Temná kněžka

Temná kněžka https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/490660/bmid_temna-knezka-878-490660.png 4 305 305

Vespertina série

1. díl

Atmosférická fantasy od autorky bestselleru Kouzla rodu Thornů Artemisia se chce stát Šedou sestrou, členkou řádu, který se stará o klidný přechod duší zemřelých na onen svět. S mrtvými tráví čas raději než s živými, kteří si za jejími zády šuškají o jejích zjizvených rukou a pohnuté minulosti. Když klášter přepadnou vojáci, rozhodne se Artemisia vyvolat na jeho ochranu prastarého ducha spjatého se svatou relikvií, která je zde uložena. Je to však přízrak, nevyzpytatelná bytost, která ji může posednout, jakmile přestane být ostražitá. Na pokraji svých sil se brzy ocitá na prahu smrti. Pokud chce zůstat mezi živými, potřebuje pomoc vespertiny – kněžky znalé v umění ovládat relikvie. Kde ji však najít, netuší. Proto se obrátí s prosbou o pomoc na toho nejpovolanějšího – přízrak samotný. Pouto mezi nimi roste a prastaré zlo začne vyplouvat na povrch. Dokáže mu Artemisia čelit? Zradí všechno, čemu dosud věřila, nebo to bude přízrak, kdo zradí ji? Temná fantasy od autorky bestselleru Kouzla rodu Thornů.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Fragment (ČR)

Vespertine , 2021

kolacky
14.08.2022 5 z 5

Tohle byla super jízda! Výborně vymyšlený příběh, zajímavá a sympatická Artemisia, skvělé další postavy, kladné, záporné i problematické, v čele s TÍM přízrakem. Možná ještě lepší knížka než Thornovi...

P.S. Už se těším na další díl!

Zuzana215
07.08.2022 5 z 5

Nejraději čtu o netypických hlavních postavách, právě proto jsem si oblíbila hlavní hrdinku Artemisii, která narazí na Přízrak, který je protivný až nesnesitelný, přesto sympatický a sarkasticky vtipný... Můžete si oblibit až zamilovat něco/ někoho takového???...
,,Jeptiško!" ... Ale to už jsem odjížděla pryč..

Snad přivane vítr další pokračování :)

strana394
04.08.2022 3 z 5

Knížka nese označení Humbook tip a díky pozitivním recenzím, jsem od ní měla dost velká očekávání, která bohužel nebyla naplněna. Během čtení jsem měla pocit, že se veškeré bojové a akční scény opakují. Není tu velký prostor na poznání světa, minulosti hlavních i vedlejších postav, a hlavně bych ocenila mapu.

Ale abych nebyla jenom negativní. Musím uznat, že Vespertina je dost originální příběh zasazený do opravdu neokoukaného prostředí. Kláštery, řády, vojáci, Šedé sestry a duše zemřelých, kteří jsou rozdělení do tříd podle typu jejich úmrtí. Bylo zde skvěle popsáno, jak se přistupovalo ke světcům a jejich příběhům, jak snadno lze použít znalosti a obrátit vše naruby. Něco zatajit, překroutit, schovat a kdo bude mít jiný názor, je kacíř. Bavila mě myšlenka, že relikvie, ve kterých jsou uvězněni duchové jsou určené k tomu, aby lidem pomáhaly (ať už za účelem ochrany nebo v lékařství). Překvapila mě i osoba, která za vší tou “válkou” stála.

Hlavní hrdinka je jiná než ostatní. Je hodně introvertní, nedokáže vycházet s lidmi a všechny pocity si dusí sama v sobě. Společnost mrtvých jí vůbec nevadí, živí ji totiž akorát pomlouvají a litují za její zjizvené ruce. Artemisie a již zmiňovaný přízrak jsou dobrá dvojka. Naprosto chápu, proč si tuhle knížku všichni tolik oblíbili, jeho sarkasmus, dotěrné urážky a vtípky byly skvělé. I když mi to dost připomínalo knihy Strašlivý příběh Prospera Reddinga a Kůže plná stínů.

Od autorky jsem čekala trochu víc, ale má to být série, tak doufám, že pokračování bude lepší.

