Temná kněžka

Temná kněžka https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/490660/bmid_temna-knezka-878-490660.png 4 305 305

Vespertina série

1. díl

Atmosférická fantasy od autorky bestselleru Kouzla rodu Thornů Artemisia se chce stát Šedou sestrou, členkou řádu, který se stará o klidný přechod duší zemřelých na onen svět. S mrtvými tráví čas raději než s živými, kteří si za jejími zády šuškají o jejích zjizvených rukou a pohnuté minulosti. Když klášter přepadnou vojáci, rozhodne se Artemisia vyvolat na jeho ochranu prastarého ducha spjatého se svatou relikvií, která je zde uložena. Je to však přízrak, nevyzpytatelná bytost, která ji může posednout, jakmile přestane být ostražitá. Na pokraji svých sil se brzy ocitá na prahu smrti. Pokud chce zůstat mezi živými, potřebuje pomoc vespertiny – kněžky znalé v umění ovládat relikvie. Kde ji však najít, netuší. Proto se obrátí s prosbou o pomoc na toho nejpovolanějšího – přízrak samotný. Pouto mezi nimi roste a prastaré zlo začne vyplouvat na povrch. Dokáže mu Artemisia čelit? Zradí všechno, čemu dosud věřila, nebo to bude přízrak, kdo zradí ji? Temná fantasy od autorky bestselleru Kouzla rodu Thornů.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Fragment (ČR)

Vespertine , 2021

PosPol
30.12.2022 5 z 5

Každý mrtvý musí projít rituálem jeptišek, aby jej neposedl duch. Ti jsou rozděleni do kategorií a podle druhu úmrtí. Artemisia je hrdinka povahou ne nepodobna Wednesday z Adamsovy rodiny a proto jsem si ji oblíbila. Tak trochu asociál a sociopat, ostatní děsí svými jizvami a sarkasmem. Její ponurou minulost a původ ohavných jizev od popálenin se dozvídáme v průběhu celé knihy, takže o pocit nedočkavosti a zvědavosti není nouze!
Artemisia se rozhodne zůstat v klášteře, z okolního světa nezná nic a ani znát nechce. Osud jí ale sebere vítr z plachet ve chvíli, kdy klášter přepadnou mrtví a posledlí a ona se nechá posednout Přízrakem nejhoršího typu, jen aby ochránila ostatní. A co hůř, evidentně se chystá mnohem horší plán a Artemisia je nucena začít pátrat. A tak jsme svědky jejích jízlivých, kousavých a sarkastických rozhovorů s Přízrakem, s nímž uzavře dohodu. Ale může někdo takový jako on dodržet dohodu? Hladový, plný nenávisti k lidem a uvězněný stovky let v Relikvii? To zjistíte v knize, kterou tímto vřele doporučuji.
Mimochodem je to YA a já jsem potěšena, že i v této kategorii se najde kniha s temnou atmosférou, obyčejnou, ač lehce divnou hrdinkou, která se pohybuje v tak ponurém a skleslém světě neustále bojujícímu s duchy zemřelých.

Turlogh
11.12.2022 5 z 5

Excelentní počteníčko! Výborná fantasy, kterou jsem slupnul jak malinu... Znamenité spojení duchů a magie. Lze jen a jen doporučit všem čtenářům fantasy. Nudit se věru nebudete. Těším se na další díly. Ať dlouho žije a píše tato znamenitá a půvabná spisovatelka. Howgh.

Alíček83
08.12.2022 4 z 5

Líbil se mi námět duchů, jejich kategorizace, posednutí, i jak hlavní hrdinka pracovala s mrtvolama. Děj byl napínavý, nejlepší byly bitvy a vztah hrdinky a přízraku. Ale kvůli závěru jsme musela ubrat jednu hvězdičku. Ten mě přišel slabý, předchozí bitvy byli lepší, ale těším se na pokračování, když to tak nijak skončilo.

