Zahrada

Zahrada https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/516431/bmid_zahrada-6460f9334b34f.png 4 1689 1689

Jak žít, když člověk dostane do vínku danajský dar? Dlouho neobývaná stará vila se zanedbanou zahradou. A jedna velká životní prohra navrch. Pětatřicetiletý Jaroslav Havlát se vrací do domu svého dětství ve chvíli vážného životního zlomu. Po zpackané „církevní kariéře“ hodlá začít nový život, poprvé konečně sám za sebe. Snad také s trochou naděje, ale především s nákladem vyhoření, samoty, s pocitem odcizení vůči všem a všemu. Jedinou laskavou náručí se mu stává zanedbaná zahrada a práce v ní. V odloučení mezi stromy, keři a květinami se pokouší znovu najít sám sebe a dát životu ještě nějaký smysl. Postupně se seznamuje se sousedy a stále víc začíná svému zvláštnímu odcizení přicházet na kloub. A s tím se dostavují i tísnivé konflikty, protože poznání sebe sama je děsivější, než dřív mohl snad jen tušit. Kudy vede hranice mezi odmítnutím a přijetím nepřijatelného? Najde se aspoň někdo, kdo mu porozumí a podá ruku? Existuje z této temné noci cesta ven?... celý text

Kamaela
28.01.2024 5 z 5

Opravdu silná kniha. Jako už po několikáté mě příběh Petry Dvořákové neskutečně rozčiloval, nutil poslouchat dál a současně strčit hlavu do písku a nedozvěděl se co bude následovat, těšit se až bude konec, ale bát se jak to celé dopadne. Hlavního hrdiny mi bylo neskutečně líto, svůj osud si nevybral a nikomu nic zlého neudelal. Zlobila jsem se na všechny ty zabedněnce kolem, ale současně, někde hluboko, hlodal červíček "Jak by ses k tomu postavila ty?" To je možná to, co je na knize nejvíce zneklidňující.

lucyvase4
26.01.2024

Zdá se mi, že už není na světě kromě téhle zahrady jediné místo, jde by o mě někdo stál.

Jak žít? Když člověk dostane do vínku dar, o který nestojí?

Příběh vypráví o knězi, který opustil svou službu Bohu a usadil se v domku po svých prarodičich. Ve zpustlém domě a ještě zchátralejší zahradě chce začít nový život. Zahrada je vlastně odrazem jeho vlastní duše a mysli. Je plný beznaděje, úzkosti a bezmoci. Neví co sám se sebou. Pak se ale pustí do malých oprav na domě a hlavně do zvelebování zahrady. Najde si práci, spřátelí se se sousedy a nakonec začne pěstovat ovoce a zeleninu, kterou se snaží prodávat. V životě začne Jarek (náš kněz) konečně vidět smysl a po dlouhé době i radost. Nic ale není tak veselé, jak to vypadá. A vše se může v mžiku zbortit jako domeček z karet.

Jarek postupně zjišťuje šokující pravdu o své sexualitě. Jaké zvíře dřímalo uvnitř něho.

Oni už to vědí! Vyhodím broskve na kompost, sednu si do trávy a nenávidím celý svět.

Příběh který otestuje čtenářovu toleranci, empatii i ochotu přemýšlet a důvěřovat ve věcech zdánlivě neakceptovatelných. Citlivým a nebulvarním způsobem kniha rozkrývá jedno z nejtabuizovanějsich témat intimního života.

Po přečtení této knihy jsem měla hoooodně rozporuplné pocity. Popravdě jsem ale myslela, že mne tohle téma jako matku dostane ještě mnohem víc. Žádný odpor. Žádná nenávist. Nic z toho se u mne nedostavilo. Já ho spíš jen litovala.

Za to, jaký se narodil nemohl. Zjistil to a bojoval s tím. Spíš mne štvalo, jak se zachovali sousedé a lidé, kteří ho znali. Jak lehké je někoho odsoudit. Ale kdo jsme abychom soudili? Navíc člověka, který ani nic neudělal? Neměli bychom se mu spíše snažit pomoci? A co kdyby se tohle stalo nám?

