Velký Gatsby

Velký Gatsby https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/141145/bmid_velky-gatsby-itm-141145.jpg 4 4450 4450

Bouřlivá dvacátá! Věk ženských lýtek zadýchaných jazzem, věk technického pokroku a propastných sociálních rozdílů, léta uvolněných mravů a prohibice. O Americe paradoxů začal Francis Scott Fitzgerald psát v polovině roku 1924. Pobýval tehdy na Francouzské riviéře nebo v Paříži, kde se scházel s Ernstem Hemingwayem, Gertrudou Steinovou a dalšími, kteří se považovali za součást tzv. ztracené generace. Velký Gatsby je v pořadí třetím Fitzgeraldovým románem. Porpvé vyšel v New Yorku v roce 1925 a byl oceněn kritiky i čtenáři. Dodnes stojí v čele literárních skvostů dvacátého století a bývá označován i za vrchol tvorby samotného Fitzgeralda.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Československý spisovatel

The Great Gatsby , 1925

YvLeZa
15.10.2013 5 z 5

Tato kniha mě velmi nadchla. Moc jsem se na ni těšila a nezklamala. Děj se vyvíjí rychle, nejsou tu velké popisné pasáže a čte se velmi dobře. Rozhodně doporučuji přečíst.

MissBlack
07.10.2013 4 z 5

Byť jsem byla při čtení první stránky trochu skeptická, netrvalo to dlouho a ta knížečka mě takřka vcucla. Četla jsem ji s nesmírnou chutí a radostí, přestože děj/zápletka nebyl nic "extra", neskutečně mě to dostalo. Četla jsem každou volnou chvilku, moc mě zajímalo, jak to dopadne, na co se ještě přijde (film jsem neviděla). Knížečka získala mou pozornost a nadšení jako málokteré. Ani nevím, co mě tak uchvátilo, ale něco mě zkrátka uchvátilo.

Lucka.Simarova
03.10.2013 5 z 5

Ať si říká, kdo chce, co chce. Tato kniha má své kouzlo, ráda sleduji povahy lidí a tato kniha na ně nabízí krásný pohled. A Gatsby který se zdá rozmařilý a na první dojem..."floutek" je tak docela perfektní chlap! :)

petrn
02.10.2013 4 z 5

Knihu jsem měl v plánu přečíst už delší dobu, ale až stejnomenný film z roku 2013 mě donutil po jeho shlédnutí otevřít knihu. Když už se zmiňuji o filmu, tak musím uznat, že film, který se tak věrně drží kopie, jsem už hooodně dlouho neviděl a tím u mě nesmírně stoupla jeho hodnota. Bohužel se ale film promítal v mé hlavě téměř po většinu času četby, takže nemohu říci, jestli bych byl knihou tak nadšen i bez předešlého zhlédnutí filmu (nesčetněkrát mi při čtení vyvstanuly v hlavě ty vizuální - i auditivní - zážitky, které určitě umocnily sílu momentu, například zelené světlo na druhém břehu, vlající záclony při prvním sektání s rezidencí Buchananových, oči pana doktora nad popelištěm, předvádění košilí Daisy, debata o tom, jestli lze vrátit minulost, nebo i jízda do New Yorku)
Celkově je kniha zajímavá a poskytuje velmi silný příběh o člověku s neuvěřitelným charakterem a cílevědomím. Také mě potěšil mírný autorův humor, který se sem tam objeví.

Natt S
22.09.2013 5 z 5

Jedno z nejúžasnějších světových děl vůbec. Konec 100% chytne za srdce!!

chropovec
22.09.2013 1 z 5

Klasika, která zahrnuje romantiku, záhady, které si autor postupně bude muset doplnit. Oddechová kniha pro milovníky románu.

Shortyna
18.09.2013 5 z 5

Veľký Gatsby je pre mňa príkladom príbehu, ktorého dejová kostra nie je úplne originálna. Ale autorovi sa podarilo skvelo vykresliť dobu na malom počte strán. Úplne som sa do Gatsbyho vžila. Do osamelosti jeho sveta... Napriek tomu, že je kniha písaná z pohľadu Nicka, pričom neobľubujem písanie v prvej osobe, ma zaujala hneď od začiatku. Naozaj môžem odporučiť.