LenkaPet
25.11.2022 5 z 5

Kniha se mi líbila. Je to taková pohádka. Hezky napsané, dobře se čte a je zajímavá hned od začátku. Stále se tam něco děje takže se nenudite. Líbila se mi víc než Kouzla rodu Thonů, přesto že v té byla láska a tady je přátelství.
Čtěte,je hezká a spíš si u ní odpočinete, neubírá tolik na síle.

Atekram
18.11.2022 5 z 5

Tak tohle bylo opravdu výborné. Po přečtení všech tří u nás vyšlých knih autorky musím znovu potvrdit, že jejich kvalita začala vysoko a dál stoupá. Proto se už moc těším na další, které přijdou.
Vespertina je za mě zatím nejlepší. Příběh se odehrává ve světě, který sužují mrtví, a který má skvěle vybudovanou ponurou atmosféru. Základní premisa mi sice po pár prvních stránkách okamžitě evokuje Lockwooda a spol., naštěstí se ale kniha nakonec ubírá jinými cestami. Svět je pevně vybudovaný a prodchnutý náboženskou víru, což mu dodává výborný viktoriánsky gotický vibe.
Hlavní hrdinka Artemisia je někdo, komu celkem rozumím. Asi proto se mi kniha tak líbila, poznávala jsem se totiž v některých aspektech jejího chování. Artemisia je introvert, asociál, nemá ráda lidi, protože neví, jak s nimi komunikovat a nerozumí jim, což ji stresuje, také trpí jasnou PTSD, která se projevuje mnoha způsoby (a všechno tohle je opodstatněné a vysvětlené v průběhu knihy). Zní to temně, ale plyne z toho hodně zajímavých a zábavných situací, především v interakcích s druhou důležitou postavou - přízrakem. Každopádně, taková hrdinka se v YA moc nevidí a já to oceňuji, protože si myslím, že je potřeba - hlavně v cílové skupině čtenářů. Je příjemné po všech těch dokonalých a vyrovnaných bohyních najít někoho, kdo by si nejradši místo záchrany světa (která obnáší pozornost lidí) zalezl do krypty a balazamoval mrtvoly.
Díky tomu se kniha vyhne několika velkým klišé. Baví mě, jak umí být naturalistická a pravdivá a potom je to čistokrevná fantasy.
Musím zmínit ještě vedlejší postavy. Kromě sarkastického přízraku je jich tu ještě pár, ke kterým najdete sympatie, ale nechci spoilerovat :).
Je to skvělé oddechové čtení a já doufám, že se stejně jako u Thornů dočkáme pokračování.

stelka_knihomol
15.11.2022 5 z 5

Ježiši takovouhle knihu jsem tak dlouho hledala a teď jsem ji konečně našla! Doporučuju moc moc a moc.

Veju007
22.10.2022 4 z 5

Vespertina je další knihou od Margaret Rogersonové, po které jsem sáhla v rámci přípravy na letošní Humbookfest a byl to lepší zážitek, než jsem očekávala. A je to další případ, kdy anotace nedělá knížce službu, protože jsem jí nikdy nedočetla, jak mi to přišlo nezáživné. Ale opak je pravdou!

Potkáváme Artemisii, která je tak trochu jako správný knihomol nejradši sama a chce pomáhat s přípravou mrtvých v klášteře, aby se z nich nestali duchové. Všechno se to ale zamotává, klášter je napaden posedlými vojáky, Artemisie tak trošku omylem skončí s jedním přízrakem na krku a společnými silami se nakonec snaží o záchranu říše, nebo minimálně o to, aby se navzájem nezradili, protože přízrakům přece nemůžete věřit.

Rozhovory Artemisie a přízraku patřily k nejlepším častém knihy, přízrak totiž je správně kousavý a ironický. Líbil se mi jejich prohlubující se vztah, vznikl díky tomu příběh dvou duší, které nejsou zvyklé, že se o ně někdo stará.
A potěšila mě i v podstatě chybějící milostná linka, jde to i bez toho a bylo to krásně osvěžující. Plus má pak i další vedlejší postava Margarety, která měla krásný vývoj.

Takže ano, knížka stojí rozhodně za přečtení a já chápu, proč v jednu chvíli naprosto ovládla instagram. Vespertina se mi líbila více, než Kouzla rodu Thornů a těším se na pokračování.