Svět se se mnou houpá, chce se mi plakat, protože vím, že je to konec. Už nikdy neuvidím tuhle zahradu. Nic nebude, protože já už tady nebudu. Nic, nic, nic.... nejkratší cesta k Bohu.

Hodně silné téma. Morální dilema na téma, které je snad největším tabu v oblasti sexuální deviace.

Styl psaní autorky je úžasný. Nádherná, vytříbená čeština s detailním popisem. Měla jsem úplně pocit, jako kdybych s Jarkem stála na té zahradě a všechny jeho emoce prožívala také.

Moc se mi i líbilo přirovnání jeho života k zahradě.

Ale popravdě. Čekala jsem od knihy trochu více. Nějaké to boom, které se ale nekonalo. Hodně psychologie, ale děje minimum.

Určitě bych ale knihu k přečtení všem doporučila.

A mé ponaučení k knihy: Než někoho odsoudime, zkusme se vžít do jeho kůže.

Fiddis
24.01.2024 5 z 5

Teda... to byl mazec. Nejdřív jsem si říkala, co se z toho vyklube a pak jsem se bála, jak to dopadne.

Nejhorší na tom celém jsou pro mě rozporuplné pocity. Na jednu stranu cítím s Jarkem, na druhou stranu si říkám, co by se asi stalo dál, kdyby v ten moment k němu Anna nepřišla? A to si z toho beru - každá mince má dvě strany.

ferdada
23.01.2024 5 z 5

Nopanejo! Takhle nějak si představuji dobře napsaný příběh. Uvěřitelný, netrapný, nekulhající. Příběh, který žijete (nejste čtenáři, či diváci). Oddechla jsem si, když knížka skončila. Oddechla a další dva týdny jej měla živý v hlavě.

Nomia
14.01.2024 3 z 5

Brrrr... Šálek silné kávy. Autorka nám naservírovala všechno litost, soucit, zhnusení, strach i absolutně rozporuplné pocity.

Pokud bych dopředu věděla, jaký zvrat v knize nastane, dobrovolně bych se do toho nepouštěla, ale ve výsledku jsem ráda, že jsem knihu četla.

Čtivé, tísnivé i smutné, ale zároveň nesmírně zajímavé. Rozhodně se nejedná jen o nějakou teologickou rozpravu.

speiderwoman
13.01.2024 5 z 5

Přečetla jsem již podruhé. Je to masakr! Tak opravdové, uvěřitelné, procítěné! Zcela úžasný literární počin, zcela odvážný boj proti předsudkům. Super!
A zároveň musím říct, kéž by... kéž by to bylo vždycky takhle! Bohužel je v reálu toto téma spíš ta obrácená strana mince, čímž nemyslím předsudky, tím myslím ticho, jímž se problém přechází a za nímž se skrývají pošlapané, pokřivené a zraněné dětské duše..., protože je jich mnohem víc, než si umíme představit.

pedroK
12.01.2024 5 z 5

Chytlavé od první stránky. Je to tak ožehavé téma, že se zdráháte hlavnímu hrdinovi držet palce,protože má stigma darebáka, a přece to děláte, protože vám předkládá svoje nitro, kde je uvědomění a sebereflexe a vám se ho nechce tak šmahem odsoudit. Příběh, který by jistě nepokračoval úplně vesele, končí pozitivním momentem, a to je za mě dobře. Jarkova horská dráha nejela jenom dolů.

brabofka
10.01.2024 4 z 5

Silné téma a silný příběh. Vše se pomalu otevírá a příběh má tendence gradovat. Jsme svědky postupné cesty na vrchol a i následného úpadku. Ale je to cesta vrchol? A co je vrchol? Ať chceme nebo ne, postupně prožíváme všechno spolu s hlavní postavou a můžeme jen posoudit zda budeme věřit, naslouchat a chápat či nikoli. A konec? Příběh i hlavní postava by si určitě zasloužili o trochu víc. Nebo je to opět na nás abychom si domysleli? Pak ale příběh moc domýšlecí nebyl. Vše bylo podáno jasně a srozumitelně. Škoda, až na ten závěr to šlo.

Monika164
10.01.2024 5 z 5

Doporučuji....

