Útěk z tábora 14

Útěk z tábora 14 https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/166296/bmid_utek-z-tabora-14-GZ5-166296.jpg 4 1018 211

Autentické svědectví z pracovních táborů v Severní Koreji. Pracovní tábory pro politické vězně existují v Severní Koreji dvakrát déle než ruské gulagy, podle odhadů v nich žije přes dvě stě tisíc lidí. Sin se v táboře narodil. Protože trpěl podvýživou, má menší a drobnější postavu. Paže má zkřivené namáhavou prací a záda zjizvená popáleninami z doby, kdy ho mučili ohněm. Kůže nad stydkou kostí nese jizvu po vpichu háku, jímž ho dozorce přidržoval nad plameny. Holeně na obou nohách má od kotníků po kolena znetvořené od elektrického plotu z ostnatých drátů, které nesplnily svůj účel, protože neudržely chlapce uvnitř Tábora 14.... celý text

Literatura faktu Biografie a memoáry
Vydáno: , Ikar (ČR)

Escape from Camp 14 , 2012

Mruskulka
22.07.2019 3 z 5

Zajímavá knížka, díky které jsem se dozvěděla něco, co jsem vůbec netušila. Vyprávění Sina, který se narodil a vyrostl v pracovním táboře a zároveň dodatky autora, který píše i další zajímavosti k tomuto tématu

DarthAndreas
07.07.2019 4 z 5

Mrazivé svědectví o nelidských praktikách severokorejského režimu. Knihu bohužel kazí dvě věci. První je na můj vkus až příliš "bulvární" styl, kterým je kniha napsána. A druhou je nespolehlivost hlavního vypravěče a aktéra celého příběhu Sin Tong-Hjoka. Ten se totiž pár let po vydání knihy přiznal, že si některé části příběhu vymyslel, některé poupravil a některé i zamlčel. V některých případech pak pozměnil to, kdy se dané události staly (např. že byl mučen "až" ve dvaceti a ne už ve třinácti jak původně tvrdil). To ovšem nic nemění na tom, že pracovní tábory v KLDR existují a taková nebo podobná zvěrstva se tam dějí. A to je hlavním poselstvím Sinova příběhu.

Stanenka
28.06.2019 4 z 5

Ze zvedavosti jsem sahla po teto knizce a nelituji. Vlastne jsem ani netusila, ze v teto dobe muze neco tak odporneho existovat. Diky knize jsem si priblizila KLDR, jak to tam funguje, ze existuji pracovni tabory, neco o historii, politice. A taky jak utecenci prezivaji v "novem" svete - za hranicemi KLDR, jak je tezke zacit zit zivot obycejneho smrtelnika.

Záhadný
17.06.2019 5 z 5

O situaci v Severní Koreji se zajímám už delší dobu a tahle kniha mě jen utvrdila, jaká zvěrstva se v zemi dějí. Je smutné, že v 21. století existuje země s absolutní mocí a nikdo s tím moc nedělá, ale na druhou stranu chápu, že nikdo nechce riskovat jadernou válku. Moc bych přál Sinovi, aby se mu podařilo dosáhnout svého cíle zrušit všechny pracovní tábory v Severní Koreji.

Malachime
06.06.2019 5 z 5

Až moc silné vyprávění, ale to se dalo u knihy s touto tématikou čekat. Celou dobu jsem si musela připomínat, že toto není fikce, toto je realita, se kterou se setkávají tisíce lidí v Serverní Koreji každý den, i dnes, právě teď, co píšu tohle hodnocení. Je mi z toho úzko, špatně a jsem hrozně naštvaná. A pravděpodobně s tím neudělám nic... Také jsem se dočetla, že Sin po vydání knihy poupravil svou výpověď, ale pro mě to neznamená nic zásadního. Hrůzy, které tam byly líčeny, se určitě dějí a je jedno, jestli Sin utekl z tábora 14 nebo 18. Prostě je fakt, že na druhé straně Země lidé žijí v nehorázném strachu ještě horším než zvířata v kotcích, která jdou na porážku a nevěří ani sami sobě. A co bylo pro mě vůbec nejhorší, jak Sin líčil, že když se dostal do Číny, přišla mu jako neuvěřitelně hojná a úžasná země. Čína, na kterou se celý svět dívá jak porušuje lidská práva a opět nikdo nezakročí. Jaké to musí být v Severní Koreji, když Čína je oproti tomu skvělé místo k žití?!? Neumím si to vůbec představit.

