Ve službách zla

Ve službách zla https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/269313/bmid_ve-sluzbach-zla-xCu-269313.jpeg 4 2717 2717

Zatímco ve Volání Kukačky soukromý detektiv Cormoran Strike vyšetřoval smrt modelky Luly Landryové, v románu Hedvábník zkoumal záhadné zmizení spisovatele Owena Quinea. Obě díla čtenáře zaujala nejen propracovanou zápletkou, ale také přesvědčivým vykreslením života obyčejných lidí. V knize Ve službách zla se ve smrtelném nebezpečí ocitne sám Cormoran Strike a čtenáři se můžou těšit nejen na ďábelsky rafinovanou zápletku plnou nečekaných zvratů, ale také na poutavý příběh o vztahu muže a ženy na křižovatce jejich osobních i profesních životů.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Plus

Career of Evil , 2015

KateEm
29.05.2016 5 z 5

Ve zkouškovém období jsem ji přečetla jedním dechem, tohle se povedlo!

SONP
29.05.2016 4 z 5

Hurá, neměl jsem pravdu! Po přečtení Hedvábníka jsem prorokoval Cormoranu Strikovi osud por. Columba. Domníval jsem se totiž, že po jeho vystoupení v módním a knižním byznysu se příště přikulhá k nějakému zločinu ve finančním nebo filmovém oboru. Kdepak. Namísto toho nás Rowlingové alter ego zavede do temných zákoutí britské společnost - mezi feťáky, drobné dealery a zloděje a příslušníky kasy tzv. bílého odpadu, zneužívající nezletilé děti ve svém okolí. A je to skvělé, i když, jak se tomu u "Galbraitha" stává, tak trochu rozvleklé. Kniha mohla být klidně o třetinu kratší, ale není to nic, kvůli čemu by čtenář nějak trpěl. Prostě se čtivou formou dozvíme, jak vypadá luxusní byt nové Strikovy přítelkyně (a kam se chce přestěhovat) a ve kterých squatech Strike vyrůstal, což má pro pozadí postav svoji roli. A "groupie" atmosféru Strikova dětství skvěle vystihují úryvky psychedelických textů kapely Blue Öyster Cult.

Detektivní linie protkaná odkazy na minulost obou hlavních protagonistů je zajímavá a napínavá, i když někomu možná může vadit stále narůstající koeficient krvavosti a bizarnosti série. Když to vše Strike rozlouskl, ale čtenářovi to neřekl, měl jsem na něho pěkný vztek. Ale díky tomu poslední třetina knihy měla spád a byla v tu chvíli neodložitelná. Autorka sice porušila jedno z přikázání pátera Knoxa (i když se ukázalo, že docela jiné, než jsem původně předpokládal), ale odpouštím jí to. 90%

fruitbueno
28.05.2016 5 z 5

Čtu. Čtu. Tisíckrát si v duchu říkám: Kéž by to neskončila. Čtu dál. Čtu zběsile. Opakuju si, jak je JKR talentovaná vypravěčka. Čtu a čtu a čtu. Hádám, kdo vraždí tentokrát. Čtu s větrem o závod. Znovu si říkám, jaké by to bylo, kdyby to nekončilo. Čtu dál. Blíží se konec. Čtu dál, bez ohledu na pozdní noční hodinu. Čtu, čtu, čtu! A pak to dočtu. Celé komplet. A naráz smutek, že je to za mnou. Aaachjo. Máte to taky tak?

Košišta
28.05.2016 5 z 5

Třetí podle mě nejlepší, bavily mě rozvíjející se vztahy, náhledy do minulosti, zápletka a vyústění. Knížka mě potěšila, byla víc o Cormovi a Robin. Pět hvězdiček za spád a vůbec, protože Rowlingová je Paní Spisovatelka!

january
28.05.2016 4 z 5

Mně "rozvleklý" způsob psaní Rowlingové vyhovuje. Když se mi stane, že proletím x stran u nichž ztrácím pojem o čase a nakonec zjistím, že se v nich zase tak nic podstatného nestalo, považuji to vlastně za největší um spisovatele :-) Nicméně mi vadily jiné věci. Detektivní zápletka mi přišla fajn, sice jsem tušila, kdo je pachatelem od půlky knihy, ale jistá jsem si nebyla, jelikož profil víceméně seděl na všechny podezřelé (ještěže Cormoran vysypal hned na začátku konkrétní jména). Co ovšem nesnesu je věta: Cormoran se zamyslel a najednou mu bylo vše jasné. Opravdu? Znovu? Dále mě trochu mrzel vývoj hlavních postav. Od první knihy jsem milovala Robin, protože byla naprosto uvěřitelná. Jenže tady se z Robin stala Lara Croft, rozuměj neodolatelná agentka, co vyvázne ze všech situací a nemá jedinou špatnou vlastnost. Z Cormorana se stal.. hm.. no jeho hlavní vlastností je zejména kouření. A taky nemám ráda, když se z někoho dělá negativní postava, přestože jedná ve skutečnosti oprávněně (zde Matthew a jeho žárlení). Osobně mi přišel mnohem horší způsob, jakým Cormoran jednal se svou přítelkyní, než Matt s Robin, což tak asi být nemělo. Doufám, že se aspoň Carl z oddělení Q nezmění.

