Velký Gatsby

Velký Gatsby https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/141145/bmid_velky-gatsby-itm-141145.jpg 4 4458 4458

Bouřlivá dvacátá! Věk ženských lýtek zadýchaných jazzem, věk technického pokroku a propastných sociálních rozdílů, léta uvolněných mravů a prohibice. O Americe paradoxů začal Francis Scott Fitzgerald psát v polovině roku 1924. Pobýval tehdy na Francouzské riviéře nebo v Paříži, kde se scházel s Ernstem Hemingwayem, Gertrudou Steinovou a dalšími, kteří se považovali za součást tzv. ztracené generace. Velký Gatsby je v pořadí třetím Fitzgeraldovým románem. Porpvé vyšel v New Yorku v roce 1925 a byl oceněn kritiky i čtenáři. Dodnes stojí v čele literárních skvostů dvacátého století a bývá označován i za vrchol tvorby samotného Fitzgeralda.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Československý spisovatel

The Great Gatsby , 1925

Pajussska
25.01.2015 3 z 5

Viděla jsem první film, který se mi zas tolik nelíbil a přiznám se, že i knížka mě trochu zklamala, asi kvůli tomu, že jsem očekávala trochu víc...

Skjaninka
09.01.2015 4 z 5

" Ne - nakonec se ukázalo, že s Gatsbym je všechno v pořádku, muj zájem o dětinské smutky a krátkodeché radosti lidí byl dočasne zastíněn vším, čeho se Gatsby stal kořistí, tím dusivým prachem, který vířil za jeho sny."

Velký Gatsby vo mne evokoval predpoklad, že jeho veľkosť bude v mojich očiach malosťou. Že proste klasika, ktorá bola mojim restom a chcela som ju prečítať, nebude ničím zaujímavá a proste ma nenadchne. Tento Fitzgeraldov Gatsby ležal v mojej poličke, neotvorený, ešte ani prelistovaný, úplne nový, ako keby to bolo dielo, ktoré aktuálne vyšlo v novinkách. Stránky voňali novotou, ešte mali tendenciu ostať spojené a nechceli sa otvoriť. Pri prvých pokusoch praskalo lepidlo a nútilo ma knihu opakovane zatvárať....až raz....jeden večer sa to zlomilo...
... a vtedy sa Gatsby stál "láskou" môjho života. Bola som schopná zhltnúť tých neveľa strán za jeden večer.....a vtedy som pochopila, že toto je jedna z kníh, na ktorú sa stačí už len pozrieť a vyvolá spomienku, ktorá hovorí, že takého Gatsbyho by som raz v živote možno chcela stretnúť. Ale len ako človeka, ktorého možno obdivovať pre jeho veľkosť. Pre jeho oprávnenú, bezprostrednú veľkosť, ktorú si ani on sám neuvedomuje.....a vzhľadom k tak nízkemu hodnoteniu od hodnotiacich čitateľov, si dovolím tvrdiť, že veľkosť Gatsbyho si neuvedomujú viacerí, čo ho čítali. Ale je tam....tam medzi riadkami sa dá nájsť....možno nie na prvý pohľad, či prečítanie....možno nie každý tú skrytú pointu a veľkoleposť nájde....ale kto sa o to pokúsi, kto to uvidí, ten o jeho veľkosti už nikdy pochybovať nebude.... 4,5/5

midlajs
23.12.2014 3 z 5

Nu, musim rict, ze se stalo poprve, kdy se mi libilo vice filmove zpracovani s Leonardem D.

Erudite
29.11.2014 5 z 5

Pozoruhodná kniha s magickými větami a krásným, plynulým dějem.
Chápu, že k anglické verzi by se hodil anglický komentář, ale mým rodným jazykem je přeci jen čeština :D

martula.07
30.09.2014 3 z 5

Abych pravdu řekla, jsem zaskočena. Velký Gatsby není tak baječný, jak jsem si myslela. Čekala jsem něco velkolepého a přinejmenším zajímavého. Příběh je takříkajíc mimo autorovu pozornost, což není vyváženo zajímavými charaktery postav. Daisy a Tom jsou celkem bezpáteřní. Jordan, ta byla úplně mimo. Jediní Nick a Jay mě trochu bavili. Nick byl jediný morální, z čehož plyne prostý a známý fakt, a to, že peníze demoralizují člověka. A toto chtěl zřejmě autor i sdělit. Mám dojem, že Nickovi myšlenky byly myšlenkami Fitzgeraldovými. Jay byl takový menší kmotřík, což mu vzhledem k jeho minulosti vůbec nezazlívám. Každopádně z konce vyplývá, že ve svém oboru musel být velké zvíře.