LiliDarknight
19.10.2022 4 z 5

Margaret Rogerson dokáže svojim svetom vdýchnuť istý závan originality. Väčšinou vyvolaný kombináciou samotného prostredia a celkovej atmosféry. Čo svojím spôsobom platí aj v prípade tejto knihy. Kde sa po okolí potulujú zlovoľní duchovia. Nie sú to však len magické mocnosti – sú to stvory, ktoré kedysi boli ľuďmi. Aby obyvatelia predišli tomu, že sa ich pokúsia zabiť duše ich vlastných milovaných mŕtvych, je potrebné sa o duchov postarať. Lenže to niečo stojí, takže sa mŕtvi aj tak priživujú na živých. Lebo tu skutočne platí, že smrť je iba začiatok. A aby toho nebolo málo, objavujú sa aj všakovaké temné príšernosti.

Hoci sa to takto na prvý pohľad nevyzerá, nie je to žiadny exotický mix a je jednoduché pochopiť fungovanie celého systému. Ten je neodmysliteľne spojený s náboženstvom. Divokí duchovia totiž dokážu posadnúť živých ľudí a prinútiť ich plniť svoju vôľu. Takže sa o slovo hlási exorcizmus. No a tiež relikvie, v ktorých sa ukrývajú viac-menej skrotené magické mocnosti. Sú to práve tieto mocnosti, ktoré stoja medzi ľudstvom a zatratením. Hoci aj tieto skrotené sily dokážu kadekoho posadnúť, len s tým rozdielom, že posadnutý ich dokáže ovládať.

Takýto magický systém stotožnený s náboženstvom nie je vo fantastike ničím výnimočným, objavilo ho už veľa autorov. V tomto prípade je spracovaný uveriteľným spôsobom a všetko dáva zmysel. Pomyslené plus dostáva autorka za to, že sa nenechala strhnúť. Pri obdobnom druhu systému, kde sa hovorí o viere, je veľmi jednoduché skĺznuť k istej čierno-bielosti. Ak niečo, tak v prípade tejto knihy je všetko krásne sivé.

Príbeh je navyše orientovaný rovnakou mierou na dej i na postavy. Tempo je o niečo rýchlejšie a takisto sa mení prostredie a okolnosti, čo k celkovej dynamike len prispieva. Objavujú sa aj pomerne veľkolepé boje a vcelku úchvatné magické súboje. Zápletka takisto dáva zmysel. V niektorých momentoch však až trochu okato. Čo je vidieť hlavne na niektorých vysvetleniach, takže je jednoduché uhádnuť, že v skutočnosti sa deje niečo iné. Našťastie sa objavia jedno či dve prekvapenia.

Postavy a ich charaktery však takisto dostávajú svoj priestor. Hlavne teda hlavná hrdinka Artemisia. Tá v živote prežila skutočné peklo, takže sa ľudí skôr stráni, pretože nevie, ako sa s nimi rozprávať. Navyše v nej tá myšlienka vyvoláva nepríjemné pocity. Tematika psychického zdravia je teda neodmysliteľnou súčasťou knihy. Väčšinou je však náročné niečo podobné do hĺbky vyjadriť vo fantastike, ale autorke sa to podarilo a to si zaslúži minimálne uznanie.

Všetky tieto prvky výborne fungujú a dobre sa navzájom dopĺňajú. Hutná atmosféra zo začiatku však v neskorších kapitolách ustupuje opisu diania. Avšak pre všetky tie napínavé sekvencie sa tým čitateľ ani veľmi nestihne zaoberať. Všetky tie úteky, útoky, tajomstvá a tajnosti – deje sa toho pomerne veľa. Napriek tomu je však celý čas prítomný jeden otravný pocit. Že autorka sa celý čas až príliš ovláda, aby to všetko dávalo zmysel. Lebo toto je len úvod.

