Acourtofbook Acourtofbook komentáře u knih

Políbená ledem Políbená ledem Amanda Hocking

Po prvním díle, který byl fakt jeden velký průser, jsem od pokračování měla vyloženě téměř nulová očekávání, ale tohle bylo sakra něco jiného. První polovina byla sice taková nudnější, nic moc se tam nedělo, a já si říkala, že to asi stejně jako jednička nebude nic moc, ale pak se to rozjelo a já zbytek knihy přečetla na jeden zásah. Líbílo se mi, že kromě fantasy žánru se zde objevují i prvky detektivky, což byla celkem příjemné obzvláštění. Autorka si s vámi celou dobu hraje, že vlastně pořád netušíte, kdo co udělal a celkově to má dost dobře promyšlené, že kdybych knížku už jednou před lety nečetla, tak bych doteď nevěděla, kdo se skrývá za tím takzvaným "padouchem". I když hlavní hrdince stále nijak obzvlášť nefandím, tak se konečně začíná chovat trochu rozumněji, za což má u mě autorka taky plusové body. Co však musím vytknout, je ta romantická linka, která je prostě za mě napsaná fakt příšerně. Jako některé ty "romatické" scény mi zde přišly vyloženě vynucené a vrcholem byla ta sexuální scéna, kterou tam autorka dala bez nějakýho většího úmyslu, což celkově působilo opravdu divně. Každopádně ten konec byl fakt hustej a já jsem zvědavá na pokračování.

3,5⭐/5⭐ Oproti prvnímu dílu zde byl opravdu veliký posun. I když to samozřejmě nebylo nic extra, tak až na tu první polovinu a fakt špatnou romantickou linku, se mi to líbilo a pokud vám stejně jako mně první díl připadal příšerný, tak dejte pokračování určitě šanci.

01.03.2021 3 z 5

Mrazivý oheň Mrazivý oheň Amanda Hocking

Tuhle sérii jsem četla před lety, kdy jsem s YA literaturou teprve začínala a co si pamatuji, tak jsem z ní byla jsem tenkrát naprosto nadšená. Tak jsem si řekla, proč si nedát rereading, protože jsem si z ní nepamatovala skoro nic. Ehm, jako nápad knihy hezký, ale zpracování teda nic moc. Na začátek vás musím upozornit, že nad tohle knihou je potřeba moc nepřemýšlet, protože moc logických věci zde nenajdete. Už jenom když se zastavíte nad těmi podvrženci, nadává to vůbec smysl, protože je zvláštní, že by si tolik bohatých rodin nevšimlo, že jim mizí děti a navíc mi přijde fakt divný, že když těm dětem bylo osmnáct, tak nenamítali nic proti tomu, že je někdo cizí lidi odvedl od lidí, se kterými celý život vyrůstali. Dalším problémem knihy je, že se zde skoro celou dobu vůbec nic neděje, a když už náhodou jo, tak hrozně chaoticky. Hlavní postava, Bryn, se chovala většinu času příšerně. Naštěstí to zachraňoval Ridley a ta romantická linka mezi nimi mi taky přišla jediným kladem téhle knihy. Předpokládám, že ten konec měl být podle autorky asi hrozně wow, ale já teda vůbec nemám takové to nutkání se hned pustit do dalšího dílu, i když možná jen tak ze srandy mu ještě šanci dám.

2⭐/5⭐ Pokud začínáte s YA literaturou nebo třeba s fantasy žánrem, tak budete podle mě z téhle knížky nadšení, ale jinak se jí radši
vyhněte.

01.03.2021 2 z 5

Dědictví krve Dědictví krve Amélie Wen Zhao

Tak tohle bylo skvělý! Dědictví krve je přesně taková ta stará dobrá fantasy, ve které najdete pravděpodobně všechno, co od tohohle žánru očekáváte. Na začátek chci zmínit, že na tom byla hrozně boží taková poměrně velká podobnost s Grišou a Šesti vranami, takže pokud jste taky fanoušky těchhle sérii, tak by vás Dědictví krve rozhodně nemělo minut. I přesto si však knížka zachovává svoji originalitu a musím říct, že ten svět, který zde autorka vystavěla, mě bavil postupně objevovat a poznávat hrozně moc.