Moc děkuji nakladatelství @Albatros za poskytnutí knihy. #spoluprace IG: @strana394

Indilwen
31.07.2022 4 z 5

Dávám 3,5 hvězdiček. Svět plný duchů, přízraků nebo démonů, jak jej Margaret dokáže vykreslit, se mi moc líbí. Na druhou stranu mi děj Vespertiny přišel až moc podobný první knize, s jediným rozdílem - ve hře nebyl přízračně krásný démon, ale umrlčí kostlivý přízrak. Tentokrát se to tak nějak vleklo a ze začátku jsem měla dokonce problém se začíst. Styl překladatele mi přišel podivně kostrbatý a nezajímavý, zatímco u první knihy od autorky to šlo jako po másle. Jsem zvědavá, jestli přijde další díl, konec k tomu rozhodně vybízí.. :)

Moni.Jur
26.07.2022 5 z 5

Dlouho jsem přemýšlela, zda knihu koupit, jelikož Kouzla rodu Thornů mě dost zklamaly, nicméně jsem moc ráda, že jsem se nenechala odradit.
Příběh je zajímavý, přízrak mi svým sarkasmem a pohledem na lidi byl velmi blízký. :D
Za mě má tento příběh 5 hvězdiček a těším se na pokračování. :)

Ann1307
24.07.2022 4 z 5

Nedávno jsem dočetla tuhle knihu a jsem hodně spokojená

Vespertina mě oslovila především hlavní hrdinkou outsiderkou, takže jsem se rozhodla, že její příběh si zkrátka musím přečíst.

Sestra Artemisie, je mladá dívka, která žije ve světě plném duchů a přízraků a je jednou z obdařených zrakem, která má možnost tyto bytosti vidět a něco s nimi dělat, případně zajistit, aby vůbec nevznikaly.
Při jednom velkém útoku vojáků/duchů na jejich klášter, se Artemisie dostane ke vzácnému přízraku, který je spoután v relikvii a má sestrám pomáhat. Přízrak do ní vstoupí a Artemisie se vydává na podivuhodnou cestu jak fyzickou, tak psychickou. Doteď byla zvyklá trávit čas o samotě a nyní ji na každém kroku doprovází další bytost, která je dost pravděpodobně srkz na skrz zkažená a chce ji posednout a ovládnout.

Příběh mě moc bavil, byl napsán čtivě a já byla do děje vtáhnuta během prvních pár stran. Jen jsem tedy trochu plavala v pravidlech a nastavení magického světa, i když tam byl velmi podrobně vysvětlován.
Na konci knihy je soupis všech druhů duchů a přízraků, docela šikovná věcička, které jsem si všimla samozřejmě až po dočtení

Jelikož se jedná o první díl, tak věřím tomu, že v tom dalším už se budu orientovat jedna radost ️

Luna7
18.07.2022 5 z 5

(SPOILER) Tak tohle byla kniha přesně pro mě. Fantasy svět, jehož základem jsou duchové a vládne zde církev, mě zaujal a bavil. Artemisie a přízrak jsou dobrá dvojka, bavily mě jejich rozhovory a vývoj jejich vztahu. Z Margarety se také vyklubala dobrá postava a líbilo se mi, jak se s Artemisií postupně stávaly kamarádkami.
Tak nějak jsem tušila, že za těmi útoky nebude ta postava, kterou podezřívali, ale byla jsem překvapená, když se zjistilo, kdo za tím ve skutečnosti byl. To jsem vážně nečekala.
Těším se na pokračovaní a určitě si přečtu i autorčinu další knihu Kouzla rodu Thornů, kterou si už delší dobu chci přečíst.

padajicidvere
08.07.2022 4 z 5

(SPOILER) Artemisie je prostě skvělá. Introvert, asociál, hroší kůže, tvrdá holka. Tenhle typ hrdinek častěji prosím.

Přízrak je perfektně uštěpačný. Jeho sarkasmus, ironie, otravné poznámky..asi trochu závidím, že nežvaní i v mé hlavě.

To jak se přistupovalo ke světcům a k jejich příběhům, ta komerce, na které vydělávali ti nejzhnilejší, přesně takhle jsem si přála, aby to bylo popsáno. Jak snadno lze použít znalosti a obrátit vše naruby. Něco zatajit, schovat, překroutit, a tadá! Hned máme zázrak naší Paní na světě. A kdo bude mít jiný názor, není v opozici, ne, je to kacíř!

Co mi ale scházelo, a chápu, že zrovna sem by se to úplně nešiklo, je romantická linka, vyjma náznaků s M.

Celaena_S
05.07.2022 5 z 5

Čtení této knížky jsem si opravdu užila, dost jsem se i nasmála. Nemůžu jinak než doporučit a těším se na další díl!

alexvera
04.07.2022 4 z 5

"Jsi smrtelnice, jeptiško. Nejsi dokonalá. Na člověka vlastně děláš pozoruhodně málo hloupých rozhodnutí. Jenom vzácně mám sto chutí tě posednout a omlátit ti mozek o stěnu."

baryblueberry
04.07.2022 5 z 5

Po Kouzlech rodu Thornů jsem měla velké očekávání, která byla do puntíku naplněna. Nechybí skvělý cynický humor, zajímavá zápletka a charakterní postavy. Čtenář naprosto pochopí, proč je hlavní hrdinka taková, jaká je. Velmi mě zaujalo prostředí, ve kterém se děj odehrává a i ten je skvěle nastíněn. Téma duchařiny mi moc blízké není, ale tady si mě to získalo všema deseti.