Standa Šebek
04.09.2013 5 z 5

Slavná americká klasika, povinná četba, zásadní román meziválečného období - měl jsem oprávněné obavy, že mě Gatsby zklame a přijde mi nezáživný. Nic nemohlo být dál od pravdy, román mě doslova fascinoval, chytl a nepustil. Hádám, že vše už bylo řečeno, Gatsby je prostě skvělá kniha a Fitzgerald je výborným spisovatelem, který kromě dobrého příběhu a postav také dokáže skvěle naservírovat spoustu zajímavých postřehů a jeho hlas je hlasem poety.

lushi
03.09.2013

Povrchní jednání, mělkost prožívání, přetvářka - to je životní styl, který vám kniha přiblíží. Vypravěčův postoj k takovému životu je naznačený nejasnými hranicemi, řekla bych, že záleží spíše na čtenáři, jakých hodnot si bude všímat.
Gatsby je ze všech postav opravdu velký. Jeho životní cesta je formovaná opravdovým, hlubokým citem, ale ani on není hrdina, který by se mohl stát vzorem.

Velkého Gatsbyho jsem poprvé přečetla v originále před maturitou, s letošním boomem jsem si konečně splnila přání, pořídila si ho domů a přečetla ho i v češtině :)

AnneEyre
30.08.2013 5 z 5

Úžasný příběh americké smetánky v meziválečné době. Pro mě vypráví hlavně o snech a honbě za iluzí, která mizí, když ji máte na dosah... A to bude vždy dobré téma ke zpracování.

VerčaP
30.08.2013 3 z 5

slibovala jsem si od knihy trochu víc . . .

kofina
28.08.2013 2 z 5

přiznávám, že nevidět film po zhruba 50 stránkách, knihu bych nedočetla...

Kate.S
23.08.2013 4 z 5

Velký Gatsby je pro mě takovou průměrnou knihou. Příběh mě nijak neoslovil a nic jsem si z něj neodnesla. Musím říct, že mi Gatsbyho bylo líto. Byl mi jako jediný sympatický. Kniha se četla velmi dobře a svižně. Chvílemi to pro mě ale bylo nudné. Po knize jsem sáhla proto, že je to četba k maturitě a protože jsem chtěla shlédnout film. Myslím, že filmová podoba se celkem vyvedla.

Annette
12.08.2013 5 z 5

Velký Gatsby mě nadchnul. Prvních pár kapitol mě tolik nechytlo a zezačátku bych rozhodně neřekla, že to je kniha, od které se nelze odtrhnout. Když jsem ale hlouběji pronikla do děje, kniha mě úplně pohltila. Pokaždé, když se mě někdo ptal, jak bych tuto knihu popsala, okamžitě mě napadlo slovo ,nádherný'. Propadla jsem kouzlu Fitzgeraldova stylu psaní, zamilovala jsem se do jeho slov a výrazů, které použil. I když jsem některé věty musela přečíst dvakrát, aby mi plně došel jejich význam, pokaždé mě okouzlilo, jak si Fitzgerald s jednotlivými větami pohrál a dal si záležet na každém detailu. Jediné, co mě mrzí, je, že jsem film viděla dřív, než jsem stihla dočíst knihu. Nejen že jsem věděla, jak příběh skončí (od toho momentu jsem Daisy nenáviděla a řekla bych, že se pro mě stala nejhloupější ženskou hrdinkou, i když konkurence je v dnešní literatuře dost vysoká), ale přišla jsem o kouzlo vytvořit si v mysli vlastní svět. Upřímně řečeno, film je moc dobrý, nechybí v něm skoro nic (což mě příjemně překvapilo, v dnešní době se málokdy film skutečně podobá své literární předloze, ale vzhledem k rozsáhlosti a propracovanosti díla se nic vynechat nedalo, aniž by se příběh zbortil jako domeček z karet), ale přece jenom Gatsbyho večírky nejsou popisovány až tak velkolepě. Jinak nemám absolutně co vytknout a celkový dojem, který ve mě kniha zanechala jsem už dlouho z jiné knížky neměla.

