Winterbergova poslední cesta

Winterbergova poslední cesta https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/478457/bmid_winterbergova-posledni-cesta-v7W-478457.png 4 403 128

Jan Kraus je pečovatel a v Berlíně se stará o umírající. Pochází z Vimperku, od roku 1986 žije v Německu. S umírajícími tráví poslední chvíle jejich života. Někdy to jsou jen dny, jindy týdny, málokdy měsíce. Jedním z těch, které převáží na druhý břeh, je Wenzel Winterberg, rodák z Liberce, který je stejně starý jako tamní krematorium i Československá republika. Téměř stoletý muž trpí záchvaty historie, celý život pracoval jako tramvaják a nikdy nestudoval, ale přesto toho ví o historii hodně. Jednoho dne Krause požádá, aby s ním vyrazil na poslední cestu střední Evropou. Společně se vydají vlakem z Berlína do Sarajeva podle starého baedekru pro Rakousko-Uhersko z roku 1913. Putují po stopách Winterbergovy dávné lásky Lenky, která se ztratila na začátku poslední války. Venku je zima a za okny vlaku ožívají staré, dávno zapomenuté příběhy…... celý text

Romány Literatura česká
Vydáno: , Labyrint

Winterbergs letzte Reise , 2019

bee88maja
22.05.2023 5 z 5

Kniha, která mě namotivovala začít jezdit více vlakem. V některých místech mě mrazilo, v některých jsem se nahlas smála, až jsem pobuřovala spolucestující v MHD. Winterbergova poslední cesta mě donutila snít a představit si tu křehkost bytí mezi životem a smrtí. Jelikož nikdo neví, kdy ta poslední cesta nastane, kdy budete chtít něco stihnout a už bude třeba pozdě...Bylo by fajn mít na poslední cestě spolucestujícího a sdílet historii, hysterii, vzpomínky, frky... komu z nás to bude umožněno?

V hodnocení jsem ovlivněna pravidelnou návštěvou literárních kabaretů EKG, konaných v divadle Archa. Přece jen pokud autora znáte i z jiných perspektiv, než z jedné knihy či audioknihy, tak jste zmanipulovaní :). Byla mi prokázána vina ve všech bodech obžaloby.

Na konci jakékoliv cesty si představuji TMU, kterou protagonisté EKG vysvětlují takto:
Těžké Magické Absolutno. Igor Malijevský.
Nejlepší prostředí k zahlédnutí světla. Jaroslav Rudiš.

ZuzanaK.
19.05.2023 5 z 5

Skvělé zpracování na ČRo skvělé knihy J. Rudiše.

soupik2012
16.05.2023 3 z 5

Další z knih, které se mi nehodnotí úplně snadno. Z počátku jsem byla zoufalá z neustálého opakování stejných frází. Nedovedla jsem pochopit co to pana Rudiše vůbec napadlo a dokonce jsem v jednu chvilku měla chuť tuto audioknihu odložit. Kdyby nebyla tak dobře načtená, tak by k tomu nejspíš také došlo. Nicméně jsem přetrpěla prvních pár hodin a teprve potom začal příběh dávat smysl. Je to vlastně cesta za vypořádáním se s minulostí. Velice silný příběh, vyzdvihuji nápad, originalitu, ale těch nudných pasáží, kdy se vše dokola jenom neustále opakuje je na jednu knihu, na jeden příběh strašně moc. Audiokniha je dokonalá a opravdu velice dobře ji načetl pan Pavel Batěk.

p.s.
Pročítám komentáře pode mnou, jak si všichni pochvalují rozhlasové zpracování. Vyzkouším, díky za tip.

Seriál: 158 minut. Kaiser, Javorský, Borová, Bučková, Dobrý, Heřmánek a další
Audiokniha: 942 minut. Pavel Batěk

charlizee
07.05.2023 5 z 5

Tohle není kniha pro každého, bezesporu ne. A mám pocit, že to tady platí víc než u jiných knih.
Často totiž čtete o tom, co čte někdo jiný. A obvykle to není čtení příliš záživné, protože se týká zastaralých, dávno neplatných informací.
Často uvíznete v nesmyslných, opakujících se dialozích.
Často budete mít pocit, že se neustále variuje totéž.

