4444913 4444913 komentáře u knih

Všecky krásy světa Všecky krásy světa Jaroslav Seifert

Těžko popsatelná věc.Nostalgické,teskné,veselé i praktické zároveň,překrásně sepsané.Popis veselého života společenství básníků které znám jen podle jejich díla,milé vzpomínky na dětství a maminku,hrůza když se J.S.dozvěděl o popravě V.Vančury,nostalgie koukající se setkání už stárnoucího autora s mladou "fanynkou".Moc hezké a opravdu kouzelné čtení.

02.05.2019 5 z 5

V Buckhinghamu otevřeno V Buckhinghamu otevřeno Karel Kyncl

Karel Kyncl..Kdykoli.Mistr zkratky a postřehu,naprosto skvělý.Mám ráda fejetony,kde je třeba na malé ploše přinést téma,rozvést ho a trefit pointu od Nerudy přes Hanáka,ale pan Kyncl to je moje jednička.Od drobných záležitostí každodenního života po světové téma atomových bomb v Japonsku 1945(fejeton Dlouhý stín války,myslím že je v jiné knížce),vždy je originální a jedinečný.Takových víc-knížek i novinářů.

20.04.2019 5 z 5

Kde je zakopán pes - memoáromán Kde je zakopán pes - memoáromán Pavel Kohout

Pro mě nejlepší dílo Pavla Kohouta.Nějak se mi nechce posuzovat jestli se měli chartisté dobře nebo ne,pokládám za nesprávné tak jako tak jak minulý režim zacházel s lidmi kteří jen měli jiný názor nebo se jen domáhali toho aby byly dodržovány smlouvy které byly našimi představiteli podepsány-tzv.západní systém se taky nesložil jen proto,že nechává protestující protestovat.Dvě časové roviny mi nevadí,není to první ani jediná kniha takto koncipovaná.Přerod od mladého fanatického nadšence komunistického vývoje po rozkoukaného a zralejšího člověka mi přijde uvěřitelný a snaha postavit se proti zblblému režimu správná.Obecně myslím že Kohout psát umí,má bohatou slovní zásobu,nepíše(aspoň tady)rozvláčně,i pointa by byla.Takže u mě dobrý.

13.04.2019 4 z 5

Hyde Park Civilizace Hyde Park Civilizace Gabriela Cihlářová

Kniha stejně skvělá jako pořad.Jen je mi záhadou proč při kvalitách autorů pořadu je televize víc nepropaguje,to je výstavní veřejnoprávní program.Ale samozřejmě,ti co mají zájem si je najdou.

09.04.2019 5 z 5

Hercova zpověď Hercova zpověď Laurence Olivier

Skvělé!Trochu jsem čekala že to bude sebestředné,přehnaně vážné a trochu nudné ale nic z toho.Až krutě upřímné,bez sentimentu a nesmírně poutavé.Vtip,nadhled,upřímnost.Bomba!

02.04.2019 5 z 5

Král Karel III.: Kompletní příběh života britského monarchy Král Karel III.: Kompletní příběh života britského monarchy kolektiv autorů

Ale jo.Velice slušné.Ještě si odpustit tu pohádku o tom jak navázal vztah s Camillou a tím zlikvidoval své pohádkové manželství ( ve kterém samým štěstím skončil u psychiatra ) a bylo by to bez ztráty květinky.

07.10.2023 4 z 5

Dvorní dáma Dvorní dáma Anne Glenconner

Dám pět i když proti ostatním komentujícím já četlka originál.nedělám chytrou jen mě fakt naprosto nenapadlo že takovou něžnou nenápadnou knížku někdo přeloží a vydá.Nakladatelská politika jest mi záhadou.Knížka zajímavá jak pro nenápadný pohled na královskou rodinu tak jako pohled za kulisy života "vyšší třídy" včetně toho nesmyslu že dívka nemůže zdědit panství nebo majetek.Anglická verze má fotografiecož vidím jako velké plus.Pochází ze soukromého archivu takže nenápadně potvrzují že lady Anne se skutečně zná s těmi lidmi o kterých píše a navíc ukazují nám známé lidi i v soukromí.Naprosto neskandálně napsaná knížka psaná sebekriticky a upřímně.

14.04.2023 5 z 5

Dynastie Windsorů Dynastie Windsorů Jean des Cars

Za mě plný počet.Výborná kniha po faktografické stránce dokonalá.Občas nutně potlačuje některé události aby se to všechno vešlo.Zklame evidentně bulvárem odchované čtenáře (že Berny) kteří by očekávali své známé (zhusta nepravdivé ) historky takže v tom případě nebrat.Odporovala bych té glorifikaci-je to souhrn FAKTŮ a toho si cením zas já.Má i kuráž,chlapec.Není takový sebevrah aby napsal že Diana podváděla Charlese dřív než on ji ale má dost kuráže a slušnosti aby datoval obnovený vztah mezi Charlesem a Camillou správně až do roku 1987 .Frajer který mě fakt potěšil.

