1972Sixo 1972Sixo komentáře u knih

Batman v černé a bílé Batman v černé a bílé Neil Gaiman

Pestrá zmeska čiernobielych multižánrových príbehov s titulným hrdinom. Nie všetky sú perfektné, no zlý tam nieje. Každý si príde na ten svoj, s výnimkou rozsiahlych spektáklov, ktoré sa tam logicky nevmestili. Prečítané v osobne smutnom období. Jedna z mála kníh , na ktorú som sa dokázal sústrediť a kam som rád utiekal. Vďaka za požičanie Mirec88.

19.04.2022 4 z 5

Píseň o Hiawathovi Píseň o Hiawathovi Henry Wadsworth Longfellow

Kto som ja , aby som - odkojený Tarzanom, Conanon a Mayovkami - hodnotil niečo tak neuchopiteľé ako je mystická poetika Lonfellowho Hiawathu. Dokázal som to vnímať ako poklonu ani nie tak mýtu, ale celkovo prírodným siláma a životu vôbec. Existencie, ktorá tu už bola, no mi si ju nezaslúžime. Tu a teraz by tieto entity v lesoch plných plastových fliaš a hrdzavých bicyklov určite zahynuli.

11.04.2022 5 z 5

Lovci ľudí Lovci ľudí Karel May

Klasické dobrodružstvo z pera klasika retro dobrodružstiev. Čiernobiele postavy, nepriestrelní hrdinovia, úklady, prenasledovania, úteky, po púšti, Níle i v podzemí Egypta pred poldruha storočím. Trochu mi tam chýbali akčné súboje a sluha Selim bol teda kretén na pohľadanie. Inač bolo všetko ako má byť a už sa teším na ďalšiu púť do Sudánu.

09.04.2022 4 z 5

Čierna pani z Kežmarku Čierna pani z Kežmarku Tina Van der Holland

Sympatické postavy, ktorým držíte palce, záhadní spiklenci a vrahovia v zasneženom Kežmarku roku Pána 1684. Príjemný retroštýl (slušne napísané bez naturalistických scén) s jasne ženskou hrdinkou a ženským pohľadom na vec. Naviac zbytočný popis historických odevov a dobových módnych doplnkov. Sem-tam okorenené archaickými slovíčkami (napr.: nakriatnúť str. 135) ktoré som absolútne nepoznal a vychádzal len z kontextu, doplnené príjemným humorom. Rázne ukončené viac náhodne, než úmyselne. Historická krimi romanca s uštipnutým záverom, čo netlačí na pílu a kde si máte chuť vygúgliť životopisy hrdinov.

05.02.2022 4 z 5

Pchjongjang – Výlet do Severní Koreje Pchjongjang – Výlet do Severní Koreje Guy Delisle

S obrovským nadhľadom a optimizmom prekonanie dvojmesačnho pobytu v inom svete. Nie, toto nebolo ani u nás v dobe najtvrdšej normalizácie.

05.02.2022 5 z 5

Siegfried Siegfried Alex Alice

Bol som milo prekvapený ako komiksová forma prospela niečomu tak mýtickému ako je Sága o Niebelungoch. Epika z tejto knihy doslova vyteká. Krajina je tak rozmachlá a fantasticky príťažlivá, že máte chuť do nej vkročiť a kochať sa je zákutiami. Jemné farby dodávajú prízračnú atmosféru a niektoré stránky si priam kričia o veľkú reprodukciu na stenu do bytu, pre ohúrenie návštevy. Táto forma je ťažko prekonateľná!

Príbeh je pre germanofilov známy z Wagnerovho spracovania monštroznej (čítaj - strašne dlhej) opery Prsteň Niebelungov, jej poslednej časti. A určite sa ňou inšpiroval aj istý Tolkien pri koncepcii k Pánovi prsteňov. Sleduje púť mladého osirelého Siegfrieda na ceste za drakom. Jeho prerod v nadľudského bojovníka a hľadanie vlastného pôvodu a identity.

15.01.2022 4 z 5

Ledové peklo Ledové peklo John W. Campbell Jr.

Čo do rozsahu, je to fakt dlhšia poviedka. No na to že vznikla v 1938 roku je písaná celkom moderne, alebo prešla kvalitnou modernizáciou (možno že už na to existuje nejaký software:-)).

Kto pozná film - tak ten je dosť verný predlohe. Je aj vidno, že Campbell Jr. utrpel vzdelanie (chémia a astronómia), čo perfektne zúžitkoval. Jeho spomenutie využitia atomovej energie (na vtedajšiu dobu) je celkom revolučne. Pripomínalo mi to trochu J. Vernea, alebo H. G. Wellsa. No chýbali mi prepracovanejšie charaktery postáv a možno trošku učesať prve 3 - 4 kapitoly, kde je kladený dôraz na vtedajšie technické možnosti polárnikov. Ináč skoro dokonalý scifi horor a kultové dielko, ktoré nezostarlo.

