Alee Alee komentáře u knih

Faja Faja Petra Stehlíková

Výborné pokračování už tak hodně dobrého prvního dílu, které nás zavede do naprosto originálního, živého, propracovaného světa. Zamilovala jsem si jak hlavní hrdinku, tak vojáky pětadvacítky, kteří jsou naprosto - omlouvám se, ale jinak to říct nejde - hustokrutopřísní. Navíc se nemůžu dočkat, až nám autorka odhalí další tajemství, která začínají vyplouvat na povrch. Jsem vážně zvědavá, kam se bude příběh ubírat, ale na druhou stranu je mi to v podstatě jedno, protože bych tuto sérii četla už jen kvůli úžasnému prostředí a postavám. Kdyby tato série měla alespoň pět dílů, vůbec bych se nezlobila. Naopak ;)

06.05.2018 5 z 5

Slova paprsků Slova paprsků Brandon Sanderson

To, jaký je Sanderson génius a jak je (a ještě bude) tahle série skvělá jsem básnila už v komentářích u prvního dílu. Předpokládám, pokud někdo čte tento komentář, tak má pravděpodobně už první díl přečtený a tudíž to pro něj není žádná novinka. Takže chvalozpěvy trošku obejdu a ráda bych šla trochu do hloubky hlavních postav.
Jelikož první díl sloužil jako stavební základy, druhý díl už nemusí tolik vysvětlovat prostředí a vrhá se hned ze začátku po hlavě do děje, který v podstatě všech 1000 stran běží jako o závod. Už jsme seznámeni s hrdiny, takže je tu prostor pro další vývoj postav, což je podle mě základní stavební kámen této knihy. Nemůže být epická sága bez postav, kterým byste fandili, že :)
Za mě rozhodně nejlepší postavou tohoto dílu byl Kaladin. Jeho minulost a motivaci už známe a právě on tudíž dle mého názoru dostane asi největší prostor pro vývoj svého charakteru. Od otroctví u mostařů si jako velitel Dalinarovy ochranky dost polepšil, přesto se nakonec ukáže, že je jeho nový život mnohem složitější než prostá touha po přežití, která ho hnala v prvním díle. Vyloupnou se některé jeho temné stránky a je tam vidět krásný boj mezi jeho zahořklostí, nenávistí a předsudky se smyslem pro čest. Líbilo se mi i jak ho vnímali další hlavní postavy, jako nevrlého a prchlivého bručouna, protože to je úplně jiný obrázek, než jaký o sobě má on sám. To přetahování mezi "temnou" a "světlou" stranou se táhne po celou knížku a dopadne tak jak dopadne. Kaladin se pěkně spálí, klesne znovu na dno, ale bez téhle facky by prostě nemohl dospět do toho hrdiny, kterým by měl být. Šalán v tomto díle odkrývá svou minulost, která není vůbec růžová. Musím říct, že to pro mě byla velmi zajímavá část příběhu, i když zbytek Šalániny linie mě chvílemi trochu otravoval (alespoň do té doby, než šla poprvé na planiny). Ne, že by to nebylo zajímavé nebo málo napínavé, ale nějak mě štvalo, jak jí všechno vychází, aniž by se musela moc snažit (narozdíl od Kaladina). Ale dejme tomu, je to holt součást příběhu. Každopádně mě hodně bavila její interakce s Kaladinem, protože mu dělala takovou krásnou kritickou opozici, kterou zatraceně potřeboval. Vtrat se v dalších postavách by bylo asi zbytečné a vydalo by to na samostatnou knihu. Adolin je sympaťák, Dalinar takovej správnej taťka nově vznikajícího Paprsku, Elhokar je dokonalej chcípák, Szeth je krásnej záporák, prostě samá pozitiva. Také bych chtěla pochválit části z pohledu paršendů, protože to dává celému příběhu na komplexnosti. Některá intermezza mě nebavila, ale doufám, že budou do budoucna důležitá pro příběh ( i když si myslím, že víc postav už fakt není potřeba).
Ve finále byl naznačen mnohem větší problém, než válka s paršendy. Začíná se to rozjíždět v něco epicého a hooodně abiciózního,jen zatím nevím v co, protože všechny zúčastněné síly a strany nejsou pořád známé. Uvidíme, doufám že na třetí díl nebudu čekat moc dlouho. To bych asi nepřežila :)