Briv
27.05.2016 5 z 5

Dlouho jsem se na třetí vydání těšila a musím říct, že mě nezklamalo. Přečetla jsem ho během pár dní a konec jsem dočítala pozdě v noci, protože to už prostě nešlo nechat nedočtené. Moc se mi líbí vykreslené charaktery postav, krásně jsem si o nich udělala obrázek. Hodně mě bavil vztah - trojúhelník mezi Robin, Strikem a Matthewem. Dojemné bylo odhalení minulosti jejich životů, což v mnohém vysvětluje některé postoje i v předešlých dílech. Spisovatelku to evidentně bavilo psát a mě bavilo to číst. Díky za to a doporučuji to.

weberda
26.05.2016 5 z 5

Zatím nejlepší kniha z této série.Doufám, že vyjde brzy další.

Shui-Xian
24.05.2016 4 z 5

Kvalitní kniha, bezesporu... Ale právě pro velmi slušnou úroveň předchozích dílů série mi v tomto případě chyběla atmosféra, která mě okouzlila ve Volání Kukačky a investigativní důmyslnost z Hedvábníka. Z mého pohledu Ve službách poněkud pokulhává (ehm - promiň, Corme!) za laťkou, kterou si dříve Rowlingová nasadila. Opravdu hodně mě rozčilovalo to tříměsíční detektivní tápání, ke kterému vedlo především Strikovo osobní tušení, nikoli fakta. Rozlousknutí případu na závěrečných 50 (?) stránkách mi přišlo docela ploché, takřka přebité těmi peripetiemi vztahu Strike-Robin. Že Rowlingové ale detektivka sedí, je neoddiskutovatelné - napětí umí držet po celé trvání příběhu a autenticita je skvělá. Věřím, že románové prvky příběhu na poutavosti a dynamice neubírají, naopak ho zdařile podbarvují a doplňují - jen by snad této knize pomohla větší vyváženost.

ivzu77
23.05.2016 5 z 5

Těšila jsem se na třetí příběh soukromého detektiva Cormorana Strika, kterého jsem si oblíbila. A tedy, mne opět tato detektivka nezklamala. Tentokrát nevyšetřují detektivní případ žádné mediální hvězdy, ale obětmi se stali přímo oni - Cormoran a Robin. Více psát a komentovat není potřeba. Kniha i sama spisovatelka si najdou cestu k srdci tech, kteří je tam chtějí pustit.

bosorka
23.05.2016 3 z 5

Knížky JKR jsou vždy čtivé, a to i v případě, že se v nich zas tak moc neděje. I do dalšího případu Cormorana Strika jsem se rychle začetla. Zápletka i prostředí, v němž se tentokrát hlavní hrdinové pohybují, jsou hodně divné a ujeté, což knížce dodává na zajímavosti a takové jakési pikantnosti. Nicméně tenktokrát mi to, že je detektivka hodně dlouhá a ztrácí tak na svižnosti, docela vadilo. Možná i proto, že mi tu chyběly silné charaktery, které se vyskytovaly v minulých dvou dílech série. Charaktery, které dokázaly knížky povýšit nad detektivku a byly pak spíše romány s detektivní nadstavbou. Cormoran s Robin to tentokrát sami neutáhli - člověk už je zná a tak trochu ví, co od nich čekat. Navíc i jejich vztah se táhne jak kvalitní žvýkačka. Ve znamení žvýkačkovitosti je vůbec celá knížka a tím dlouhým přežvykováním a natahováním děj bohužel přestává chutnat. Chvílemi jsem měla pocit, že to Rowlingová dělá naschvál, aby čtenář zapomněl některá ta napovídající pomrknutí. Další knížku z této série sice za čas asi opět otevřu, ale nebudu se na ni nikdy tak nedočkavě těšit, jak jsem se na JKR těšívala kdysi.

miskamsk
21.05.2016

Byl jsem nadšen. Opravdu. Sám nevím proč, ale třetí díl mě prostě královsky bavil. Úplně jsem tu knihu hltal. Dokonce tak, že jsem se bál kouknout na recenze, abych si to nezkazil, nebo mi někdo neprozradil konec. První a druhý díl bych popsal jako příjemnou knihu, ale teď jsem si to užil. Asi z toho bylo cítit, že i autorka se při psaní bavila. A teď do mě. Ukamenujte mě, ale zemřu s úsměvem na tváři.

