3nitka 3nitka komentáře u knih

Vánoční prasátko Vánoční prasátko J. K. Rowling (p)

Nádherný čitateľský zážitok. Dávam aspoň 10 hviezdičiek. Alebo radšej 15.
Tak neuveriteľne a dokonalo vymyslený svet stratených vecí...
Trocha som si aj poplakala, určite nie som jediná.
P. Rowlingová ďakujem Vám za krásny zážitok.

02.01.2022 5 z 5

Nevermore Baltimore Nevermore Baltimore Petr Heteša

Nádherne vtipná a oddychová kniha, hlavný hrdina ako vždy sympatický:)
"Naštvala mě tak, jak člověka dokážou naštvat jenom ženské. Chlap to prostě nezvládne i kdyby se rozkrájel. Ženská jo. Ženská jo  už jenom proto, že je ženská, protože kdyby to samé napsal chlap, tak to působí úplně jinak. Vypadalo by to tak, že prostě dneska nemůže a že to nejde. Od ženské to působilo tak, že prostě dneska nemá náladu.
Když totiž chlap řekne, že to nejde, tak někde visí na natrženém laně hluboko nad propastí, nebo proti němu stojí rozzuřený krvelačný tygr, který celý měsíc nezavadil ani o jednu pitomou antilopu a už by si něco zakousl. Když to řekne ženská, tak buď ještě nemá zaschlý lak na nehtech, nebo dala přednost horkým malinám, které považuje za několikanásobně hodnotnější požitek, daleko důležitější pro její další existenci."

15.11.2021 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

"Člověk musí hrát s těmi kartami, které dostane. Nemůže je složit na stůl a představovat si, o kolik líp by se mu hrálo, kdyby dostal nějaké lepší."

"Víš, jak se člověku uleví, když pochopí, že nemůže mít všechno, co by chtěl?"

Krásna, pútavá a poučná kniha.

26.10.2021 5 z 5

Zahradničení bez rytí Zahradničení bez rytí Charles Dowding

Toľko inšpirácie a užitočných rád :)
Nielen pestovanie, ale aj uskladňovanie, spracovanie úrody, recepty...
Už aj sa vrhám na tvorbu nových záhonov, kartonov mám ušetrených....

Ďakujem K. za úžasný a užitočný darček

08.09.2021 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Pekná kniha. Dozvedela som sa veľa o kraji, vedľa ktorého bývam. Udalosti, o ktorých som nemala tušenia. A dokonca som sa tam bola pozrieť. Kostol, cintorín, Karviná Doly. Vďaka K.

28.08.2021 5 z 5

Fatal Virtual Fatal Virtual Petr Heteša

Tvl.
"Ale jestli jsme ve virtuálu..."
"Je to blokace virtuálu proti jeho podvirtuálu. Není to blokace z reálu."

:):) super. Možno tak aj ľudstvo naozaj dopadne...

22.07.2021 5 z 5

Čtvrtý králův pes Čtvrtý králův pes František Niedl

Autora mi odporučili, a neľutujem.
Výborná čeština, dialógy.
Hynek Tas z Boru je správny chlap, až sa mi slinky zbiehajú.
Nič ho nerozhodí, chlapovi vrazí nôž do srdca bez zaváhania, pre spadnutého koňa sa škriabe do priepasti, kôli psovi vyhlási vojnu najvyšším.
Užasné.

Začal sestupovat k Hnědce. Nejdřív jí ohmatal nohy, kotníky a šlachy. Zdálo se, že je všechno v pořádku. I Hnědka, když ucítila svého pána v blízkosti, se uklidnila, a když se Tas narovnal, přílípla mu svoje měkké pysky na pravé ucho. " To se tu snad teď budeme líbat, ty kačeno? To si nech na jindy a pro někoho jiného, pokud se odtud vůbec dostaneme." řekl.

M. moc ďakujem za tip na super autora.

12.07.2021

Přežít civilizaci: mých 30 cest za obzor (1983–2019) Přežít civilizaci: mých 30 cest za obzor (1983–2019) Martin Vopěnka

Pekná kniha. Cestovateľské zážitky, ku koncu pretkané postrehmi a smútkom z toho, ako sa cestovanie mení na biznis. A príroda musí ustupovať ľuďom.

05.07.2021 4 z 5

Žádná chvíle není poslední Žádná chvíle není poslední Petr Heteša

"Místo, kde sa v trojúhelníku protínají osy všech tří úhlů. A v rovnostranném jsou to zároveň spojnice vrcholů, a..."
"Nechte toho, matika mi nahání husí kůži."
"To je geometrie."