14.04.2023 5 z 5

Královna všech Královna všech Irena Cápová

Ta otázka se neztratila tak sepíšu tu slohovku znovu.Knížka je skvělá,naprosto trčí nad domácí produkcí Anastázie Harris nebo Michaely Košťálové.Je znát že irena C.-1,umí psát,2,-britská královská rodina je jejím koníčkem 3,-má přehled a spoustu znalostí.Je tam několik chybek které mám dílem za jemná přehlédnutí-na str.180 je uvedeno že Eugenie je celým jménem Eugenie Victoria Mary ale hned na str.184 je správně Eugenie Victoria Helena-,za malicherné-není to úplně tak že Sophie z Wessexu netropí skandály(str.169),dá se určitě říci že dva na kontě má(jeden z hlouposti kdy jí postavení dočasně stouplo do hlavy a sedla plnou vahou na lep zvaný převlečený šejk a spustila kanonádu hodně impertinentních řečí o všech možných členech royal family z čehož byl malér epických rozměrů a Sophie s Edwardem po něm museli ukončit soukromé podnikání a královna je zaměstnala jako "working royals",ten druhý byl velice lidský a pochopitelný kdy ze svého hlediska prostě chránila Edwarda a po spoustě článků naznačujících že se tak úplně nezajímá o ženy řekla na plnou pusu že "její Edward není gay"čímž způsobila téměř orgasmus bulváru který okamžitě vystartoval že Sophie vyvrací obvinění která nikdy nepadla a Edward byl na měsíc neskutečně na tapetě.za nešťastné-poté co královna zamázla Charlesovi a Dianě roku 1986 účast na otevírání parlamentu se tam Charles vrátil,tentokrát s Camillou roku 2012 a byl tam každý rok v parádní uniformě kromě letoška kdy královnu nedoprovázel ale zastupoval a tak měl "jen" oblek,ovšem zrovna letos ho tam autorka viděla v parádní uniformě,str 75.

25.11.2022 5 z 5

Život s korunou Život s korunou Kamil Rodan

Dám pět i když mám malou výhradu tradičně k Dianě.Evina ve svém příspěvku hezky popisuje rozdíly mezi manžely ap.ovšem tradičně se většinou všichni koupou v Charlesově nevěře ale že k ní došlo až po několika Dianiných výletech na druhou stranu manželského plotu jakoby nevadí.Kamil Rodan má pro ni slabost taky ale poslední dobou už trochu změkl,nedávno dokázal připustit i to že sama dělala pro novináře divadlo a že to s tím pronásledováním nebylo až tak horké.Beru to jako světélko na konci tunelu a dávám plný počet,k ostatním nemám nejmenší výhrady,možná je to tím že nepochází z érypop-kultury nebo jak to nazvat a tak jejich osudy neprovází taková přemíra publicity a snad i hysterie.

26.09.2021 5 z 5

Sto veselých kreseb Sto veselých kreseb Josef Lada

Moje jednička v kresleném humoru je jasně Pavel Kantorek ale i vtipy pana Lady jsou super a věčné."Milostivá paní,co dáváte manželovi když mu nechutná oběd?Kabát a klobouk!"

25.05.2021 5 z 5

Cesta za svobodou: Harry a Meghan a vznik moderní královské rodiny Cesta za svobodou: Harry a Meghan a vznik moderní královské rodiny Omid Scobie

Pro motokatty-ono to leze ven jak meloun z chlupaté deky,jak by řekl Hurvajs.Napřed páreček popřel že by autora(Omid S.)znal,potom popřel že by v čemkoli spolupracoval,pak přiznali spolupráci na pasážích o jejím tatínkovi(jako vždy u těchto dvou jejich úmysly byly tak křišťálově čisté že křišťálově čistější není ani čistý křišťál)a teď se fakt moc těším na upravené vydání kde autorovi nezbyde nic jiného než to tradiční "odvolávám co jsem odvolal,verze čtvrtá".Pro synka titul nechtěli aby mu umožnili zcela normální dětství,Meghan strávila mezi Windsory krásné Vánoce uprostřed milující rodiny kterou nikdy nepoznala,tedy tohle "aktualizovat"bude asi něco jako odstřelit Stalinův pomník.

25.05.2021 2 z 5

Jejich veličenstva pyramidy Jejich veličenstva pyramidy Vojtech Zamarovský

Vánoční dárek.O původní knížku jsem přišla při stěhování a tento týden jsem tento skvost objevila v antikvariátu za 10korun!!!!!Podle mě asi nejpodrobnější a nejlepší kniha o pyramidách.Samozřejmě to není lehké a populární čtivo ve smyslu "pyramidy jsou v Egyptě,jsou véélké a postavili je možná otroci".Knížka která je naprosto vyčerpávající.