Puntíkatýhrnek
17.05.2016 3 z 5

Paní Rowlingovou považuji za jednu z nejlepších spisovatelek naší doby. Po přečtení Hedvábníka bych jí dokonce nazvala královnou anglické detektivky, kde (alespoň v mých měřítkách) naprosto odrovnala Agathu Christie. Je to prostě spisovatelka, od které si přečtu vše od názvu až po poděkování.
Když začnu od konce, tak v poděkování Ve službách zla jsem se dočetla, že se jí tahle knížka psala lehce a že si ten tvůrčí proces velice užila. O to víc mě mrzí, že kniha na mě působí naprosto průměrným dojmem. Ano je to pořád Rowlingová, je to pořád čistota a poctivost psaní, vše přehledně vysvětlené, s jasnou logikou, zápletkou, s odbočkami do soukromí..ale nic navíc a někdy je to docela těžkopádné. Leckde se odbočí od děje popisem něčeho, co s příběhem vůbec nesouvisí a co je tak nudné, že jsem to občas (přiznávám se) i přeskočila. Také na mě působilo poněkud kostrbatě, když se ve třetím díle začnou rozebírat dávné události, v podstatě pro lidský život dost zásadní a které se zrovna do příběhu vyloženě hodí..působilo to na mě tak, že v původním záměru při psaní Kukačky ještě neexistovaly a teď je autorka potřebovala tak trošku napasovat do děje a řekla bych, že se to moc nepovedlo. Navíc závěrečné rozuzlení mi tak nějak lehce nepasuje s celým příběhem, indicie na které čtenář nemůže přijít sám a celé je to lehce přitažené za vlasy...
Cormoránovi a Robin jsem samozřejmě od začátku až do konce fandila..nicméně jejich příběh už je trošku přetažený. Pokud měla autorka záměr v udržování napětí, jestli se rozběhne milostný příběh nebo ne, asi to měla „rozštípnout“ už v Hedvábníkovi, protože v téhle nové knížce už to působí tak, že už to plácání se, vlastně nikoho nezajímá..a k tomu ještě otevřený konec, za koho a jestli se vůbec Robin vdala...
Zřejmě je můj problém, že když mě nějaký příběh opravdu zaujme, tak jsem celá lačná v očekávání pokračování a pak jsem z toho většinou v rozpacích. Každopádně u mě je TOP z téhle trilogie (zřejmě zatím) rozhodně Hedvábník. Ve službách zla je v mé stupnici od jedné do pěti, poctivá trojka.

pobijecmuch
16.05.2016 odpad!

Z knihy je jednoznačně jasné, že to psala ženská ruka a kdo je tedy cílový čtenář. Román má více zajímavější romantickou linku než právě tu kriminální.
Tato kniha by měla mít správně označení - romance s kriminální zápletkou.
Pro mě tato krimi (???) opět trpí značnou rozvláčností a ten konec je jako šumák, který vyšumí a nic po něm nezbude.
Místní matriarchát mně nebude mít rád, ale budu se opakovat a napíšu, že se opět vypustila velká reklama a užvaněné novinářské hesla o kandidátu na bestseller roku.
U mně nejhorší díl této série.

ivousekk
16.05.2016 4 z 5

Za mne nejlepší díl ze série. Jsem ráda, že jsem se nechala přesvědčit a šla do něj, protože po Hedvábníkovi jsem už na další díl neměla chuť. Narozdíl od Hedvábníka jsem se totiž nemusela prokousávat kvantem popisu, který mi přišel zbytečný. I když i tady bych ho trochu oželela. Fakt mě nezajímá, že na chodbách v pevnosti v Edinburghu mají zelené stěny a sešlapaný vybledlý růžový koberec. Navíc, když to s případem nemá vůbec nic společného.
Hledání vraha bylo zajímavé, stejně tak jako linie v rovině osobní vztahů. Uvidíme, kam se vztah/nevztah Robin a Strika posune v dalším dílu.

