Alee Alee komentáře u knih

Dívka na klíček Dívka na klíček Paolo Bacigalupi

Skvělý nápad, krásný jazyk, originalita každým coulem. Příběh s velkým potenciálem, s postavami s velkým potenciálem, ale nic z toho nebylo využito, aby vznikl dech beroucí román. Než se děj alespoň trochu rozhýbe, trvá to celkem dlouho, ale kniha se čte celkem rychle, takže to zas tolik nevadí. Ovšem i když je tam několik neočekávaných zvratů, jsou spíš na škodu, protože příběh na konci …prostě skončí, aniž by to ve čtenáři zanechalo pocit: „Jo to jsem si vážně užil.“ Ekologické téma je sice zajímavé, ale být tam středem děje Dívka na klíček a ta ekologická stránka spíš jen jako doplněk, bylo by to možná lepší. Paolo Bacigalupi je bezpochyby nadaný autor, ale víc mu sluší povídky.

24.08.2014 3 z 5

Sága o Wannovi, synu Orlygově Sága o Wannovi, synu Orlygově Adam Andres (p)

V této útlé knížečce se dozvíte příběh Wanna, poloboha, jehož osud je nerozlučitelně spjat s osudem celého Élladu a který bude mít důležitou roli u rozštěpení země a zároveň u jejího opětovného sjednocení. To ale předbíhám, v sáze o Wannovi se dozvíte o jeho dětství, o jeho dospívání u mého oblíbeného Haldora z Mortaluny a o tom, jak si Wanne vyslouží rytířské ostruhy. Dozvíte se, jak Wanne získal svůj legendární meč, dračí zbroj a nejlepšího přítele.
Oproti ostatním dílům je tu dost málo postav. Wanne cestuje sám a až na několik málo výjimek, jako je jeho přítel Karu. Ono v tak tenké knížce by ani nebylo místo pro rozehrání nějakého složitého příběhu pro víc postav a samotný příběh je tu jen jakási příprava pro následující epický díl… vlastně kdyby se obě knihy spojily do jednoho, vůbec by to nevadilo, protože je to vlastně více méně jeden příběh.
Kdybyh totiž měla hodnotit příběh jako samostatně stojící knihu, tak by hodnocení asi nebylo tak kladné, protože kniha samostatně postrádá smysl, a i když se čte moc dobře, čtenář, co nezná souvislosti nedocení jejich význam. Já měla tu výhodu/smůlu, že jsem už věděla, jak Wannův příběh pokračuje, tak jsem se sice radovala nad tím, když se v ději objevily postavy, které už znám, ale také nad Wannovým (a potažmo Sandukovým) příběhem visel ten pomyslný bič, protože jsem věděla, jak to všechno skončí. Ale pokud byste si chtěli tento příběh přečíst, udělejte to dohromady s nadcházejícím dílem Koruna Élladu (který minulý rok nově vyšel), protože v Sáze o Wannovi vystupují někteří rytíři, včetně již jmenovaného Sanduka, jejichž příběh je rozepsán právě v této knize.

Aby se neřeklo, zopakuji tady to, co opakuju u všech dílů této série: skvěle napsané, propracované do detailů, je vidět autorčino dějepisné zaměření, postavy jsou živé a uvěřitelné a mají své spletité životní příběhy. Doporučuji všema deseti ;)

30.06.2014 5 z 5

Sága o Halldorovi z Mortaluny Sága o Halldorovi z Mortaluny Adam Andres (p)

Úžasná knížka s napínavým příběhem a postavami tak živými, že si dělají, co chtějí a vy se občas nestačíte divit "kam se to sakra zase dostaly". Autorka je mistrný vypravěč, který dokáže zaujmout a nabídne jak drsný svět a překážky na cestě za hrdinským cílem, tak scény tak emočně vypjaté, že u čtení zapomínáte dýchat.