11.01.2017 5 z 5

Paní jezera Paní jezera Andrzej Sapkowski

Pozor na lehké spoilery ;)
Velké plus celé této série je její atmosféra. Sapkowski vytvořil svět, který je tak neuvěřitelně reálný, až z toho čtenáře možná zamrazí, protože se dostane do temného středověku bez jakýchkoliv příkras. Se všemi jeho útrapami, špínou, nemocemi, všudypřítomnou smrtí, strachem a negramotným zabedněným obyvatelstvem, stejně jako s mocichtivými arogantními politiky. Líbí se mi zpracování elfů, trpaslíků a dalších nelidí, protože máte pocit, že nečtete fantasy, že čtete něco zatraceně reálného a některé můžete klidně potkat jen tak na ulici. Na to, jak byla poslední kniha série oproti ostatním obsáhlá, se tu zas tak moc podstatných věcí nedělo. Jedna bitva, jedna menší bitka s čarodějem a co dál? Několik epizod, které ani nevím, proč tam vlastně autor dával. Musím ovšem velmi ocenit originální pojetí popisu bitvy, protože to bylo vážně špičkové a velmi živé. Ze sentimentality dávám 4 hvězdičky, i když jsem nejprve myslela, že dám jen tři. Proč? Protože mi přijde, že i přes skvělý a reálný svět, Sapkowski nedokázal plně využít potenciál postav. Máme tu Ciri a Geralta, kteří jsou hlavní aktéři. Ale pak tu máme spoustu dalších postav, které hlavní hrdiny doprovázejí - mám na mysli především Milwu, Cahira, Regise a Angouléme. Na to, že tyto postavy doprovází Geralta třemi nejobsáhlejšími knihami celé série, se od nich ničeho tak zásadního nedočkáme. Přitom jejich scény jsou pro mě rozhodně nejoblíbenější a nejzábavnější, ale místo toho, aby jim bylo dáno víc prostoru, jsou jen jakýmsi užvaněným Geratlovým doprovodem, který se občas stará, aby zaklínač na své cestě nezemřel při první přesilovce. Tohle mě na celé sérii nejvíce mrzí, protože tu bylo dáno tolik prostoru jiným vedlejším postavám, které pro čtenáře nejsou nějak důležité. A pak se stává, že v nejvypjatější finální scéně, kde hrdinové nasazují životy aby zachránili Ciri, se jejich oběť prostě přejde jako by se nechumelilo a jede se dál, protože koho by zajímaly postavy, které dělají hlavnímu hrdinovi jen doprovod. Také se v posledním díle stala spousta zvláštních zvratů a nelogičností, počínaje Emhyrovým odhalením a probuzením svědomí a konče tím zvláštním "a žili spolu šťastně až do smrti/až po smrti" (kdo ví, je to trochu, jako by si Sapkowski ze čtenářů utahoval, protože já ten konec četla dvakrát a stále to nedokážu úplně pochopit, co se tam teda stalo, jak to souvisí s příběhy povídkách atd.)
Zdá se, že jsem se trochu rozparádila, ale celkem je Zaklínač skvělá série, která stojí za přečtení, u které se pobavíte, zvláště pokud máte rádi svižné a úderné dialogy a suchý až černý humor ;)
P.S.: v knize by měla být mapa a přehled alespoň nejvyšších politických aktérů s jejich příslušností, protože tohle normální člověk nemůže stíhat, aniž by si to nakreslil :D

16.02.2018 4 z 5

Stroj času Stroj času Herbert George Wells

Abych se moc nerozepisovala... je to taková malá sonda do začátků sci-fi a do konce 19. století očima velmi vzdělaného a chytrého člověka. Wells nebyl jen spisovatel, ale také vystudoval biologii a byl soukromým (a pak univerzitním) profesorem. Věřím, že dnes existují (i pro mě) mnohem oblíbenější knihy, ale pokud chcete něco na přemýšlení a pro zkrácení dlouhé chvíle, nebo něco zajímavého pro zábavu, mohu jen doporučit. Čte se to jako po másle a má to nejen hlavu a patu, ale také velmi obstojné tělo. Když si vezmu Wellsův záběr a smysl pro detail, tak všichni Čapkovi roboti atd. byli trestuhodně nedotažení a o ničem.