Čekala jsem mnohem víc. Třeba, že kniha bude o Gatsbym, že na konci o něm budeme aspoň něco vědět, ale všechno bylo obestřeno silnou mlhou. A to mu strašne ublížilo, protože se podle mě jeví v úplně jiném světle. Všechna ta pompéznost, bohatství a luxus ho nezajímají. To je všechno divadýlko pro jeho milovanou. Jay není stejný jako ti z Východního vejce, ani nemůže a nikdy by z jednoho prostého důvodu nemohl.

Myslím, že 3 * jsou ode mě hodně milé. Více se mi líbil Poslední magnát.

Lucka_89
25.09.2014 5 z 5

O této knize jsem přirozeně slyšela již dříve, ale upřímně řečeno mě k její četbě ponouklo až nejnovější filmové zpracování. Ráda si nejdříve přečtu knihu a u filmového zpracování pak víceméně trpím. V tomto případě musím ale uznat, že až na monstrózní oslavy v Gatsbyho „skromném příbytku“ (Amerika pravděpodobně opět musela dokázat, že finančně je na tom velmi dobře, tudíž si mohou dovolit rozsáhlý rozpočet, který tento film bezesporu měl) se kniha a film z velké části shodovaly a celkové jeho pojetí se mi velmi líbilo.
Co se týče knihy samotné, nemohu za sebe hodnotit jinak než 100 %. Příběh měl skvělou zápletku, nechyběla romantika, ani konec, který čtenáře opravdu zasáhne. Myslím si, že kniha je i po téměř devadesáti letech stále aktuální a má dnešním čtenářům co sdělit.
Zaujal mě komentář na jednom internetovém serveru: „Americká klasika, která o době a Americe období počátku dvacátého století až do velké krize říká víc, než stovky stránek jakékoli „naučné“ knihy mapující toto období.“

adorjas
24.09.2014 3 z 5

Mám pocit, že v dnešných časoch je IN čítať Gatsbyho. Nepochybne má svoje klady, ale aby mi zmenilo pohľad na svet, alebo by som si z jeho stránok niečo vzala k srdcu to nie.

tynkaiscrazy
23.09.2014 4 z 5

Vůbec nemám nejmenší ponětí, co sem napsat.

Jak je mým zvykem, nejdříve si přečtu knihu a až následně zhlédnu film. Jinak tomu nebylo ni v tomto případě, čehož rozhodně nelituji.

Koho jsem si naprosto zamilovala, je samotný Jay Gatsby. Nemám zdání, čím si mě tak získal, možná tou jeho zvláštností, což je přinejmenším... podivné.
Příběh se odehrává v Americe ve dvacátých letech dvacátého století. Stačí vědět tohle, a Gatsby se stává knihou, kterou si musím určitě přečíst. Stačí si přečíst anotaci a já vím, že ji musím sehnat do konce týdne.

A až ji dočtete, nestačí už nic, protože příběh skončil a vy nikdy nezapomenete na muže tak dobrého jako byl Gatsby. Jak říká sám Carraway, Jay Gatsby je jediný muž, který si zaslouží poklonu, ačkoli neexistuje.

Nemám k tomu co víc dodat, příběh se nevleče, je napsán krásný způsobem. Jen vás všechny prosím, přečtěte si ji.

Mrs.Domis
22.09.2014 5 z 5

Nejúžasnější kniha na světě!!! Miluju ten příběh..

Matesik94
19.09.2014 5 z 5

Pro mě úžasná kniha, Gatsbyho jsem si velice oblíbila a soucitila jsem s ním. Musím přiznat, že na konci jsem i uronila pár slz. Viděla jsem i filmové zpracování s L. DiCapriem a mohu říct, že obojí, jak kniha, tak film, ve mně zanechalo hluboký dojem.