Potom musím taky vyzdvihnout dva hlavní hrdiny. I přesto, že se Ana chovala občas dost naivně, tak zároveň věděla, co chce a tu její sílu postavit se některým věcem navzdory tomu, že to neměla v životě úplně jednoduché, jsem vážně obdivovala. Ramsona jsem si zamilovala už od první stránky, kdy se tam objevil a bavilo mě sledovat, jak se postupně vyvíjel jeho charakter. Mně osobně teda úplně nesedla ta romantická linka mezi nimi, popravdě jsem jim to chvilkami měla docela problém uvěřit, tak jsem zvědavá, co se z toho v dalších dílech vyvine. Kniha je až na trochu pomalejší začátek nabitá akcí a četla se vážně rychle, k čemuž přispíval i autorčin čtivý styl psaní.

Jediné, co bych vytkla byly časté situace typu, kdy byl někdo vážně zraněn, ale o pár odstavců už byl v pohodě připraven bojovat dál a nikdo to neřešil. Možná je to nějaký můj osobní problém, ale tady to vyloženě bilo do očí. I tak už se však nemůžu dočkat pokračování, protože ten konec byl samozřejmě asi úplně nejvíc neukončený, jak to jen šlo.

4,5⭐/5⭐ Pokud hledáte opravdu kvalitní fantasy, tak vám mužů Dědictví krve jenom doporučit.

01.03.2021 4 z 5

Dům soli a smutku Dům soli a smutku Erin A. Craig

Wow! Co tohle sakra bylo? Jeden den jsem si ji běžela koupit a další dočteno, což svědčí o tom, že to bylo fakt výborné. Tohle byl naprosto úžasný retelling na 12 tančících princezen (jinak ano, ten příběh znám hlavně z Barbie) , ale zároveň se mi líbilo, že se to autorka rozhodla pojmout úplně jinak a vzniklo tak něco nového a originálního. Nejdříve bych chtěla pochválit postavy. Měla jsem trochu strach, aby když je tu tolik sester, se mi navzájem nepletly, ale to se naštěstí nestalo, jelikož každá sestra byla úplně jiná. První polovina knihy se může zdát trochu jako pohádka, i když je zde pár hororových prvků, ale já jsem třeba neměla problém s tím, že bych se u knihy kdovíjak bála, i když je pravda, že číst horory mi nevadí tolik jako například koukat na hororové filmy (já vím, asi jsem divná). S každou kapitolou se však zvyšovalo napětí a šlo do tuhého a prostě se od toho nešlo jen tak odtrhnout. Na posledních asi 100 stránkách jsem myslela, že se mi snad rozskočí hlava, protože autorka si s námi tak moc hrála, vždycky se něco stalo, ale pak se ukázalo, že to bylo vlastně úplně jinak. Myslím si, že na tuhle knížku jen tak nezapomenu...

5⭐/5⭐ Pokud hledáte fantasy thriller, který vás opravdu donutí přemýšlet, a na který asi jen tak nezapomenete, je Dům soli a smutku ten pravý.

20.02.2021 5 z 5

Kolonie Kolonie Sam Marsden

Kolonie mě hned ze začátku zaujala svojí anotací, která mi připomněla takové ty dystopické knížky typu Hunger games a Divergence, které já osobně mám moc ráda a naštěstí ani Kolonie nezklamala. Především s Divergencí jsem zde, co se týče obsahu, viděla poměrně velkou podobnost. Kolonie je typickou dystopií - v budoucnosti zde máme jakýsi "dokonalý" svět, ale postupně se ukazuje, že všechno není tak růžové, jak se může na první pohled zdát. Autorčin styl psaní byl čtivý a svižný a díky tomu, že se nezaobírala žádnými zbytečnostmi, příběh odsýpal a musím říct, že až na prostřední část, kdy se děj maličko zasekl na místě, se tam pořád něco dělo. Bavilo mě objevovat celý ten svět a všechna ta pravidla a vynálezy, co se tam vyskytovaly, byly taky super. Jediný velký problém jsem měla s hlavní hrdinkou, kterou jsem občas fakt nedávala, jelikož se chovala absolutně nelogicky, naivně a celkově mi byla dost nesympatická. U ostatních postav tomu autorka taky moc nedala, přišlo mi, že jsme je poznali jenom tak okrajově, a některé by si přitom podle mě určitě zasloužily více prostoru. Na druhou stranu se však něco takového dá u 260 stránkové knihy čekat, a přišlo mi fajn, že kniha nebyla zbytečně dlouhá, jako většina dystopií v dnešní době bývá. Takže za mě velký doporučení a už jsem zvědavá na zfilmování knihy.

