1972Sixo 1972Sixo komentáře u knih

Přeludům v patách Přeludům v patách Jean Dufaux

Hrubé mobily s anténkou už patria nenávratne do 90tých rokov, ako aj seriál "Akty X". Tak presne v takom mystérioznom duchu sa nesie aj táto séria o neohrozenom zvodcovi žien, ktorý si jednotlivé randé dopĺňa vyšetrovaním nadprirodzených prípadov. V Bondovskom duchu, s vnútorným šovinistickým monológom, strieda noblesné prostredia hotelov veľkomiest i ďaleké džungle exotických zemí. V príjemnej vyhladenej kresbe a realistickej farbe. U mňa spokojnosť i začínajúca nostalgia v tomto smere.

04.11.2021 4 z 5

Shi. Kniha 1 a 2 Shi. Kniha 1 a 2 Zidrou (p)

(SPOILER) Nádherná atmosferická kresbomaľba ako z kresieb francúzskych klasikov satirickej karikatúry, z doby keď sa odohrávala staršia časť príbehu. Práve štýl Traviésa, Philiponyho, alebo Gavarniho vie navodiť perfektnú dobovú manieru hoci aj Viktoriánskeho Anglicka (k súčasnému mi až tak nesedel). A ten večný príbeh pomsty: "oko za oko zub za zub" prenášaný dekádami rokov musel zobudiť aj mystické božstvo z krajiny vychádzajúceho slnka, ktoré aj tak dostatočne príbeh nevyužil. Výber hrdinov zaváňa feminizmom s absenciou charakterovo silného mužského protagonistu. Holt, časi sa menia - dnes už svet zachraňujú tínedžeri.

31.10.2021 4 z 5

Conan: Cimerie Conan: Cimerie Timothy Truman

Napriek slabšiemu prologu sa jedná o výbornú poviedku z Conanových mladších liet. Návrat ešte relatívne mladého Conana z potuliek svetom domov do rodnej Cimerie. Dosť civilná téma ochrany svojích blížnych popretkávaná spomínaním na Conanovho deda, ktorý zažíval akýsi Conanovsky predvoj v iných krajoch Hyborského sveta.
Výborný je aj doslov scenáristu ohľadne inšpirácií a skice ceruzou sú o triedu vyššie než ich omaľovanky v hlavnom sete komiksu. A keď sme u tých výčitiek, tak striga bola tiež málo vyťažená.

28.10.2021 4 z 5

Mistr meče Mistr meče Xavier Dorison

Vrcholný stredovek a Francúzi chcú bibliu vo francúzštine! (u nás ju v staroslovienčine používali o päťsto rokov skôr!!!) A tak jediný francúzsky preklad putuje do tlače krvavou a dobrodružnou cestou temnými a chladnými hvozdami. Ono vlastne ani neide o znemožnenie ju dať vytlačiť, ale skôr o osobné spory a nedorozumenia jednotlivých aktérov, bez pridanej nadprirodzenej hodnoty. Kresba by mohla byť aj lepšia a font písma v bublinách je na hranici čitateľnosti. A chýbal mi tam tiež nejaký textový dodatok, ako to s prekladom vlastne v skutočnosti bolo.

23.10.2021 4 z 5

The Amazing Spider-Man: Smrt Stacyových The Amazing Spider-Man: Smrt Stacyových Stan Lee

Zatiaľ najlepšia UKK Marvelovka!
- Výborné akčné intro s Dr, Okom.
- Poťahovačky s ambicióznym politikom/gangstrom (podobnosť s vtedajším prezidentom Nixonom asi nebude čisto náhodná).
- Emocionálna dráma s perfektným dovetkom scenáristov.
SNAP!

18.10.2021 5 z 5

Zarov Zarov Sylvain Runberg

Doslova plnokrvný komiks. Videl som aj pôvodný film: The Most Dangerous Game, z roku 1932 a musím uznať že na ostrove by sa dobre cítil aj King Kong. Atmosférická nepriestupná džungľa plná nástrah, kde človek nie je na vrchole potravinového reťazca. A kde začnete súcitiť aj s bezcitným zabijakom a držať mu prsty.
No napriek tomu, že príbeh je jednoduchý a dejová linka priama (s povinnými zvratmi), je grafická stránka to najsilnejšie na tejto komiksovej novele. Je precízne, až detailne presná, husto atmosferická a pre našinca exoticky príťažlivá.

