Temná kněžka

Temná kněžka https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/490660/bmid_temna-knezka-878-490660.png 4 305 305

Vespertina série

1. díl

Atmosférická fantasy od autorky bestselleru Kouzla rodu Thornů Artemisia se chce stát Šedou sestrou, členkou řádu, který se stará o klidný přechod duší zemřelých na onen svět. S mrtvými tráví čas raději než s živými, kteří si za jejími zády šuškají o jejích zjizvených rukou a pohnuté minulosti. Když klášter přepadnou vojáci, rozhodne se Artemisia vyvolat na jeho ochranu prastarého ducha spjatého se svatou relikvií, která je zde uložena. Je to však přízrak, nevyzpytatelná bytost, která ji může posednout, jakmile přestane být ostražitá. Na pokraji svých sil se brzy ocitá na prahu smrti. Pokud chce zůstat mezi živými, potřebuje pomoc vespertiny – kněžky znalé v umění ovládat relikvie. Kde ji však najít, netuší. Proto se obrátí s prosbou o pomoc na toho nejpovolanějšího – přízrak samotný. Pouto mezi nimi roste a prastaré zlo začne vyplouvat na povrch. Dokáže mu Artemisia čelit? Zradí všechno, čemu dosud věřila, nebo to bude přízrak, kdo zradí ji? Temná fantasy od autorky bestselleru Kouzla rodu Thornů.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Fragment (ČR)

Vespertine , 2021

nofreeusernames
13.06.2022 4 z 5

Kouzla rodu Thornů totálně miluju, tahle knížka má dokonce i nálepku #HumbookTip, takže na Vespertinu jsem se těšila neskutečně moc. Tentokrát jde o první díl série, což je podle mě docela škoda, standalony Rogersonová umí a tohle je tím pádem pomalejší. Ale celý ten motiv, zápletka a dialogy vééélký dobrý, tak se budu soustředit na to pozitivní

Artemisia vyrůstá v klášteře a chce se stát šedou sestrou, které očišťují mrtvé, aby jejich duše nepovstaly a nestaly se nebezpečnými. Společnost mrtvých jí vůbec nevadí, živí ji totiž akorát pomlouvají a litují za její zjizvené ruce. Když klášter napadne horda duchy posedlých vojáků, Artemisia je porazí pomocí revenanta, který byl dosud bezpečně svázaný se svatou relikvií. No a teď už není, teď posedl Artemisii.

Jak už je u Rogersonové zvykem, absolutní strop je to, jak je vymyšlený celý ten svět. Třeba kdo se po smrti stane jak nebezpečným duchem (jinak je to u lidí, kteří se utopí, zemřou na nějakou nemoc nebo jsou zavražděni). A druhá pecka věc je Artemisia a její revenant, dialogy mezi nimi a to, jak se postupně formuje jejich spojenectví. Ti dva spolu neustále soupeří a kontrolu, hádají se, řeší, jak přežijí, revenant jí spoustu věcí učí a též jí mnohé tají. Dost mě bavilo, jak je sarkastický, povýšený, prostě tisíce let existující bytost, kterou lidi otravují. A pak je v knize i spousta drobností, co mě bavily, třeba Artemisin bílý havran nebo celá ta inspirace Johankou z Arku.

zsykorova
11.06.2022 5 z 5

Vespertina ve mně zanechala hluboký dojem a bude mi trvat ještě dlouho, než vstřebám všechny pocity, co z knížky mám.
Svět je fantasticky vymyšlený, v každé kapitole čekalo nějaké důležité odhalení. Příběh skvěle plynul a provázela ho skvělá, temná atmosféra.
Hlavní hrdinka Artemisie mi přirostla k srdci, užila jsem si to s ní. Líbily se mi její myšlenkové pochody a hlavně rozhovory s přízrakem.
Nejraději bych tu napsala spoilery, abych mohla podrobněji popsat, co cítím, ale neudělám to. Pokud chcete pochopit, rozhodně si Vespertinu přečtěte!