4, 5⭐/5⭐ Pokud jste fanoušky dystopie, tak by byste neměli Kolonii minout, protože podle mě budete nadšení.

20.02.2021 4 z 5

Dvůr mrazu a hvězd Dvůr mrazu a hvězd Sarah J. Maas

Tak jo, tohle byl celkem zbytečný díl, ale i tak si myslím, že každého fanouška ACOTAR potěší. Na jednu stranu se zde vážně vůbec nic nedělo a vlastně celá knížka bylo jenom o tom, kdo komu koupí jaký dárek a tom, že Feyre chce malovat, ale vlastně neví co, ale na druhou stranu se mi líbilo, že oproti předchozím dílům to bylo změna ohledně toho, že se zde neřešila žádná válka a celý příběh probíhal více méně v "poklidné atmosféře". Kniha se četla úplně sama, a vzhledem k tomu, že je oproti ostatním autorčiným knihám opravdu krátká, tak ji budete mít přečtenou za chvilku. Myslím si, že je ideální se do toho dílu pustit například v období Vánoc, protože na vás z knihy úplně dýchá taková vánoční atmosféra. Přišlo mi fajn, že byla kniha tentokrát psána z pohledu více postav. Je vidět, že autorka si ponechala nějaký ten prostor pro další díly, především co se Nesty a Cassiana týče a na pokračování o těchto dvou postavách se moc těším.

3⭐/5⭐ I když to byl nejslabší díl z celé série, tak si myslím, že pokud jste fanoušky ACOTARU, tak by vás neměl minout.

07.02.2021 3 z 5

Dvůr křídel a zmaru Dvůr křídel a zmaru Sarah J. Maas

Tohle sérii bych pravděpodobně mohla číst pořád dokola a nikdy by mě neomrzela. Třetí díl byl sice o něco málo slabší než ten předchozí, ale i tak se řadí na příčku mých vůbec nejoblíbenějších knih. Přiznám se že i přesto, že se jednalo o rereading, jsem dost věcí pozapomněla a tak jsem se nestačila divit, co všechno tam autorka nevymyslela. Příběh odsýpal, ani jednou jsem se nepřistihla, že bych se nudila a prostě to celé byla jedna velká neskutečná jízda. Autorka píše vážně skvěle a často se mi stávalo, že jsem si jeden odstavec četla vícekrát, abych si pořádně vychutnala ten její krásný jazyk. Zbožňuju celý ten svět a to, jak se o něm s každým dílem dozvídáme něco nového. Stejně tak postavy mi s každým dílem přirůstají čím dál víc k srdci. Rhysand je prostě zlatíčko a ten vztah mezi nimi s Feyre je vážně úžasný (a ano, vůbec tomu neuškodilo, že autorka konečně troch ubrala na těch sexuálních scénách). Jediné, co mi trochu vadilo, bylo to, že autorka zde všemožně zpárovala skoro všechny postavy, až mi to chvílemi přišlo divný. Ale co už, i tak se těším na další díl, který je sice z celé série nejslabší, ale ještě se mi nechce opouštět celý ten svět, takže jsem vděčná za každou stránku navíc.

5⭐/5⭐ Pokud máte rádi fantasy a zatím vás tahle série minula, tak to určitě honem napravte, protože je naprosto skvělá a podle mě nebudete litovat.