"Máte nějaké speciální přání ohledně jeho eliminace?"
Zavrtěla hlavou. "Ne, máte volnou ruku. Nicméně mě vytočil tak, že bych volila přímý odstřel."

"A jak poznáme ty, co po nich jdeme?"
"Dost blbě" přiznal jsem. "Pochybuju, že na sobě budou mít dresy. Poznáme je intuitivně."
"Intuitivně?"
" Jo, prostě že na nás vytáhnou pistole. "

Výborný humor.

Hovorím áno. Však som sa aj Hetešovkami poriadne predzásobila.

17.05.2021 5 z 5

Lars pod palbou Lars pod palbou Daniel Gris

Drsný Lars, zamotaný prípad, ktorý vyrieši šmahom ruky - po istej patálii :)
Je ale vidieť, že kniha je rýchlo napísaná. To přikejvnu :):)

A mimochodom, frontman kapely Metallica je James Hetfield a nie Hatfield, takmer som vyskočila z kože keď som to videla. A dvakrát, tak to asi nebude tlačová chyba.
Hviezda dolu, taký milovník metalu a taká chyba??

23.04.2021 3 z 5

Podbrdské ženy Podbrdské ženy Jana Poncarová

Z knihy srší beznádej a smútok.

"My věříme, že každý má v duši dva vlky. Jeden je hodný, milujúcí, štědrý, soucitný, trpělivý a pokorný. Druhý je žárlivý, vzteklý, závistlivý, smutný, sobecký a nenávistný.
Vítězí ten, kterého si hýčkáš."

19.04.2021 3 z 5

Infico Infico Petr Heteša

Pre ilustráciu:
"Na druhém konci chodby za ním vyšel zpoza rohu další chlap. V modrém mundúru nemocničního zřízence. Hned za ním šli další dva v lékařských pláštích, kteří před sebou tlačili prázdné pojízdné lůžko. Nebyli to ale žádní doktoři, i když se tak snažili vypadat. Doktoři mají většinou kolem krku stetoskop, v náprsní kapse teploměr a v rukou složku s lékařskými zprávami. Tihle měli v rukou samopaly s krátkou hlavní."

Brena a Larry nemajú chybu. Postupné zisťovanie, ako žena funguje - výborné, poriadne som sa zasmiala.
Odporúčam, vyčistíte si hlavu od všetkého.

06.04.2021 5 z 5

Neonomicon Neonomicon Alan Moore

Asi základná chyba - nepoznám Lovecrafta.
Ale keď toto pominiem, bavila som sa.
Krvi, slizu a všeličoho iného je tu dostatok.
HRROUNGH ...

06.04.2021 3 z 5

Žijte ve své zahradě Žijte ve své zahradě Ferdinand Leffler

Kniha ako taká je krásna. Luxusné fotografie.
Mať tak 5000 m2 záhrady a dosť peňazí :)
Ale sú tu aj nápady pre menšiu záhradu, tipy a triky.
Absolútne súhlasím, že pred založením záhrady je konzultácia s odborníkmi na nezaplatenie. Alebo aspoň počkať so zakladaním záhrady, nerobiť ju okamžite pri stavbe domu.
Určite pred chaotickým sadením rastlín, kríkov a hlavne stromov je potrebné odsledovať ako ide slnko, kde je dlho tieň, uvažovať aký veľký strom narastie, koľko miesta bude potrebovať.
Kniha je plná inšpirácií a nápadov. Na konci je dokonca zoznam 5 rastlín a kríkov podľa výšky v dospelosti, to je fajn pomôcka.
Po prečítaní som veru vytiahla veľký papier, načrtla svoj pozemok a budem prikladať malé maketky - sedenie, terasa, sušiak, obrázky konkrétnych rastlín, stromov a kríkov... A chodila som so stoličkou po celom svojom pozemku a skúšala. Aký výhľad bude odtiaľto, či bude niečo rušivé..

Ďakujem K, za super darček.

06.04.2021 4 z 5

Zoopisník Miroslava Bobka Zoopisník Miroslava Bobka Miroslav Bobek

Krátke texty doplnené krásnymi fotkami.
Pražskú ZOO som navštívila niekoľkokrát a pevne dúfam, že sa mi to ešte niekedy podarí.
Z niektorých informácií som bola mierne v šoku, napríklad, že po narodení tygríčat musela ZOO postaviť k expozícii zábranu a hliadku, lebo pár návštevníkov, rozumej minimálne 1-5%, na sklo klopali, fotili bleskom a podobným spôsobom rušili zvieratá. Napriek upozorneniu na tabuli vedľa.