05.06.2014 5 z 5

Příchod tmy Příchod tmy Lynn Flewelling

Děj je jednoduchý, ale k hlavní dějové lince vede klikatá cesta. Je to také tím, že čtenář je v kůži dvou hlavních hrdinů a ví asi tolik jako Alek – jeden z nich. Takže víme, že se něco kolem děje, že všichni něco ví, ale neříkají to, ale musíme to ještě zjistit. To dobře vtáhne do děje, stejně jako rozpracování postav, jejich charakterů a především emocí. Neodvážím se díl příliš hodnotit z pohledu série, ještě musím dočíst poslední díl, ale je to originální nadprůměrná fantasy s netradičními a vcelku tradičními prvky, kde ani hlavní hrdinové (natož vedlejší) nemají svůj život na příštích stránkách jistý. Rozuzlení mě trochu zaskočilo, spíš nemile, než mile a měla bych tam pár připomínek. Ale úplný závěr byl fajn, takový milý a slibný. Tak uvidíme, co bude dál.

21.03.2014 4 z 5

Štěstí ve stínech Štěstí ve stínech Lynn Flewelling

Skvělá knížka plná akce, intrik, emocí a vypjatých chvil. Je to základní kámen dlouhého příběhu, takže samostatně je po příběhově prostě nehodnotitelná, ale je zábavná a postavy si zamilujete. A budete se o ně bát, budete se ztrácet ve složitých rodokmenech intrikářské šlechty a budete nevěřícně kroutit hlavou při každém nečekaném zvratu. Kdybych měla knížku ohodnotit bodově, nebylo by to pět hvězdiček z pěti, i když se mi opravdu líbila. Ale přece jen už jsem náročný čtenář a vím, že už jsem rozhodně četla i lepší knížky. Ale čtyři hvězdičky si myslím zaslouží. Navíc je to autorčina prvotina a jako první díl celé dlouhé série trpí tím, že se hlavní příběh ještě nestihl vykreslit, tak jsem zvědavá, co mě čeká. Třeba ještě své stanovisko změním a přidám i pátou hvězdičku. Jediné, co už tak nějak s jistotou tuším, je vyvíjející se vztah mezi dvěma hlavními hrdiny, který některým puritánským lidem může připadat třeba nevhodný (nebo tak něco). Ale upřímně, kdyby pro mě někdo udělal alespoň polovinu z toho, co pro sebe udělají Alek se Seregilem, bylo by mi úplně jedno, jestli to je kluk nebo holka, prostě by to byl člověk, kterého mám nejradši.
Takže: "Štěstí ve stínech vám všem." ;)

06.02.2014 4 z 5

Princezna z Marsu Princezna z Marsu Edgar Rice Burroughs

Zajímavá kniha, dobře a rychle se čte. Je plná skvělých myšlenek, nápadů a fantazie, čtenář se seznámí s originální kulturou obyvatel Marsu (Barsoomu), zkusí si probít se nelehkým tamním životem. Škoda jen, že téměř všechny postavy jsou ploché a bez větší úlohy, že nejsou dostatečně vysvětleny některé události a vztahy jak mezi martskými městy, tak mezi postavami. Logika občas pokulhává a štěstěna číhá na hlavního hrdinu na každém rohu, ale člověk to většinou rád přejde. Jen na konci při závěrečné bitvě o Zodangu (vyvraždění Zodangy) dostane zdravý rozum a úsudek tvrdý zásah přímo do černého. Kdyby byla tato pasáž vynechána, byla by tato kniha dostala ode mě vyšší hodnocení, zvlášť pro skvělý konec, který je navzdory očekávání a zkušenosti s filmem spíš smutný. No vlastně my nevíme, jak to dopadne, happyend to ale určitě není. Ale prostě tu bitvu autorovi odpustit nemůžu, to pro mě John Carter skončil, ač ho na konci oslavují jako hrdinu za jeho skvělé činy, protože autor nadržuje jednomu ze dvou hlavních měst z důvodu, který nám není znám po celou dobu. zajímavá, leč průměrná kniha se spoustou velkých frází a přechodníků, které občas potěší, občas spíš překáží (zvlášť ty přechodníky).
Více v recenzích (Kreativity.blog.cz)

