6493 6493 komentáře u knih

Dvůr zázraků Dvůr zázraků Victor Dixen

Podobně jako první díl je i tohle plné nenaplněného potenciálu, nedotažených epizod a jednotvárných postav. Hlavní hrdinka se stále až po kolena brodí svojí existenciální krizí a s problémy se potýká se stejnou ladností, jako by se pohybovala v želé.
Autor se tu snaží o něco jako detektivní zápletku, ta je ovšem zhruba na úrovni Pošťáka Peta a vyvrcholení se nedočkáte, zřejmě ho psaní ke konci přestalo bavit.
Pozn. plesové šaty z flanelu? Plíce plnící se jinovatkou? Uffff

02.06.2023 3 z 5

Smrtící vzdělání Smrtící vzdělání Naomi Novik

Jedna z nejlepších fantasy knih, kerou jsem kdy četla. Rozhodně se nedá než zatleskat celému originálnímu nápadu, ať už se budeme bavit o magii, postavách nebo i celé té strašné škole, která je vražednější, než Bradavice (a to je silná konkurence!). Čte se to samo, tajíte dech a radujete se z každého úspěchu hlavní hrdinky. Ta je klasický outsider a sledovat její vývoj vás určitě bude bavit.

31.05.2023 5 z 5

Kruté požehnání Kruté požehnání Emily Thiede

Pěkná kniha, zajímavý systém magie, který bude, doufám, víc rozpracován v dalším díle. Místy to bylo trochu hluché a ploché, všechny postavy si byly velice podobné a chyběla mi tam nějaká větší charaktrová rozmanitost. Nicméně čtení mě bavilo a snad až na příliš pohádkový a duhou zalitý závěr to velmi dobré čtení i pro dospělé.

31.05.2023 4 z 5

Kosenie: Poviedky zo sveta série Žatva smrti Kosenie: Poviedky zo sveta série Žatva smrti * antologie

Opravdu velice povedená kniha! Pokud jste fanoušky série Smrtka, určitě si tuhle sbírku příběhů nenechte ujít! Některé příběhy vám krásně doplní děj Smrtky, některé rozšíří znalost světa, ale ať tak či tak, Shustermanova novinka vás zaručeně pobaví!

31.05.2023 5 z 5

Alan Rickman: Deníky Alan Rickman: Deníky Alan Rickman

Alana miluji, jeho dílo obdivuji. Nicméně to, jakým způsobem byly jeho deníky interpretovány pro veřejnost, je velice nečitelný a není čtivý. Drtivá většina deníkových zápisů je sled miliardy jmen lidí, filmů, divadelních her, médií a dalších a vy se snažíte, velice marně, v tom zmatku a útržcích nějak zorientovat. Občas dostanete poznáku pod čarou s mini vysvětlivkou, ale i přesto jste ztraceni. Asi bych se nebránila tomu, kdyby byla celá kniha koncipovaná jinak. Například poskládat z jednotlivých zápisů příběh některého z Alanových projektů nebo třeba životních fází. Takhle to nemá žádnou přidanou hodnotu troufám si říct pro nikoho, sand jen pro vydavatelství, pro které je to easy money grab.

22.05.2023 2 z 5

Mrazivý polibek Mrazivý polibek Richelle Mead

Oproti jedničce žádná změna, děj není moc rozpracovaný, opět dokážete všechno předpovědět a nechybí ani nekonečné popisy toho, jak je kdo sexy a co se mu zračí v očích.
Stále však zůstává faktem, že svět Vampýrské akademi je super zajímavý a vidím v tom možnost velké parády a prostoru pro hlubší rozpracování. Reálně téhle knize nejvíc ublížil směšně nízký počet stran, jsem si jistá, že trojka, se svými téměř 400 stranami bude konečně to pravé ořechové.

09.05.2023 3 z 5

První přečtená biografie a nelituju. Pochopitelně jsem si knihu přečetla jen proto, že jsem na HP vyrůstala a byla jsem zvědavá, jaké to bylo vyrůstat uvnitř HP. Felton je překvapivě velice dobrý spisovatel a svůj životní příběh popsal skutečně dobře a čtivě bez zbytečných omáček okolo.
Doporučuji pro každého potteromila, ale i pro ty z vás, koho zajímá, jaké to je prožít celé dětství na filmovém place.

05.05.2023 5 z 5

Vampýrská akademie Vampýrská akademie Richelle Mead

Noooooo, podle hodnocení jsem to čekala o dost lepší. Bylo to jen takové milé počtení, kde mě nic nepřekvapilo, nešokovalo, zaroveň ale nenadchlo a nepohltilo. Příběh se zatím zdá tuctový, postavy generické, ale oceňuji zajímavé pojetí upírů a jejich společnosti. Doufám, že v dalších dílech to bude celé víc propracované a konečně si budu moct nějakou postavu oblíbit.