Tclaw
04.05.2019 4 z 5

Perfektně napsaná kniha se silným příběhem. Kolikrát až mrazí z věcí v knize popsaných. Bohužel pro mě bylo velkým zklamáním, když se zjistilo, že ne vše se událo tak, jak je popsané hlavním hrdinou. Nicméně ale není důvod nevěřit praktikám KLDR a událostem v táborech. A budiž ke cti to, že i po těch letech dokázal Sin přiznat pravdu.

lenkaabooks
01.05.2019 3 z 5

Pokud je kniha jen z poloviny pravdivá, i tak je to otřesné. Mučení, popravy, zvířecí hlad, absolutní neexistence hygieny, udavačství. Sin se narodil v Severní Koreji v pracovním táboře a podařilo se mu odtamtud utéct. Mladý muž bez emocí, prostý citů, nedotčený okolním světem se snaží přežít v civilizaci.

historikola
30.04.2019 3 z 5

Vím, že asi mnohé pobouřím, ale díky Sinovi tajnůstkářství utrpěla knížka kontinuálním příběhem. Prostě spisovatel se může snažit jak chce, ale když nemá dostatečně nosný příběh tak příběh je tím poznamenaný. Tím nesnižuji utrpení lidí co toto zažívají nebo zažili. Škoda, že se příběh v knížce nepsal za lepších podmínek (otevřenost a ochota mluvit i o špatných věcích). Je mi jasné, že to drásá duši, ale prostě toto je vidět na příběhu. Jinak životní zážitek je krutý, o tom se přít nebudu. Ale i tak knížka vypráví děj, který je dobrý vědět a stále na něj upozorňovat. Knížku jsem četl, ale určitě existuje i mluvená knížka, třeba to bude lepší na vstřebání děje.

LaPetja
29.04.2019 5 z 5

Kniha, která se čte s těžkým srdcem. Vědomí, že to co zrovna čtete, se v danou chvíli děje desítkám tisíc lidí, kteří jsou v tuto chvíli vězněni pracovním táboře, je strašné. Kniha obsahuje spoustu zajímavých faktů nejen o životě hlavního protagonisty, ale o Koreji jako takové. Víte, kolik lidí má armáda? Jak je vůbec možné utéct? Jak se v takovém táboře žije a jaké tam jsou jediné přípustné pravdy? Proč kvůli jednomu 'viníkovi' zavřou celou rodinu po tři generace? Vše se v knize dočte, ale jak říká Sin - je to příliš těžké, abychom to my vůbec pochopili. Knížka, na kterou budete ještě hodně vzpomínat a nedá vám nepátrat po dalších infcích o KLDR.

Nikusha
11.04.2019

Nevím co mě to napadlo tohle číst. Ne že by kniha byla špatná, ale raději si o tom přečtu článek v časopise nebo na Wikipedii, protože tohle prostě celou knihu nevydržím. Nedočetla jsem ji. Ale doporučuji všem, co se zajímají o KLDR nebo mají nízký tlak a chtějí si ho zvednout.

kkackah
20.03.2019 5 z 5

Knížka, ze které mrazí. Ještě několik dní po dočtení jsem měla noční můry, režim v Koreji je neuvěřitelně zlý a měli bychom mu věnovat více pozornosti. Nevadí mi, že jsou zpochybňovány některé autorovy výroky, po tom, čím vším si prošel, je to asi naprosto pochopitelné...

parxel
19.02.2019 5 z 5

"V této zemi není žádný problém s lidskými právy, neboť zde všichni žijí ten nejdůstojnější a nejšťastnější život." Tak tímto citátem začíná kniha o útěku z nejtvrdšího a nejdéle trvajícího totalitního režimu na světě, z KLDR. A pokud s ní nesouhlasíte, tak můžete leda tak držet "hubu", protože jinak vás a vaší rodinou zavřou a vícekrát už o vás nikdo neuslyší. Někomu to může znít jako z utopického filmu, ale pro spousty severokorejců je to bohužel každodenní realita. A tak není divu, že pokud mohou, snaží se z KLDR všemi silami utéct. A o tom všem tato kniha je.

