13werka 13werka komentáře u knih

Pán ohně Pán ohně Peter May

Příběh není příliš akční - spíš než jako thiller bych ho označila jako klasickou detektivku. Od jiných detektivek se odlišuje zejména prostředím, ve kterém se odehrává, a střetávání dvou kultur. Margaret o Číně a životě v ní skoro nic neví a tak její spolupráce s Lim je z počátku plná konfliktů, nepochopení a nedorozumění, ale nakonec to mezi nimi začíná jiskřit. Díky této kombinaci se mi knížka četla docela dobře, jen konec mi přišel trochu přitažený za vlasy.

06.03.2021 3 z 5

Vrahem může být kdokoliv Vrahem může být kdokoliv Jeffery Deaver

Knížka se mi líbila pro rozmanitost, spád jednotlivých příběhů i překvapivá rozuzlení. A vyhovovala mi délka povídek, která je tak akorát, aby ji člověk dočetl před spaním a nešel spát nepříjemně pozdě. Každopádně si myslím, že toho, kdo má rád detektivní příběhy, tahle kniha určitě nezklame.

28.09.2020 5 z 5

Spolubydlící Spolubydlící C. L. Pattison

Mně se to četlo dobře, konec jsem v podstatě do poslední chvíle neodhadla. Zajímavé mi přišlo střídání pohledů - Chloe, Megan a malá holčička, o které se jen domýšlíme, kdo to je...

01.07.2020 4 z 5

Poslední Poslední Alexandra Oliva

Pokud nečekáte mimořádný čtenářský zážitek, tak to podle mne to není úplně špatné čtení (třeba na dovolenou), byť děj někdy trochu skřípe v logice a uvěřitelnosti. Ale jde o debut autorky a lze tedy něco odpustit... A motiv neobyčejně rychle se šířícího viru vyvolávající nemoc, které v řadě případů končí fatálně, je z dnešního pohledu takový trochu mrazivě prorocký...
Střídání dějových linek nevadilo, přišlo mi docela zajímavé, ale bohužel ne úplně využité. Čtenář díky anotaci i titulku na obálce totiž ví, to co ZOO ne, takže se trochu vytrácí moment překvapení

09.06.2020 3 z 5

Právo první noci Právo první noci Vlastimil Vondruška

Příběh má tentokrát krátký prolog, který se odehrává o několik století později než vlastní příběh, což je poněkud zvláštní. Každopádně čtenáře trochu navnadí a vyvolá v něm otázky, jak kniha vlastně skončí. Samotný děj nijak nevybočuje z řady Vondruškových příběhů s Oldřichem z Chlumu. Hlavní linii tvoří pátrání po příčinách podivných událostí souvisejících s Krakovcem, které se postupně stáčí k údajnému právu první noci praktikovanému majitelem panství. V něm tentokrát hraje větší roli Diviš. Současně se ze začátku zdá, že se bude rozvíjet ještě jedna linie související s pátráním, které vede na příkaz Přemysla Otakara Oldřich z Chlumu a které se týká ztracené listiny a intrik olomouckého biskupa. Tato dějová linka se ale v průběhu knihy rozmělní a tak trochu ztratí, což je škoda. A řekla bych, že ke konci autorovi došel dech a je takový uspěchaný a krkolomný - budu se opakovat, ale tato kniha tak trochu potvrdila můj dojem, že autor začíná upřednostňovat kvantitu před kvalitou.

24.01.2020 3 z 5

Mlžná tvrz Mlžná tvrz Dana Rusková

Motiv byl odhadnutelný tak ve dvou třetinách knížky, takže to není nic, co by se četlo jedním dechem, ale jako lehké nenáročné čtení tak na dovolenou, proč ne.

26.10.2019 3 z 5

Za hranicí fantazie Za hranicí fantazie Michaela Mitroci

Jednoduché romantické čtení se všemi atributy červené knihovny - obyčejná dívka se svými sny, pan dokonalý, který se do ní romanticky zamiluje... Nějaké to protivenství osudu... Nic víc jsem od knížky ani nečekala. Nejvíc mne otravovaly Sářiny literární pokusy, protože dvě slaďárny v jednom už na mne bylo moc (a ta, co měla být Sářiným dílem, byla podle mého fakt dost děsná)

