Zločin jak ho pamatuju

Zločin jak ho pamatuju https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/390978/bmid_zlocin-jak-ho-pamatuju-UsR-390978.jpg 4 118 30

Známý investigativní reportér Josef Klíma přichází s novou knihou, kterou bychom s nadsázkou mohli nazvat Naše dějiny viděné přes zločin. Píše zde o důležitých postavách nedávné chmurné historie, o Ivanu Jonákovi a jeho Discolandu, technologovi orlických vražd Karlu Kopáčovi, o Radovanu Krejčířovi, Jiřím Kajínkovi, Františku Mrázkovi a dalších. Protože všechny zmíněné aktéry poznal Klíma osobně, dává to publikaci punc jedinečnosti. Nechtěl jsem psát jen bizarní pitaval, říká autor, zločin prošel fázemi od Divokého východu v 90. letech až po dnešní oligarchy. Do jaké míry to umožnili politici a nevymahatelnost práva ať už velkým hráčům typu Viktora Koženého nebo osamělým vrahům jako byl Ivan Roubal? Na to jsem se ptal lidí, kteří zastávali důležité posty v policii, justici, ve vězeňství, v tajných službách či advokacii.... celý text

lalela
18.03.2024 5 z 5

Skvělá knížka napsaná z úplně jiného pohledu, než jsme zvyklí. Pan Klíma rozebírá postavy z knihy trochu jinak, pro mě netradičně a je fajn, vidět to i z jiných pohledů.

Dzip
10.01.2024 4 z 5

Velmi známé postavičky naší kriminální historie, doplněné o osobní zkušenosti autora s nimi.

Dezolát...
28.09.2023 2 z 5

Pepíček Klíma a Janek Kroupa... no co dodat...když se dají hlavy dohromady - "tak se dílo podaří" ...
Dříve jsem panu Klímovi a Kroupovi celkem fandil, ale co předvádějí v posledních letech hovoří za vše, bohužel...
Takže oba dva už beru vždy, řečeno s nadsázkou děleno dvěma...

Hana.Jirků
14.09.2023 5 z 5

Tohle je prostě dobrý.

Rolada88
28.08.2023 5 z 5

Super čtení

okeey
01.06.2023 5 z 5

Tuzemský zločin posledních let očima investigativního novináře Josefa Klímy.
V díle se setkáme se jmény jako je Ivan Jonák, Karel Kopáč, Radovan Krejčíř, Jiří Kajínek a další. Autor se se všemi zmíněnými zločinci znal osobně a v knize najdeme i útržky rozhovorů s těmito lidmi.
True crime mám poslední dobou dost v oblibě, nejen proto mi tato audiokniha padla do noty. V podání Vladimíra Kroce se mi obsah knihy poslouchal velmi příjemně, i když nešlo o příjemná témata ani trochu. Josef Klíma je stručný, jasný a nepotřebuje žádnou omáčku okolo, protože ty zásadní informace jsou samy o sobě dost působivé.
Moc se mi tohle vyprávění líbilo a s klidným svědomím ho můžu doporučit všem, které toto téma zajímá.

Korba2468
05.11.2022 4 z 5

Super knížka, zajímavé stručně psané případy. Doporučuji

perpe2a
12.08.2022 5 z 5

Výborně pojaté

ZuzanaZ83
07.08.2022 5 z 5

Stručné shrnutí nejvýznamnějších osobností českého podsvětí v polistopadové éře. Kniha vysvětluje souvislosti doby, propojuje postavy z podsvětí i politiky. Zamýšlí se i nad rolí novinářů.
Stručné, čtivé, dobře podané.

LenkaMacak
17.07.2022 5 z 5

Skvěle napsaná kniha, takový letmý pohled do divokých devadesátek. Přečteno jedním dechem.

Venda32
19.05.2022 4 z 5

Skvělé napsáno. Jen je škoda, že je to spíš taková encyklopedie. Kousek toho, kousek onoho a zase pryč. Ale pro základní vhled ideální a dokonalá.

KnihoholkazOv
19.05.2022 5 z 5

Knížka je velmi čtivě napsaná. Sice útržkovité, ale zajímavé příběhy o porevoluční době. Neměla jsem tušení s kolika zajímavými lidmi se Klíma setkal a natočil rozhovor.

edith79
29.03.2022 4 z 5

Zajímavá kniha. Devadesátky na nás útočí ze všech stran a touto knihou jsem na nějakou dobu ukončila můj zájem o ně. Přesto mě čtení bavilo, dávkovala jsem si jen pár stránek denně a dozvěděla se ještě další zajímavé informace o dobách těsně po převratu, i o dobách pozdějších.

workos
13.02.2022 4 z 5

Čtivá kniha, příběhy jsou napsány jen povrchně, ale základní přehled v knize člověk získá. Pro někoho kdo se nezajímá o úplné detaily je to ideální kniha.

Česneksmedem
07.02.2022 5 z 5

Pokud na takové novináře jako je Josef Klíma nadávají vykukové od Znojma po Zlodědkův hrad, pak je vše OK. To jen dokazuje, že to dělají dobře. Samozřejmě ne všichni, ale tak je to u všech profesí. Kniha je takovým průřezem známých kauz a je vhodné si je připomínat.

Burák
26.01.2022 4 z 5

O porevolučním zločinu jsem toho přečetla a viděla/naposlouchala v různých dokumentech a filmech hodně. Je to moje opravdu oblíbené téma. Josefa Klímu mám taky hodně ráda, takže tohle byla taková sázka na jistotu. Nových informací jsem se dozvěděla jen pomálu, navíc celá kniha slouží jako osnova velmi povedeného podcastu České podsvětí, ale i tak jsem se nenudila a ráda jsem si některé souvislosti osvěžila.

Verunka289
14.01.2022 4 z 5

Ke knize jsem se dostala díky podcastu s Josefem Klímou - České podsvětí. Knížka je taková útržkovitá, každá kauza je jen lehce nadnesena, ale pro nějaké hlubší pochopení je pak potřeba si podrobnější informace ještě dohledávat, což mi vlastně vůbec nevadilo, naopak mě bavilo pátrat na internetu a pročítat si podrobně jednotlivé případy.

venda99
26.12.2021 4 z 5

Většinu příběhů už jsem znal, ale i tak zajímavé.

SirChico
21.11.2021 3 z 5

K téhle knížce jsem se dostal díky podcastu “České podsvětí”, který vřele doporučuji. Je to přehled kriminality od divokých devadesátek až po “moderní” případy po přelomu milénia. Je to takový dokument o tom, jak se kriminalita přeměnila od stripbarů, vražd na objednávku a milionů v igelitkách až po krácení daní, lobbistiku a miliony ve krabicích od vína. Po svrhnutí režimu Česko proběhlo takovou rychlou kriminální mikroevolucí a Klíma u toho všeho byl. Bohužel v tom je i problém, je to jenom přehled a každé jednotlivé jméno v něm by si zasloužilo vlastní knihu. Jako celek to potom působí nepřehledně a hodně uspěchaně. Pro zájemce teda doporučuju hlavně ten podcast.

Marketa1994
28.09.2021 4 z 5

Hezky shrnutá historie zločinu od člověka, který u toho mohl být a novinářský umem ho i odhalovat.
Pana Klímu jsem vždycky brala, knížka je fajn a rychle se přečte.