Pod tím vším ale zjistíte, jak skvělý je Rudiš pozorovatel. Mistr konverzace. Jak přesně dokáže vystihnout dialog se starým, zatvrzelým člověkem. Jak chytře dokáže klást kontrasty, třeba když Kraus v myšlenkách vzpomíná na svou jedinou lásku a to protíná Winterbergovo předčítání popisků exponátů ve vitrínách vojenského muzea. Jak lehce dokáže propojovat velké dějiny s životem malého člověka, aniž by o nich vyprávěl s prvoplánovými emocemi

Podle různých komentářů soudím, že je to jedna z knih, která často končí v poličce rozečteno na neurčito. Pokud patříte k těm, kteří by knihu rádi dočetli, ale zatím se s ní spíš lopotíte, vyzkoušejte audioknihu v podání Pavla Baťka. Ten tady podle mě předvedl zatím svůj nejlepší výkon, kdy bez pitvoření se ztvárnil jak stařce, tak jeho opatrovníka, přesto je ale dokázal odlišit tak, aby se posluchač neztrácel.

Hledam94
05.05.2023 5 z 5

Knížka se mi velmi líbila, ale asi hlavně proto, že jsem podobný blázen jako Wintenberg a autor. Příběh i styl psaní je hodně originální, místy trochu únavný, ale moc se mi to líbilo.

Zbývá mi ještě navštívit mnoho míst, o kterých se tu píše :-)

Martica
27.04.2023 4 z 5

Nejdřív jsem slyšela radioseriál na Českém rozhlase (někteří tady píšou audiokniha, ale já se domnívám, že to audiokniha tak úplně není). Ten mě naprosto fascinoval. Javorský s Kaiserem předvedli prvotřídní koncert, který skvěle korespondoval s poetikou téhle knihy. Zatoužila jsem přečíst si ji, což jsem sice zvládla, ale bylo to mnohem náročnější, než jsem čekala. Když to srovnám, tak mám dojem, že tento typ knihy je mnohem příjemnější na poslech než na čtení. Při četbě mi občas odbíhaly myšlenky jinam. Kniha je krásná, poetická, "jiná", ubíhá si svým zvláštním tempem, jako výlet po železnici: občas se to iritujícím způsobem zasekne, občas přijdou dramatické zvraty, ale celkově to prostě tak nějak romanticky plyne.

MatoLenka
26.04.2023 5 z 5

Knížka mě uhranula jako už dlouho žádná jiná. Od první věty pro mě měla zvláštní napětí a kouzlo, že jsem ji přečetla téměř naráz. A pak jsem začala číst znovu, po menších dávkách a v mapách a wikipedii jsem si vyhledávala osoby, události a místa, které knížka zmiňuje. Díky za inspiraci a klobouk dolů, pane Rudiši a paní Škultéty!

Doubravka1975
16.04.2023 5 z 5

Skvělé, sice hodně rozsáhlé a zdlouhavé a hodně frází se tam opakuje, ale zase se stoletým panem Winterbergem, který trpí záchvaty historie, na jeho poslední cestě procestujete vlakem skoro celé Československo a velkou část Evropy. Společnost mu dělá jeho opečovatel Jan Kraus, který se nechtěně vrací na místa, na která by nejraději zapomněl.

..... tenhle problém se nedá překolejit, před svojí minulostí není úniku. Musíte se dívat skrz historii, pane Krausi, ano, ano, jsem nemocný, trpím dějinami, trpím záchvaty historie, ale lepší záchvaty historie než záchvaty hysterie, no ne?

Doporučuji i když to vyžaduje jistou dávku trpělivosti ( ale tak staří lidé (a nejen oni) se rádi opakují a ztrácejí ve vzpomínkách.
PS: v pátek se dívám v tv na Kde domov můj a otázka za 15 bodů, téma: pohřebnictví: Kde se nachází první a nejstarší krematorium v ČR? Kdyby soutěžící četli tuhle knížku, tak by stopro věděli, kde se v ČR nachází nejstarší žároviště, jak tomu říká pan Winterberg ( pracoval tam jeho otec...)

holomex
15.04.2023 3 z 5

Byl to boj. Některé pasáže považuji za velmi jiskrné. Jsou tu dobře vyjádřené myšlenky o životě, mládí, stáří, smrti..., u kterých se člověk musí zastavit, protože potřebuje chvilku, aby jejich sílu plně vstřebal. Bylo tu pár momentů snad až s nádechem geniality. Vyhovuje mi i spousta historických informací. Například vyprávění o libereckém krematoriu mě zaujalo tak, že jsem se tam jel podívat. I celkový koncept knihy se mi líbí. Co mě ale unavuje, jsou ty repetitivní pasáže. Chápu, že to je autorův záměr, třeba to pěkně zdůrazní, jak je Winterberg protivnej, když dlouho mluví. Ale IMHO to přehnal. Když máte za sebou 100 vět (teď taky přeháním, ale jen trochu:), které všechny začínají "Vyprávěl, že....", tak už míníte vyletět z kůže a vodletět raketou na měsíc nebo prostě daleko. Tenhle styl způsobil, že ke konci už jsem fakt nemohl a těšil jsem se, až bude hotovo. Nakonec jsem knihu dokázal dorazit. A vlastně je mi líto, že její krásu a komplexnost musím shodit kvůli stylu, který mě ubíjel.