07.02.2021 5 z 5

Spát v moři hvězd. Kniha I. Spát v moři hvězd. Kniha I. Christopher Paolini

Od všemi vychvalovaného Paoliniho jsem si už nějakou knihu chtěla přečíst opravdu dlouho, a Spát v moři hvězd mě svou anotací hrozně zaujalo. Ne že bych byla ve výsledku zklamaná, ale spíše už teď vím, že jeho knihy nejspíš nebudou nic pro mě. Tohle je typická sci-fi - najdete zde úplně všechno, co od toho žánru pravděpodobně očekáváte, jako například nejrůznější technologie, mimozemšťany a mnoho dalšího. Můj největší problém byl však s tím, že zde bylo až příliš popisných pasáží. Jakože obdivuji autora, že do knihy zapracoval tolik odborných informací a je vidět, že se v tomhle tématu vyzná, ale jak tomu má sakra rozumět normální člověk? Skoro většinu času zde byly popisovány jednotlivé vynálezy a různé fyzikální podstaty, až mi z toho šla hlava kolem a ve výsledku vím stejně úplný prd. Některé pasáže, jako například různé bitvy byly vážně zajímavé a čtivé, ale většinu času jsem měla problém, abych neusnula. Dost mě taky štvala hlavní hrdinka. Celou dobu mi byla absolutně nesympatická a v jejím chováním bylo vidět, že myslí jenom na sebe. Každopádně bych neřekla, že je tahle knížka špatná, autor píše fakt skvěle, jenom mně prostě tolik nesedla a do dalších dílů se nejspíš pouštět nebudu.

3⭐/5⭐ Pokud jste opravdu velkými milovníky sci-fi, tak pravděpodobně budete z téhle knihy dost nadšení, ale na mě jednoduše byla až moc složitá.

07.02.2021 3 z 5

Bez šance Bez šance Neal Shusterman

Neal Shusterman se řadí mezi mé nejoblíbenější autory, takže na knížku Bez šance, která je v zahraničí tak vychvalovaná, jsem byla dost zvědavá. A pan autor opět nezklamal. Já osobně mám ráda ty knihy, v kterých se skrývá nějaké to poselství a donutí člověka přemýšlet a přesně to Bez šance nabízí. Ze začátku musím pochválit celý ten nápad. Neal Shusterman má opravdu velkou fantazii a Bez šance je příkladem toho, jak nějak by podle mě měla vypadat ta pravá dystopie. Všechna ta nová slova jako čápnutí, tleskač nebo buf, to prostě jen tak nevymyslíte, ale krásně to dokresluje atmosféru celého příběhu. Ačkoliv nám zde autor představuje úplně nový svět, umí to udělat tak, že je to srozumitelné a vůbec jsem neměla problém se do knihy začíst. Obvykle mívám problém s tím, když jsou knihy psány ve tři osobě, ale Neal Shustermam umí psát, tak že mi to ani nevadilo a bylo snadné se do všech postav vcítit. Navíc to, jak se navzájem protínaly jejich úhly pohledu a časové linky bylo prostě geniální. Nejsilnější byl pro mě ten konec, kdy už šlo do tuhého a z jedné kapitoly mi bylo vnitřně opravdu špatně. Každopádně doufám, že se u nás vydají i další díly, protože v té sérii vidím velký potenciál.

5⭐/5⭐ Nemám co vytknout. Naprosto perfektní dystopie, kterou si musíte všichni přečíst.

24.01.2021 5 z 5

Čtyři mrtvé královny Čtyři mrtvé královny Astrid Scholte

Tak na to, že to byla autorčina prvotina, byly Čtyři mrtvé královny opravdu povedené! Fantasy detektivka, to tu ještě přece jenom nebylo a myslím si, že to je rozhodně škoda. Ze začátku chci autorce pochválit celý ten nápad a námět, který byl vážně originální a podle mě na tuhle knihu jen tak po dočtení nezapomenete. Celé to rozdělení země na čtyři části, kterým vládnou čtyři královny, mi přišlo velice zajímavé. Pak je zde však ta detektivní linka, která byla absolutně skvělá! Jakože už z názvu asi poznáte, kam to všechno směřuje, ale to zpracování a rozdělení na více dějových linek bylo absolutně geniální. Je zde spoustu zvratů a já vám garantuji, že tuhle knihu nebudete chtít jen tak odložit, protože prostě budete potřebovat vědět, jak to bude dál. Ke konci jsem už teda měla trochu podezření, které se mi zčásti potvrdilo, ale i tak jsem z toho rozuzlení byla vážně překvapená a nečekala jsem to. Bylo taky super, že knížka není čistě fantasy, ale vyskytovalo se zde i několik sci-fi prvků, což bylo příjemné oživení celého příběhu. Navíc jsem ráda, že je kniha stand-alone, protože se zbytečně netáhla a pořád se tam něco dělo. Jediné, co bych vytkla, je to, že bych možná ocenila, kdyby zde byl více popsán celý ten svět, jeho historie, jak funguje, atd...