10.01.2022 4 z 5

Conan z Cimmerie. Svazek III Conan z Cimmerie. Svazek III Régis Hautière

Špulo vystihol moje pocity z tejto bychle až na tú mangu v druhej poviedke. Tam mi ten anime experiment celkom sedel a tá expresia kresby dala obrázkom nebývalú dynamiku a údernosť pohybu.

06.01.2022 4 z 5

Objevování řeky Amazonek Objevování řeky Amazonek Vratislav Santini

Počúvané ako audiokniha.
Fascinujúci stret stredovekých španielskych dobyvateľov, dobrodruhov a cestovateľov z ich plavby po prítokoch Amazonky. Prvotné kontakty s domorodým obyvateľstvom, ich strasti i dobyvačné úspechy v duchu: "prepadneme indiánsku osadu, lebo nemáme čo jesť". Dokumentárne popisné, zároveň z dnešného pohľadu nezmyselne kruté. Zaujímavé je stretnutie s bájnymi Amazonkami.

01.01.2022 4 z 5

Iron Maiden - Kompletní příběh Iron Maiden - Kompletní příběh kolektiv autorů

Zabehnutej schéme rockových kapiel sa nevyhli ani dinosaury heavy metalu IRON MAIDEN. Tento bookazín je toho nemastno - neslaným dôkazom. Napriek tomu že skoro polstoročnú kariéru lemujú závratné úspechy aj pády, vyhadzovy z kapely, návraty, koncerty a tak dokola. Ten kto nemá metal v krvi, bude to pre neho trochu nudná a chudobná jazda, bez veľkých drám, krvi, drog, sexu a smrti - tak typických pre iné rockové kapely. Sú tu rozoberané samozrejme začiatky kapely, všetky ich albumy (áno aj ten posledný so samurajom Eddiem), 50 najskladieb, megalománske turné a samozrejme rozhovory. Práve rozhovory z poslednej dekády kapely sú najlepšie. Chlapci sa už nehanbia, zažili si svoje a odpustili si. Veď sú to anglickí džentlmeni, idú svoj pohodový melodický metal dekádu za dekádou a zrejme na tom nehodlajú nič meniť - chvála bohu.

29.12.2021 4 z 5

Biggles v Africe Biggles v Africe William Earl Johns

Naši traja piloti (ako ich nazýva sám autor) sú síce frajeri v oblakoch, ale akonáhle pobehujú pešky džungľou, tak majú plné gate z moskytov, hadov, leopardov, hrochov, krokodílov, domorodých afričanov - prosto bežnej pozemskej hávede. Treba nájsť a zachrániť bohatého synáčika, ktorý zmizol niekde v Africkej buši, niekedy pred rokom. Partii hrajú do karát jak neskutočné náhody tak klišé očakávané od obyvateľov čierneho kontinentu. Nenáročné čítanie a zabehaný štandard neprekvapil, ale ani nesklamal.

28.12.2021 3 z 5

Tajemný rytíř Tajemný rytíř George R. R. Martin

(SPOILER) Náš uvažujúci hrdina bez bázne a hany ide z problému do problému aj napriek svojím fyzickým dispozíciám. Doslova "len" vytŕča z davu. Myslí príliš idealisticky a to mu neprináša žiadne očakávané úspechy žiaľ ani na tom očakávanom kolbišti. Príbeh je ale - podľa očakávania - dejovo neodhadnuteľný a dosť pútavý, aby si získal našu pozornosť.

Mínusy: vnútornomonologové okná majú príliš drobný text na hranici čitateľnosti. A tie panovnícke rody a erby - tých je tam už cezmieru.

09.12.2021 4 z 5

Přísežný meč Přísežný meč George R. R. Martin

Skôr komorná historická dráma so zaujímavým vyústením, než epické akčné dobrodružstvo. Napriek tomu držíte palce hrdinom, bojíte sa o nich a sympatizujete s nimi.

07.12.2021 4 z 5

Potulný rytíř Potulný rytíř George R. R. Martin

Prekvapenie skvelého scenára. Nepredvídateľný dej (trademark Georga R. R. Martina) zo sveta, ktorý viac než svetoznámy seriál pripomína svet Waltera Scotta, alebo legendy rytierov okrúhleho stola. Sympatické i nesympatické postavy s jasným charakterom i vnútorným vývojom. Dráma ale aj akcia skvelé rozčlenená do komplexného príbehu. Jedina výčitka: ilustrácie mi prišli tak umelo vyhladkané, chýbalo mi tam trocha tej expresie v kresbe.