06.08.2019 2 z 5

Duch znojemských katakomb Duch znojemských katakomb Vlastimil Vondruška

Příběh se drží obvyklého schématu Vondruškových detektivek, včetně Otova pátrání v prostředí šenků a využívání náklonnosti sklepnic. Samotný příběh není špatný (byť zápletka je místy malinko krkolomná), ale myslím, že prostě nepřináší nic nového a je trochu upovídaný (rozbory případu mezi Oldřichem a Otou mne už občas nudily). Když tahle řada začala vycházet, byly příběhy zajímavé prostředím i hlavními postavami, takže člověk některé věci přehlédl. Jenže kouzlo nového vyvanulo a myslím, že i autor trochu sklouzl k rutině

26.06.2019 3 z 5

Zpívá, zpívá, každý pták Zpívá, zpívá, každý pták Evie Wyld

Tak do poloviny jsem se do knížky nemohla vůbec začíst a uvažovala jsem, že ji odložím. Pak jsem se zorientovala v dějových rovinách a jejich posloupnosti, četlo se mi trochu lépe a knížku jsem dočetla. Ale na můj vkus bylo v příběhu příliš mnoho nevyjasněných otázek a nejasných míst, včetně hodně otevřeného konce, styl psaní mne taky moc nezaujal. Prostě tohle nebyl úplně můj šálek čaje.

12.05.2019 2 z 5

Důchodkyně nestřílejte Důchodkyně nestřílejte Marcela Mlynářová

Kdyby to byl blog nějaké dámy kolem pětapadesátky, tak OK. Na knížku trochu málo. Snaha o humor někdy trochu křečovitá, zážitky z výletů trochu moc popisné a a okaté opovrhovaní muži se mi zdálo pozerské. Ale dočetla jsem ;-)

29.09.2018 2 z 5

Astrid Lindgrenová Astrid Lindgrenová Susanne Lieder

Příjemné milé čtení, které nám umožňuje trochu nahlédnout do života jedné z nejznámějších spisovatelek knih pro děti. Kniha se četla úplně sama.

08.05.2024 5 z 5

Když zmizela Když zmizela Alex Dahl

Příběh se mi dobře četl - i když se ze začátku rozjížděl trochu pomaleji, tak nakonec nabral spád. Je dostatečně napínavý a zajímavé je i prostředí módního průmyslu, ve kterém se částečně odehrává. Zajímavá je i zápletka a nechybí některá překvapivá rozuzlení. Musím říci, že knížka se mi líbila. Myslím, že těm, kteří mají rádi napínavé příběhy, ji mohu s klidným srdcem doporučit.

12.03.2024 4 z 5

Vražda za trest Vražda za trest Catherine Shepherd

Knížku považuji za takovou nekomplikovanou detektivku se zajímavým motivem vražd. Jen je asi trochu škoda, že v jinak celkem logickém příběhu je část způsobu, jakým se pachatel snaží zamést stopy, včetně chování vyšetřovatelů trochu přitažená za vlasy. A Florian mi přijde v příběhu docela upozaděný. A možná ještě stojí za to dodat, že ačkoliv se jedná o sedmý příběh série, tak ho lze bez velkých problémů číst i bez znalosti těch předchozích. Možná po nich mrknu, až budu mít na něco nekomplikovaného chuť

24.11.2023 3 z 5

Dívka v mlze Dívka v mlze Barbora Bernátová

Moje pocity z knihy hodně ovlivňuje fakt, že jeden z hlavních hrdinů - vyšetřovatel David Meizner je z mého pohledu sebestředný arogantní macho, který nesnáší lidi, včetně včetně žen, které v posteli střídá častěji než ponožky. Potřebuju, aby mi vyšetřovatel byl alespoň trochu sympatický - což tedy David Meizner rozhodně nebyl a nevylepšila to ani romantická linka, která se začala rozvíjet mezi ním a kolegyní Emou. Jinak samotný příběh není špatný - má silné a dost drsně podané téma sexuálního zneužívání, postupně odhaluje jednotlivé podezřelé i možné vazby do minulosti, včetně těch nečekaných a odhalení pachatele je poměrně překvapivé. Jen mi prostě vadilo, že jsem se při čtení musela prokousávat sexuálními i opileckými eskapádami i sebestřednými komentáři hlavního hrdiny.

03.10.2023 3 z 5

Noc tisíce hvězd Noc tisíce hvězd Andrea Yaryura Clark

Sice mi chvíli trvalo, než jsem se do knížky začetla, ale pak jsem se do obou vzájemně souvisejících příběhů ponořila a zaujaly mne, byť zejména některé pasáže související se řáděním vojenské junty nejsou úplně lehkým čtením. Tuhle knížku určitě doporučuji je to kniha, která má silný, poutavý námět odvíjející se od reálních události, nechybí jí napětí ani překvapení, ba ani kapka romantiky (a taky má moc hezkou obálku).