12.10.2021 5 z 5

Marvel: Počátky. 70. léta Marvel: Počátky. 70. léta Stan Lee

Všetky začiatky sú ťažké a po pôrode sa všetky deti podobajú. Len budúcnosť a starostlivosť o ne ukáže ktoré bábätko má potenciál byť odlišné a životaschopné.
Po polstoročí už vieme, kto bol životaschopný.

11.10.2021 3 z 5

Místo zla Místo zla Dean Koontz

Zatiaľ to najlepšie, čo som od Koontza čítal. Mix klasickej detektívky (stará škola), nevysvetliteľných javov a brutálnych vrážd v tom najlepšom kokteily. Sympatický hrdinovia proti bezbrehému, všehoschopnému zlu. Ťažko sa rozpisovať o deji, aby som nespoileroval a tu doslova vyskočí prekvapivé odhalenie v každej kapitole a dej sa rýchle valí dopredu. Koontz tu koketuje s fantastikou a spája ju s hororom a thrillerom, čo samozrejme nie je nóvum, ale autor jej dodáva punc aktuálnej autenticity. Je to proste dosť originálne, plnokrvné a horúčkovito napínavé.

27.09.2021 5 z 5

Dobyvatelé 1 a 2 Dobyvatelé 1 a 2 Sylvain Runberg

Brutálna historická chuťovka. Aj keď je tomu čo vytknúť (všetky ženy - akoby ich jedna mater mala, predsa len trochu prerastená staroveká fauna - chcel by som vidieť ako ich drezírujú). Predsa len takýchto eposov u nás veľa nevychádza. Brutalite obiet a popráv sa nevyrovná ani vojnová bitka. Politikárčenie v každej fáze pred vojnou tomu dodáva punc historického diela. Kvalite kresby niet čo vytknúť, je fakt plná drobných detailov. Neoholené ženské podpažie, som v mainstreamovom komikse ešte nevidel. Snáď len by som privítal viacej autentickej špiny v prostredí, ktoré (na mňa) pôsobí dosť sterilne.

19.09.2021 4 z 5

Fantastic Four: Rozhodná akce Fantastic Four: Rozhodná akce Mark Waid

Milé prekvapenie o anexii Latvery. Podobnosť so súčasným Krymom čisto náhodná. Na pretras príde aj neschopnosť OSN, NATO ba aj samotného Nicka Furyho. Zvláštne je vidieť smútok a nefyzickú bolesť kreslených hrdinov pri jednej tragickej strate. Nechýbal mi ani megalomansky akčný záver ale WTF záver som teda nečakal. To scenáristi mali voľno či čo? Koniec teda považujem za spackaný, presne takým tým WTF spôsobom ktorý patrí do iného druhu literatúry.

19.09.2021 4 z 5

Conan: Nergalova paže Conan: Nergalova paže Timothy Truman

Mierne sklamanie z výmeny ilustrátora - inak celkom fajn.

06.07.2021 4 z 5

Batman: Smrt rodiny Batman: Smrt rodiny Scott Snyder

Nie také temné ako "mesto a tribunál", ale zato brutálnejšie a bláznivo (aj farebne) pestrejšie. Je to tým, že na scénu sa vracia Joker a jeho charakter "hravo" postihne všetky charaktery albumu. Na scénu mu prichádzajú pomôcť (aj keď len do počtu) starí známi z mokrej štvrte Gothamu - Arkhamu. Ale temný rytier tiež nezostane solitér - to aby mal koho strážiť. Fajne, husto - hnusné, psycho - hrdinské. Ha, ha, ha, ha.

18.06.2021 5 z 5

Zatmívačka Zatmívačka Ed Brubaker

V podstate plnokrvná NOIRovka, akoby vypadla z Curtizových, alebo Hawksových filmov. Dielo prenieslo pôvodné filmové atribúty do komiksovej formy. Dokonca si tu aj zahviezdili ikony starého Hollywoodu. Tempo celého diela slušne napreduje a dejovo graduje, do "žiaľ" pre mňa neuspokojivého konca, ktorý vyšumel trochu do prázdna.

15.06.2021 4 z 5

Ve službách mocných Ve službách mocných František Niedl

Dejovo menej ucelené, bez výraznej dramatickej linky, systémom: "každý niečo robí a všetko niekam speje".