JolanaC
17.09.2014 5 z 5

Já nechápu, co se lidem nelíbilo. Já osobně jsem z knihy nadšená. Popisy jsou perfektní - pár slovy popsaná všechno tak, že jsem si to dokázala živě představit. Slovní spojení, která autor používá jsou brilantní.
Málo stran, ale přesto si myslím, že vše potřebné bylo řečeno.
Dle mého je to kritika společnosti a lidského charakteru jak má být.

brabofka
15.09.2014 4 z 5

Krásná ukázka toho, kterak spletitý děj se zajímavou zápletkou vložit do necelých 200 str. Přesto mě příběh zaujal, byť trochu trvalo, než se člověk pročte úvodem a zvykne si na formu i jazyk vyprávění. Možná je to tím, že jsem čekala trochu víc.. přesto se mi to líbilo i když na 5h to prostě není.

galadrielin
10.09.2014 4 z 5

Nejprve jsem viděla film a až poté četla knihu. "Knižní" Daisy mě svou povahou štvala snad ještě víc než ta filmová, nána jedna. Obě zpracování mě oslovila - obě ve mě vyvolala emoce, knížku dávám do poličky mezi oblíbené.

Lodja
09.09.2014 3 z 5

Čekala jsem opravdu hodně, takže jsem trošičku zklamaná. I když se mi to docela líbilo a přečetla jsem to vcelku rychle, myslím, že z 20. let minulého století by se dalo vyždímat víc...

Aaron Lewis
14.08.2014 3 z 5

Takže, četla jsem to v originále, a v angličtině ještě nejsem tak zběhlá jako v češtině, každopádně to nebylo špatné. Těžko říct, co si myslet o Gatsbym, byl viděn víceméně jenom očima vypravěče, Nick Carreway, který nebyl vyloženě špatný, ale nebyl to prostě typ hrdiny, s kterým se ztotožníte. Ženské charaktery nemastné neslané, Daisy, no jako jiná Daisy:P, chudák Gatsby. Závěr nebyl špatný, myslím tím, že mu nikdo nepřišel na pohřeb (až na Nicka a toho týpka z knihovny), ale ta nehoda byla taková divná, ale možná to je mojí angličtinou. Jinak dobrý, zajímavý, ale možná jsem čekala něco víc. Njn, mám trochu jiné nároky... To je zatím všechno, co mě napadá. Většina charakterů nudná, Gatsby mě zajímal jen kvůli názvu knihy a že byl takový trochu záhadný.

barbarael
11.08.2014

Jedna z mých nejoblíbenějších knih vůbec. Amerika a 20. léta jsou mým nejoblíbenějším historickým obdobím a miluji spisovatele ztracené generace. To vše je v této knize. Miluji a soucítím s Gatsbym, irituje mě Daisy. Je to moje stálice, když 'něco bych si přečetla', nebo víkendové čtení, ale hlavně, pokaždé co mám chuť znovu 'nahlédnout' do 20 let.

bookemma
11.08.2014 4 z 5

Příběh mě opravdu zaujal, doba velmi oslovila. Celkově jsou 20. a 30. léta ve světě mým nejoblíbenějším historickým obdobím. Knihu jsem přečetla velmi rychle, vzhledem k vychvalování kritiků jsem ale čekala něco více. Jinak jsem si ale příběh užila, jen konec byl překvapivý. Těším se, až se podívám na film.

Pájuš
06.08.2014 3 z 5

Přiznám se, že jsem od knihy očekávala trochu víc. Viděla jsem nejdříve nejnovější filmové zpracování z Dicapriem, kterém mě hodně bavilo. Z počátku jsem se trošku nudila, počáteční vyprávění Nicka mi příjde uplně zbytečné teprve až od setkání s Gatsbym začala být kniha zajímavější. Možná jsem očekávala, že se dozvím i něco víc o všech postavách než jen o Gatsbym. Asi si budu muset knihu přečíst znova.

Marky-knihy
02.08.2014 3 z 5

Od této knihy jsem očekávala hodně. Nezklamala, ale taky jsem z ní nebyla úplně nadšená. Pár věcí jsem úplně nepochopila a občas jsem knihu četla tak, že jsem vlastně netušila, co čtu. Osobně si myslím, že já do ní musím tak nějak dospět. A snad, až si ji přečtu za nějakou dobu, zaujme mě více. Čtení mě celkem bavilo, ale není to úplně to, na co jsem zvyklá. Ale jak říkám, je to klasika a ta se může číst pořád. Takže nějakou dobu na mě určitě počká a já se pak do ní pustím s chutí znovu. :)

Milujem
19.07.2014 4 z 5

Na muj vkus byla kniha plna zbytecnych informaci (napr. jmen na kterycj vubec nezalezelo). Cetla se mi dobre a i rychle. Jako prvni jsem videla film s Leonardem Di Capriem a kniha je opravdu podobna a vkusna, ted film je natocen podle teto knihy dobre..
Cetla jsem uz i lepsi knihy, proto davam 4 hvezdy.