4,5⭐/5⭐ Až na pár nesrovnalostí jsou Čtyři mrtvé královny super originální fantasy detektivkou, kterou vám moc a moc doporučuji.

24.01.2021 4 z 5

Diabolik Diabolik S. J. Kincaid

Diabolik je víceméně všemi vychvalovaný, a tak jsem se rozhodla, že ho zkusím, abych zjistila, co na něm ostatní tak vidí. Ne že bych z něj teda byla kdovíjak nadšená, ale možná je to tím, že jsem od něj měla moc velká očekávání. Už od začátku se mi moc líbil ten námět a nápad s celým tím světem, který mi přišel originální a bavil mě. Bohužel se autorka moc nezdržovala s popisy a vrhla nás rovnou do příběhu, aniž by něco vysvětlovala a ze začátku mi tak dělalo celkem velké problémy se zorientovat. Příliš popisů nebylo v celé knize a kvůli tomu bylo složité si některé věci vůbec představit. Naopak zde bylo až příliš detailních popisů opravdu drsných a krutých scén, ze kterých se mi až občas dělalo špatně. Každopádně to vše vynahrazovala postavami, které byly skvěle propracovány a nejvíce se mi líbilo to, jak bylo vidět, jak se Nemesis postupně vyvíjí. Romantická linka se autorce taktéž moc povedla - byla reálná a uvěřitelná. První polovinu se toho sice moc nedělo, ale pak se to rozjelo a přicházel jeden zvrat za druhým. Takže za mě moc fajn sci-fi, ale jelikož skončila poměrně ukončeně, tak se do dalších dílů nejspíš pouštět nebudu.

4⭐/5⭐ Až na některé drobnosti se mi to líbilo a pokud máte rádi sci-fi, tak vám Diabolika moc doporučuji.

24.01.2021 4 z 5

Po tvém boku Po tvém boku Kasie West

Tohle je rozhodně moje nejoblíbenější knížka od autorky. Četla jsem ji už asi po čtvrté a nejspíš mě nikdy neomrzí. Myslím si, že tahle knížka se bude líbit každému knihomolovi, protože přeci jenom se děj z velké části točí okolo knih. Co na knížkách od Kasie West obdivuju, je to, že dokáže do každého svého díla dostat i nějaké vážnější téma a díky tomu to není jenom tak leda jaká young adult romantická linka. Autorčin styl psaní je neskutečně čtivý, já knihu měla přečtenou za dva dny a i vám garantuji, že ji nebudete chtít jen tak odložit. Musím taky vyzdvihnout to, jak Kasie West dokáže udělat to, že v tři sta stránkové knize si s hlavními postavami vytvoříte takový vztah, jako si někdy nevytvoříte s postavami v nějaké obsáhlé sérii. Autumn je jedna z mých nejoblíbenějších hrdinek a Dax byl prostě miláček. Kniha se může ze začátku zdát předvídatelná, ale musím říct, že i tak se tam stalo spoustu zvratů, které jsem fakt nečekala. Jenom mě teda pokaždé, když knihu čtu, mrzí, že ta část, kdy jsou dvě hlavní postavy v knihovně, není delší, protože ta mě na tom vždycky baví nejvíc.

5⭐/5⭐ Rozhodně jedna z mých nejoblíbenějších romantických young adult knížek a zároveň moje top od Kasie West.

13.01.2021 5 z 5

Dvůr mlhy a hněvu Dvůr mlhy a hněvu Sarah J. Maas

Tohle je bezkonkurenčně nejlepší díl z celé série. Druhý díl Dvoru trnů a růží je jedna z mála knížek, které bych si po dočtení nejradši hnedka přečetla znova. Co si budeme, je to docela bichle, ale díky krásnému stylu psaní autorky, se kniha četla skoro sama.. První díl byl nudný, tolik mě nebavil, ale ve dvojka byla od začátku do konce nabitá akcí a zvraty a neskutečně čtivá. Je zde spoustu nových postav, které budete buďto absolutně nenávidět nebo si je naopak naprosto zamilujete. Feyre, kterou jsem v jedničce moc nemusela, se tady konečně začíná chovat smysluplněji a rozhodně se řadí mezi mé nejoblíbenější knižní hrdinky. A Rhysand? To je snad jedna z těch nejlepších mužských knižních postav, jaké existují a nejde ho nemilovat. A ta romantická linka mezi nimi byla naprosto boží. Jenom mě teda trochu mrzelo, co autorka udělala z Tamlina... V prvním díle jsem ho měla ráda ale tady se choval opravdu příšerně. Už se nemůžu dočkat, až se pustím do dalšího dílu, protože tahle série je prostě skvělá a rozhodně se bude navždy řadit mezi mé srdovky.

