efekt, jako byl u trilogie Kmotr Mrázek (nebo spíš už je člověk trochu otupělý? kdoví). Každopádně je to moc pěkně popsáno, jak plynula kariéra našeho budoucího premiéra. Takže pro přehled určitě supr věc. Třetí věcí - co mi trochu potom vadilo - přílišná reklama na časopis Reportér. Jo, to chápu, ten časopis mám předplacený, je skvělý, o to nic, ale přišlo mi, že je to trochu větší reklama, než by bylo potřeba. Za mě tedy 4/5.

03.11.2017 4 z 5

Andělé strážní Andělé strážní Kristina Ohlsson

Třetí kniha v sérii a zatím asi nejlepší. Svižný děj se zajímavou zápletkou, nemohla jsem se odtrhnout. Líbí se mi vývoj jednotlivých postav, nejsou umělé, mají své klady i zápory, je to snadno uvěřitelné :)

06.08.2018 5 z 5

Žízeň Žízeň Jo Nesbø

Nemůžu uvěřit, že je to již 11. kniha v sérii a stále si drží tak skvělou úroveň. Jakmile jsem otevřela knihu, už jsem se nemohla odtrhnout a každou volnou chvíli hltala písmena, abych se dozvěděla, jak to vlastně všechno bylo.
Za mě tedy 5* jako vždy, bravo!

16.07.2018 5 z 5

Člověk jménem Dave Člověk jménem Dave Dave Pelzer

Závěr celé trilogie pojednávající o síle člověka a neustálem boji nejen s okolím, ale i sám se sebou. Je vidět, že ačkoli Dave se dávno dostal ze spárů matky fyzicky, psychicky ji neopustil nikdy. Nejsmutnější na tom je to, že se v zásadě nikdy nedozvěděl, proč zrovna on, ze všech dětí, což mu podle mého nikdy nepřinese klid a stále v něm bude hlodat, že třeba částečně si za to může sám. A stále toužící po tom, aby se mu od matky dostalo určitého uznání.
Neskutečně obdivuji, jakým stylem a jak moc se dokázal otevřít. Snad mu to částečně pomohlo. Je také neuvěřitelné, s jakou vervou se snaží pomáhat, vážně klobouk dolů. Jeho syn na něho může být právem hrdý.

16.12.2017 5 z 5

Ztracený chlapec Ztracený chlapec Dave Pelzer

Pokračování knihy je nesmírně zajímavé. Samozřejmě už to není tak drastické, ale je to zajímavý vhled do duše dítěte vyrůstajícího v pěstounské péči. Touha po uznání matky, neschopnost se úplně socializovat, navíc s nejistým postavením dítěte z pěstounské rodiny, touha někam a k někomu patřit, to vše se se proplétá celou knihou. Až teprve po přečtení této knihy mi došlo, jak neskutečné šrámy nejen na těle, ale hlavně na duši (a to dlouhodobé, ne-li doživotní), může takové týrání zanechat. Je dobře, že taková kniha existuje a seznamuje širokou veřejnost s tím, že dostat se ze spárů tyrana je významným, ale očividně ne konečným vítězstvím. Většina knih totiž končí vysvobozením od tyrana, ale už nepopisuje, co bylo poté, proto to může kolikrát evokovat pocit, že osoba má vyhráno a přitom ani zdaleka..

05.12.2017 5 z 5

Ostny a oprátky Ostny a oprátky Jiří Padevět

Knihy Jiřího Padevěta jsou nesmírně zajímavé. Tato kraťounká kniha minipříběhů je naprosto famózní. Poskytuje různá zamyšlení nad událostmi a lidmi, kteří jsou více či méně známí. Nečekejte, že knihu zhltnete za jeden den. Samozřejmě se to dá, ale doporučuji knihu podávat po menších dávkách. Co příběh, to zamyšlení, někdy mrazení z osudu lidí.
Co mi někdy trochu vadilo, nejsem úplně dokonalý znalec historie, občas jsem povídku dočetla a tak úplně ji nepochopila - až poté, co jsem si zmíněnou osobu vyhledala, již mi to došlo. Na druhou stranu jsem zase obohacena o zajímavá a jména, osoby a osudy lidí, kteří by neměli být tak úplně zapomenuty.

02.06.2018 4 z 5

Hastrman Hastrman Miloš Urban

Nejprve jsem viděla film, ze kterého jsem odcházela trochu rozpačitá. Chvíli se nedělo nic a pak to bylo tak rychlé, že jsem nestačila všechny děje a věci pořádně zpracovat. V prvé chvíli bych film nedoporučovala téměř nikomu a ke knize by mě nikdo nedostal..
Postupem dnů mi asi začaly souvislosti docházet, trochu si to sedlo a mně došlo, jak geniální ten film byl a zatoužila si přečíst knihu.
První díl se pro někoho táhne, ale mně se líbil skvělým vylíčením kraje, místních stále pohanských zvyků, které se zdají tak nějak pro tu dobu více logické a smysluplné (především tím souznením s přírodou), než křesťanství. Je tam neskutečně mnoho symbolů, každý si tam z toho najde to své a díky filmu se mi snad dílo lépe četlo.
Díl druhý byl trochu šok. Ale rozhodně bych o nějakém ekoterorismu úplně nemluvila. Byla to smutná snaha hastrmana zachránit pustošící krajinu a je tam krásně vykreslená marnost dnešní doby (nikdo za nic neodpovídá, nikdo za nic nemůže, apod.) i Děti vody jsou krásným příkladem jistého pokrytectví a pouhého pozérství, když je zrovna ekologie v módě.
Myslím, že každý si v knize najde ty své symboly a věci, nad kterými zůstane po nějakou dobu přemýšlet.

Jsem ráda, že jsem nejprve viděla film, napomohlo mi to ve čtení. A nebojte, ačkoli film téměř věrně kopíruje knihu první, z té druhé tam není vůbec nic, takže moment překvapení to neztratí :-)

21.05.2018 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Občas mám s hrdiny/detektivy autorky problém. Nemám ráda slečnu Marplovou, pan Poirot mě irituje. Ne všechny knihy mne nadchnou a občas jen díky tomu, jak jsou příběhy krátké, je dočtu.
Ale tohle byl opak, Deset malých černoušků, klasika, kterou znají snad všichni (a já jsem na ně narazila až nyní), mne naprosto nadchnul! Skvěle vystavěný příběh, tajemný, záhadný, bez nějaké vůdčí postavy. A ačkoli správně trefíte, kdo je záhadným panem Namy, stejně do poslední chvíle nevíte a se zatajeným dechem postupujete zbytkem knihy. Pro ty, kteří úplně kouzlu detektivek Agathy Christie nepropadli, je tohle správná volba.
A vlastně až nyní jsem zjistila, odkud se nechalo inspirovat autorské duo Lars Kepler pro Lovce králíků :-).

03.05.2018 5 z 5

Lovec králíků Lovec králíků Lars Kepler

Jsou autoři, u kterých úroveň s přibývajícími díly upadá. Ale to není tento případ, naštěstí. Řekla bych, že naopak duo skrývající se pod pseudonymem "Lars Kepler" svá díla neustále pilují do dokonalosti. Zápletka byla supr, originální, závěr sice může působit trochu lacině, ale já si knihu užila a můžu vřele doporučit dalším čtenářům :-).
Možná nevýznamná poznámka, ale co mi potěšilo, byly krátké kapitoly, což působilo vcelku dynamicky.

11.01.2018 5 z 5