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Další skvělá práce od Morštajnové. Silný příběh, dobře napsané postavy, znepokojivé a opakující se motivy a samozřejmě silné momenty, kdy vám to konečně celé docvakne. Jediné, s čím jsem měla problém, byla občasná rozvleklost a snad úplně poslední věta knihy, tam to bylo trochu na sílu.

05.05.2023 4 z 5

Démon z lesů Démon z lesů Leigh Bardugo

Super příběh, krásné kresby, můžu být jen spokojená! Příběh jsem četla už dřív v klasické podobě, grafická forma pro mě tak měla jen přidanou hodnotu, nicméně bych pro větší hloubku a pochopení doporučila sáhnout po originálním zpracování příběhu (např. dostupný jako bonus v knize Ruin and Rising).

05.05.2023 5 z 5

Zvrácená pouta Zvrácená pouta Lexi Ryan

O fous lepší než jednička, ale opět děsná kopírka SJM. Mám skoro pocit, jako by autorka nahrála Dvory a Trůn do OpenAI a dala command na přepsání ve zjednodušené formě a změnu jmen. Přesto se kniha četla neskutečně dobře a bavila mě.
Jen teda posledních asi 60 stran (?) bylo neskujtečně uspěchaných a tak nedotažených, že jsem musela zkontrolovat, jestli můj výtisk nemá slepené strany, nebo dokonce nechybí celé kapitoly.
Taaaaakže, určitě to bude top, když je vám 15, ale ve třiceti se rohlíkem opít nenechám a mnohem radši si přečtu originál od SJM, ne zjednodušenou kopírku.

Chmurný Válečník Chmurný Válečník Alistair Rennie

Takže.... tohle bylo divné čtení. Trvalo mi skoro měsíc po přečtení odhodlat se k napsání recenze. A ani teď si nejsem moc jistá tím, co chci vlastně napsat.
Jednou za mnou přišel manžel, když jsem zrovna četla Chmurného válečníka a zeptal se mě, o čem to je. Po minutě ticha jsem pokrčila rameny a přiznala, že opravdu nevím. Kniha totiž nemá děj jako takový, je spíš přehlídkou bizarností, a epizodních událostí, které se tak nějak proplétají až nakonec vyústí v.... asi v nic. Není tam žádný moment eskalace, dokonce ani rozzuzlení, nebo pochopení. Prostě jen čtete fakt divné věci, které jsou jakousi přehlídkout největších a nejvíc znepokojivých věcí, které se můžou zrodit v něčí hlavě.
Když říkám divné věci, představte si to nejhorší, co dokážete vymyslet na téma jídlo, vražda, lidské tělo, sex, vynásobte to tak milionem, umocněte na druhou a možná se přiblížíte k tomu, co autor napsal na 350 stranách. To celé ještě místy proložte rádoby hlubokými existenciálními kecy a voilá, máte knihu.
Tři hvězdičky dávám za originalitu, autorovu odvahu a postavy Sester.

Nevhodný návrh Nevhodný návrh Julia Quinn

Další okopčená Popelka, a to ne moc zdařile. Zasazení do série Bridgertonových je docela na sílu a kniha postrádá i tu trochu šarmu, kterou měly předchozí dva díly. Tímto s Bridgertonovými končím.

05.05.2023 2 z 5

Vikomt, který mě miloval Vikomt, který mě miloval Julia Quinn

O fous lepší než předchozí díl, ale opět se zde neudálo nic mimořádného a já pro trochu té romanitky na úrovni 19. století raději sáhnu po Austenové.

Vévoda a já Vévoda a já Julia Quinn

Neurazí, nenadchne. Je to takové milé čtení, které, pokud si chcete jen odpočinout a na chvíli vypnout, určitě postačí. Co mě ale iritovalo bylo chování Daphne, která, na tehdejší dobu, byla dost nekorektní a myslím, že by ve společnosti stála dost na okraji. Mužské postavy zas byly machistické a s ženou mluvily jako s věcí a svým majetkem. V té době to tak skutečně bylo, ale nic nezkazí román tolik jako muž, který své milované zdůrazní, že si s ní může dělat cokoli se mu zamane a na c ovše má vůči své ženě právo.
No jo, doby Austenové jsou zkrátka nevyhnutelně pryč a my už se další dobové senzace a dalšího Darcyho nedočkáme.