Jaklová.katka
03.07.2022 5 z 5

Doufám že další díl bude brzy.
Mám moc ráda tenhle žánr a Vespertina byla jedna z nejlepších co jsem četla.
Hlavně Přízrak. Ten byl bomba.

Ashi
28.06.2022 3 z 5

Nechala jsem se nalákat dobrým hodnocením.
Kniha nebyla špatná to ne, jen průměrná.
Svět - jak fungují mrtví, živý a magie je podám krásně a zajímavě.
Všiml si někdo, že kniha nemá jasný dějový oblouk? Měla by být zřejmá motivace hlavního hrdiny - tady byla její motivace jen utíkat a nenechat se zabít.
Nakonec se sice několik záhad vyřešilo a kniha má uspokojivý konec, ale ...

pleplova_reads
24.06.2022 5 z 5

Kniha mě zaujala hned, co jsem se o ní dozvěděla. Kouzla rodu Thornů naprosto miluju a tohle byla teda taky jízda. Moc jsem si čtení užila. Přízrak je prostě úžasná postava. Mám ráda jeho vtipné komentáře a rozhodně se mi teď po nich bude stýskat. Nemůžu se dočkat dalšího dílu. Určitě doporučuji přečíst!

Tenebris_Draco
23.06.2022 5 z 5

Byla to pecka stejně jako Kouzla rodu Thornů. Asi budu jedna z mála, přesto se mi Kouzla líbila o kapku více. Nikoliv kvůli romantice, ale asi na tom má podíl hlavně Selas a Nathaniel. Láska po prvním projevu jejich osobnosti.
Každopádně, pokud bych měla určit do koho jsem se zamilovala tentokrát. Určitě by to byl Přízrak.
Neskutečně se těším na další díly.

zazvorka
21.06.2022 5 z 5

Moc se mi to líbilo! Od autorky jsem nejdříve četla Kouzla rodu Thornů - na základě toho jsem sáhla po Vespertině. Kouzla byla fajn, ale Vespertina se mi líbila více. Možná to bylo i tím, že chyběla běžná romantická linka. Místo toho sledujeme neotřelé sbližování s přízrakem, které mne bavilo a předpokládám, že se bude vyvíjet i v dalších dílech (budeme-li mít to štěstí, že vzniknou a vyjdou u nás).

Arinda
20.06.2022 3 z 5

Zajímavý námět .. ve velmi nudném podání. Ke čtení jsem se musela vyloženě nutit. Posledních 50 stránek, mi dodalo naději, že kniha nebyla úplný propadák.. každopádně po rozruchu, který se kolem této knihy udál, jsem měla až moc vysoká očekávání.

DreamerX9
16.06.2022 2 z 5

Kniha byla stejně ponurá, smutná a šedivá jako bylo období které autorka prožívala. Samotný dej mě nějak nebavil až na několik rozpletencu. Líbilo se mi i originálni pojetí prostředí a světa a samozřejmě styl psaní. Ale jinak hodnotím knihu jako průměrnou nenadchne ale ani neurazí.

