Žít, abych mohl vyprávět

Žít, abych mohl vyprávět https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/2122/bmid_zit-abych-mohl-vypravet-bMZ-2122.jpg 4 81 7

Žít, abych mohl vyprávět je nejenom kompendium klíčového období života kolumbijského spisovatele Gabriela Garcíi Márqueze, ale současně zasvěcený průvodce po jeho obsáhlé románové tvorbě. Tento „román o životě“ umožňuje objevovat nejrůznější aspekty směsice postav a příběhů, jimiž naplnil světoznámá díla, jakými jsou Sto roků samoty, Láska za časů cholery či Kronika ohlášené smrti. V bohatě vystavěném vyprávění nositele Nobelovy ceny za literaturu (1982) se čtenářům otevírá pohled na čas dětství a léta dospívání, během kterých se formoval jeho životní příběh a kdy u sebe začal objevovat talent vášnivého literáta, zuřivého reportéra a ambiciózního autora časopiseckých povídek. Léta strávená psaním každodenních glos a komentářů pro kolumbijské listy El Heraldo, El Universal a El Espectador a později působením v zahraničních tiskových agenturách Márquez časem zužitkoval v mnohých vyprávěních a románech, jež se staly základními díly moderní literatury 20. století. Paměti, v nichž se mísí stejně jako v románech fantazie s realitou, se odvíjejí v kontextu politických událostí v Kolumbii let 1927–1957: začínají líčením dětských zážitků z rodné Aracataky v Magdaleně se všemi nostalgickými vzpomínkami na rodinu, zvlášť na babiččino fantastické vyprávění, přes novinářské začátky v nejrůznějších novinových a časopiseckých redakcích, kdy po středoškolských studiích začal studovat práva, jež však záhy opustil. Vzpomínání končí rokem 1955, kdy konečně vychází román Spadané listí, ve kterém zobrazil fiktivní městečko Macondo: právě v něm se odehrávají neuvěřitelné příběhy Márquezových proslulých povídek a románů...... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry
Vydáno: , Odeon

Vivir para contarla , 2002

Pablo70
21.09.2020 4 z 5

Pamatujete na Forrestovu hlášku: Máma vždycky říkala - život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš-?
Proto jsou i životopisy a autobiografie podobnou směsicí. Márquez má kouzelné vzpomínky na dětství a mládí, zajímavé jsou i obrázky z kolumbijské revoluce a potom tu jsou stránky vzpomínek na nám neznámé redaktory, spisovatele a politiky. Stejně si je nezapamatujete, zkuste v těchto pasážích rychločtení a vychutnejte si tuto knihu jako bonboniéru (u ní také víte, co vám nejvíc chutná).

iva23
13.06.2017 3 z 5

Máte-li rádi alespoň jedno Márquezovo dílo, bude se Vám knížka líbit. Trošku se to vleče, ale je to vyprávění, to se asi vždycky v určitých momentech lehce zasekne, aby v jiných momentech nabralo parádní spád.

Kluvo
26.10.2015 4 z 5

Po precitani 100 rokov samoty, Kroniky, Plukovníka, Pribehov z Maconda a dalsich som sa uz nevedel dockat Gabrielovej biografie. Kniha nesklamala. Konecne som pochopil, ze Marquez magicky realizmus nejako umelo nevymyslel, on v nom naozaj zil a to aj napriek vsetkym tym krvavym udalostiam, ktorými, ako novinar a spisovatel v Kolumbii presiel. Koho zaujali Marquezove diela, mal by si toto rozhodne precitat. Navyse, ked Roman mojho zivota porovnam napriklad s Tolkienovym zivotopisom, toto je skvele citanie asi aj pre tych, ktori este od Marqueza nic necitali. Odvtedy ale marne patram po dalsich dvoch pokracovaniach...

adorjas
07.07.2014 3 z 5

Rozhodne sa mi táto knižka čítala asi 100-krát ťažšie ako napríklad Ecova Ruža. Napriek tomu, že sa v tomto prípade jedná o autobiografickú knihu, moje mozgové závity sa preťažili neuveriteľným množstvom postáv, ľudí, charakterov a príhod, ktoré sa autorovi počas jeho mladosti stali. Kto obľubuje Marquezove diela, rozhodne by si nemal nechať túto knihu ujsť!

Valyk
22.12.2013 4 z 5

Četl jsem (nebo spíše hltal) Sto roků samoty. Pak jsem se pustil do tohoto "příběhu jeho života". Rozhodně jde o náročnější kousek v knihovně... Vyžaduje soustředit se a taky mít chuť nechávat se zasvětit do lokálních historických souvislostí.

kostas
06.07.2013 3 z 5

u niektorich autorov si potrebujem najst cestu k ich tvorbe, aby som si ju vedel "uzit".
u marqueza nou bola asi prave tato kniha. nielen preto, ze v nej priamo spomina inspiracie pre svoje predosle knihy, ale aj kvoli moznosti nahliadnut na sposob jeho nazerania na svet, jeho hodnotenie a pod. az tato kniha mi pomohla vstupit do jeho dalsieho romanu "sto rokov samoty".

SuzukiZ
29.01.2012 4 z 5

Už jsem od Márqueze četla mnoho knih a v některých jsem narazila na to, že neznám kolumbijskou historii. "Žít, abych mohl vyprávět" bych asi nedoporučila jako oddechovou literaturu pro dlouhé zimní večery, je to spíš popis veškeré historie a událostí z minulosti, které ovlivnily autorovu tvorbu (asi bych to přirovnala k doslovu za knihami, kde editor vysvětluje, co autora k napsání knihy vedlo). Pokud však chcete Márqueze více pochopit - jen do toho:)