Aj v tejto knihe sa opäť k slovu dostáva pomerne hutná pochmúrna atmosféra. Tá však čoskoro ustupuje pomerne svižnému deju, vďaka ktorému si čitateľ nestihne ani poriadne vydýchnuť. Vďaka tomu získava príbeh istú dobrodružnosť. Jednotlivé udalosti na seba výborne nadväzujú, no niektoré vysvetlenia sú občas až príliš dokonalé. Našťastie sa objavia aj nejaké prekvapenia. Zaujme a zabaví aj magický systém a všadeprítomná morálna sivosť. Takže autorka má všetko pevne v rukách. Lenže takisto je jasné, že si len pripravovala pôdu pre to, čo ešte len príde.

1259
14.10.2022 5 z 5

Naprosto skvělý příběh, plný napínavého děje od začátku až do konce a navíc se tomu nedá za mě nic vytknout.

TaLu
12.10.2022 5 z 5

Někdy lituji malého rozpětí hvězd.
Takže dávám pět a myslím na minimálně desítku.
A proč to ?
Výrazný styl psaní - bez zbytečností. A úžasná slovní zásoba.
Bez romantické linky, ale nezoufejte, ani si na ni nevzpomenete.
Propracované charakteristiky, sarkastické dohadování s přízraky, napínavé, zamotané a vše tak akorát.
Svět vytvořený s přehledem dávných mistrů. Lituji, že Tolkien už nečte. No a nebo čte, co my víme? A věřím, že by se mu líbilo, co vidí, co si díky slovům autorky můžeme představit.
Ve fantastickém světě jsem našla ukryté nejedno poselství.
Také jsem musela stále myslet na svět fantazie a do jaké míry ho pouštět do našich reálných životů.
Knížka je kouzelná.
Kouzlit nebudu.
Ale teď právě kolem mne krouží krkavec, přízrak, i Artemisia, a přinášejí poselství potvrzující to, co vím.
Přátelství vzniklá sebepodivněji obohacují život náš, i lidí kolem nás.
A už čtěte, už mlčím.

Fortuna7
08.10.2022 4 z 5

Kouzla rodu Thornů mě zklamaly, a tak jsem se Vespertiny trochu obávala... To bylo ale úplně zbytečné, protože mě to fakt chytlo! Originální fantasy svět, výborné dialogy mezi hlavní hrdinkou a přízrakem a akcí nadupaný příběh. Na začátku mi autorčin styl přišel lehce strohý, ale to se během čtení vylepšilo.
Konečně jsem autorce přišla na chuť a jsem zvědavá na další její knihy.
4,5/5⭐

SněžnáSova
29.09.2022 5 z 5

Knížku jsem si nesmírně užila rozhodně doporučuji víc než Kouzla rodu Thornů které ač mě bavila tak mě nestáhla do děje. Tohle byla jízda kde se člověk seznámí se spousto duchů a moc zajímavým přízrakem . Hlavní hrdinka není úplně typický příklad YA ale její hodná ,ochranitelská a odvážné povaha se do tohohle církevního námětu hodí .Musím ale upozornit že milovník romantiky si zde na své nepřijde. A přes to je to poctivá fantasy kterou strojí zato si přečíst.

Libris_Na_Ex
17.09.2022 2 z 5

DNF
Mohla jsem tomu dát ještě šanci, ale už ani Kouzla rodu Thornů mě nebavily a nechce se mi u toho plýtvat časem. Nesedí mi autorčino podávání informací, tempo a představení hlavní hrdinky. Menší plus dostává kniha za fajn prostředí (ideální na spooky podzim). Bohužel, autorka není pro mě.

LilianaFalcon
16.09.2022 3 z 5

Já tu romantickou linku v knížkách asi prostě potřebuji :-/

Duchoslp
15.09.2022 4 z 5

Pokud očekáváte příběh plný duchů, příznaků, kde dobro bojuje se zlem, tak nebudete zklamáni. Děj má spád, navíc mě dost bavily rozhovory mezi Vespertinou a přízrakem.