08.02.2014 4 z 5

Čtyři poutníci Čtyři poutníci Jakub Trpiš

Ráda podporuji nové české autory, proto jsem si knihu koupila. Je krásná, ilustrace jsou špičkové, bohužel po obsahové stránce dost pokulhává. Zoufale potřebuje práci korektora, potřebuje proškrtat, něco doladit, zapracovat na postavách a také na hlavní zápletce. Takže vlastně na všem. Jednu hvězdičku dávám za grafiku, příběh samotný je dost špatný. Podrobnější komentář najdete zde v recenzích jako "Opravdu vyčerpávající recenzi".

P.S.: nechápala jsem ta vysoká hodnocení, ale koukám, že většina profilů je falešných, založených jen na hodnocení této knihy... obávám se, že takové metody prodeji stejně moc nepomůžou

03.04.2020 1 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Když bych to měla shrnout, tak čtení této knihy jsem si velmi užila. Hned jsem běžela do knihkupectví pro další díl, který už čeká na přečtení. Nejvíc se mi líbila práce s postavami, také způsob, jak dokáže autorka udržet napětí a vyvolat pocit tajemna, až vám běhá mráz po zádech. Líbil se mi i již zmiňovaný konflikt a jakýsi sociologický přesah. Osobně jsem měla trochu problém se samotným sklenitem, jeho zdánlivou zázračnou multifunkčností a s pár věcmi kolem této problematiky, která buď bude dovysvětlená v příštích dílech, nebo nad tím prostě nesmíte moc hloubat. Ale i tak je to skvělá knížka. Má originální myšlenku, sympatické postavy a velmi dobře se to čte. Ze začátku může odradit hodně vysvětlování, ale až se příběh skutečně rozjede, tak si tuto knihu užije každý fanoušek temné fantasy či distopické sci-fi.

29.04.2018 5 z 5

Jonathan Strange & pan Norrell Jonathan Strange & pan Norrell Susanna Clarke

Perfektně napsané, pro někoho možná zdlouhavé, ale pro mě je to 700 stránek čtenářského požitkářství velmi originálně pojaté fantasy. Největší plus jsou barvité postavy a i když se příběh zprvu rozbíhá pomaleji, vztahy mezi postavami se vyvíjí tak, jak se vyvíjí jejich charakter, jako ve správném románu, a děj se tak zamotává a zamotává, až vyústí v grandiózní finále. Celý příběh je psán s lehkostí a je tu všudypřítomný autorčin sarkastický až černý humor, který příběh dost okoření. Doporučila bych všem, co mají rádi tlusté knihy, temné romány z viktoriánské Anglie a chtějí zkusit zase jinou podobu žánru fantasy. Skvělá četba na líná letní odpoledne.

03.08.2015 5 z 5

Mapa času Mapa času Félix J. Palma

Dle mého názoru téměř geniální dílo, které donutí čtenáře přemýšlet, zavede ho do 19. století a poskytne mu pohled do životů desítky postav, které by se mohly zdát všední a nezajímavé, ale podání je tak krásné a čtivé, že vytváří velkou směs pocitů, kdykoliv dojde k nějaké emočně vypjaté scéně. Čtenář chce, aby se v knize cestovalo v čase a autor mu toto přání s téměř šibalskou radostí kazí. Nicméně jsem se naučila neztrácet naději a hlavně nevěřit, nevěřit a nevěřit mu ani slovo, protože nic nemusí být tak jak vypadá, stejně jako že lež může být prospěšná a zachránit nejeden lidský život nebo udělat něčí život výjimečným. Trochu mi připomíná staré romány právě z tohoto období, avšak mnohem moderněji a čtivěji napsané, škoda, že někteří lidé nedokážou ocenit to elegantní podání tak zajímavých myšlenek.