Miška02
09.06.2022 5 z 5

Jedna z najlepších fantasy kníh, ktorú som za poslednú dobu čítala. Konečne normálna hlavná hrdinka, ktorá sa aspoň podľa mňa vymyká šablóne. Dej bol plný akcie, takže nudiť sa rozhodne nebudete a za mňa asi najväčšie plus bol svet plný duchov a prízrakov, čo bola pre mňa knižná premiéra. Romantiku nečakajte ale ak máte chuť na takú trochu viac "dark" fantasy rozhodne si Temnú kňažku prečítajte. Dúfam, že dostaneme od autorky pokračovanie :) Za mňa 10/10

Teriiii
07.06.2022 3 z 5

Jsem trochu zklamaná. Po Kouzlech rodu Thornů jsem s očekáváním Vespertinu vyhlížela a bohužel se mi to asi vymstilo.
Moc chválím úžasný a hlavně originální svět a styl psaní, který mě chytil pravě už u Kouzel. Bohužel mi ale moc nesedl ten zbytek. Jak kniha parádně začala, ve svém středu děj hodně stagnoval a pořád se točil kolem stejných scén. Čtení mě tak úplně nedokázalo vtáhnout.
Taky mi chyběla romantická linka. Nejsem ten typ čtenáře, který ji potřebuje všude, ale tady jsem ji tak nějak očekávala a ono nic. I když mi teda přišlo, že se tam pořád tak nějak rýsuje už od začátku.
Bohužel zklamání.
3,5/5*

TeaS2015
04.06.2022 5 z 5

Od začátku až do konce knihy autorka krásně brnká na moje vlastní založení samotářky, která touží po skutečných přátelích, a které z důvodu svého nastavení jenom obtížně hledá, poněvadž se děsí toho, že by mohla svoje nově nalezené nejbližší lidi ztratit.

Vztahová chemie až alchymie postav člověka jednoznačně okouzlí. Magie není jenom v zázracích a kouzlech, které se hlavní hrdince dějí, ale i v rozuzlení celého příběhu, které prozrazovat nebudu, aby budoucí čtenář měl co objevovat. Stejně jako já.

Jsem opět plná očekávání dějů příštích...

Blanka29
04.06.2022 4 z 5

Velmi pekne vytvoreny svet plny duchu, jeptisek atd. Hlavni hrdinka je velice netypicka, nez jak zname v jinych pripadech a Prizrak? Tak ten byl bozi, hlavne jeho komentare :) Uz se moc tesim na pokracovani .....

M.C.SMITH
29.05.2022 5 z 5

(SPOILER) Tak tohle byla paráda. Od autorky jsem přečetla Kouzla rodu Thornů - byla to super jízda a od knihy jsem se nemohla odtrhnout.
Tohle bylo podobné. Okamžitě jsem se začetla a nemohla jsem přestat číst.
Vespertinu jsem přečetla jedním dechem. Bylo to parádní čtení, které mne pořád drželo v napětí.
Knihu s podobným námětem jsem už četla - Kůže plná stínů. Ale ta mne tak nenadchla jako tato. Přízrak byl kámoš do nepohody, ač byl kousavý a občas by si zasloužil pár pohlavků, patřilo to k němu a kdyby byl jiný, kniha by neměla takový náboj. I když chtěl naší malou jeptišku několikrát posednout, spřátelili se spolu a to mi přišlo úžasné.
Já jsem nadmíru spokojená a doufám, že pokračování bude a to co nejdříve.
Pro mne pecka! Vřele doporučuji.

Mona-Lisa
28.05.2022 4 z 5

Takto si představuji pořádně nadupanou, nepřekombinovanou, klišé prostou young adult fantasy.
Hrdinka z jeptiškého řádu vymítajícího duchy je sympatická asociálka.
Přízrak, který je s ní v neustále interakci je vtipně cynický. Jejich dialogy jsou hlavní perlou knížky a já se u nich taaak nasmála.
Super kousek.
Jako jo, něco bylo až moc polopatické a pak opakující se. A sem tam mi unikala motivace postav a jednání postrádalo kapku logiku. Ale to je fuk. Solidní husí kůži jsem měla aspoň u třech pasáží.
Svižné to bylo, prosté kýčovité romanťárny a ten konec?!! Tomu říkám perfektní navnadění na další díl a úplně mnou clomala touha po plném hodnocení.
Jediný důvod proč nedávám pět hvězd, je to, že má holka smůlu a četla jsem ji krátce po Jménu větru. A to je prostě...Kvothe no...Asi dlouho zas nedám kde jaké fantasy 5 hvězd.