20.12.2020 5 z 5

Okna vesmíru dokořán Okna vesmíru dokořán Jiří Grygar

Knížka je samozřejmě postarší a je to znát,výzkum jde hodně dopředu ale s touto výtkou absolutorium.Seriál byl kouzelně udělaný a jak z něj tak z knížky kouká nadšení a zápal autora který je pro mě nakažlivý.Vesmír jako nekonečná řada tajemství o kterých Jiří Grygar vypráví s láskou a elánem.K Lady Greystoke -to je právě rozdíl mezi tím když je někdo vědec který má svá tvrzení podložené fakty,objevy,výpočty a běžnou populací.Däniken se skvěle čte ale moc mu to nevěřím což neznamená že by neměl psát.Ale víc obdivuji astronomy minulých století kteří neměli počítače ani výkonné dalekohledy a přesto dokázali existenci nějaké nové planety vypočítat.

02.03.2020 5 z 5

Královská revoluce: Kate a Meghan Královská revoluce: Kate a Meghan Anastázie Harris

Jsem trochu "v kaši"protože tuto knížku přece jen pokládám za lepší než předchozí-Alžběta-pracující žena- jenže dát 4hvězdičky je prostě moc.Chápu kolegyni která dala jednu a ještě přesně trefila ostatní vlastnosti-slušně napsané,poměrně čtivé,katastrofálně neobjektivní.K dotazu autorky jestli prostá krev ohrožuje přežití monarchie bych řekla že ne a mám sto chutí dodat že přežije-li monarchie vládu Alžběty II.přežije všechno(což je trochu zemanovský bonmot).Jak jsem psala už dřív jsem maniak na britskou monarchii a jak tak sleduji co se dá vrací se mi do hlavy mezititulek jednoho několikastránkového článku ve Sternu který zněl "Windsorové jsou nepoučitelní".Lilibeth už má samozřejmě věk ale také má zaměstnance a může je pověřit prací na určitých záležitostech a ne ignorovat cokoli co se jí nechce řešit a pokračovat v taktice která v nedávné minulosti vedla k obrovským problémům.Ale to by bylo téma na slohovou práci a také by to nehodnotilo knížku ale momentální stav monarchie.Když se "zabonmotuji" zcela-Helena Růžičková kdysi řekla že nechápe co má docent Rajko Doleček proti tlustým lidem,vždyť na čem jiném by si tak snadno udělal doktorát-tady je to přibližně stejné-nikdy nebylo tak snadné nadělat miliony liber na totálně zmatlaných knížkách ve kterých je pravdy tak na 40stránek ze 400 že by novináři byli sami proti sobě kdyby to s kritikou a útoky přehnali a způsobili zánik monarchie.Žádný prezident nebo premiér by takové zacházení nestrpěl ani týden.Nejvíc bych knížce vyčetla že se nepokouší o vlastní přínos a jen cituje místy otřesné názory či příspěvky britských médií.Spousta z nich by nebyl problém vysvětlit nebo vyvrátit pokud se autorka zajímá o problematiku trochu blíž.Takhle jen časem sesbírá pár názorů a zopakuje některá tvrzení a šup s tím do krámu.

30.12.2019 3 z 5

63 dní do Dallasu 63 dní do Dallasu Karel Kyncl

Skvělá knížka popisující zemi pro nás tehdy téměř nedostupnou.Karel Kyncl se uměl dívat kolem sebe a uměl i psát,takže další kniha na kterou si není škoda udělat čas.

19.10.2019 5 z 5

Jako obhájce: Perry Mason Jako obhájce: Perry Mason Erle Stanley Gardner

Viz Bobina58-klasické čtvrtky,co?Taky pamatuju.Na maso jsem tehdy asi nestála ale na knížky jo.No a ten Perry je prostě super!

24.08.2019 5 z 5

Kate: Budoucí královna Kate: Budoucí královna Katie Nicholl

Knížka dostižena v češtině.Na ubohosti knihy trvám,některé skutečnosti hodně nesedí ale čeština to ještě dorazila-"radost se rozléhala"(jo?),"zpráva trendovala"(jo!)A malý narozený princ George měl tmavé vlásky(no?)Ach jo.Trenduju jinam.

21.05.2019 2 z 5

Čtení o TGM Čtení o TGM Karel Čapek

No jo.Když někdo umí psát může psát o čemkoli.Krásné poutavé čtení skvělého spisovatele o skvělém politikovi.

27.04.2019 5 z 5

Romanovovci (1613-1918) Romanovovci (1613-1918) Simon Sebag-Montefiore

Simon sebag montefiori-tradičně skvělý.U jeho knih se nedá sáhnout vedle.

23.04.2019 5 z 5