21.01.2014 3 z 5

Čas zkázy Čas zkázy Bernd Perplies

Je pravda, že takové ty akční scény přijdou až v poslední třetině knihy, ovšem není pravda, že by se nic nedělo. Na tento úkaz jsem si zvykla už u prvního dílu. Hrdinové se nejdřív jaksi potýkají se svou situací a překonávají překážky, které jim autor přímo labužnicky klade do cesty, a až se vypořádají s tím, začnou přecházet v jakýsi protiútok. Mě osobně se tohle například líbí a pokud je to v rozumné míře, tak je fajn, že příběh tak vypadá reálněji. Prostě ne vždy všechno vyjde jak má a hlavní hrdinové (i když mají skvělý plán) jsou prostě taky jen lidi, takže nemůžou počítat se vším. Jsem ráda, že záporáci nejsou jen laxní páprdové, co čekají, až je někdo přijde zabít. Naopak kupříkladu hlavní záporák Wellington je zatraceně chytrý a mocný člověk, co nenechává nic náhodě a přestože má v příběhu úlohu zápornou, má pro to, co dělá, své důvody a jde si tvrdě za svým. Možná proto je o to děsivější, protože je o dost živější. Hlavní hrdinové podléhají slabostem a svým povahám, takže Jonathan prostě nemůže zapomenout na svou zbožňovanou, Randolph prostě nevymyslí strategický plán a vše vyřeší dynamitem a Holmes myslí i v nejnapjatější situaci na whiskey. McKellen je zatraceně tajnůstkářskej dědula, kterýho bych občas nejraději propleskla za to, co všechno si nechává pro sebe. Ale když se na celý příběh podíváme celkově tak na to, jak krátký časový úsek děj zabírá je vlastně akční až moc ;) Já jsem nadšená, tenhle typ příběhů miluju a doporučuju všem, co mají rádi něco na pobavení, zamyšlení a zábavu. A s tematikou viktoriánské Anglie, kde i největší záporák je gentleman :)

06.01.2014 5 z 5

Lhář 3 Lhář 3 Jakub Ćwiek

Nic pro ortodoxní věřící nebo vyznavače jakéhokoliv náboženství, protože Jakub Ćwiek si vzal na mušku co se dalo. Přestože tu hodně lidí píše, že je to nejslabší díl, mě to vůbec nepřišlo. První dva díly byly povídkové a humor tam byl víc koncentrovaný, tady ale začíná vyvrcholení příběhu, který povídky připravovaly. Není to vůbec špatné a mě to dokonce bavilo možná i víc, je tam tolik neskutečně geniálních a ironických postřehů.... A nikdy nepodceňujte plyšové medvědy ;)

Inkoustová smrt Inkoustová smrt Cornelia Funke

Možná existují lepší knihy, ale máte-li také povahu snílka a očekáváte od knihy úžasný živý svět, který přináší originální příběhy, úžasné hrdiny a nebezpečná dobrodružství, je to kniha pro vás ;)

Inkoustová krev Inkoustová krev Cornelia Funke

Knížku bych nedoporučovala dětem, protože je to sice hezký příběh, ale nevím, jestli by to dítě odrostlé na animácích od pixaru ocenilo. Doporučuji všem od náctiletého věku výš, protože kniha se určitě bude líbit i dospělým. Je to dobrodružná kniha, kterou si zamilujete, pokud přijmete její pravidla a vžijete se do kůže jejích postav. Já se vrhám na poslední díl, protože tato kniha si dobyla vrchní pozice na mém žebříčku oblíbenosti velmi suverénně, jsem napnutá jak kšandy, jak to dopadne ;) Nemůžu tady dávat nějaké bodové hodnocení, protože by mi pravděpodobně nestačila stupnice a navíc bych se na to asi nedokázala podívat nezaujatě ;)