Akléda_
25.05.2022 4 z 5

Tohle mě moc bavilo! Předchozí knížku od autorky mám rozhodně v plánu si přečíst, protože tohle bylo úžasné! Nejvíc mě bavila hlavní hrdinka, která je jiná než všechny ostatní. A tady to není žádné klišé, ona je opravdu jiná. Je hodně introvertní, nedokáže vycházet s lidmi a všechny pocity si dusí sama v sobě. I proto je tak ráda mezi mrtvými a tenhle fakt se mi dost líbil. Další boží věcí je přízrak a konverzace které vede spolu s Artemisie. Jejich dialogy jsou vtipné, dost posouvají děj dopředu a mě neskutečně bavilo pozorovat, jak se jejich vztah vyvíjel. Další suprovou věcí byla temná atmosféra celé knihy, která tomu všemu dodávala šmrnc. Dokonce mi ani nevadila absence romantické linky a to já jsem její veliký zastánce! Tady ale opravdu nebyla potřeba a jsem ráda, že ji tam autorka na sílu necpala. Jediným mínusem je za mě střed knihy, který by mohl být krapet zrychlený. Ne že by byla nouze o akci a zvraty, ale v téhle části mi prostě něco chybělo. Možná by tomu pomohlo, kdyby byla knížka o pár stran tenčí. Jinak jí ale nemám co vytknout, moc jsem si jí užila a můžu vám jí doporučit.

#spoluprace #humbookblogeri

Culda
25.05.2022 5 z 5

(SPOILER) Kouzla rodu Thornů jsem nečetla, protože mě upřímně nenalákala anotace. Zato tady jsem se po prvním přečtení natěšila a nemohla se dočkat až to vyjde. :)

To čekání za to stálo, neotřelé téma klášterů, sester i celého světa kde nevládnou králové pro mě tedy rozhodně plus.
Navíc Artemisia (to jméno je prostě pecka!) jako nedokonalá hrdinka (na těle i na duchu :D ) je dobře podaná. A přízrak? (jméno nebudu jmenovat nemá ho rád :D :D) no kdo by ty jeho sarkastické řeči nemiloval!
Romantickou linku mezi nimi nečekejte ikdyž si to budete do budoucna zatraceně moc přát :D :D

Turante
25.05.2022 5 z 5

Už Kouzla rodu Thornů byly skvělý, ale Vespertina je ještě lepší. Přečteno během jednoho dne, až mě mrzelo, že už toho víc není. Úžasný svět s duchy, skvělé postavy, dialogy, příběh. Prostě mě to neskutečně bavilo. Teď už se jen modlím k Paní, aby autorka napsala pokračování co nejdříve!

nela3812
25.05.2022 3 z 5

Za poskytnutí knihy k recenzi děkuji @humbook.

Upřímně jsem s příběhem zpočátku trochu bojovala a nemohla jsem se začíst. Postavy a námět příběhu jsou skvělé. I prostředí, ve kterém se vše odehrává, mě velmi bavilo. Tematicky mě to opravdu pohltilo, ale z děje jsem měla pocit, že se neustále točí kolem podobných scén.

Jeptišky, kněží, kláštery...velmi neobvyklé prostředí, které mě však pohltilo od samého začátku. Autorka si s popisem dává záležet a jako čtenář jsem měla pocit, že se ulicemi města skutečně procházím. Už jen kvůli tomu si knihu budete chtít přečíst!

Tematicky je příběh chytlavý. Ale děj? Během čtení jsem měla pocit, že se veškeré bojové a akční scény opakují. Nebylo jich tam mnoho a těžko jsem mezi nimi rozeznávala rozdíly. Příběh byl pro mě, díky tomu, méně čtivý a neubíhal tak plynule, jak jsem si po přečtení anotace představovala.

Co vás zaručeně zaujme budou hlavní postavy. Samotářská Artemisia a sarkastický démon. Velmi zajímavý pár, který vás nejednou překvapí. A právě tahle dvojka je dalším důvodem, proč dát této knize šanci! Jejich zajímavý vztah byl trochu vyrušen mocí přízraku. Která je, jak jsem pochopila, vlastně úplně neomezená, když je hostitelovo tělo vyspalé a najedené....

Hodnotím 3,5/5 ⭐️ Dalšímu dílu z této série chci dát šanci a doufám, že bude více akční a poskytne nám více informací o našem sarkatickém přízraku.

#humbookblogeri