5⭐/5⭐ Jedna z vůbec nejlepších knih, co jsem kdy četla. Pokud jste nečetli, rozhodně dejte téhle sérii šanci, protože podle mě nebudete litovat.

13.01.2021 5 z 5

Harry Potter: Filmová kouzla Harry Potter: Filmová kouzla Brian Sibley

Já osobně mám zajímavosti z natáčení všemožných filmu ráda, takže když se objevila možnost přečíst si tuhle knihu, byla jsem nadšená. Ve filmových kouzlech se totiž dočtete o všem možném - najdete zde rozhovory s režiséry, informace o jednotlivých postavách a rozhovory s jejich představiteli, to, jak vznikaly rekvizity a kostýmy, jak fungovaly speciální efekty a spoustu zajímavostí ze samotného natáčení. Kniha je navíc hrozně hezky grafický zpracovaná, je zde spoustu fotek z filmů i z natáčení a taky návrhy kostýmů a rekvizit. Navíc je doplněná různými předměty, jako například tetováním Smrtijedů, pozvánkou na Vánoční ples, průkazem totožnosti kouzelníků nebo dopisem, který přišel Harrymu z Bradavic, což mi přijde taky super. Co se týče obsahu, tak mě knížka bavila, byla velice zajímavá a dozvěděla jsem se zde spoustu věcí, které jsem předtím netušila, ale na druhou stranu mě trochu mrzelo, že zde bylo i hodně těch informací, které pokud tak nějak sledujete dění o Harrym Potterovi, jste už pravděpodobně někde slyšeli nebo četli. Taky mě trochu štvalo, že co se týče fotek, tak převažovaly ty z filmů, podle mě by bylo lepší, kdyby tam místo toho dali víc fotek z toho natáčení.

4,5⭐/5⭐ Pro fanoušky HP je tohle rozhodně povinnost.

13.01.2021 4 z 5

Vím, že hodně lidí tohle pokračování Harryho Pottera hodnotilo spíše záporně, ale já musím říct, že mně se celkem líbilo. Jelikož mám dramata ráda, tak mi vůbec nevadilo, že byla kniha napsaná formou divadelního scénáře, přišlo mi to zajímavé oproti předešlým dílům a alespoň zde díky tomu nebylo nějaké zbytečně natahování a šlo se rovnou k akci. Líbily se mi všechny ty spojitosti s příběhem Harryho, který všichni známe a odkazy na některé postavy. Trochu mi však vadilo, že autoři hodně sázeli na úspěšnost celé série a bylo zde hodně momentů, o kterých už jsme si všichni dávno četli prostě mi přišlo zbytečné to tam opakovat. Taky si mi nelíbilo, že u některých postav byl hodně pozměněněn jejich charakter, to bylo prostě zvláštní. Nechápala jsem, že Harry mohl mít dítě, jako byl Albus, který se občas choval fakt příšerně, i když možná to bylo tím, že zde nebylo moc prostoru pro to, abychom si s těmi novými postavami udělali nějaký vztah nebo kvůli zpracování ve formě scénáře nahlédli do jejich myšlenkových pochodů. Nicméně ti nic nemění na tom, že celá knížka byla čtivá, napínavá a já ji měla přečtenou vážně za chvilku.

4⭐/5⭐ Je potřeba do toho jít s tím, že to není další Harry, protože s tím se tahle kniha rozhodně porovnávat nedá. I tak si však myslím, že to nebylo zas až tak špatně a fanoušci HP by si tohle pokračování rozhodně měli přečíst.