06.09.2023 5 z 5

Odvoz pro Sáru Odvoz pro Sáru S. C. Lalli

Kniha má dvě vypravěčské linie . V té jedné sledujeme přeživší Sáru, která se pokouší zjistit, zda obětí vraha měla být ona, a současně postupně odhaluje svou minulost i to, do čeho se zapletla s cílem zajistit si dobrou práci po skončení vysoké školy. Ve druhé linii se vracíme do minulosti zavražděné Sáry, a to prostřednictvím jejích deníkových zápisků. U obou dívek nám autorka dává i nahlédnout do jejich rodinného zázemí. I když popis knihy zní možná trochu složitě, tak myslím není problém se v knize zorientovat - obě linie jsou odlišeny nadpisy kapitol. Líbilo se mi, že postavy nejsou černobílé, každá měla nějakou světlou stránku, ale i ty horší, Kniha se četla velmi dobře - má spád, nepostrádá napětí. A závěr byl docela překvapivý - tedy aspoň já jsem ho nečekala.

12.07.2023 4 z 5

Ta z katovny Ta z katovny Diana Štelová

Ta z katovny je příběh s trochou mystična a duchařiny, ve kterém se vrátíte i kousek do historie a nebude chybět ani milostná linka. Navíc příběh Lucie nese i určité poselství o tom, že je někdy je třeba nechat minulost za zády a začít žít znovu - po svém. Já jsem knížku přečetla za víkend - dávný příběh hraběnky Celestýny i současný příběh Lucie mne do sebe uměly vtáhnout. A pokud mezi vaše oblíbené autory patří třeba Barbara Erskinová, tak by se knížka mohla líbit i vám. A chválím povedenou obálku

12.07.2023 4 z 5

Momentálně nedostupná Momentálně nedostupná Valentina Farinaccio

Musím říci, že kniha tak úplně nenapnila mé očekávání, se kterým jsem se do ní pouštěla. Kniha sice nastoluje aktuální otázky spojené s vlivem sociálních sítí a popularity a vlivu jednotlivých influencerů i otázky vztahu toho, jak se člověk na sítích prezentuje na straně jedné a reality na straně druhé. Otvírá i téma poruch příjmu potravy, kdy jídlo slouží jako náhrada za vztahy, náplast na problémy... Ale myslím si, že vlastně pak zůstala docela na na povrchu (nebo jsem měla velká očekávání?) Ze začátku jsem se navíc do knížky nemohla vůbec začíst, což přičítám právě tomu, že příběh je rozkouskovaný pomocí sezení u terapeutky Míny a její interakce s Vittorií na mne působila trochu rušivě. Postupně jsem se začetla trochu víc, ale celkově se mi knížka nijak dobře nečetla.

04.07.2023 3 z 5

Masové kuličky se šlehačkou Masové kuličky se šlehačkou Vítězslav Jareš

Autorovi se v knížce povedlo myslím celkem realisticky zachytit atmosféru v zákulisí obchodního řetězce, včetně drobných intrik a nečekané pomocidalších vztahů mezi jednotlivými zaměstnancí. I jejich životní příběhy působí uvěřitelně. Víc mne asi zaujala druhá část věnovaná Popelce. Popis problémů, kterým někdy čelí rodiče autistických dětí, byl věrohodný a cením si to, že na ně autor upozornil. Co mi ale trochu vadilo , bylo poměrně časté opakování ranního hlášení před otevřením obchodního domu - možná tím chtěl autor upozornit na určitou monotónnost práce v obchodním řetězci, ale mne to v knížce rušilo a přišlo by to trochu jako zbytečná "vycpávka".

22.06.2023 3 z 5

Taxikář Taxikář Petr Čepek

Musím říci, že jsem se ve všech postavách, které se v knize objevují, trochu ztrácela a ze začátku jsem u některých jsem ani moc nechápala, jak s příběhem souvisí. Snad díky tomu se mi knížka nečetla úplně splavně. Nakonec ale vlastně všechny postavy hrály v příběhu a jeho rozluštění svou, byť někdy malou, roli. Musím říci, že mně k srdci moc nepřirostl hlavní protagonista příběhu - taxikář Vojtěch Vojáček, ani způsob autorova psaní a jeho zmínky o politické situaci. Knihu bych neoznačila jako thriller, ale spíš jako klasickou krimi.

07.05.2023 3 z 5