28.05.2021 4 z 5

Biggles na Borneu Biggles na Borneu William Earl Johns

Biggles a Co. na malajských ostrovoch partizánčia proti (prekvapivo) neschopným Japončíkom počas monzunu 1943. Stručne popisné so skvelou akciou o ktorú fakt nie je núdza doslova až do poslednej stránky. Nie je čas na oddych jak pre čitateľa, tak pre aktérov knihy. Biggles si siaha na svoje akčné dno, veď už má okolo 50tky. Mínusy: slabá obálka tentokrát bez kultovej Burianovej titulnej postavy a pvorepulikový preklad prevzatý zrejme z prvého vydania si pýta aktualizáciu.

18.04.2021 5 z 5

Růže a lev Růže a lev František Niedl

Po prvom diely sú karty jasne rozdané a začína sa vysoká hra. Lúpežné tlupy, hrdinský rytieri, cnostné dámy i jeho magnificencia so šľachtou tu hrajú svoju partiu niekedy aj o život. Znovu to vo mne evokuje dobrodružstvá neohrozených hrdinov Karla Maya.

12.04.2021 5 z 5

Neonomicon Neonomicon Alan Moore

U tejto grafickej novely je veľmi dobré poznať spisy H. P. Lovecrafta, lebo komiks nielenže z nich čerpá, on na nich dosť podstatne nadväzuje a rozvíja niektoré motívy, hlavne (aj citovaný) Cthulhu, alebo Dagon. Dalo by sa povedať že Lovecrafta znásilnil Moore, ale je to skôr sodomizovanie našou dobou, akési prenesenie kultu diela Lovecrafta do súčasnosti a jeho popularizácie pre súčasného nemainstreamového komiksového čitateľa. Ale napriek tomu je Moore v komiksovom svete úchyl číslo 1. a tlačí na pílu kde sa len dá. Či sú to až Dalíovské vízie po užití drogy, Bukowského slovník, alebo libido samotného Dagona. Ale raz za čas sa to dá.

12.04.2021 4 z 5

AC/DC - Kompletní příběh AC/DC - Kompletní příběh kolektiv autorů

Okrem samozrejmej vaty typu 30 najlepších skladieb kapely, alebo niekoľkokrát prezentované covery albumov, tu chýbajú aj komplexnejšie rozhovory s členmi kapely. A tak tu máme rozhovory z druhej až tretej ruky a rozhovory, ktoré sú totálne zbytočné (napr. s cudzím bubeníkom, ktorý prišiel na konkurz AC/DC). Plusom je kult okolo zosnulého charizmatického Bona, čo zaplňuje 1/3 bookazinu, alebo úprimné výroky (ešte stále) súčasného speváka Briana. Fajn je aj, že bookazin je aktualizovaný posledným albumom "Power Up" a slušné sú aj (kedysi tak raritné) fotografie. Prvýkrát som videl Angusa, ktorý sa neksichtí. Ale teraz v dobe internetovej to nie je až taká rarita ako pred 30 - 40 rokmi. Ale hele, i chybička se vloudila, na strane 34 je Angus chybne označený ako Malcolm.

05.04.2021 3 z 5

Slovensko NOIR Slovensko NOIR * antologie

Ambiciózna multimediálna a multižánrová zbieka súčasných slovenských autorov všetkých generácií. Mám len knihu bez (pre mňa zbytočných) bonusov a som milo prekvapený. Ťažká, na 120g kriedovom papieri, s ilustráciami (ktoré sa ale nehodia ku každej poviedke a vyznievajú skôr ako bulletin z výstavy manieristickej maliarky) vo fakt pevnej väzbe. Kúpil som si ju na podnet jedného z autorov. Neľutujem!
Nie všetky poviedky sú perfektné, no zlá tam nie je.
Hodnotenia s komentármi k jednotlivým poviedkam som nahádzal do ich sekcie.

30.03.2021 5 z 5

Komu se to dostane do rukou Komu se to dostane do rukou * antologie

Priznám sa, že až na poslednú poviedku (ktorú som nedokázal dočítať - na mňa až príliš spoločenská) bola celá zbierka ucelená. Viac, než o duchov a strašidlá (už vôbec nie horor), tu ide o vykreslenie dobovej mysterióznej atmosféry spred stopäťdesiatich rokov v rôznych kútoch vtedy mladých Spojených štátoch. A to sa jej bohato darí. Kvetnaté opisy diania, okolia a vnútra hrdinov sú najväčším prínosom týchto poviedok, oproti súčasnej literatúre, kde je to čím ďalej - tým viac absentujúce. Knihu som čítal asi rok, keďže každú poviedku som prekladal inou knihou, pre zriedenie zážitku. Dík za požičanie 3nitka.

23.03.2021 4 z 5