04.12.2021 5 z 5

Samozrejme 80 percent informácií tejto knihy čitateľ pozná. Najlepšie sú na tom práve chronologické súvislosti, kde sa dajú tie informácie skladať ako puzzle do komplexného obrazu vývoja na všetkých frontoch. Tomu napomáhajú aj (často zábavné) polopatistické vysvetľovačky (historické pikošky). Vcelku - poučné, aj zábavné, napísané popularizačnou ľahkou rukou pre konvenčného čitateľa.

04.12.2021 5 z 5

Deti Duny Deti Duny Frank Herbert

Celkom som sa tešil na návrat na Arakis. No moje zážitky počas čítania oscilovaly od 3 do 5 hviezd. Nakoniec som si uvedomil výnimočnosť a nadčasovosť Herbertovej "Dunystickej" prózy a priklonil sa k najlepšiemu hodnoteniu. Ono to je predsa len iné čítanie než bežný sci-fi mainstream. Napriek lingvistickým šermovačkám číši z každej strany osudovosť a epickosť a napriek skoro polstoročnému textu je nadčasovo aktuálny. Znova ma šokujú nové poznatky , ktoré sú v tomto svete samozrejme. Charaktery nových hrdinov sa krásne profilujú a napriek dejovým paralelám s prvou Dunou vyznievajú čerstvo a prekvapujúco. Dejové zvraty šokujú, ale v konečnom dôsledku sú logické - tak ako aj konanie hrdinov nových i starých.

Asi som sa stal závislým od melanže. Zatiaľ som nadopovaný a spokojný. Vyzerá to, ako by mi rozširovala obzory. Ešte mi ostalo pár dávok.

22.11.2021 5 z 5

Orlové Říma I + II Orlové Říma I + II Enrico Marini

Slušne našliapnuto k epickému historickému dobrodružstvu sa zmenilo v historickú červenú knihovnu. Je to tak pol na pol medzi chlapským komiksom a dramatickou romantikou. Až tak ma to nestrhlo. Dúfam, že sa blýska na lepšie časti v ďalšom dvojdiely.

08.11.2021 3 z 5

Až do posledního Až do posledního Jérôme Félix

Názvom to fakt vystihol. Kto ostane ako posledný si musíme počkať až do záveru. Silná dráma, silné charaktery, silná atmosféra a perfektná, fakt perfektná kresba. Čo ja rád.

08.11.2021 4 z 5

Lesy Lesy Ivan Kučera

Tak som si nasadil vibramy a išiel obzrieť starých známych do Ostrého Pichliača, kdesi v horách západného slovenska. Tešil som sa hlavne na výlety do lesov so starou partiou - vraj im tam zasa niečo pobehuje po lesoch ohrozuje ľudí a zabije aj medveďa, keď sa naserie. Spoločnosť mi robil starý dobrý vyšetrovateľ aj prišelec - novopečený spisovateľ hororov s manželkou, ktorí sa sem len teraz prisťahovali. A lesy boli zas raz temnejšie (alebo krvavejšie?), než obvykle. Podľa starších v tomto kraji bolo síce jasné čo to tam máta, ale aj tak vyskočilo pár vynikajúcich prekvapení. Okrem toho, skoro každý si užíval amatérskeho sexu kde sa len dalo. Potiaľ fajn! Boh vie, - že akákoľvek činnosť z predchádzajúcich mi nie je cudzia. Práve preto rád absolvujem túry v týchto končinách. Či už naháňame náckov, cigánov, alebo prasiatka, stále som sa dobre bavil, prestrašil aj niečomu novému priučil.
Ale potom sa stalo niečo, niečo ...nevídané. Veľmi rád by som to vytesnil z môjho podvedomia, lebo matné spomienky a horúčkovité útržky rozprávania (toho novopečeného spisovateľa hororov), že niečo ... "Spadlo z oblakov" ...tak tomu sa mi už nechcelo veriť. Takže, na tejto túre (jednoducho povedané) začiatok lepší konca.

08.11.2021 3 z 5

Přeludům v patách Přeludům v patách Jean Dufaux

Hrubé mobily s anténkou už patria nenávratne do 90tých rokov, ako aj seriál "Akty X". Tak presne v takom mystérioznom duchu sa nesie aj táto séria o neohrozenom zvodcovi žien, ktorý si jednotlivé randé dopĺňa vyšetrovaním nadprirodzených prípadov. V Bondovskom duchu, s vnútorným šovinistickým monológom, strieda noblesné prostredia hotelov veľkomiest i ďaleké džungle exotických zemí. V príjemnej vyhladenej kresbe a realistickej farbe. U mňa spokojnosť i začínajúca nostalgia v tomto smere.

04.11.2021 4 z 5