Pedruska01
14.06.2022 4 z 5

(SPOILER) Na knížku jsem se celkem těšila, autorka se mi zalíbila již ve své předešlé knize, znělo to nově, originálně s hezkou obálkou, a i když jsem se obávala jedné věci, šla jsem do toho takřka hned, jak jsem mohla. Musím autorce jednoznačně přiznat a také obdivovat tu její čtivost. Myslím, že i kdyby sepsala obyčejný popis o nezmarovi, zhltla bych to jak malinu. Její styl je v tomto směru unikátní, místy jsem se nemohla odtrhnout, i když občas byla místa o skoro ničem.
Hlavní hrdinka Artemisie byla dost zvláštní, přesto jsem si ji postupem času a činy oblíbila. Jednoznačně mi jí bylo líto, co se jí stalo jako dítěti a vlastně i tím, co bylo dál, i když pro ní to byla výhra. Líbil se jí takový život, chtěla ho jako jeptiška. Artemisie byla ukázkou toho, jak se z nenápadné holky stane hrdinka obřích rozměrů, takovým tím z ničeho nic. Neměla ráda davy lidí, přesto pro ně bojovala, dobrovolně a ochotně. Měla můj obdiv. Ačkoliv se nemůžu rozhodnout, zda si svou roli upřímně a možná sobecky užívala či nikoliv. I když nám toho dost odhalila za své vyprávění, věřím, že to není všechno, že dost toho skrytého zbývá. Rozhodně to není postava, která by měla otevřené dveře do svého nitra.
Patřilo to k tomu, aby hrdinka, kterou velebili za světici měla své věrné pomocníky - Margaret, Charles, Jean, potažmo kapitán a vlastně i samotný Přízrak. Jsou to postavy, které nejsou vykresleny do hlouby, respektive natolik dobře nejdou poznat, přesto jim držíte palce a svým způsobem si je i oblíbíte. Margareta mě mile překvapila. Jeana mi bylo líto. Leander byla postava, o které jsem pořádně nevěděla,co si myslet. Postupem času se vybarvil jako jasný nepřítel, průběžně překvapoval, a to poslední bylo, že z něho byla úplně jiná postava. Ani u něj si nejsem jistá, zda doopravdy víme, že ho známe. Každopádně jistá lítost na konci k němu mě neminula a také jsem asi něco čekala. Něco víc. Něco dalšího. Něco prostě, což bohužel nepřišlo. Ale autorka si rozhodně nechala s touto postavou vrátka otevřená, takže těžko říct, co by nás ještě mohlo potkat.
Druhý hlavní hrdina v tomto příběhu by se dal považovat za Přízrak - Rathanaela, i když tomu tak doopravdy asi není, a to jediné místo je obsazené prostě a jednoduše Artemisií. Ani u něj nebyla výjimka v tom, že člověk dlouho neví, co má za lubem, podezřívá ho a pak mu nakonec po čase věří. Asi mě překvapil tím, že nebyl horší, přeci jenom vše nasvědčovalo a vykreslovalo ho jako zlo velkého kalibru. Opak byl pravdou. Bylo to něco, co jsem si oblíbila, a to z mnoha důvodů jako sarkasmus, lidské chování, svědomí i ochota pomoci a že mu na hrdince/nosičce záleželo.
Autorka vystavěla nový, originální a zcela zajímavý svět plného duchů mnoha kategorií a nebezpečí. Líbil se mi a bavil mě, ohledně tohoto nemám výtky. I když se mohlo zdát, že prostředí chrámů, kostelů, jeptišek, zpovědníků a jim podobným bude nudné, tak to tak není. Je to hodně dobře vykreslené a podané. Děj byl doslova natřískaný akcí, pořád se něco dělo, pořád se něco řešilo, hrdinka to neměla ani minutu růžové, bylo to plné nebezpečí, nevědomosti, strachu. Stalo se tam toho hodně, ale nebylo to přeplácané, mělo to smysl.
Co se týče nějaké romantiky. Někdo tvrdí, že tam není a někdo, že ji tam drobátko cítí. Pravdu mají obě strany. Obecně tam romantiku žádnou nehledejte - obecně není mezi kým. V tomto směru příběhu/světě nejde o city, ale o přežití. Přesto ji tam někdo může vidět u zvláštní dvojice jako Artemisie a Přízrak anebo dokonce Artemisie a Leander. Ta domněnka vzniká u romantických duší - viz. já. :D Převážně jsem věděla, že tam není, ale přesto jsem tomu odmítala věřit a doufala jsem každou kapitolou. Na konci se mi zdálo, že tam nějaké drobky jsou - těžko říct, zda záměr autorky nebo moje holá dedukce. Vzhledem k tomu, že bych si to přála a řádně se mi toho nedostalo, tak se cítím lehce zklamaná. Ale obecně to není nic, co by nějak poškodilo celek. Někdy romantika není zapotřebí, aby kniha byla skvělá. I když si to moc přejeme.
Na závěr. Kniha se mi moc líbila, bavila mě a dokázala jsem si ji užít. Má neuvěřitelnou čtivost a styl. Je to něco nového, neokoukaného, co má velký potenciál a pro začátek byl hodně dobře využit. Dost mě toho zajímá - co bude dál a pár postav a možná případné vztahy. Závěr dává naději a ukazuje otevřená dvířka. Neumím si představit, jak tohle dopadne, je to totiž naprosto nepředvídatelné. Doporučila bych, hodnotím možná lehce odrbanými 4*, jelikož za sebe jsem pár kazů a výtek bohužel našla. Rozhodně ale mohu říct, že se těším, když nás potká pokračování, a pevně věřím, že se tomu tak za nějakou dobu stane. Už teď jsem zvědavá. :)

BarkaS
13.06.2022 4 z 5

Rogerson má skvělé nápady i talent a nebojí se je použít. Na úroveň například Bardugo se podle mého názoru ještě nedostala, i tak je ale první díl nové série Vespertina velmi dobrý. Byť je příběh trochu depresivní, pěkně drží pohromadě a ani se příliš nevyznačuje nelogičnosti (samozřejmě v rámci zákonitostí fiktivního světa). Koupě nelituji a doporučuji, byť bych ocenila spíše samostatnou knihu a ne sérii, u níž budeme zas na závěr čekat stovky let.