Mistr Stínu Mistr Stínu Jon Sprunk

Dobré zakončení. Nemůžu říct, že by mě to překvapilo, ale přesto jsem něco nečekala. Caim je klasický fantasy hrdina, který sice má temné stránky, ale má také srdce na správném místě. Také trpí takovou hrdinskou anomálií, kdy každý by už třikrát umřel, ale on dokáže pozabíjet celou armádu (no dobře, trochu nadsazené, ale chápete, jak to myslím :D)

09.12.2013 4 z 5

Cress Cress Marissa Meyer

Nechci se příliš opakovat, protože vše důležité jsme psala už v recenzích předchozích dílů a obsáhlejší úvahy si nechávám až pro čtvrtý díl a závěr celé série. Abych to ale shrnula, tak Cress je zatím nejlepší díl Měsíčních kronik, těch 600 stran jsem přečetla za tři dny. Knihy hodně hrají na emoce a měla bych asi výhrady k některým nelogičnostem, ale tady to prostě nemá smysl řešit. Tato série je asi nejlepším příkladem originálně zpracovaných retellingů klasických pohádek, navíc ve sci-fi kabátu. To je prostě moje.

20.04.2019 5 z 5

Scarlet Scarlet Marissa Meyer

No, řekněme si upřímně, že jsem od této knížky nečekala nic převratného. A skutečně jsem ani nic převratného nedostala. Scartlet je víc young adult než skutečné sci-fi, to asi nikoho nepřekvapí. Na druhou stranu, ale vezmu-li v potaz cílovou skupinu čtenářstva, tak kniha splňuje vše, co by taková kniha měla mít. Je to poměrně slušně napsané a čtivé, jsou tu líbivé postavy, příběh není příliš složitý, ale má nápad a aby se neřeklo, je tu navíc trocha toho sci-fi. Určitě je to zábavné nenáročné čtení,což je něco, co já také dokážu ocenit. Navíc si myslím, že jde o nejpovedenější převyprávění (jakože retelling) klasických pohádek, co znám. Inspirace původní pohádkou je tu využita velmi originálně a není na úkor děje, spíš naopak. Vážně mě bavilo hledat odkazy právě na známé pohádkové prvky, ať už jde o Cindeřinu upadlou nohu nebo vážně skvěle adaptovanou scénu "Babičko, proč máš tak velké zuby?"

17.02.2019 4 z 5

Páté roční období Páté roční období N. K. Jemisin (p)

Myslím si, že kniha je velmi dobrá a budoucí série má velký potenciál. Jestli první díl přesvědčí čtenáře k pokračování a neodradí je spoustou informací je věc jiná. Mně osobně množství informací nevadilo a v pořádku jsem vše stíhala sledovat, a to i bez používání slovníku cizích pojmů, který jsem na konci knihy objevila až po dočtení. Určitě to ale není kniha, co osloví každého (což nevidím jako problém, každý máme jiný vkus). Já si určitě pokračování přečtu. Svět, který autorka vytvořila, mě nadchl a chci vidět, kam se to všechno vyvine. Doufám ale, že se v příštím díle dočkám alespoň o trochu víc napětí, víc důrazu na rozvoj postav a prostě víc děje.