Trávenie supov pytliakmi. Vražda nosorožca priamo v areáli ZOO (nie v Prahe).

Na druhú stranu som sa dozvedela pár nových informácií a len som sa utvrdila v tom, ako veľmi sú zvieratá zaujímavé a vzácne.

01.03.2021 4 z 5

Život na našej planéte Život na našej planéte David Attenborough

Veľmi smutné čítanie.
Ani veľmi neviem čo napísať.
Čo sme dokázali za pár rokov. Koľko živočíšnych druhov vyhubiť, koľko divočiny zničiť. 90% veľkých rýb odstrániť z oceánov. 96% cicavcov na Zemi sú ľudia a zvieratá, ktoré chováme na jedlo. 4% tvoria ostatné cicavce.
Zaberáme pre seba viac ako polovicu obývateľnej plochy Zeme. Vyrubujeme dažďové pralesy a iné lesy, aby sme na nich chovali dobytok alebo pestovali palmy a sóju. Tretinu jedla vyhodíme do odpadu.
Strašné.
Všetky poznatky naznačujú, že život ako ho poznáme, je na ceste k zániku. Nebude to trvať stáročia, ale desiatky rokov. Príroda si poradí, s nami alebo bez nás. Ona nás nepotrebuje, spamätá sa. Človek bez prírody neprežije. Ale prečo musí spôsobiť tak veľa utrpenia všetkému živému okolo.
Sir Attenborough za svoj život prešiel celý svet a videl všeličo. Na konci knihy je trochu optimistický. Verí, že ešte je šanca na zlepšenie. Dáva rady, ktoré dávajú zmysel a akými sa riadili ľudia pred sto rokmi. Keď je pôda vyčerpaná, nechám ju rok dva ladom, zasadím zelené hnojivo, zem sa spamätá, život a živiny sa do nej vrátia. A ona to oplatí bohatou úrodou. Keď zotnem strom, musím aspoň dva tri zasadiť. Kam môžem zájsť pešo, nejdem autom. Mäso nemusí byť každý deň na tanieri.

Mala som pocit, že knihu ani nedočítam. Taká je silná.
A dala by som ju povinne prečítať každému.
A aj keď svetu vládnu peniaze, arogancia a bezohľadnosť, sú ľudia a komunity, ktorí si toto všetko uvedomujú a snažia sa niečo proti tomu robiť. Nový Zéland svojou politikou, Kodaň, Singapur a iné veľké mestá už kladú dôraz na zeleň a na vysoké štandardy energetickej účinnosti. Svetielko nádeje tu je.

Podstatou rovnováhy je dostávať a dávať. Život každého z nás bude oveľa viac vyrovnaný, keď budeme ako ľudstvo schopní vracať prírode aspoň toľko, koľko z nej získavame.
Musíme k tomu dospieť. Len či stihneme.

24.02.2021 5 z 5

Vykupiteľ duší Vykupiteľ duší Iveta Pačutová

Ku knihe som sa dostala úplnou náhodou. Tak som skúsila. A príjemne ma prekvapila. Dobre sa číta, pekný jazyk a príbeh odohrávajúci sa na dedine bol bonus.

A áno, život málokedy dopadne tak, ako si ho človek naplánuje.

11.02.2021 4 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Úžasná kniha.
"Představa lidí, kteří s duchaprázdným výrazem v obličeji chodí po ulicích s mušličkami v uších, byla tehdy doslova fantastická, ač dnes je realitou, jejíž bizarnost si už neuvědomujeme, o dopadu, jaký by dlouhodobé sledování televize a jiných audiovizuálních elektronických médiích mělo na lidskou psychiku, neuvažoval nikdo."

11.02.2021 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Veľmi pekná kniha. Čo všetko ovplyvní náš život. Zdanlivé maličkosti.
"Teprve ve šňůře plynoucích let se ukázalo, že cokoli se stalo, bylo důležité, i pouhé slovo mnohdy raní a poznamená vztah dvou lidí navěky.

11.02.2021 5 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Výborná kniha. Charaktery ľudí krásne vystihnuté, vzťahy v rodinách aj medzi susedmi - čo povedať - je to tak, takí sme. Ľudia.

16.01.2021 5 z 5