Poslední noc Poslední noc Zara M. P. Cole

"Proč zavíráme oči v důležitých chvílích svých životů?
Když se modlíme, když pláčeme, když se líbáme, když sníme?
Protože ty nejkrásnější věci v našem živote nejsou vidět očima,
můžeme je pouze cítit srdcem a tohle byl přesně ten okamžik." (str. 226)
__________________________________________
Málokdy se mi stane, že bych si v knihkupectví jen tak na blind koupila knihu bez reviews od českého začínajícího autora v žánru fantasy, jejíž obálka se mi nelíbí a k tomu není ve slevě. Bylo to vlastně moje poprvé a můžu říct, že jsem nikdy nebyla víc spokojená se svým impulzivním rozhodnutím! Ruku na srdce, ta jen málokdy vyjdou v náš prospěch... Nicméně jsem si prsty nespálila a Poslední noc totálně vypálila rybník mému přesvědčení, že moderní čeští autoři z fantasy žánru nemohou dosáhnout na světovou úroveň.
Kniha byla skvělá! Od postav, přes svět až po originální pojetí upírů. A to je opravdu něco protože knižní upíry byste mohli přehazovat vidlemi a víceméně se vždy doházíte ke stejnému výsledku. Autorka nám ale dala ochutnat něco nového a mně nezbývá, než se radovat nad skvěle strávenými hodinami čtení.
Hlavní postavou je Julie, teen pricezna s fakt silným daddy issues, kterou v příběhu doprovází poměrně dost vedlejších postav. Ty bývají u začínajících autorů většinou odfláklé, ale v Poslední noci mají, představte si, přidanou hodnotu a bude vám na nich záležet! Chtěla bych hlavně vyzdvihnout postavu Gabriela což je pro upíra nejlépe zvolené jméno (fanoušci Říše upíra jistě vědí, mrk mrk).
Děj je svižný, nikde se nebudete nudit, ani nic nebude extra drásat vaše logické já. Občas se autorka neubránila trochu uměle vytvořeným scénám, kterých naštěstí nebylo moc, takže přivírám oči a jdu dál.
Všechno šlapalo jak po másle, začátek navnadil, prostředek polapil a konec totálně rozdrtil. I přesto ale musím dát 4/5, a to kvůli jazyku a stylu psaní.
Postava Julie je teen, takže u ní čekáte neformální mluvu, i když je princezna. U poddaných a níž postavených postav autorka používá nespisovnou řeč a nářeční koncovky, takže paráda. Ale pak jsou tam postavy jako král a bůhví jak staří upíři, kteří mluví stejně, jako teen princezna. S tím jsem měla docela problém, hůř se mi pak v postavy věřilo a celkově jim to ubíralo na budovaném charakteru. Poslední věc z hlediska jazyka, celé se to nese ve velice neformálním duchu, ať už vyprávění, nebo monology/dialogy postav, takže když do toho všeho autorka najednou plácne přechodník, je to jako pěst na obě oči.
__________________________________________
Doufám, že druhý a poslední díl bude venku co nejdřív, moc se těším a děkuji autorce za skvělý příběh!

11.04.2023 4 z 5

Prázdné sliby Prázdné sliby Lexi Ryan

Příjemné a čtivé fantasy, které vás bude bavit hlavně v případě, že od toho neočekáváte nic víc, než fajn zábavu.
Je hodně vidět, že se autorka nechala inspirovat v jiných fantasy i klasických dílech, nenabízí tak nic nového, nicméně to na čtivosti příběhu neubírá. Výrazné podobnosti jsem našla třeba v Popelce, Dvorech od SJM, Krásce a zvířeti, Selekci a Grisha trilogii.
Nepůvodnost knihy mi tolik nevadí, jsou to všechno náměty, které mě baví, takže přimhouřím obě oči a jdu dál.
Co mě ale neuchvátilo byla hromada nevyužitých nápadů, dějových linek, rozvoje postav a místy pěkných nesmyslů, které knihu ponížili na průměrný počin.
Zabaví, ale pokud chcete být uchváceni, raději běžte v knihkupectví o regál dál.
***
Poznámka k českému překladu, dost hrůza, takové zneužití a zprznění slova potenciál ve všech podobách, to se nedělá!