Ditules
06.09.2022 4 z 5

Moc pěkná fantasy. Výměny názorů mezi Artemisií a Přízrakem mě moc bavily. :)

KatChiss
01.09.2022 4 z 5

espertina: Temná kněžka je další young adult fantasy od Margaret Rogerson (Kouzla rodu Thornů) a dalším HumbookTipem. Stejně jako tomu bylo u předchozí autorčiny knihy, i tady jsem si nesedla na zadek a nedala plný počet hvězdiček, ale čtení jsem si užila.
“Jestli existuje jedna věc, na kterou se můžu vždycky spolehnout, je to lidská pitomost. Dej lidem sto let nebo tak nějak a oni s chutí zopakují přesně ty samé chyby, které je před několika generacemi málem vyhladily.”
Margaret píše velmi poutavě a čtivě. Během jednoho dne jsem přečetla půlku knihy a četla bych dál, kdyby mi do toho nevlezlo společné čtení Našich zakázaných vášní a stěhování. Autorčiny hlavní hrdinky jsou odvážné, nezávislé a mají před sebou velký a těžký úkol. V tom bodě jejich samostatnost končí, a tak se musí obrátit na někoho jiného. V tomto příběhu se Artemisie, členka řádu starající se o klidný přechod zemřelých duší na onen svět, obrací na přízrak, který vyvolala při přepadení kláštera. Jestli je něco, co umí autorka bravurně, tak jsou to vedlejší postavy. V Kouzlech jsem si oblíbila Silase, ve Vespertině zase přízrak, jehož jméno nebudu prozrazovat. Oba jsou velmi vtipní, což je vlastnost, kterou si mě získá každá postava.
“Když chceš zachraňovat ostatní, někdy musíš v první řadě zachránit sama sebe.”
Pokud hledáte nenáročnou fantasy, která vám na jedné straně nabídne něco originálního, a na druhé vcelku typický příběh, sáhněte po Vespertině a nebudete litovat. Pokud jo, tak reklamace nepřijímám.
“Hluboko v nitru každého z nás se možná ukrývá vyděšené zvíře, které se bojí, že mu někdo ublíží, a tím se vysvětlují všechny zdánlivě nepochopitelné hrůzy, jež pácháme.”

michaela_books
28.08.2022 3 z 5

Od této autorky jsem zatím knihu Kouzla rodu Thornů nečetla, takže Vespetina byla moje prvotina a teda…Co to bylo?... Neříkám, že je příběh vyloženě špatný, to vůbec.. ale bohužel nejsem z toho vůbec tak uchvácená a tento příběh mě až tolik bohužel neoslovil. Jediné co bych chtěla vyzdvihnout, tak jsou vtipné dialogy právě mezi přízrakem a hlavní hrdinkou Artemise, ale na druhou stranu si nemůžu pomoct… občas se autorka chtěla až moc podobat J. Kristoffovi a celé mi to přišlo jako taková dětská verze Nikdynoci. Možná to záměr nebyl a jenom mi to nesedlo… Hodnotím jako průměr 3* z 5 a knížku doporučuji více mladším čtenářům.:)

KaMal
26.08.2022 3 z 5

Opět zcela nový svět, vykreslený do detailů, plný rytířů, duchů, světců a jeptišek. Bohužel mi to nesedlo - za mě byl nejlepší a nejzábavnější postavou několik století mrtvý přízrak, zbytek postav působil unylým a nesympatickým dojmem.

6493
15.08.2022 4 z 5

Bylo to dobré, ne tak dobré jako Kouzla rodu Thornů, ale stačilo to na 4*.
Svět je moc bezva, duchové, kněžky, tajemno, zo všechno bylo na jedničku. Hlavní hrdinka je absolutně mimo jakýkoliv stereotyp, což je zase na jedničku. Vedlejší postavy dávají smysl, jsou zábavné, šokující a komplexní.
Problém mám ale s tím, že vlastně vůbec nerozumím motivaci hlavní hrdinky. Ta má propracovanou back story, nicméně její postup v rámci příběhu je pro mě nepochopitelný a matoucí. Abych se vyhla spoilerům a navádění, nechám to otevřené, třeba to při druhém čtení pochopím lépe.
Těším se na další díl!