Iwaeu
10.04.2023 2 z 5

Rudišův první německy napsaný román, oceněný v Německu i Česku, jsem četla v českém překladu. Když se člověk s chutí pustí do četby knihy od J.Rudiše bez předchozího čtení recenze, protože u tohoto známého autora to jednoduše není nutné, neočekává, že by nový rozsáhlý román zdaleka nepředčil předchozí díla. Winterbergova poslední cesta měla být už jen krátká cílová etapa starce s několika prodělanými mozkovými příhodami, kterému byl přidělen osobní pečovatel, převozník doprovázející své klienty v letální fázi života. Téměř stoletý pan Winterberg je narozen v Liberci, od konce války žije v Berlíně, kde pracoval jako řidič tramvaje. Převozník, pan Kraus, je muž středního věku, původem z Vimperku, který emigroval do západního Německa v r.1986 za velmi dramatických okolností. Pracuje jako pečovatel s hospicovou péčí a zajišťuje důstojný konec života klientů v jejich domácím prostředí. Nutno dodat, že každý odchod klienta a svoje osobní traumata si léčí nadužíváním alkoholu. Nakonec to však nebyla krátká cesta, ale nekonečně dlouhá a klikatá road movie převozníka a starce s restartovanou životní energií, která se projevovala manickým chrlením slov, jež bylo introvertním převozníkem nazváno jako žvanění a ustalo až v momentě, kdy se starý muž unavil a usnul. Starcův životabudič je bedekr z roku 1913 Baedekrs Österreich - Ungarn, podle kterého spolu s převozníkem navštěvují nejen jejich rodná města, ale procestují celou Evropu s cílem dorazit do Sarajeva, kde končí stopa jeho dávné lásky, židovské dívky utíkající na počatku války před nacisty. Jako afrodiziaka poslouží starci jeho vzpomínky na bývalé lásky, předchozí manželství, ale také jeho vizualizace bitvy u Hradce Králové v roce 1866, kde vlastně putování této dvojice začíná. Tyto zcela nesourodé a zpřetrhané dějové linky spolu nesouvisejících momentů si čtenář musí sám poskládat tak, aby se kniha vůbec dala číst. Čekání na pomyslný vrchol románu, byť by byl i na poslední stránce, mě přimělo dočíst knihu až do konce. Žádný aha moment se nedostavil ani ve chvíli, kdy si v druhé polovině románu oba muži na chvilku vymění role. Převozník se ocitne v nemocnici po jedné ze svých opakujících se alkoholických eskapád a stařec se stává jeho pečovatelem. Navštěvuje ho v nemocnici a každý den mu přinese životabudič pana převozníka, pivo, kterým se snaží mladšího muže vzkřísit a hbitě mu navodit jeho obvyklou hladinku alkoholu. To byl asi jediný moment v celé knize, kdy jsem poznávala rukopis J.Rudiše a upřímně jsem se této situaci zasmála. Téměř na každé stránce je znázorněna starcova přerývaná řeč, která se po pravidelných repeticích začně zajídat spolu se stále opakujícími se zmínkami o bitvě u Hradce Králové v r.1866 a s opakující se starcovou oblíbenou větou the beautiful landsacape of battlefields, cemeteries and ruins vztahující se k oné bitvě. Tyto a další nesourodé tvůrčí artefakty J.Rudiše mi braly chuť k přečtení celé knihy, kterou jsem několikrát odložila, abych si pak na konci stejně musela připustit, že to byl zbytečně strávený čas s mým oblíbeným autorem, jehož poslední dílo ve mmě vzbudilo silné rozpaky.
Věřím, že historické milníky a občas i zajímavé informace o městech možná najdou sympatie u rodáků nebo těch, kteří k těmto místům mají osobní vztah.

knihovna1
31.03.2023

Moje první setkání s panem autorem J. Rudišem. Knihu jsem si poslechla na ČRo a jsem ráda, protože mně díky hlasům vynikajících herců a zvuků z vlaku, měst a dalších interiérů vytvořila skvělou atmosféru, kterou bych sama z tištěné knihy nevyčetla. Tato audiokniha měla rytmus, spád. Krásně vymyšlené a sepsané mladým talentovaným autorem J. Rudišem. Je to sonda do nemocného (vážnejšího Stoletého) :-) staříka, kterému byste mohli závidět jeho bláznivý nápad podniknout cestu za i se svými vzpomínkami, jeho dobrodružství i jeho romantický odchod na věčnost. Měl velké štěstí, že ho doprovázel trpělivý průvodce-jeho pečovatel, který tu taky rozkryje své vzpomínky, myšlenky, úvahy, touhy a plány. Je to naděje, že odcházení nemusí být nuda a neštěstí. Toto dílo mě motivovalo k dalšímu setkání s panem Rudišem. Ještě slyším rytmus ujíždějícího vlaku....

karolina8709
21.03.2023 5 z 5

Tahle kniha se do mě strašně trefila. Mám ráda Rudišovy knihy, vztah k německému jazyku, cestování vlakem, historii, pohraničí. Ale tady se to neuvěřitelně sešlo. Winterberg mi připomíná mého vedoucího bakalářky. Audiokniha perfektně zpracovaná. Takže díky za ten zážitek.