07.04.2023 3 z 5

Svobodní bastardi Svobodní bastardi Jonathan French

Geniální závěr geniální trilogie. Po prvním díle jsem byla naprosto nadšená, po druhém lehce nesvá (a ve stresu z toho, kam se to ubírá), po třetím jsem v sedmém nebi.
Sledujeme třetího z oblíbeného tria, Kaňoura. No a jestli ho dobře znáte, víte, že je to ten nejcitlivější a emocemi nejnabitejší ze všech kříženců. V duchu emočního třesku se odehrává poslední dobrodružství putování po Souzených (i mimo ně), ale nemusíte se bát, pokud patříte k fandům extra akce a bizáru, rohodně nedočtete s prázdnou.
Autor dokázal všem fantasy nadšencům luxusní jízdu, která je originální, čtivá, magická i brutální a já už se nemůžu dočkat, až si to celé za pár let zopakuji a budu se opět smát jak blázen a přát si domů prase.
Žít v sedle!

03.04.2023 5 z 5

Hrdá Hrdá Elżbieta Cherezińska

Ambiciózní projekt pro mě doposud neznámé autorky. Na bezmála 500 lehce vyčerpávajících stránkách čtete o hodinách dějepisu, které jste na základce určo prospali protože kdo by se v těch Boleslavech měl vyznat!
Tahle kniha mě naštěstí neuspávala, ale příznám se bez mučení, že některé pasáže jsem rychle profrčela, abych se zase dostala k těm, které mě zajímaly (Svatoslava, ehm ehm). Je pravda, že občas toho bylo skutečně moc, sledovat vztahy napříč každým evropským knížectvím, královstvím, markrabstvím, kmenem a bůh ví čím. Plus teda asi bambilionem postav, co se jmenujou buď stejně, super podobně, nebo tak bizárně, že si vám matlají dohromady jak diví a jediným majákem v temnotě je SVATOSLAVA.
To je pane hlavní hrdinka! Nejde si ji neoblíbit, obdivovat jí, fandit jí a zároveň nad ní občas kroutit hlavou. Je to skutečně velice dobře napsaná postava. Po přečtení jsem si ji pogooglila a překvapilo mě, že vlastně vůbec nemusela existovat. Ale rozhodla jsem věřit v její existenci, a to přesně v té podobě, jakou jí vtiskla autorka.

03.04.2023 4 z 5

Ztracená královna Ztracená královna Justin Lutz

Ztracení královna je autorovou prvotinou a je to hodně znát. Obdivuji jeho odvahu skočit hned do žánru fantasy, což je žánr s nejvíc náročnými čtenáři. My se rohlíkem opít nedáme.
Zasazení do dystopického světa je velmi povrchní a nedotažené, skoro jako by se autor nemohl rozhodnout, jestli chce psát fantasy v dystopickém světě, nebo dystopii ve fantasy světě.
Postavy příliš nestojí za řeč. I když jich je tam spousta, reálně se dá cokoli říct jen o hlavní hrdince. Ta je veskrze špatná, nemornální, krutá, brutální, hloupá, {{další negativní adjektiva}}. Jestli má nějakou dobrou vlastnost, pak je buď hodně, hodně, hodně hlubo ukrytá, nebo jsem ji prostě nenavnímala. Jednoduše s ní nemůžu sympatizovat, chápat ji, fandit jí a vlastně jsem radovala pokaždé, když se jí přihodilo něco zlého.
Toho zlého tam bylo dost. Krev tekla proudem, kosti se lámaly, kůže pálila. Jedno se "kůže na lýtku odřela až na kost", což je anatomicky velmi zajimavé, a fakt bych tu díru chtěla vidět. Co autor nezvládá v rámci rozvoje postav a příběhu, dohání naprosto nepotřebnou krutostí a brutalitou. Nechci na to moc vzpomínat, nicméně situace, kdy se v pohodě jedí lidi a dokonce si postavy udělají bezva kotletku z jednorožce (!) jsou za mě no go.
Nedostatečnost autorova umu se projevuje dost okatě i v případech, kdy se chce rychle posunout dál, ale neví jak na to. Takže pokaždé, kdy neví, co a jak, "hrdinka" (a) ztratí vědomí a někde se probudí, (b) zakopne a ztratí vědomí, nebo za (c), spadne do díry a ztratí vědomí. Schválně to zkuste počítat, nebo ještě lépe, dejte si panáka pokaždé, kdy se to stane. Užijete si príma zábavu.
Jako poslední bod chci zmínit absolutní nelogičnost vlastně celé knihy. Tady bych musela hodně spilerovat, tak jen řeknu, že jsem si při čtení připadala jako totální blbec, kterého se ze mě autor snažil udělat. Jistě nezáměrně, ale člověk nemusí být génius, aby ty hrozné přešlapy, díry a kraviny neviděl.
Jedna hvězda jako motivace pro autora psát dál. Třeba se časem vypíše na vyšší úroveň.

24.03.2023 1 z 5