12.12.2013 5 z 5

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Geniální, vtipné, výborně napsané a krátké, doporučeno číst kdykoliv a kdekoliv a také s kýmkoliv, protože se u toho všichni zaručeně nasmějou. Není třeba co víc dodávat, tahle knížka je prostě klasa. A nejen první díl ;)

09.12.2013 5 z 5

Ódinovo dítě Ódinovo dítě Siri Pettersen

Tak tohle pro mě bylo velké překvapení. Čekala jsem řadovou YA fantasy, ale dostala jsem nádherný fantastický svět se vším všudy. Přestože jsou v knize poměrně mládí hrdinové a sem tam lehký náznak romantiky řekla bych, že jde o naprosto seriózní fantastický příběh zasazený do nelítostného prostředí plného klamu, nenávisti, politiky, násilí a tajemna. Hlavním prvkem je hledání sebe sama, a to jak v případě Hirky, která se o sobě dozví strašnou pravdu, tak v případě Rimeho, který se zase dozví strašnou pradu o tom, čemu zasvětil svůj život. Hirka i Rime jsou komplexní a plnohodnotné postavy, každý ma svou úlohu a svůj osud. Urd je celkem uchazející zaporák, škoda jen, že ke konci nedostal vic prostoru. Havraní kruhy jsou nápaditý příběh, napsaný s lehkostí, lekce poetický a vůbec mi nepřišlo (jak někteří psali), že by byl začátek pomalejší. Informace jsou dávkovány tak, aby čtenáře nezahltily. A příběh je pořád čtivý. Nakonec musím autorku pochválit za ten konec. Zajímavý, hořkosladký a otvírá nové otázky a zvědavost, co bude dál.

25.02.2018 5 z 5

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

Svět zaklínače je perfektní, plný tajemství, nebezpečí a magie. Postavy jsou pestré, mají své chyby a působí celkem živě a uvěřitelně. Člověk tuto útlou knížečku zhltne na posezení, jelikož je to celkem svižné. Vypravování pomocí rozhovorů je zajímavý způsob psaní (i když v některých slovních přestřelkách jsem se trochu ztrácela v tom, kdo říká co, jelikož tam často chybí jakákoliv uvozující věta). I když se mi kniha líbila, určitě si přečtu další díl a jsem zvědavá, kam se děj bude ubírat, tak se nemůžu zbavit pocitu, že Sapkowskému lépe sedl formát povídek. Děj je stále takový epizodkový, hemží se vedlejšími postavami, které nejsou nijak uvedené a čtenáři dá hodně práce se v nich zorientovat a vytáhnout z dialogů nějaké jejich charakteristiky. To, že se v celém díle prakticky nic nestalo přikládám tomu, že je to úvodní díl celé ságy, který měl sloužit nějakému bližšímu seznámení s hlavními postavami a s politickou situací, která je důležitá pro další děj. Uvidíme co bude dál.

04.09.2017 4 z 5

Cesta králů Cesta králů Brandon Sanderson

Na tuto knihu jsem se dlouho těšila a konečně jsem si našla čas ji přečíst. Jakožto Sandersonův skalní fanoušek a uctívač jsem už věděla, do čeho zhruba jdu. Chápu některé komentáře lidí, kteří byli rozladěni dlouhým úvodem a otázkami, na které dlouho nepřicházela odpověď. Ale to je prostě Sanderson, hodí vás do vody a plavte, chápejte, a pokud to nepochopíte sami, nakonec přijde vysvětlení, ale musíte se snažit. Je pravda, že tato konkrétní kniha má opravdu dlouhý a velmi důkladně propracovaný úvod, kde se toho moc neděje, spíš se seznamujete s postavami, jejich minulostí a prostředím, kulturou atd. A chápu, že pro někoho je to nezkousnutelné, takže pokud jste ještě od toho autora nic nečetli, doporučuju začít s něčím méně obsáhlým. Ale pokud jste fajnšmekři a chcete pořádné poctivé epické a originální fantasy, které vás bude provázet ještě spoustu let, tak rozhodně se nenechte odradit a čtěte a čtěte. A navíc, knížka má přes 900 stran, je v plánu nějakých deset dílů, tak je třeba v prvním díle postavit pro příběh poctivé základy. Protože na nich se následně rozehrává příběh, který vám vezme dech, zavede vás do exotických končit a nabídne vám hrdiny, kterým prostě chcete držet palce až do konce. Za mě to hravě strčí do kapsy celou Hru o trůny (nehledě na to, že díky Sandersonovu grafomanství nejspíš napíše všech deset dílů dřív, než Martin jeden další díl…)
P.S. po dočtení druhého dílu: JE TO BOMBA!!!! Jestli první díl měl pomalejší rozjezd, tak druhý je jako tobogán. ROZHODNĚ to stojí zato ;)