Tichéroky2023
07.01.2024 5 z 5

Petra Dvořáková opět nezklamala, opět jsem nemohla přestat číst. Téma, které mě moc nezaujalo, nemám ráda moc ty církevní věci, moc jim nevěřím, ale jak jsem knihu začala číst, nemohla přestat číst, byla jsem vděčná za fronty u pokladen v obchodech a četla na mobilu. Hlavnímu hrdinovi jsem fandila, i když byl pro ostatní zloduchem, ale pochopila jsem, že nechtěl být takový, jaký byl, to je té na té knize fascinující, že se bráníte svému vnitřnímu zlu, ale ono vás může pohltit. Byla jsem ráda, že se našel aspoň jeden člověk, co mu pomohl. Opět jsem pochopila, že lidé umějí být hrozné ......, že empatie a pochopení naší společnosti nejde, v rychlém odsouzení jsme machři.

Pawlisman
05.01.2024 3 z 5

No, uvolil jsem se narad na doporučení manželky. Zprvu poměrně čtivé příjemné překvapení. Ichforma funguje, sic jsem stále cítil příliš citlivé a často nelogické pero ženy v hlavě muže. Prý jsem se měl stále těšit na nějaké neočekávané překvapení. Hm, ano nastalo v půlce. Ale skutečně? Toto je překvapení? A má toto něco reálného se skutečnou psychologií? Mám věřit těmto pochodům? No nastalo zklamání a knihu odkládám. Čekal jsem... něco...že to to pak bude více a bude gradovat, ale když se tak ohlédnu, nejde jen o lepší malinko psychologičtější dívčí vyprávění a la harlekýn napasované na můžskou duši a k tomu další naroubované boční výrostky. Nevím..vratím se k mé...klasické a silnější literatuře. Děkuji.

Štěpničák
04.01.2024 5 z 5

Knihy od Petry Dvořákové mě baví. Zde tomu nebylo jinak. Velmi zajímavé téma je tu propojeno s přírodou a lidskou duší. Po dočtení jsem měl plnou hlavu myšlenek nad velkými i malými otázkami. Sice nepříjemné téma na četbu, ale je to něco, co se ve společnosti vyskytuje. O příběhu knížka není, ale myšlenkově je to nekonečná studnice otázek a přemýšlení. Oceňuji i zajímavý konec, který jsem nečekal.

Žaneeetkaa
03.01.2024 2 z 5

(SPOILER) Kniha mi opět potvrdila, že kamarádit s českými autory nebudu. Knihu jsem rozečetla na doporučení - autorka bravurně zvládla uchopit určitá témata, pospojovat je a vytvořit z nich silný příběh. Ne a ne. Ze začátku se dílko tvářilo, že by mohlo být snad i lyricky pojaté, jelikož je tu kladen důraz na zahradu, kterou se hlavní hrdina snaží vzkřísit jako svůj život k lepšímu. SPOILER. (Ne)děj se vlekl, protagonista cosi dělal a pořád se sami sebe ptáte, jestli je zahrada opravdu jediným motivem celé knihy. Kněz nevěří tomu, co říká a raději odejde z pozice. Vrací se do domu svých prarodičů, kde usilovně pracuje na zahradě. A aby to bylo trochu napínavější, nadhodí se téma pedofilie, což jde přece ruku v ruce s církví. Hrdina je nařčen, my můžeme a nemusíme s ním soucítit, hledáme pravdu mezi řádky, očekáváme vyvrcholení, ale ničeho se nedočkáme. Nemastné, neslané. Nudné. Zahrada mi přijde pouze jako dojný titul autorky smícháním těchto témat, aby to zaujalo čtenáře. Snažila jsem se v knize najít něco, co by mi potvrdilo, že četba stála za to, ale Dvořáková se jako opěvovaná autorka nijak nepředvedla.