Zároveň je to kniha o tom, jak je pro tyto lidi obtížné, se znovu začlenit do společnosti, začít cítit emoce, naučit se radovat, důvěřovat druhým lidem, zkrátka začít znovu a naplno žít. Sin sám to vyjádřil slovy: "Domnívám se, že věci, o kterých mluvím, většina lidí ani nedokáže pochopit." A má pravdu, protože já to ani po přečtení této knihy pochopit nedovedu. A už vůbec nechápu, kde v sobě Sin nalezl vnitřní sílu přežít.

O to více se mi líbil závěr knihy, ze kterého jsem měl pocit, že i přes všechny obtíže, se Sinovi nakonec přece jenom povedlo se svou minulostí do jisté míry vyrovnat.

Storm5007
05.02.2019 3 z 5

Totalitní režim KLDR je naprosto hrozný. Nechci zpochybňovat to co je v knize napsané, ale napsat knihu, která je celá vystavěná na lži a neupřímnosti asi není úplně v pořádku. Myslím, že lidé v KLDR se mají tak hrozně, že není potřeba vymýšlet si nějaké příběhy, stačí když vypráví co skutečně zažijí a na to by se mělo upozorňovat. Na konci knihy je napsáno, že vlastně to co jste si přečetli v této knize není zcela pravda, jsou tam odchylky, něco se stalo jinak, něco se nestalo vůbec. To je jako kdybych napsala knihu, a tvrdila o ní, že je dle skutečných událostí, byla by dramatická a čtenáře by naprosto pohltila a nakonec bych napsala, že se jedná o sen, který mi vyprávěl člověk s kterým jsem čekala na autobus do práce. Přijde mi zbytečné zveličovat něco co je už beztak obrovské lidské selhání a podmínky lidí v KLDR jsou v dnešní době nemyslitelné, ale přesto se dějí, a dokonce jsou důkazy o pracovních táborech a bídných podmínkách tamního lidu a přesto se nic neděje. Bohužel celý svět dělá, že se to nikoho netýká. Smutné.

Mufa
06.01.2019 4 z 5

Už jsem jednu knihu o KLDR a četla a tam to bylo popsáno ještě realističtěji, proto ten jeden bodík dolů. Ale jinak ke čtení doporučuji. Jestli se spekuluje, že to není podle skutečné události, tak já věřím, že je. Ten režim tam je opravdu hrozný. S podivem je, že jim to stále prochází a že dokáží celý národ udržovat v takové nevědomosti a navíc že dokáží přemluvit svět, aby jim pomáhal.

Monike
04.01.2019 4 z 5

Hrozne, jak v dnesni dobe muzou lide zit! Smutne????

Mirbu
30.12.2018 3 z 5

Smutné, ale podobné zacházení s lidmi tu vždy bylo, je a bude. Nemyslím si, že by někdy po celém světě zavládl mír a spravedlnost. Na to jsme my lidé dost krutá rasa.

melonka
29.12.2018 4 z 5

Při čtení si člověk říká, jak člověk může o něčem takovém číst a zároveň taková hrůza může reálně existovat.

Messilina
28.11.2018 5 z 5

Já nevím, na mě kniha udělala dojem. Asi i proto, že to, že se spekuluje o autentičnosti příběhu jsem zjistila až dlouho po přečtení. Pokud by to byla pravda, bylo by to otřesné. Pokud by to byla jen částečně pravda, stále je to hnus.

terijans
21.11.2018 4 z 5

Velmi čtivé, velmi smutné.

Crozz
05.11.2018 5 z 5

Byl to masakr, jenže ne vše asi byla pravda, nicméně čtivé je to velmi.

gulagy Severní Korea Korea politická perzekuce političtí vězni pracovní tábory převýchova

Blaine Harden
americká, 1952