03.01.2021 4 z 5

Stmívání Stmívání Stephenie Meyer

Od všemi vychvalovaného Stmívání jsem měla obrovská očkování, ale musím říct, že mně se teda vůbec nelíbilo. Před lety jsem viděla první díl filmů, který mě taky nebavil, ale řekla jsem si, že knihy by mohly být lepší a že bych je chtěla zkusit. Kdyby mi bylo tak kolem dvanácti let, tak bych z knížky byla pravděpodobně nadšená, ale teď vidím, že na tomhle bylo skoro všechno špatně. Zaprvé mi vůbec nesedl styl psaní autorky. Přišlo mi, jako kdyby to napsala nějaká teenagerka na Wattpad a nevím, jestli to bylo překladem, ale některá ta slova a přirovnání, která tam používala, to byla fakt hrůza. Navíc její styl psaní nebyl vůbec čtivý, takže jsem některé části přeskakovala, což se mi normálně u knížek nestává. Možná to taky bylo tím, že se tam celou dobu nic nedělo. Další velký problém jsem měla s hlavní hrdinkou, Bellou, jejíž chování odpovídalo chování dvanáctileté holky a někdo by ji měl vážně občas trochu profackovat. To, co tam dělala, jsem vážně nedokázala pochopit, a rozhodně se řadí mezi ty nejméně sympatické postavy, co jsem kdy měla možnost poznat. No a o té romantické lince je snad škoda mluvit. Byla absolutně nereálná, těm dvěma jsem tu jejich velkou lásku vůbec nevěřila a přijde mi, že takhle to prostě nefunguje. Jediné plus vidím v té dobře popsané a promyšlené historii upírů, ale jinak asi nemám co pochválit.

1⭐/5⭐ Jedna z nejhorších ya knih, co jsem kdy četla. Do dalších dílů se pouštět rozhodně nebudu.

03.01.2021 1 z 5

Pár stránek navíc Pár stránek navíc Lin Rina

Kroniky prachu jsem si naprosto zamilovala, takže když jsem se dozvěděla, že má vyjít volné pokračování, asi si dokážete představit moje nadšení. Pokud jste fanoušci tohoto příběhu, tak se vám toto pokračování určitě bude líbit, ale pravděpodobně budete stejně naštvaní jako já, že je tak krátké. Líbilo se mi, že kromě příběhů o ostatních postavách z Kronik prachu zde byly i různé poznámky samotné autorky o tom, jak kniha vznikala, co jí bylo inspirací, atd. Obrázky byly taktéž skvělým oživením knihy. Pořád jsem čekala, kdy se konečně dostane na Animant a pana Reeda, ale bohužel pokračování jejich společného příběhu přišlo až na konci. A to si na ně autorka vyhradila asi jenom 40 stránek, což mi přišlo hrozně málo, jakmile jsem se jednou začetla, chtěla jsem totiž víc. Nicméně to nic nemění na tom, že i jejich příběh byl skvělý a moc se mi líbilo, že byl i vánočně laděný.

4,5⭐/5⭐ Na Kroniky prachu to rozhodně nemá, ale pokud se vám líbily, tohle pokračování by vás rozhodně nemělo minout.

03.01.2021 4 z 5

Hořící království Hořící království Sally Green

První díl série Zloději dýmu byl naprosto skvělý, druhý byl absolutní propadák a tenhle závěrečný díl byl asi tak něco mezi. Na téhle sérii se mi hned od začátku líbilo, že byla vyprávěná z pohledu více postav, jejichž příběhy se vzájemně protínaly. Jenomže to už ve třetím díle neplatí, každá z postav má zde jakousi svou vlastní linku a jedná sama za sebe, což by mi nevadilo, jenomže tím, že byly kapitoly krátké, to celé působilo tak, že jsme pořád skákali z jedné dějové linky do druhé, což byl asi můj největší problém s touhle knihou. Kvůli rychlému skákání mezi postavami zde navíc nebyla možnost, aby vám nějaká z nich přirostla více k srdci a párkrát jsem se dokonce přistihla, že mi bylo úplně jedno, jak to s nimi dopadne. Nejvíce mě štvala Catherine, která se zde ocitla v typickém milostném trojúhelníku a to, jak se rozhodla, zde nebylo vůbec zdůvodněno a já jsem jí tu volbu její "právě lásky" vůbec nevěřila. Ale nebyla jediná, kdo se choval nelogicky, i ostatní postavy se chovaly leckdy naivně a nepochopitelně. Pak se zde taky objevuje postava nového záporáka, prince Harolda, kterému je čtrnáct let a vyžívá se v utrpení druhých, které zde bylo popsáno tak dopodrobna, že se mi chvílemi dělalo špatně. Ale nejvíce mě vytáčelo to, že i všichni ostatní měli s chováním prince problém, ale nikomu se nepodařilo čtrnáctiletého kluka trochu zpacifikovat. Na konci mi přišlo, že se všechno vyřešilo až moc jednoduše a všichni prostě žili šťastně až do smrti. Abych však jenom nekritizovala, tak musím uznat, že kniha se četla velice rychle, odsýpalo to a ten nápad se světem démonů mi přišel opravdu výborný. Celkově tuto sérii hodnotím jako jednu z těch lepších a myslím si, že za přečtení rozhodně stojí.