Aneleh
03.01.2024 5 z 5

Petra Dvořáková nám opět připravila neobvyklý čtenářský zážitek. Ona je prostě mimořádná spisovatelka, její všechny knížky mají neotřelý styl a přesah. Tato nemá ani 200 stran a přesto je tak hluboká a intenzivní, až přechází mráz po zádech.
I když slovo za-hra-da má v sobě to lehké slovíčko hra, tohle je hra jen na první pohled. Jarek se věnuje zahradě po svých prarodičích s neuvěřitelnou péčí, po odchodu z církve si stále hledá svoje místo ve světě a zdá se, že se mu to začíná dařit a najde si i nové přátele. Jenže něco v něm je úplně špatně. Jarek totiž nezapadá do správného světa dospělých a ač si ho docela oblíbíme, společnost a tedy naprostá většina z nás ho musí krutě odsoudit. I když vlastně nic neprovedl, okolní svět mu přiřkne ty nejhorší činy. I my jsme zcela vykolejeni, protože se vžíváme jak do pocitů vyděšených rodičů, tak do Jaroslavovy beznaděje a jeho temného dna.
Příběh vás zcela pohltí a možná si ho budete muset dávkovat po kouskách, abyste mohli vstřebat něco tak děsivě pravdivého. Líbil se mi konec, který přece jen naznačuje jakési řešení v podobě setkání s doktorem. Zdá se, že tady bude ta cesta pro smysluplný život někoho, kdo dostal od života jeden z nejhorších darů.
Jako milovnice koček si nemohu odpustit zmínku o úloze zrzavého kocoura. Smíření se s osudem je totiž vidět i ve vztahu k němu. Nejprve to byl pro Jaroslava jen plesnivý zmetek, ale postupně zjistil, že vlastně je to věrný kamarád, který ho zahříval tu nejhorší noc v jeho životě...

ka.dudk
02.01.2024 5 z 5

Začínám mít autorčinu tvorbu upřímně ráda. Je to má třetí přečtená kniha od Petry Dvořákové.
Řekla bych, že nejhorší pro náš svět je lidstvo samo. Lidé jsou různí a někteří dokáží být opravdu svině.
Líbí se mi autorčin styl psaní a i přes nelehká témata se knihy čtou naprosto samy a jedním dechem (maximálně dvěma :-) )

Květ
01.01.2024 5 z 5

Poslední přečtenou knížkou loňského roku byla Zahrada. Knihy Petry Dvořákové mám moc ráda, ať je hlavní postavou žena, muž nebo dítě, vždycky se jí povede zachytit je autenticky, uvěřitelně. Děj se zarývá do hloubky, není povrchní, vzbuzuje otázky, její knížky mi zůstávají pod kůží. Nejinak je tomu v Zahradě, kde autorka zpracovává kontroverzní téma. Myslím, že to zvládla skvěle.

beruzzka
31.12.2023 4 z 5

Kniha byla dobře napsaná, čtivá. Ale chování hlavní postavy mě neuvěřitelně štvalo. Pořád to sebemrskačství a stížnosti. Neumět čelit problémům.

Snapeova
30.12.2023 4 z 5

Čtivá a poměrně náročná kniha. Zpracovává velmi vážné téma a staví čtenáře do pozice, kdy se má pokusit pochopit hlavní postavu, ale i ostatní lidi.
Není to až tak těžké, když známe všechny informace a obě strany pohledu, ale jak bychom na to nahlíželi z pozice obyčejného člověka, který do hlavní postavy nevidí?
Kniha měla spíše pochmurnější tón, ale konec poskytl nějakou naději.
Dle mého názoru dost dobře zpracované téma.

Alaglesia
27.12.2023 3 z 5

Na začátku až poetické čtení o zahradě a životní etapě postaršího muže. V polovině se objeví zápletka, kterou jsem zdaleka nečekala. Jako mamince dvou dětí se mi to nečetlo lehce. Autorka skvěle vykreslila viníka i oběť a poukázala na to, že vše není černobílé. A slovy doktora, jaké svině dokážou lidé být.

Isis...
26.12.2023 3 z 5

Knihu jsem přečetla během jednoho večera, takže se jí rozhodně nedá upřít čtivost. Téma mě však příliš neoslovilo a také s přemýšlením a jednáním hlavní postavy pro mě bylo velmi těžké sladit se. Myslím, že autorka měla ambici zanechat ve čtenáři hluboký pocit, kniha však spíše jen klouzala po povrchu a opravdové emoce se jí vzbudit nepodařilo. I když mé očekávání ale naplněno nebylo, myslím, že kniha stojí za přečtení a své fanoušky si rozhodně najde.