20.11.2016 5 z 5

Eragon Eragon Christopher Paolini

Pro celou sérii: Pro mě je to srdcovka, ale chápu, že kdybych jí měla srovnávat s některými knížkami, které jsme četla v poslední době, tak jsou některé věci nedotažené a mají své rezervy. Možná by tomu pomohlo, kdyby to celé nebylo pojaté tak ve velkém, nebo to bylo o ten jeden díl kratší. Nicméně je to zábavné, milé oddechové počtení pro všechny věkové kategorie, které potěší a neurazí :)

08.02.2014 4 z 5

Měsíční píseň Měsíční píseň Patricia Briggs

Na rozdíl od jiných knih pro dívky (především, pochybuju, že by to četli kluci), je příběh Mercedes jediný, který mě bavil. Pojetí nadpřirozených bytostí je působivé a celá hierarchie a společnost vlkodlaků vykreslená dokonale do detailů. Hlavní hrdinka je emancipovaná silná žena (žádná ufňukaná puberťačka), která si nebere servítky a jde do všeho po hlavě. To vážně oceňuji a i děj prvních řekněme tří dílů byl chytlavý. Pak už mě to tolik nebralo, každý díl ztrácí trochu na kvalitě.

09.12.2013 4 z 5

Inkoustové srdce Inkoustové srdce Cornelia Funke

Nejlepší knížka, jakou jsem za poslední dobu četla a to se mi všechny knihy opravdu líbily. Bavil mě příběh, vypravování i nezvykle pojaté postavy, všechno do sebe zapadalo a příběh byl živější, než bych čekala. Těch 20 korun byla nejlepší investice, co jsem zatím udělala :D Zahoďte předsudky a jděte do toho!

09.12.2013 5 z 5

Kletba vítězů Kletba vítězů Marie Rutkoski

Ano, je to rozhodně young adult, kterou ale ocení i starší čtenáři. Kromě téměř povinné romantické linky tu je totiž rozebíráno velmi citlivé téma otroctví, kdy hlavní hrdinka není v pozici dobývající si svobodu, ale naopak v pozici otrokáře. Už to mě dost překvapilo, ale ocenila jsem, že takovéto kontroverzní téma dává celému příběhu další rozměr. Co dalšího mě překvapilo, je naprostá absence jakýchkoliv fantastických prvků, což je u fantasy literatury dost zvláštní přístup. Jedná se v podstatě o historický příběh z jakéhosi fiktivního světa. Nic proti, naopak je osvěžující přečíst si knihu, kde se to nehemží draky, proroctvími a temnými silami chystajícími se zničit svět. Tady jde o politiku, o morálku, o soucit, o svobodu, o čest a samozřejmě o lásku, jak jinak.

08.10.2018 5 z 5

Křest ohněm Křest ohněm Andrzej Sapkowski

Za mě zatím nejlepší díl Zaklínačské ságy. Konečně se začalo pracovat více s postavami než s výpisem politických událostí (které vám stejně bez podrobnějšího zkoumání moc neřeknou). Geralt distal v tomto díle naprosto skvělou družinu nových charakterů. Kromě již známého Marigolda přibude Milwa, Cahir a Regis, občas doplněni partou Zoltanových trpaslíků. Všechny postavy skvělé, vtipné, vůbec mi nevadilo, že scén s Ciri a Yenefer tam bylo po málu.

29.01.2018 5 z 5

Stíny minulosti Stíny minulosti Brandon Sanderson

Oproti prvnímu dílu, který byl dost seznamovací, se zde čtenářovi otevírá hlavní zápletka této série. Hlavní postavy poznáme více do hloubky a musím říct, že to je velké plus. Je tam několik vážně skvělých, vtipných, napínavých i dojemných momentů. Jediné, s čím jsem měla problém, je množství informací, které je na čtenáře v jednu chvíli nahrnuto a i když celou sérii mistborna znám celkem dobře, tak jsem měla problém všechno zpracovat a něco mi trvalo až do přečtení třetího dílu, Navíc tu Sanderson dost mlží a zatajuje a čtenář celou dobu moc neví, na čem je. Což neříkám, že je špatně, mě přišlo zajímavé vidět zápletku očima hlavních hrdinů, kteří jsou chvílema dost v koncích. Ale chápu, že někdo to nevstřebá tak snadno, když celou knihu tápe a nakonec se zas tolik nedozví a většina věcí je vyřešena až v dalším díle. Ale stojí za přečtení, už kvůli tomu, že celá série je parádní dobrodružství ;)