3⭐/5⭐ I když to nebylo nic extra, hodnotím Hořící království jako důstojné zakončení celé série a myslím si, že pokud vás baví středověké knihy s prvky fantasy, tak by se vám tahle série mohla líbit.

23.12.2020 3 z 5

January a Deset tisíc dveří January a Deset tisíc dveří Alix E. Harrow

Na začátek chci říct, že tohle je podle mě přesně tak kniha, kterou budete buďto naprosto milovat nebo nenávidět. January je něco úplně jiného, než všechny ostatní knihy, ale za mě bohužel úplně ne v tom dobrém slova smyslu. Ze začátku jsem byla z toho zdobného a lehce květnatého jazyku nadšená, ale když čtete dál a zjistíte, že se na jedné stránce různými slovy okecává pořád ta jedna samá věc a vlastně se tam nic neděje, začne vás to pravděpodobně štvát. Přišlo mi, jak by knihu napsal někdo dávno v minulosti, protože jsem sice pořád četla dál a dál, ale stávalo se mi, že jsem často nevěděla, o čem vlastně čtu a musela jsem se v knize vracet. V půlce však nastává obrat, připojuje se konečně i trochu akce, a i když nemůžu říct, že bych potom byla z January kdovíjak nadšená, už mě celý příběh alespoň tolik nenudil. Co mi však na January přišlo zajímavé, bylo to, že v příběhu byla zasazená kniha v knize a taky celkem originální námět, protože já osobně jsem až do poslední chvíle vůbec netušila, kam January spěje a závěr mě opravdu překvapil.

2⭐/5⭐ Nápad dobrý, ale bohužel mi nesedl jazyk a styl, jakým byla kniha psána.

23.12.2020 2 z 5

Studie jedu Studie jedu Maria V. Snyder

Tohle je za mě první díl série, který neurazí, ale asi ani nenadchne. Často bývá přirovnáván ke Skleněnému trůnu, s čím musím souhlasit a chci podotknout, že mi taky hodně připomínal Serafínu. Už od začátku mi přišlo, že má kniha velmi originální námět a zpočátku to vypadlo na slibnou fantasy, jenomže po pár kapitolách zjistíte, že se zde objevují vzorce typické pro young adult fantasy literaturu. Hlavní hrdinku chce někdo zabít, ona stále uniká, pak ji někdo zachrání a nakonec se u ní objeví jakési "super schopnosti". Tohle už tu bylo prostě mockrát, ale zase na druhou stranu chápu, že od vydání knížky v zahraničí už uběhlo patnáct let a v té době mohla být Studie jedu považována za něco nového a originálního. Další problém jsem měla s tím, že v knize se toho moc nedělo, děj často stagnoval na jednom místě, a když už konečně přišla nějaká akce, byla hrozně rychle odbytá. Každopádně musím vyzdvihnout hlavní hrdinku, Jelenu, která není jako ostatní hrdinky v ya literatuře, které se celou dobu litují a naříkají nad svým osudem. Jelena jedná sama za sebe a nenechá si do toho, co dělá, nikým kecat. Jenom ta její romantická linka s jistou osobou byla teda příšerná, vůbec by mi nevadilo, kdyby ji autorka úplně vypustila. Moc mě bavil celý ten svět, i když si myslím, že by si zasloužil trochu více rozvést, protože při čtení mě napadlo spoustu otázek, na které jsem v průběh bohužel nedostala odpověď.

4⭐/5⭐ Pokud chcete starou dobrou fantasy, ve které najdete všechno, co od tohoto žánru očekáváte, tak je Studie jedu pro vás to pravé, ale nic nového od toho nečekejte.

23.12.2020 4 z 5