7barevduhy 7barevduhy komentáře u knih

Babička Babička Božena Němcová

Mé největší čtenářské překvapení! Na základní škole jsem se zařekla, že ji číst nebudu. Taková všemi omílaná "lidovka". Na střední jsem byla ještě zatvrzelejší. Na vejšce na literatuře jsem si nakonec řekla, že by byla ostuda vystudovat literaturu a neudělat si vlastní názor. A jaké bylo moje překvapení, když jsem knihu přečetla jedním dechem a ještě si u ní ne poplakala, ale pobrečela. Je to neuvěřitelný "mástrpís", který bohužel nenajde často čtenáře jen pro tu obrovskou propagandu. K téhle knize se vrátím a budu mít pocit, že se vracím někam, kde to znám, že se vracím ke SVÉ babičce, protože takhle kniha umí vrátit do dětství a umí vytvořit vztahové pouto. Má místo v mém srdci.

26.05.2016 5 z 5

Jeden plus jeden Jeden plus jeden Jojo Moyes

Skoro celá kniha je jeden takový dlouhý výlet, resp. časově až tak dlouhý není, ale text knihy se věnuje pohledu všech zúčastněných postav, jejich prožívání a pocitům, a tak s autorkou pronikáme hlouběji do charakteru a života těchto postav i mimo zmíněný výlet. Prvních cca 150 se autorka věnuje "dostávání čtenáře do děje" a seznamování s výchozí situací postav. Pak se to rozjede a Vy máte příležitost sledovat bravurně zaznamenaný vývoj postav. No a pak už knihu nelze odložit, až do samého konce.

22.05.2016 4 z 5

Dívka, již jsi tu zanechal Dívka, již jsi tu zanechal Jojo Moyes

Dvě různá časová pásma, dvě
zoufalé ženy a jeden obraz. Oba příběhy jsou o silných ženách, které bojují za to, co milují. Moje první kniha od Moyes, která mě zcela pohltila a zavázala k tomu číst další. Moje první celoanglická kniha, kterou jsem dočetla až do konce a která mě motivovala číst další knihy v angličtině. Jazyková stránka (anglické) knihy byla ohromně pohlcující, věřím, že i český překlad odpovídá autorčině dovednostem práce s jazykem. Poměrně dlouho Vás autorka dostává do příběhu (cca 100 stran), než se něco stane, ale dovede si Vás pro její postavy tak získat, že pak s postavami jejich zápolení s osudem silně prožíváte a nemůžete přestat číst.

22.05.2016 5 z 5

S láskou o dětském spánku S láskou o dětském spánku Lenka Medvecová Tinková

Nejlepší kniha o dětském spánku, kterou podle mě můžete na českém trhu najít. Reflektuje přirozený vývoj a charakter dětského spánku. Nastiňuje spací zvyklosti jiných kultur, čímž potírá, co je vlastně "normální" spánek. Doporučuji přečíst všem rodičům, kteří se domnívají, že jejich dítě má problém se spaním/uspáváním. Mně strašně pomohla.

12.03.2019

Mendelův trpaslík Mendelův trpaslík Simon Mawer

"NEČÍST, POKUD UVAŽUJETE O DÍTĚTI NEBO JSTE V OČEKÁVÁNÍ!" Tento nápis by měl být uveden na knize, jako varování pro budoucí rodiče, aby se vyhnuli strachu nebo alespoň neposilili strach z kanadských žertíků matky přírody. Není-li čtenář zběhlý v čtení odborných textů plných termínů a pasáží, kterým občas nerozumí, kniha se mu bude číst těžko. Mně kniha nadchla svým neotřelým stylem, sarkastickým hlavním hrdinou a neočekávanými zvraty.

16.06.2016 4 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Děsivě reálné příběhy ze života podkreslené prožíváním postav. Kniha mě bavila, vyvolala i pocit smutku, naučila mě něco nového o životě a celkově mě velmi pozitivně prekvapila.

27.04.2016 4 z 5

Co s láskou Co s láskou Nicholas Sparks

Kniha je příjemným čtením na dovolenou či dlouhý zimní večer. Příběh je neotřelý a vyvrcholení není klasickým happy endem románu červené knihovny. Jazyková stránka knihy je však velmi fádní a nelze očekávat v tomto směru umělecký zážitek. Překlad nazvu The best of me do češtiny je velmi nepovedený a pro čtenáře, kteří nehledají červenou knihovnu, velmi odrazující. A je to škoda. Příběh knihy mě mile překvapil.

27.04.2016 3 z 5

Proces Proces Franz Kafka

"Kdo říká, že miluje Kafku, tak ho pravděpodobně ani nečetl," říkal jeden profesor z vejšky. Právě k tomuto dílu se mi onen citát velmi hodí. Umě vyjádřené zmítání odnikud nikam v naprosto beznadějné nejistotě vědění, kdo za tím vším stojí, se vykrádajíc samo sebe roztahuje do skoro dvousetstránkového díla, jež je příliš dlouhé a příliš o ničem na to, aby mohlo získat svůj obdiv. Jsem si jistá, že tato kniha velmi silně a rozsáhle vylíčila Kafkův životní pocit, jež by ale na 80 stranách ztělesnil něco, čemu by bylo možné vzdát obdiv jako celku.

28.10.2013 1 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Krásná kniha, jež za pohádkově snovým příběhem skrývá moudra pozemského bytí. Návštěvy planet jsou vhledy do lidských povah a vlastností a jsou skrze nevinný pohled malého prince banalizovány a odhalovany ve sve směšnosti. Jde o mou oblîbenou knihu, v níž mám poznačeny všechny pro mě významné výroky. Tato kniha má v mé knihovně čestné místo.

28.10.2013 5 z 5

Sophiina volba Sophiina volba William Styron

Celá kniha je koncipována jako deníkové vyprávění mladého nadrženého žurnalisty (autobiografické prvky), které velmi trefně zachycují ve formě vyprávění cosi, čemu se dnes říká "internetový efekt". Klikáte, klikáte a proklikáváte se na stránky spolu nesouvisející. "Ještě tohle si musím přečíst, na tohle se chci podívat, tady mají slevu" a dál a dál. A když se umíte kontrolovat, tak se zase stejně jako Styron dostanete k té původní stránce. Jen jste ale mezitím zabili spoustu času. V knize se takhle zabíjí čtenářova pozornost. Jedna odbočka vedle druhé (občas zcela pro příběh nepodstatná), retrospektivní vyprávění a naprosto nezajímavý život novináře Stinga, který měl alespoň to štěstí, že potkal Nathana a Sophii, aby mu ten život okořenili. Již tak dlouhá kniha se stává díky výše uvedenému ještě delší. Kdo chce knihu číst jen proto, aby věděl, co je to ta "Sophiina volba", nechť si přečte posledních 60 stran. Bohatě stačí, abyste věděli vše, co chcete vědět a ušetřili si čas na čtení nějaké chytlavější knihy.

11.11.2015

Melancholie I. Melancholie I. Jon Fosse

Rozhodně stojí za čtenářský zážitek. Četla jsem ji rychločetbou na vejšce a velmi to na mě zapůsobilo.

28.10.2013 4 z 5