06.08.2017 5 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Ponuré fantasy povídky založené na klasických pohádkách zabalených do hávu slovanské mytologie. Zpracování úžasné, největší plus mají poetické popisy a propracovaný svět temného středověku. Všechny postavy mi přirostly k srdci, a i když mám k některým povídkám výhrady k ději, většina mě chytla za srdce a kdybych pominula poslední povídku druhé knihy povídek (Něco končí, něco začíná), tak by to bylo na pět hvězdiček, takhle je to na 4,5*. Jedna z nejlepších sérií moderní evropské fantastiky.

19.02.2016

Ocelové srdce Ocelové srdce Brandon Sanderson

Od Sandersona mám přečteno všechno, co u nás vyšlo a jsem ráda, že stále vychází. Je škoda, že v běžných knihkupectvích bývá tento autor objednán pouze na vyžádání a válí se tam na policích spousta knížek, které těm jeho nesahají ani po kotníky. Je pravda, že kdybych byla nezasvěcený čtenář, anotace knihy by mě nejspíš nepřesvědčila, abych si ji koupila.
U této knihy se setkáváme s alternativní realitou (nebo blízkou budoucností), kde po jisté události se na zemi začnou objevovat lidé se superschopnostmi. Nejsou to ale žádní hrdinní X-meni, většina z nich propadne moci a zničí v postatě celou stávající civilizaci. Nesetkáváme se tu s detailně promyšleným světem, jak jsme u tohoto autora zvyklí, svět, je totiž dost nepodstatný a jeho funkčnost se tu moc neřeší. Náš zájem je v jednom konkrétním městě, totiž v Chicagu (vlastně Newcagu), kde samozvaně vládne jeden z výjimečných - Ocelové srdce. Přestože je tato kniha primárně určena pro mládež a je to vesměs oddechovka, v postatě jde o celkem ponurou postapokalytickou vizi, která vám už od začátku vlepí facku, pokud jste čekali růžové jednorožce, nebo čekali hrdiny s červeným pláštěm a slipama před legíny. Sice to není Hra o trůny, kde byste už očekávali, že všechno špatně skončí a všichni umřou, ale na druhou stranu, nic není černobílé. Sanderson nechává své postavy procházet nejtěžšími zkouškami. Nechává je chybovat, nechává je umírat, ale rozhodně ně tak, jak byste očekávali. Protože i když si říkáte "No jo, to je jasný jak facka, je to takhle a takhle..." přestože si můžete do posledního okamžiku myslet, že víte, jak všechno skončí, Sanderson vás přesvědčí o opaku. Takže nakonec si říkáte, skončilo to dobře, nebo špatně? To asi záleží na každém z vás, rozhodně to skončilo dost uzavřeně, abyste nemuseli číst další díl, ale zároveň dost, otevřeně, abyste ten další díl číst chtěli.
Postavy vzhledem k délceknihy nejsou zas tak složité, ale rozhodně nejsou černobílé. Každá je nějaká, každá má svou povahu, své specifické rysy a vlastnosti, svou motivaci a historii. A většina vás dokáže dost překvapit, protože přestože si myslíte, že už je všechny znáte, nikdy nevíte na 100%, na čem jste.
A mě nezbývá než se těšit na další díl, protože ač tato kniha nedosahuje takových kvalit jako autorovi další knihy, rozhodně je nadprůměrná a stojí za to si ji přečíst, buď jako kvalitní čtení pro mládež, nebo letní oddychovku plnou akce, napětí a vtipu. Jediné, co bych vytkla, je korekce textu, kde je opravdu velké množství chyb a překlepů, které ruší od čtení. Naopak chci pochválit vkusnou a hezkou za obálku, která je dost podobná originálu.

30.06.2015 5 z 5