Velká iluze

Velká iluze https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/284532/mid_velka-iluze-4PU-284532.jpg 4 109 33

Redaktor Hart potká v Helsinkách známého a oba spolu odejdou do salonu paní Spindellové. Zde se seznámí se zahořklým spisovatelem Hellasem a krásnou Caritas, do níž se na první pohled zamiluje. Milostný trojúhelník vždy znamená problémy…

Literatura světová Romány
Vydáno: , Omega

Suuri Illusioni , 1928

Pechule
19.11.2017

Do knihy jsem se pustila ze zvědavosti, pak s tím, že se mi hodí do výzvy a díky tomu ji i dočetla, ale není to můj šálek kávy a ač má nějakých 160 stran, dala mi zabrat, jako kdyby měla těch stran dvakrát tolik.

rasputin
23.10.2017 2 z 5

Jako kdyby něco špatnýho sněd, dal si panáka absintu a pak šel napsat knížku. Nějak mi to k Waltarimu nesedlo.

Eventful
03.09.2017 2 z 5

Na knížku jsem se těšila, ale byla jsem velice zklamaná. Do půlky knihy naprostá nuda. Ten rádoby sofistikovaný styl psaní mi asi prostě nesedí nebo je to tím, že jsem předtím četla knihu s napínavým dějem, co měl spád. Zdlouhavé (i přesto, že kniha má pouze 150 stran) a nudné, navíc i obalené depresivním nádechcem.. Kdo není fanouškem tohoto žánru, ten to pravděpodobně bude muset číst spíše na sílu..

L_Into
18.08.2017 3 z 5

Na Waltariho úroveň poměrně nezralá knížka. Vzhledem k tomu, jak mladý ji napsal, to však není míněno jako výtka. Kdybych ji četla na prahu dvacítky, asi bych s ní cítila hluboké souznění. Že mi ale její čerstvý překlad zkřížil cestu až teď, mohla jsem si četbu "pouze" užít, vychutnat atmosféru meziválečné Evropy a nechat se nést duchem doby, ve které myšlenky, jež měly později inspirovat nacismus, nebyly zdiskreditované, ale pouze vzrušující a přitažlivé.

subisi
17.08.2017 3 z 5

Knížka mě moc neoslovila

Hanka_Bohmova
03.03.2017 3 z 5

Velká iluze - velké rozpaky. Kdybych přihlédla k věku, dám čtvrtou hvězdičku s lehkým srdcem, ale hodnotím knihu, dojem z ní, význam, který pro mě má. A my jsme si prostě nesedly. Autor říká na můj vkus příliš mnoho, příliš okatě. Přidejme nesouznění s některými jeho důrazy a tři hvězdičky jsou tu.

soukroma
28.02.2017 5 z 5

Sama sobě se divím (není to ani můj oblíbený žánr ani doba), ale opravdu nakonec hodnotím na 100%. Zpočátku se mi moc nelíbily většinou bezobsažné tlachy bohémské literární skupiny, ale ty včas daly prostor pro životní sebezpytování se mladého hlavního hrdiny a rozjely jeho příběh plně odpovídající době a charakteru ztracené generace - v evropském podání (20. léta, Helsinky-Paříž). Kdykoli jsem měla pocit, že se začínají trousit myšlenky pro myšlenky, nebo se volí bombastická a přehnaná gesta ve formě slov, vzápětí mě spisovatel příjemně překvapil, protože vše uvedl na pravou míru - vlastně sám sebe aktivně a nahlas zbrzdil. Třeba je konec útlého příběhu trochu kýčovitý, ale rozhodně není úplně předpokládaný - a vlastně jinak to ani skončit nemohlo...
Možná bych se k tak vysokému hodnocení neodhodlala, pokud bych předem nevěděla, že se nejen jedná o Waltariho prvotinu, ale hlavně že ji napsal ve svých devatenácti letech! Pak samozřejmě všemu z úst hlavního hrdiny (jen asi o málo staršího) lze plně věřit, ale navíc nejde jinak než smeknout nad tím, jak autor dokázal vcelku objektivně vnímat a hodnotit mládí a jaký měl již nadhled nad různými úskalími života.

josef2426
25.01.2017 5 z 5

Jako muž znající v životě situaci, kdy láska nemůže najít naplnění oceňuji přesný popis nitra obou mužských hrdinů. Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četl. A popis o milostném trojúhelníku mi v tomto případě připadá poněkud zavádějící, trojúhelník zde není vůbec konvenční.

BlackFairy
10.01.2017 5 z 5

Waltari je snad jediný autor, který může psát co chce (historický román, detektivku, filosoficky laděný román) a ač mi je ten žánr blízký nebo ne, jeho kniha je vždy úchvatná! Jeho popisy jsou nádherné, poselství knížky úžasné. To vše napsáno v autorových 19ti letech? Neuvěřitelné.

Sudlice
07.11.2016 4 z 5

Úžasná knížka se skvělou finskou atmosférou. Nesmírně mi připomíná Kaurismäkiho filmy.

JanaDor
03.11.2016 4 z 5

Kniha je vážná, napsaná bohatou slovní zásobou, jež skrývá v sobě určitá poselství. A je jen na čtenáři, zdali je odhalí, uchopí a dokáže s nimi v mysli pracovat. Kniha se pomalu čte, protože u ní musíte a chcete přemýšlet. Potřebujete čas, abyste vnímali slova, jejich význam a filozofické myšlenkové obraty. Prostě je stanovená k zvídavému oddychu, který vás obohatí.

MartinaF
27.09.2016 4 z 5

Trochu zvláštní kniha, trochu filozofická, trochu romantická, trochu smutná.

milunka21
14.09.2016 4 z 5

Zvláštní knih, ze začátku mi to trošku trvalo, ale pak jsem se začtla a moc pěkná. :-)