Nový začátek

Nový začátek https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/452000/bmid_novy-zacatek-0jS-452000.jpg 4 142 142

Vinařství série

Manželství mezi služebnou Irene a bohatým dědicem Franzem je manželstvím z lásky a mělo by být idylickým. S ním ovšem nesouhlasí Franzův otec a po odhalení tajemství a konfrontaci s tchánem raději těhotná Irene beze slova opouští svého milovaného ženicha. Porodí svého malého syna mimo panství a přijme místo textilní dělnice v továrně. Podmínky jsou kruté a Irene musí pracovat do vyčerpání. Pak ale poznává charismatického vedoucího pracovníka Josefa, který jí dodává sílu a jistotu. Přestože manžela stále miluje, navazuje vztah s Josefem. Může ale Irene skutečně zcela zapomenout na svojí velkou lásku a dostat se z citového zranění, které utrpěla odchodem od milovaného Franze?... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

Aufbruch in ein neues Leben , 2019

petrulkaa
25.12.2021 5 z 5

Uf, nádhera.Ani druhý díl příběhu rodinné ságy nezklamal, naopak líbil se mi ještě víc než první kniha.
Hlavní hrdinka prožívá kruté chvíle, kdy se musí sama postarat o svého malého synka a najde si v práci v textilní továrně za velmi krutých podmínek, ale má pořád sílu vše zvládnout. Krásné čtení pro podzimní dny, kde se najde láska, porozumění, ale i krutost a nenávist. Třetí kniha už vyšla a tak se těším na pokračování.

Odetta889
21.12.2021 3 z 5

Začátek druhého dílu se mi líbil, děj měl spád tak jsem čekala takový celý průběh knihy. Jsem ráda že jsem se dozvěděla o dělnických stávkách, o zacházení majitele továren s dělníky, dětská práce...... tato doma byla šílená. Co se týče hlavních postav, prostředek a konec mi přišel chvílemi těžko uvěřitelný.... Irena mi začala být protivná tím jak se neustále do každého montovala a vždy jí šlo všechno super od ruky, vždy byla hvězda.
Nakonec to, že jednomu zahýbala s druhým asi také mělo býti super. Za mě tři hvězdy s odřenými zády a třetí díl už ani smykem nedám.

Ira13
20.11.2021 4 z 5

2.dil se mi líbil více jak 1. Zajímavé téma, propletené osudy postav. Trochu mi tam ale něco chybí - snad více citu a barvitosti. Dozvěděla jsem se navíc vzniku ledového vína, o krutých procedurách v psych.ústavu i o počátečních pokusech zlepšit život chudých vrstev...

cérka
16.11.2021 4 z 5

Druhý díl této rodinné ságy mě zaujal a bavil mnohem víc, než tomu bylo u prvního dílu. Autorce se tady podařilo skvěle a hlavně opravdu uvěřitelně vykreslit otřesné životní podmínky továrních dělníků a jejich rodin v 19. století.
Jednotlivé postavy si i nadále pevně drží své charakterové vlastnosti a tak pro mě nebyl až tak velký problém rozpomenout se na děj předchozího příběhu. Jsem moc ráda, že válečný, prusko-francouzský konflikt, je zde zmiňován již jen vyjímečně a mnohem více se zde mluví o vinicích a životě kolem nich. Zase jsem o něco chytřejší, třeba skutečný původ vzniku ledového vína jsem neznala.
Přiznám se, že na třetí díl se opravdu moc těším. Kdybych nemusela kvůli rezervacím číst jiné knihy, už bych do něj byla asi plně ponořena :)

4xbabča
02.11.2021 5 z 5

EvikU.
29.10.2021 5 z 5

Moje romantické srdíčko bylo uspokojeno. :-)

Kniha krásně udržuje v napětí, nechybí různé zvraty, intriky, láska, pochopení... Rodinná sága jak má být. Těším se na 3 díl, který zatím nemám k dispozici.

Knihu na správnou chvilku relaxace v teplé dece někde v koutku s čajem po ruce je to jako dělané. Krásný podzimní čas.

Sidonka3
28.10.2021 4 z 5

Obstojná historická trilogie pro ženy, která se velice dobře čte. Druhý díl "Nový začátek"není přehnaně přeslazený a autorka zde připomíná hlavní události z 1.části, takže si myslím, že to lze číst i bez znalosti předchozí knihy. Kromě romantiky se zde okrajově řeší i sociální otázky a co mi překvapilo, na dnešní dobu i docela odvážné, o to více zajímavé příhody, které se děly v dělnickém prostředí.
Nesedělo mi chování Franze, který se zde na rozdíl od prvního dílu chová trochu zvláštně, k některým lidem bezohledně, nedůvtipně a nervně, ostatní postavy jsou fajn.
Slova autorky v doslovu: „…. Zdálo se mi v 70. A 80. letech hrozně přehnané, když se na politickém shromáždění na univerzitě hovořilo o životních, pracovních podmínkách v továrnách jako o vykořisťování proletariátu, a majitelé továren byli označováni jako někdo, kdo se zajímá jen o maximalizaci zisku. Tyto marxistické pojmy jsem skutečně pochopila, teprve když jsem se začala opravdu informovat o podmínkách pracujícího obyvatelstva v poslední třetině 19.st. Vybrala jsem z mnoha pramenů, četeb…“ Prosím, než mě začnete kamenovat, přečtěte si z hodnověrných zdrojů třeba o zaměstnávání někdy i pěti až šestiletých dětí! a jak s nimi bylo zacházeno, s těmi, kterým chyběly tak základní věci jako je jídlo nebo dětství. Tohle s politickým postojem nemá nic společného. Osobně se domnívám, že by se nemělo zapomínat na to, že každý přehnaný extrém je špatný a že nic není úplně černobílé.