Vesmich
18.03.2023 4 z 5

Připomnělo mi to cestu, kterou jsem podnikla tak před deseti lety a která byla takovou císařdámovic inspekční cestou po monarchii :) Ne až do Sarajeva, jako tady starej Wenzel, ale i tak to bylo zajímavé. Wenzelovi to dost běhá na ty roky a taky myslí. I když..kolik teda bylo té jeho dceři, co pořád kdesi létala? V kolika jí měl, že byla tak čilá?

Makii
18.03.2023 3 z 5

Věděla jsem, že je to zrovna k dispozici v aplikaci Můj rozhlas. Ale knihu jsem si chtěla už dlouho přečíst, tak jsem si ji vypůjčila. Ale selhala jsem. Dala jsem jen 25 stran a když jsem asi po padesáté sedmé četla "Hradec Králové", knihu jsem zaklapla. To se mi nestává, ovlivnila mě možnost té audioverze :) Tak jsem si to "jen" poslechla. A líbilo se mi to. Takže kdo ví, možná dám v budoucnu knize ještě šanci.

mmiirrkkaa
12.03.2023 1 z 5

Po dlouhém váhání jsem si s ohledem ba zdejší recenze knihu koupila. Čtení bylo zklamání. Pustla jsem se do ní 2x a ani jednou jsem ji nebyla schopná přečíst ani do půlky. Teď jsem přetrpěla audioverzi s panem Javorským. Namluveno je to hezky, o to nic. Ale příběh zkrátka není můj šálek. (A nejedná se o první zkušenost s Rudišem.)

Fontak
11.03.2023 2 z 5

Stejně jako Barbora v komentáři pode mnou i já jsem si knížku koupil na základě recenzí a zase jsem naletěl (kdy já už se poučím??).
Neuvěřitelně nudné tlachání starého pána, který pořád dokola opakuje ty samé věty a přitom nahlas čte průvodce po Rakousku-Uhersku. Dotčeno s velkým sebezapřením. Jedna hvězda je za obálku, ta druhá za jakoukoli část knihy, kdy Winterberg nemluví. Bych ho tím průvodcem musel praštit po hlavě, hlavně ať už zmlkne.

barbora5058
10.03.2023 2 z 5

Tuto knihu jsem si koupila, protože mě velice zaujaly recenze. Přečetla jsem ji celou, ačkoli mě opravdu nebavila ani jedna strana. Nebavila, ne nezaujala, zaujala mě velice, osobitý styl psaní i příběh, ale dočetla jsem ji celou, abych mohla opravdu zhodnotit, že toto není můj šálek čaje. Škoda.
(Líbí se mi nápad s obálkou knihy :-) ).

Ales.BD
05.03.2023 4 z 5

Jedna hvězda navíc za skvělou interpretaci Pavla Baťka pro audioknihu. Nevím, jestli bych to v papíru vůbec dočetl. Takto jsem měl možnost užít si spisovatelovo vypravěčské umění i když je zabalené v poněkud obtížně stravitelné formě.

Chesterton
05.03.2023 4 z 5

[Čro audio]
Tříhodinová dramatizace, co je právě k slyšení na mujrozhlas, má velkou šanci učinit tuhle četbu (jinak celkem náročnou na trpělivost) stravitelnou i čtenářům, kteří nejsou úplnými fanoušky pana Rudiše, historie nebo určitého bilancování a vyrovnávání s bolestmi historie. Díky za opáčko. Velmi kvalitní počin. Kdo nečetl může mít stejně dobrý zážitek jako já z nedávno slyšené audioknihy.
Snad ještě více zde vystoupí motiv smíření a velká potřeba životní opory v podobě "převozníka na druhý břeh". Kdo ji nebudeme potřebovat?
Stejně tak obdarování toho, kdo koná nesnadnou službu průvodce posledních dnů . . .
5/5

Maky78
03.03.2023 4 z 5

Audio v podání pana Kaisera a Javorského bylo velmi dobré. Od některých starších lidi se dá vzít poučení, povzbuzení a rozhřešení.
Téma, které v knihách tak často není. Záchvaty historie, vlak, pivo a řízek se salátem mě celkem chytli.