Kattie
12.08.2013 3 z 5

Je to pěkně napsané a má to hezkou atmosféru, ale zápletka je taková obyčejná, jako kdyby to nebylo dotaženo do hloubky...

Mersilynn
10.08.2013 4 z 5

Nevím čím to je, ale do první poloviny knihy jsem se spíše nutila, konec skvělý. Daisy je pro mě i přes to všechno nejzajímavější postavou.

pink_ivy
09.08.2013 4 z 5

Z filmu jsem byla nadšená, knížka se mi líbila o trochu míň. Byla ale poměrně krátká a dost čtivá. Navíc se mi líbil příběh, takže za mě to jsou určitě 4*

BooksLucyKing
08.08.2013 3 z 5

Tak víc jak půlku knížky jsem si říkala o čem to vlastně je, pořád jsem nějak nenacházela smysl, byla to pořád taková oddechovka, nic moc, nuda ne, ale prostě oddechovka, žádná sláva a já si pořád říkala, co teda potom na té knížce všichni vidí, ale konec mě konečně osvětlil, co nám chtěl autor ukázat a tak těch posledních 40% knihy byla bomba, všechno zapadlo kam mělo a kniha ve mě rezonovala hodnou chvíli po dočtení posledních řádků. Kdyby byla možnost dát 3 a půl hvězdy tak dám, ty tři mě přijde málo, ale čtyři bych tomu zas asi nedalo. To by to muselo být víc jak 40%.

Li@
05.08.2013 4 z 5

Ač jsem ji zvládla přečíst za necelé tři hodinky jednou takhle večer, budu si ji muset přečíst znovu. Líbí se mi, že čtenář musí zapojit mozek a fantazii, něco si domyslet a vůbec si to celé představit tak nějak detailněji, než jak Fitzgerald popisuje. Na druhou stranu mě upřímně zklamalo, jak krátký ten román je. Totiž ta líná část mé představivosti by s chutí ráda hltala o něco víc stránek z pera autora. Ale rozhodně zanechala dojem.

Belatris
27.07.2013 3 z 5

Po dočtení jsem v sobě nechala pár hodin rezonovat dojmy, abych byla schopná říct konečný verdikt. Lehké zklamání. Forma je skvělá - čtivá, vyváženost myšlenek, dialogů a děje - což už jsem tušila od chvíle, co jsem kdysi nahlédla do Něžná je noc. Jenže ten obsah... Ani po stránce děje, ani myšlenek to nepředčilo Fitzgeraldovu schopnost pracovat se slovy. Žádné z postav se nevěnuje dostatečně hluboce na to, aby se dala považovat za víc než jen nositelku děje a klíč k zápletce. I charakterizace postav Buchananových v úvodu je z hlediska naratologického banální a průhledná (na člověka F. talentu až moc). Tom jako od začátku nepříjemný v každém ohledu, Daisy jako v každém ohledu dráždivá; černobílé vidění by se dalo odpustit vzhledem k tomu, že je vidíme očima Nicka (a je to tedy jeho černobílé vidění, ne autorovo), ale přijde mi, jako by si tím usnadnil práci, ošidil psaní jako Hollywoodský scénárista, místo aby zamakal trochu nápaditěji, jak by se hodilo na zručného romanopisce.
Ale tři hvězdy si zaslouží každopádně - přečteno za dva dny bez větších překážek a výlevů čtenářské nevole.
(Nemůžu si pomoct, ale v některých místech mi vadil i překlad - vydání od Ledy, Červenka, Tomský; jako bych cítila za českými slovy strukturu anglických vět, což je zvláštní, protože tyto dva jazyky si od sebe co do stavby vět moc půjčovat nemohou).