061204 061204 komentáře u knih

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Na tomto příběhu je vidět, že lidská ctnost a odhodláni je nade vše. Že zeleně je potřeba a že s velkou trpělivostí jí můžete najít třeba i v poušti :). Moc krásný příběh s dějem plným ponaučení.

01.06.2017

Strom lží Strom lží Frances Hardinge

Naprosto úžasná kniha. Autorka brilantně do knihy zapojila jak jistý darwinismus, tak i lehký nádech feminismu. Hlavní hrdinka je mladá dívka, která je podceňována, ač se chce stát přírodovědkyní a má k tomu značné předpoklady. Právě tím, že si stále stojí za svým a nechce se vzdát svého snu mě tato kniha zaujala. Příběh se noří i do tajemna a často musíte přemýšlet, kde začíná realita a končí fantasie.

18.03.2020 5 z 5

Dám ti slunce Dám ti slunce Jandy Nelson

Nebojím se říci, že tato kniha mi změnila pohled na svět.

09.06.2020 5 z 5

Báječný trest Báječný trest Bohumil Nohejl

V knihovně mých rodičů, jsem našla knihu Báječný trest od Bohumila Nohejla z roku 1980. Patří mezi detektivní a dobrodružné žánry. Na první pohled působí kniha v retro stylu i ilustrace na obalu knihy tomu odpovídají. Kniha nemá papírový obal, což mně vyhovuje, ale je to otázka vkusu každého. Děj je zasažen do prostředí starého opuštěného zámku, kde za trest uklizí parta mladých lidí. Při úklidu odhalí pašeráky ikon. Mohlo by se zdát, že je to otřepané téma, avšak autor to pojal velmi originálně, napínavě a velmi poutavě. Zpočátku se dej mírně táhnul, ale po chvilce nabral obrátky a dá se říct, že jsem knihu dočetla jedním dechem. Přesto že děj probíhá v 80 letech, rozhovory mladých lidi v knize, jsou psány nadčasově a najde se v nich i každý dnešní mladý člověk. Nevýhodou pro dnešní mladé čtenáře nebo spíše nečtenáře je počet stran - 262. Nemusí se toho ale nikdo bát, kniha je opravdu velmi čtivá. Jedinou nevýhodu bych viděla v tom, že se v knize objevovaly výrazy z komunistické doby. Například národní výbor, zemědělské družstvo nebo příslušník SNB, čemuž dnešní mladí lidé nemusí rozumět. Kniha se mi líbila byla svižná a zajímavá. Určitě se k ni zase někdy vrátím.

26.04.2018

Feministky nenosí růžovou a jiné lži Feministky nenosí růžovou a jiné lži Scarlett Curtis

Zatím nejlepší kniha, která se věnuje feminismu od sufražetek až po jeho dnešní pojetí. Oceňuji množství a různorodost autorů, kteří se podíleli na tvorbě kapitol. Mohu jen doporučit.

02.04.2022 5 z 5

Dívka z inkoustu a hvězd Dívka z inkoustu a hvězd Kiran Millwood Hargrave

V knihkupectví mě už od prvního pohledu zaujala kniha Dívka z inkoustu a hvězd od Kiran Millwood Hargrave. Tato kniha patří mezi dobrodružné a hlavně fantazijní žánry. Upoutala mě především její obálka. Kombinace pouze dvou barev - oranžové matné a černé lesklé
z ní činí netradiční dojem. Po otevření knihy se přední strana dá rozložit, abychom spatřili celou mapu ostrova Joye, na němž se odehrává děj příběhu. Dívka z inkoustu a hvězd je první napsaný autorčin román, ale i přesto se jí povedl na výbornou. Dostala za něj ocenění „Nejlepší britská dětská kniha roku 2017“. Zajímavostí je, že porazila i Harryho Pottera a prokleté dítě.

Děj je zasazen do prostředí smyšleného ostrova Joye. Hlavní hrdinkou knihy je Isabella se svou kamarádkou Lupe. Obě dvě na ostrově zažívají tajemná dobrodružství, neboť se tam nachází i spousta mýtických stvoření, která ožívají. Otec Isabelly byl kartograf a vyráběl mapy. Od malička své dceři vyprávěl různé legendy, které posléze Isabella s kamarádkou Lupe shledávají s šokujícím překvapením reálnými. Zjišťují, že legendy ožívají a jsou skutečné.
Pro Isabellu je to zážitek na celý život a je jen na ní, jak se svým i ostatními životy naloží.

Téma legendy a mýtická stvoření je stále aktuální a zajímavé nejen pro děti, ale i pro dospělé. Myslím, že nikdy neomrzí. Cílovým čtenářem jsou podle mého názoru dívky i kluci od cca 11 let. Tato kniha je plná fantazie, magie a tajemna. Autorka s tím zachází velmi originálně a poutavě. Zpočátku se děj rozvíjí pomalu, ale po chvíli nabírá obrátky a knihu pak dočtete jedním dechem. Ilustrace jsou velmi povedené a výtvarně originální, nejen proto, že se nacházejí na úplně každé straně knihy. Příběh mě vtáhl do děje, zbytečně se neprotahoval, byl svižný a čtivý, také emoce hrdinů byly úžasně procítěné. Kniha je plná magie a legend - za mě můžu hodnotit jen pozitivně. Lepší knihu jsem v ruce už dlouho neměla. Určitě se k ní zase někdy vrátím a doporučuji ji každému, kdo se rád prochází ve světě fantazie.

24.05.2018 5 z 5

Kuky se vrací Kuky se vrací Jan Svěrák

Kniha je hezká a má něco do sebe, ale dala bych přednost jiné, jelikož je spíše pro menší děti (od pěti let). Příběh mě zaujal, protože jsou v něm různé situace, ze kterých by se mohl leckerý člověk poučit. Také je svým způsobem originální - vypráví se z pohledu plyšáka

25.01.2018