Velký Gatsby

Velký Gatsby https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/141145/bmid_velky-gatsby-itm-141145.jpg 4 4450 4450

Bouřlivá dvacátá! Věk ženských lýtek zadýchaných jazzem, věk technického pokroku a propastných sociálních rozdílů, léta uvolněných mravů a prohibice. O Americe paradoxů začal Francis Scott Fitzgerald psát v polovině roku 1924. Pobýval tehdy na Francouzské riviéře nebo v Paříži, kde se scházel s Ernstem Hemingwayem, Gertrudou Steinovou a dalšími, kteří se považovali za součást tzv. ztracené generace. Velký Gatsby je v pořadí třetím Fitzgeraldovým románem. Porpvé vyšel v New Yorku v roce 1925 a byl oceněn kritiky i čtenáři. Dodnes stojí v čele literárních skvostů dvacátého století a bývá označován i za vrchol tvorby samotného Fitzgeralda.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Československý spisovatel

The Great Gatsby , 1925

eliska18
28.02.2014 4 z 5

První jsem viděla film, a ten se mi příliš nelíbil - byl velice brutální a kamarádka, která se dívala se mnou říkala, že v knize je to také tak. Chvíli jsem tedy váhala, ale nakonec se rozhodla knihu přečíst. Nelituju toho, kniha mi přijde lepší právě v tom, že tam není nic popisováno tak brutálně a nestoudně, jako to člověk vidí ve filmu. Kniha na mě zapůsobila mnohem lépe, než film, ačkoli ji znova číst nebudu.
Dává více podnětů k přemýšlení, než film a celkově bych ji doporučila spíše. Četla se skoro sama, bylo to velice oddechové čtivo.

Lauralex
26.02.2014 3 z 5

Musím trochu změnit názor. Postupem času ke mně tato kniha promluvila víc a víc.

Smíšenější pocity jsem asi ještě po dočtení žádné knihy neměla. Nějak nedokážu říct, co si o tom myslím. Nejdřív jsem chtěla říct, že nejsem nijak moc nadšená, ale na druhou stranu jsem vlastně unešená. Jako knížka to není špatná, to vůbec ne, jen je trošku... složitá. Nečetlo se mi to úplně dobře, přesto mě zaujala. Není to úplně můj styl, ale myslím, že je dobrá. Nebo lépe řečeno spíše kvalitní. Nejdřív mi chvíli trvalo se začíst, pak mě to hodně bavilo a na konci už jsem se zase musela trochu přinutit, abych to konečně dočetla. Nicméně časem, jak ve mně doznívá, a to se mi u žádné knihy nestalo, že by se mi začala líbit v průběhu takové doby po dočtení, mám z toho jen lepší a lepší pocity.

Tereszka
15.02.2014 4 z 5

Knihu jsem četla až po shlédnutí filmu a musím říct, že jsem byla trochu zklamaná. U mě tentokrát zvítězila filmová podoba. Proto dávám 4 hvězdy.

Jiri.duchon
14.01.2014 5 z 5

Skvělá knížka, na kterou nedám dopustit :-)

Patw
29.12.2013 3 z 5

Na jednu stranu je to povedený příběh, na druhou je to šíleně zdlouhavé. Strašně jsem váhal zda dát dvě nebo tři hvězdy nakonec jsem dal tři protože přeci jen by si to ty dvě nezasloužilo. Avšak asi si jí znovu nepřečtu.

medvídě
26.12.2013 5 z 5

Nádherný příběh a jsem ráda, že jsem si ho přečetla. :-)

KitaB
24.12.2013 4 z 5

Kniha na mě moc nezapůsobila, mrzí mě, že nebyla tak poutavá... spíše film byl tak velkolepý, jak slibovala i kniha, ale možná až moc.

ladypink
21.12.2013 3 z 5

Snad první kniha, u které se mi více líbil film, než sama kniha.

MesLivres
09.12.2013 3 z 5

Malá knížka skrývající velký příběh, i když si ho čtenář musí trochu domyslet a přibarvit vlastní fantazií. Na film se teprve chystám, tak jsem zvědavá, jak naplní mou vlastní představu o hlavních postavách.

DianaC
08.12.2013

Kniha je skvělá, čtivá, líbivá, vyvolá ve vás přesně TEN pocit, který máte při čtení dobré knihy mít.

Ministr
03.12.2013 5 z 5

Výborná kniha. Čtivá, příjemná, nádherně je v ní schována kritika vyšší společnosti. Moc nechápu některá nízká hodnocení. Myslím, že ne nadarmo je Velký Gatsby jedna z nejčtenějších knih v historii ...

H.A.R.R.Y.
03.12.2013 5 z 5

Vynikající dobová zpověď.

Andulino
01.12.2013 5 z 5

Úžasné! Ani nedokážu povědět proč, ale kniha mě naprosto uchvátila. Víc slov není třeba, pouze doporučení - knihu s tak okouzlující atmosférou už jsem dlouho nečetla.

jasmína
22.11.2013 1 z 5

U knihy jsem se bohužel nedokázala udržet, přečetla jsem ji, ale chvílemi jsem nevěděla co v ní jak, je mi přišla nedějová... Snad se mi film bude líbit víc.....

megi
18.11.2013 4 z 5

Asi tu knihu budu muset číst vícekrát, abych ji dokázala dostatečně ocenit. Na první pokus mě moc nezaujala, ale myslím že na ten další by se to mohlo povést.

makovec.h
30.10.2013 5 z 5

Nevim cim presne to je ale kniha se mi proste libi :)

Gentiana N.
28.10.2013 3 z 5

Ve srovnání s povídkami, které se čtou dobře a všechno dobře sedí, mi Velký Gatsby jako kniha připadá trochu nedotažený - jako by autor delší novelu roztáhnul do románu (nic proti ničemu samozřejmě), ale pak už neměl čas to pořádně doladit a v jednotlivých částech si s tím více pohrát, rozpracovat či lépe popsat, aby to mělo na mě ten pravý zamýšlený účinek. Film od Luhrmana, věrný ale předloze, mě do příběhu vtáhnul mnohem více, pro opulentnost až snad i schválnou přehnanost kulis a obrazů jsem je za chvíli začala vnímat opravdu jen jako vyměnitelné kulisy a zůstal čistý příběh a různé otázky, které by se za jiných podmínek mohly odehrát i dnes. V knize se toto pro mě nepodařilo. Kniha 3***.

Miken008
27.10.2013 4 z 5

Klasika, které musíte dát určitý čas než se vám v hlavě rozleží a osvítí vám její pravý skrytý význam. Na první přečtení jsem v ní moc výjimečnosti neviděl, ale postupem času, co jsem viděl film, jsem slavil nad brilantností celého onoho významu. Film s DiCapriem celý její obsah kopíruje a tipl bych si říct, že je ještě lepší než kniha! :)

danuska
27.10.2013 3 z 5

Mne sa to citalo dost tazko, prekazali mi tie dlhe opisy, ci uz miest, alebo ludi, nejak som sa na to nevedela sustredit, Ku koncu sa to konecne rozbehlo, a bolo to zaujmavejsie.

CassieAinsworth
19.10.2013 5 z 5

F. Scott Fitzgerald je opravdu legendární spisovatel. Kniha je plná zajímavých myšlenek, které mne oslovily, k mnohým z nich se opakovaně vracím. Obdivuji propracovanou psychologii postav. Je důležité si uvědomit, že v knize jde o víc než jen o vztah Gatsbyho a Daisy. Autor čtenářům zajímavým způsobem přibližuje a kritizuje chování společnosti v NY ve 20. letech 20. století.