11.02.2019 4 z 5

Pelyněk. Díl 1 Pelyněk. Díl 1 Daniel Tučka

Abych to shrnula, hlavním problémem je u této knihy asi nedostatečné propojení s hlavními postavami, se kterými si čtenář nestihne vybudovat takový vztah, aby ho zajímaly jejich budoucí osudy. Stejně tak se pak ztrácí v jejich motivacích, což čtivosti příběhu moc nepřidá. Jako jednou z příčin vidím příliš složitý svět, který potřebuje spoustu vysvětlování a popisů. Právě na úkor prostoru pro rozvoj postav. Co se samotné složitosti týče, tady asi záleží na vkusu čtenáře. Mě ty malé detaily bavily, ale věřím, že se dá vymyslet zajímavý a chytlavý příběh i jednodušeji.
Kniha má naprostý předpoklad být skvělá a autor má všechny předpoklady pro to stát se úspěšným. Jen to chce trochu přibrzdit v touze nacpat do příběhu všechny cool nápady a myslet také na chudáka čtenáře, který chce především čtivý příběh a postavy, se kterými by sdílel jejich napínavá dobrodružství. Pokud tedy chce autor uspět u širší veřejnosti a nechce psát jen pro uzavřenou skupinu jedné popkulturní skupiny. Ale kniha určitě není špatná, takže pokud máte tento žánr rádi, tak ji mohu doporučit.

23.09.2018 3 z 5

Star Wars - Ztracené hvězdy Star Wars - Ztracené hvězdy Claudia Gray (p)

Pokud jste fanoušek Star Wars a rádi čtete romantické příběhy, kniha vám určitě udělá radost. Mě se líbila, ale upřímně bych uvítala trošku méně romantiky a místo toho se třeba dozvědět víc z hlavního příběhu. Nějaké větší napojení na hlavní události nebo nějaké další „easter eggs“ k epizodě VII, kterých tam příliš nebylo (kromě jména planety Jakku a havarovaného Hvězdného destruktoru). Ale nakonec můžu říct, že je to dobrá knížka. Čte se jako po másle, je akční a určitě stojí za to.

06.09.2018 4 z 5

Star Wars: Rogue One Star Wars: Rogue One Alexander Freed

Této knize v podstatě nemám co vytknout, i když je možné, že je moje kritické myšlení trochu potlačené tím fanouškovským, které Star Wars prostě miluje. Kniha je napsaná velmi dobře, a i když je kvůli filmové předloze trochu omezena zkratkovitým vyprávěním, fanouškům Star Wars by rozhodně neměla uniknout, protože je mnohem lepší, než knihy podle hlavní filmové série.

25.08.2018 4 z 5

Divoká píseň Divoká píseň Victoria Schwab

Nevím úplně, co bych vytýkala, protože jak už jsem řekla na začátku, příběh mě bavil a naprosto splnil svůj účel. Od této autorky mi ale přece jen více sedla právě její druhá série (Temnější tvář magie). Zřejmě je to tím, že Divoká píseň je prostě zaměřená na trochu mladší čtenáře a příběh je dost přímočarý. Nevadilo by mi pár stránek navíc. Na druhou stranu je zase pravda, že v této podobě je naprosto dostačující a zbytečné natahování by možná nemuselo dopadnout dobře. Autorka tu hodně hraje na emoce, ale není to žádná romantická slaďárna, v podstatě to není romantika vůbec ( i když to se možná v dalších dílech změní) a velké plus má tato kniha za absenci jakýchkoliv milostných úhelníků. Jsem spokojená.

15.07.2018 4 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Skvělá kniha pro milovníky příběhů o troufalých partičkách mladých kriminálníků, kteří mají před sebou zdánlivě nesplnitelný úkol. Troufám si říct, že tato kniha má vše, co má dobrý příběh mít a každý si tu najde to své. Čte se velmi dobře, plynule, až bych řekla, že je to čtení návykové. Všech šest vran mi přirostlo k srdci a nesmírně se těším na další díl.

12.06.2018 5 z 5

Star Wars: Síla se probouzí Star Wars: Síla se probouzí Alan Dean Foster

Kniha mě příjemně překvapila, protože (i když je podle scénáře) je vážně dobře napsaná. Pokud máte rádi Star Wars a chcete se ponořit do pořádné akční sci-fi jednohubky, nebo chcete prohloubit svůj zážitek z filmu, tak mohu tuto knihu vřele doporučit. Pokud seženu novelizovanou epizodu osm, tak si ji určitě ráda přečtu.

15.05.2018 4 z 5