Jonna
22.09.2021 3 z 5

Mám trochu rozporuplné pocity. Na jednu stranu se mi příčí už citáty Engelse a Marxe na úplném začátku knihy, a stále mne irituje to černobílé vidění světa, (aniž bych si dělala iluze o postavení dělníků té doby). Rozčilují mě historické nepřesnosti (Hotentoti, kakao apod.), ale možná je něco způsobené i překladem. Taky mě už od prvního dílu rozčiluje, že autorka se snaží oddálit rozuzlení vysloveně "násilím", tedy těžko uvěřitelnými "náhodami". Na druhou stranu kniha se čte sama, děj má spád, a zajímavé jsou informace jak o oblasti, tak třeba o pěstování vína. Takže si nejspíš další díl(y) přečtu, ať to mám komplet.

hapac
07.09.2021 4 z 5

Pokračování hezké série, zajímavé postavy, doba i místo děje.

Petrasuvicka
18.08.2021 5 z 5

Lepší, čtivější a zajímavější než první díl. Přestože to obsahuje pár klišé a předvídatelných rozhodnutí hlavních postav. Podmínky dělnické třídy, přádelny... to všechno bylo zajímavě a dost realisticky vylíčené! A tak to má u pokračování být.

Luciska13
06.08.2021 5 z 5

Ačkoliv jsem měla k prvnímu dílu výhrady, pustila jsem se do druhého a musím říct, že jsem naprosto nadšená. Motiv dělníků a dělnic a jejich pracovních a životních podmínek a potom také prostředí ústavu pro choromyslné té doby mě opravdu zaujal a tento díl se četl úplně sám. Tehdejší doba musela být pro prosté dělníky opravdu neskutečně krutá. Nenachází se zde propastné rozdíly mezi popisem neštěstí a nějaké romantické idyly, jako mi to připadalo v předchozím díle, celá kniha působí jako jeden dokonalý celek.

astroweb
03.08.2021 5 z 5

Není to možné, ale ano, druhý díl se mi líbil ještě víc, i když, nebo v neposlední řadě právě proti, že realisticky drasticky popisoval sociální dopady tvrdého a nesmiřitelného kapitalismu. U nás by asi současná německá autorka s vydáním narazila. Těším na další díly.

Kaja1
22.07.2021 5 z 5

Musím opět konstatovat, že mi kniha připomíná Šikmý kostel, jen se to odehrává na jinych hranicích Evropy. Hrozné podmínky lidí pracujících v textilkách, hlavně ženy to v té době neměly lehké. Řešení národnostní otázky, zkrátka kniha stojí za přečtení, už se těším na třetí díl.

Miláček484
28.06.2021 5 z 5

opět poutavé čtení, líbí se mi do příběhu vnesená historie.

Monuli36
24.06.2021 5 z 5

Druhý díl,mě nadchl ještě víc než první a už se nemůžu dočkat třetího :) Super napsané,napínavé a prostě úžasné :)

josska
04.06.2021 5 z 5

Opět se mě to moc líbilo,čtivé,smutné,laska,naděje,,moc jsem Irene a Franzovi fandila a těším se na pokračování....

Vlaďkaa4
02.06.2021 5 z 5

Minimálně 3 dějové linie jsou zárukou, že se nikdo nenudí. Kniha se čte sama. Je to vlastně pohádka pro dospělé, ale i ty jsou někdy potřeba

Charlotta30
24.05.2021 3 z 5

(SPOILER) Krásný příběh zamilovaného páru, i přes všechny nástrahy života se stále miluje. Příběh Ireny a dění kolem továren mě hodně zajímal. Drsné podmínky, zaměstnávání dětí a bídná mzda. Nechtěla jsem uvěřit tomu, že to byla vše pravda.
Těším si na 3. pokračování. I když nevím o čem by mohl být, když vše dopadlo dobře? Možná o Matyldě, která mě v tomto díle velmi překvapila k dobrému. No nechám se překvapit.

adelkas
17.05.2021 4 z 5

Pěkná pohadka a klidně se může číst o Vánocích. Dobro zvítězí nad zlém a všechny až na výjimky jsou šťastné. Bylo mi líto Josefa a Ernestinu snad se v dalším díle autorka o nich zmíni. Jak sem v prvním díle nesnášela Matildu tak v tomhle jsem ji přála štěstí.
V prvním díle autorka se věnovala válce v tomto díle zabývá se kromě vinařství taky textilií a podmínky léčby v psychiatrické léčebně v 19 století. Není divu, že obsah knihy je na 480 stránkách i když některé informace bych odebrala. Kniha se čte fakt sama.

ANDY28
10.05.2021 5 z 5

Tolik jsem se na 2.díl těšila a nezklamal. Krásný příběh a ještě inspirovaný skutečnými událostmi