HaHa11
16.05.2016 5 z 5

Tentokrát platí, že do třetice všeho dobrého. Po přečtení Hedvábníka jsem příliš velkou fanynkou této série nebyla - vadila mi krutost, morbidnost, která ne vždy byla bezpodmínečnou. Ani Ve službách zla není čtení, u kterého byste mohli popíjet kafíčko a něco dobrého chroupat. Ale tentokrát jsou krvavé detaily nutné pro vykreslení patologické osobnosti vraha, pro zachycení celého jeho zvráceného pohledu na svět, na lidi. Osobní rovina příběhu je ve srovnání s linií detektivní neméně silná. Přiznám se, že jsem místy více přemýšlela o tom, jak dopadne vztah Robin a Matthewa, než o tom, kdo je onen novodobý Jack Rozparovač. A ještě o něčem se zmíním - na závěrečných stránkách knihy jsem měla vážně nahnáno, i když autor hrůzných vražd byl už zpacifikován. Bylo to tehdy, když se Cormoran blížil k místům, kde se měla konat svatba. A říkala jsem si - proboha, jen ne závěr ve stylu filmu Absolvent! Dopadlo tak, jak to dopadlo, a jsem zvědavá na další díly.... Pokud se dobře orientuji na časové ose, tento se odehrával v r. 2011 - na několika místech je zmiňována svatba Williama a Kate.
Jen jedno se mně moc nelíbilo. Autorka asi ve dvou případech zachycuje epizodní postavy, jak sama píše bez dalšího upřesnění, Východoevropanů. Jednou je to prostitutka nepříliš na úrovni, podruhé číšník pracující sice v nóbl podniku, přesto neznalý správného servírování piva. Možná jsem vztahovačná, ale připadalo mi, že vychází z utkvělé představy, že kdesi na německých hranicích končí civilizace a to dále na východ - Hic sunt leones?! Je to něco podobného, jako když u nás potkáte asiata a automaticky předpokládáte, že ho živí stánek v tržnici nebo večerka!

happy-smile
15.05.2016 5 z 5

Tato série mi přijde díl od dílu lepší. Zatímco první díl byl takový rozvláčný, protože autor se snažil představit postavy a vykreslit jejich charaktery, tak toto už považuju za velmi kvalitní detektivku. Detektivní linie byla napínavá a nechávala člověka na pochybách, kdo to má vlastně na svědomí, soukromá linie zase zaujala svými zvraty a opět čtenář netušil, jak se to nakonec všechno dopadne. Z celkového počtu stran bych rozhodně nic nekrátila, kniha byla tak akorát a už se těším na další díl.

staramatka
15.05.2016 5 z 5

Kormorán opět nezklamal :) Slibně se rozvíjejícící a čtivá série.

gladya
15.05.2016 5 z 5

Třetí díl se mi líbil jednoznačně nejvíc. Možná je to tím, že to není tak docela klasická detektivka, kdy detektiv "jen" hledá pachatele. Navíc je tam osobní rovina. Ve vyšetřování je Cormoran zainteresován hodně osobně. Pozitivně hodnotím i některá odhalení z minulosti Robin a Cormorana, to vysvětluje jejich chování i v předchozích dílech. Jestli patří osobní a vztahové věci v takovém rozsahu do detektivky, to je asi věc názoru, ale mně to vysloveně sedlo. Je to vlastně jednoduché, když knížka čtenáře opravdu zaujme, nehledá mouchy .

Modrina
13.05.2016 5 z 5

V doslovu paní Rowlingová píše, že Galbraith je její místo na hraní. Podle mého si hraje zatraceně dobře. Na třetí díl jsem se hodně těšila, až jsem se trochu bála, abych nebyla zklamaná. Tak to jsem tedy opravdu nebyla. Od první kapitoly mě knížka bezvýhradně vcucla, nikde jsem nenarazila na nudné nebo hluché místo, v podstatě od začátku znáte všechny podezřelé, kapitoly z pohledu vraha jsou hodně dobré - a trojúhelník Robin, Matthew a Cormoran, to je kapitola sama pro sebe. :) No, doufám, že už teď si paní Rowlingová své místo na hraní opět plně užívá a nenechá nás dlouho čekat. :)

aronoele
11.05.2016 5 z 5

Je poznat, že Rowling alias Galbraith psala tenhle díl s chutí a povedlo se to opravdu skvěle. Děj je opět protkaný postavami se zajímavými osudy, nabitý nebezpečím, napětím a jedinečnou atmosférou. Ano, nějakých 550 stran je dost, ale byla jsem vtažena do příběhu tak rychle a silně, že po třech dnech bylo dočteno :) u prvních dvou dílů trvalo déle, než se člověk tak říkajíc ponořil do děje...
Musím se přiznat, že ve filmech, seriálech a knihách miluju sériové vrahy a nevadí mi ani detailní popisy vražedných scén. V tomhle mě Rowlingová opravdu potěšila. Akce a napětí v knize nechybí, stejně jako perfektní dialogy a milostná dějová linka, bez které by to, přiznejme si, nebylo ono. I když, samozřejmě asi každý čekal trochu jiný obrat ve vztahu Cormorana a Robin. Zvrat tam je, ale z toho konce jsem lehce rozčarovaná... U mě Ve Službách zla za plný počet... Budu se těšit na čtvrtý díl ;)